Elhatároztad, hogy idén végre többet teszel félre? Nagyszerű!

Lehet nem is gondolnád mennyi módszer, kis apróság van, aminek köszönhetően több pénz maradhat a zsebedben. Ennek köszönhetően pedig több pénzed lesz megtakarítani, így könnyebben, és gyorsabban fogod elérni a pénzügyi céljaidat!

Ebben a cikkben összegyűjtöttem neked 23 ütős tippet ahhoz, hogy neked is több pénzed legyen olyan fontos célokra, mint gyermekeid jövője, a kényelmes nyugdíjas éveid biztosítása, vagy a pénzügyi szabadság elérése.

Mielőtt tovább haladnál, nézd meg az alábbi videót, amelyben azt osztom meg veled, hogyan legyél milliomos, napi 1.500 forintból.

 

(Ne maradj le a hasznos videókról: Klikk ide, és iratkozz fel a YouTube csatornámra!)

Most, hogy már tudod, ahogy akár napi 1.500 forintból vagyont lehet felépíteni, nézzük meg, hogyan is legyen biztosan ennyid, vagy akár ennek az összegnek a sokszorosa, hogy többet tudj befektetni.

1. Kezdd el vezetni a kiadásaidat!

Rengetegszer hallhattad már, hogy mennyire fontos, hogy kezdd el vezetni a kiadásaidat. Ha eddig még nem alakítottad ki ezt a jó szokásodat, akkor épp itt az ideje, hogy ezt megtedd! Anélkül ugyanis nem várhatod el, hogy anyagilag előrébb juss, hogy ne tudnád honnan indulsz.

Már az első hónap után feltűnhetnek olyan tételek, amelyekről könnyen le tudsz mondani egy nemesebb cél érdekében. Az egyik ügyfelem például a napi közel 1.000 forintos kávéjáról mondott le, és ezt összeget kezdte el gyermekének a jövőjére félretenni egy megtakarításba.

Ebben segítségedre lehet egy olyan applikáció, mint például a Mint, Wally, a Money Manager, vagy egy sima Excel tábla, esetleg Google Sheets amit én is használok. Arra figyelj, hogy szokásoddá alakítsd, hogy egy vásárlás után, azonnal felírd az elköltött összeget, és azt, hogy éppen mit vettél meg.

A legjobb, ha annyira tudatos vásárlóvá válsz, amennyire csak tudsz. Ehhez összegyűjtöttem neked 10 tippet, amit, ha megfogadsz, biztosan több pénz marad a zsebedben, amivel aztán meg tudod növelni a megtakarításaidat. Olvasd el itt: Tudatos vásárlás: 10 tipp, hogyan legyél tudatos vásárló!

2. Legyen egy költségvetésed!

A kiadásaid vezetésével egyidőben, de legkésőbb egy-két hónap elteltével tervezd is meg a költségvetésedet. A legtöbben úgy élnek, hogy megkapják a fizetésüket, majd költenek belőle amennyit költenek, és jó esetben a hó végén marad nekik valamennyi pénzük, amit befektetnek. Azt javaslom, hogy te fordítsd meg ezt a sorrendet.

Először tervezd meg az egész hónapodat, hogy mire, és mekkora összeget akarsz költeni. A fizetésedből először a megtakarításaidat, befektetéseidet gyarapítsd, és csak ezt követően fennmaradó összeget fordítsd más kiadásaidra. Először fizess magadnak!

Ha nem tudod, mire, mennyit lenne érdemes költened, akkor javaslom Elizabeth Warren 50-30-20-as szabályát. Ez a szabály azt mondja, hogy a kereseted 50%-át költheted a szükségleteidre, mint lakhatás, vagy étel, 30%-át a vágyaidra, mint hobbik, utazás, és 20%-át megtakarításaid növelésére.

A költségvetésed felállításával kapcsolatban itt találsz részletes segítséget: Háztartási, családi költségvetés készítése.

Az imént említett a módszert láthatod az alábbi ábrán:

Elizabeth Warren 50-30-20-as szabálya

megtakaritas

forrás: saját szerkesztés, Elizabeth Warren munkássága alapján

3. Automatikusan takaríts meg!

A megtakarításaidat a hó elején növeld meg a tervezett összeggel. Mivel még a legfegyelmezettebbek is kihagyhatnak olykor egy-egy utalást, érdemes mindent automatizálnod. Ne is lásd, hogy megérkezik a pénz a számládra. A legtutibb, ha azonnal átutalásra kerül a pénz a megtakarítási számládra.

Az automatizált megtakarításokról ebben a videóban is beszéltem:

 

Érdemes a gondolkodásmódodon is változtatni, hogy ne nyűgként éld meg a megtakarítást. Lebegjen előtted a jövőd, az a célod, amit majd abból az összegből fogsz megvalósítani, amelyet nem költesz el a fogyasztói társadalom nyomására.

4. Kezdd kicsiben!

Sokszor találkoztam már azzal a hibával, hogy nagy lendülettel vágnak bele az emberek egy befektetésbe, vagy megtakarításba, hogy utána pár hónappal később abbahagyják a fizetését. Könnyen lehet, hogy a kezdeti lelkesedés miatt túlvállalták magukat.

Ennél jobb megoldás lehet, ha először a kisebb összegekhez szoktatod hozzá magad, majd egyre emeled a megtakarított összeget. Főleg, ha még soha nem tudtál néhány hónapnál tovább befektetni a jövődbe. Viszont arra is nagyon figyelj, hogy ne elégedj meg a kicsivel. Havi 10.000 forintból valószínűleg soha nem fogod elérni a pénzügyi szabadságot.

Az sokaknak segíteni szokott, ha egy nagyobb összeggel tudnak indulni: ha például el tudsz adni valamit, amit azonnal betehetsz a megtakarításba, vagy éppen bónuszt kaptál, akkor indulhatsz nagyobb lökéssel is!

5. Ne infláld el az életszínvonaladat!

Rengetegen esnek abba a hibába, hogy nem tervezik újra legalább évente a költségvetésüket, így nem tűnik fel, hogy mondjuk már kétszer annyit keresnek, de a megtakarításaikat nem növelték. Tehát, az életszínvonaluk meredeken emelkedik, de a befektetéseik összege nem.

Nagyon könnyű beleesni ebbe a hibába, hiszen ahogy nő a fizetés, úgy nőnek a vágyak is. Magas önuralomra, és pénzügyi célokra van szükség.

Javaslom, hogy minden egyes bevételnövekedésed esetén úgy járj el, hogy a megnövekedett bevételeid maximum 50%-val növeld meg az életszínvonaladat, és minimum 50%-al növeld meg a megtakarításaid összegét.

Ha ezt betartod, biztosan mindig kicsivel jobb életszínvonalon tudsz majd élni, mint előtte, és a befektetéseid összegét is növeled. Ha érdekel mi a legjobb befektetés, kattints ide: Melyik a legjobb befektetés? – Mibe érdemes a leginkább befektetni?

6. Élj az egyhetes szabállyal!

A legtöbb reklám azt akarja nálad elérni, hogy vásárolj azonnal. Éppen ezért az érzelmeidre próbálnak hatni, és amikor felfokozott állapotban vagy, akkor könnyen, és gyorsan hozol döntést. Ennek köszönhetően pedig nagy összegeket égethetsz el teljesen felesleges dolgokra.

Éppen ezért, az a legjobb, ha minden 10.000 forint feletti kiadás esetén, vársz egy hetet. Így leküzdöd azt, hogy spontán vásárolj meg dolgokat, és biztosra mész, hogy tényleg szükséged van a kinézett portékára. Természetesen nem arról van szó, hogy ne vedd meg azt, amire szükséged van, hanem arról, hogy arra add  ki a pénzed, amire biztosan szükséged van.

Én rengeteg pénzt takarítottam már meg ezzel a módszerrel. Legutoljára például egy fülhallgatót nem vettem meg. Nagyon megtetszett, természetesen akciós is volt, de egy hét alatt racionálisan át tudtam gondolni, hogy így is van itthon kettő, amit használni tudok. Amíg nem megy tönkre, nem fogok újat venni.

7. Amennyit a hobbidra költesz, annyival növeld a megtakarításodat!

Ez szintén az egyik kedvenc módszerem, és sajnálom, hogy csak viszonylag kevesen alkalmazzák. Remélem ezen most tudok változtatni, és te már a mai nappal megfogadod ezt. Számos dologra lehet pénzt költeni, és általában a hobbink, érdeklődési körünkbe tartozó dolgokra költünk nagyon szívesen.

Van, aki az autóját tuningolja, van, aki az 1000. könyvét veszi meg. Valószínűleg egyikre sem lenne kötelező költeni. Éppen ezért, ha valami olyasféle dologra költenél, ami tisztán a vágy kategóriába sorolható, igyekezz ugyanakkora összeggel a megtakarításaidat is növelni.

Ezt még akkor is alkalmazhatod, ha alapvetően be van tervezve ez a költés. Sőt, talán ekkor a legjobb, mert így arra készteted magad, hogy kreatív legyél, több pénzt keress, vagy megtanulj valami olyanról lemondani, ami kevésbé fontos a számodra.

Sok esetben látom azt is, hogy azok az emberek lesznek sikeresek a pénzügyeikben, akiknek a befektetés egyfajta hobbivá is válik. Valaki pokémonos kártyákat gyűjt, valaki meg részvényeket. Mit gondolsz, melyikük fog jobban járni hosszútávon?

Persze, lehet most elképzelhetetlennek tartod, hogy örömödet leld cégek vásárlásának. De ez csak tanulás kérdése. Ha még nem tetted, gyere el a Pénzügyi szabadság alapozó tréningre, ahol megbeszéljük a legfontosabb tudnivalókat. A befektetés is lehet hobbi, lehet élvezetes, ha tudod mit csinálsz!

8. Számold ki, hogy mennyit dolgoztál érte!

Szintén hasznos lehet, hogy kiszámolod mennyit kell dolgoznod azért a dologért, amit kinéztél magadnak. A 10. pár cipőd biztosan megéri, hogy két napot csak azért dolgozz? Az új telefonod biztosan megér 1 teljes havi munkádat? Az autó megéri, hogy három évet csak azért dolgozz, hogy megvehesd?

Érdemes kiszámolnod órabérben, vagy nagyobb értékű dolgoknál napokban, hogy mennyit is kellett dolgoznod érte. Javaslom, hogy emellett azt is számold ki, hogy ha azt az összeget inkább a megtakarításaid növelésére fordítanád, akkor mekkora összeg jönne össze belőle 5-10-20 év alatt.

Ebben fog segíteni a következő cikk: Jelen és jövőérték számítás: mennyit ér egy mai forint a jövőben

Illetve, ne csak azt számold ki, hogy egy havi fizetésed például a telefon. Azt is számold ki, hogy hány havi megtakarításodat jelenti. Ha havi 40.000 forintot teszel félre, akkor egy 240.000 forintos telefon fél évnyi munkád eredménye. Fél évet elpazarolsz a céljaidból a telefonra.

(Én a mai napig használtan veszem a telefonjaimat, mindig 100 ezer forint alatt, és sosem bántam meg.)

Ezt akkor is tedd meg, ha hitelből veszel valamit, például autót, vagy lakást. Sokan fel sem fogják, hogy mit is jelent egy 20-30 milliós adósság, mert csak a cél lebeg a szemük előtt. Könnyű pénznek tűnik, de évtizedeken keresztül kell majd törlesztened.

9. Vizsgáld felül az előfizetéseidet!

Manapság, ha szórakozni szeretnél, hatalmas bőséggel fogsz találkozni, és mindenki a pénzedre hajt. A kiadásaidat vizsgálva könnyen azt láthatod, hogy akár 5-10 olyan szolgáltatásra is előfizetsz, amelyre nem lenne kötelező.

A szokásos TV és internet előfizetés mellett ott lehet egy Netflix, HBO Go, Spotify, YouTube Premium, magazin előfizetések stb. Vizsgáld felül egyesével, hogy mennyit használod őket, és mindegyiket mondd le, ami nélkül meg tudsz lenni.

Vizsgáld felül a biztosításaidat is. Lakás- és életbiztosításokon rendszerint meg lehet spórolni pár tízezer forintot éves szinten, ami mehet inkább a megtakarításba.

Érdekes kérdés lehet, hogy szükséged van egyáltalán mobil előfizetésre még? Internet előfizetés segítségével szinte már mindenkivel tudsz beszélni, akivel pedig nem, arra jó lehet egy feltöltős kártya is.

Emellett pedig érdemes leiratkoznod minden olyan e-mail listáról, amely nem hasznos számodra. Tehát, nem tudást, információt ad át, hanem csak arról akar értesíteni, hogy „végre újra raktáron, vedd meg most”, vagy „hatalmas akció, ne maradj le”. Plusz pozitívum, hogy könnyebb lesz a fontos e-mailekre figyelmet szentelned.

10. Tarts egy „nem költök semmire hónapot”!

A megtakarítások növelésére kiváló lehetőség, ha tartasz egy olyan hónapot, amikor semmi olyanra nem költesz, ami nem létszükséglet. Tehát, nem veszel új ruhát, műszaki cikket, számítógépes játékot, nem mész étterembe, és még csak nem is rendelsz ételt.

Egy ilyen hónap után látni fogod, hogy valójában mennyire kevés is elég ahhoz, hogy jól tudjuk magunkat érezni. Persze, nem kell ezt évekig folytatni, de nagyon érdekes azt látni, hogy mekkora különbség van aközött, hogy mennyi pénzre van szükségünk az élethez, és mennyit is költünk valójában.

11. Legyen olyan hobbid, ami nem kerül semmibe

Ha végig csináltad a „nem költök semmire hónapot”, könnyen lehet, hogy olyan új hobbijaid lettek, amihez egy forintot nem kell elköltened, és legalább annyira jól érzed magad, mintha beültél volna mondjuk egy moziba.

Számomra ilyen hobbi lett a kirándulás. Amellett, hogy a megtakarítások összegét tudod növelni az így megspórolt összegen, még az egészségedet is magasabb szintre emeled. Jó levegőn vagy, mozogsz, és tartalmas perceket tölthetsz el a pároddal, barátaiddal.

Szoktam azzal viccelődni, hogy a legjobb dolog a munkában, hogy nem kerül pénzbe. Azt értem ez alatt, hogy ha szereted a munkád, vagy szeretsz valamit csinálni, ami pénzt termel, akkor az nem csak, hogy nem viszi a pénzt, de hozza is. Ha szeretsz például fotózni, vagy lagzikat szervezni, vagy gyerekekre vigyázni, barkácsolni, pénzt csinálhatsz a hobbidból.

Van egy csomó hobbi, ami viszi a pénzt, és vannak hobbik, amik hozzák. Miért ne az utóbbiból válassz?

12. Használd ki az ingyenes, vagy kedvező lehetőségeket!

Vannak olyan programok, amiket nem érdemes kihagyni. Kezdj el felfigyelni azokra a lehetőségekre, amiket nagyon kedvezően hirdetnek meg, vagy akár teljesen ingyenesek. Érdemes ilyenkor elmenni a múzeumba, kipróbálni egy éttermet, ahova már régóta vágysz, vagy lefoglalni a szállást.

Azzal is tudod növelni a megtakarításaid összegét, ha valamit kedvezőbbre cserélsz. Ha például nagy könyvmoly vagy, akkor érdemes beiratkoznod a könyvtárba. (Ha önfejlesztő vagy, akkor a Tudástár Klubba!)

Ha havonta csak 2-3 könyvet nem veszel meg emiatt, könnyen 10.000 forint körüli összeget fogsz megspórolni.

Gondold át, hogy te miben tudnál kedvezőbb megoldásra váltani úgy, hogy ne sérüljön a számodra kedves tevékenység?

13. Élj a csere-bere lehetőségekkel!

Manapság az internetnek köszönhetően könnyen lehet találni sok olyan embert, akinek hasonló az érdeklődési köre, vagy éppen ugyanabban az életszakaszban vannak. Teljesen feleslegesnek tartom, hogy egy kisbabának több ezer forintért vegyünk egy ruhadarabot, amelyet egy-két hónap múlva úgyis kinő.

Legyél kicsit kreatív, és ne mindig az új, drága dolgokat akard. Plusz tipp, hogy azt az összeget, amit így megspórolsz, fordítsd a megtakarításod növelésére.

Sokkal jobb, ha mondjuk össze tudsz fogni 1-12 hónapos gyermekkel rendelkező szülőket, és tartotok egy nagy csere-bere napot. Ugyanez működhet játékoknál, könyveknél, LEGO készleteknél, és még megannyi dolognál.

14. Főzz otthon!

Budapesten rengeteg olyan emberrel beszéltem, akik lazán elköltenek az ebédjükre két-háromezer forintot naponta, és csodálkoznak, hogy csak ételre kell minimum 100.000 forint havonta. Ha egy kicsit előre tervezel, és nem leszel lusta, akkor könnyen feleannyiból ki tudsz hozni majd egy hónapot,  mint eddig.

A legjobb, ha összekötöd a kellemest a hasznossal. Főzzetek együtt a pároddal, vagy hallgass közben hangoskönyvet, podcastet. A legjobb, ha főzés közben önfejlesztéssel foglalkozol. Erre kiváló lehetőséget biztosít számodra a Tudástár Klub tananyagainak hanganyagai, amelyeket ott, és úgy hallgatsz, amikor csak akarsz. Nézd meg itt, hogy mennyi minden más is vár még rád a Klubban: Tudástár Klub – Önfejlesztés korlátok nélkül!

Emellett pedig, hogy mindig tele hassal, és bevásárlólistával menj el a boltba, érdemes kipróbálnod olcsóbb, bolti márkás termékeket is. Sokszor semmivel nem rosszabbak, mint a márkásabb társaik, csak a logó, és a csili-vili csomagolás hiányzik róluk. Persze, nem mindegyikre igaz ez, de egy próbát mindegyik megérhet.

15. Élj egészségesen!

Ha már a főzésről szó esett, érdemes arról is beszélni, hogy az egészséges ételek, és maga az egészséges életmód milyen magas mértékben hozzájárul ahhoz, hogy ne kelljen sokat költened majd az orvosokra. Ez az igazán kiváló hosszútávú befeketetés!

Érdemes kiválasztanod egy olcsó, és kiváló testmozgást is, mint például a gyaloglás, vagy futás, hogy jó kondiban legyél. Emellett pedig Érdemes leszámolnod az egészségtelen ételekkel is. Ennek köszönhetően pedig sokkal energikusabb leszel. Itt találsz 5 tippet az energikusabb életért. Érdemes elolvasnod!

Azt pedig egy percig se hidd el, hogy az „egészséges ételek drágák”. Hidd el, hogy sokkal drágább az a chips és sör kombináció, amiket esténként elfogyasztasz. Nézd meg hozzá az alábbi ábrát, és gondold át, hogy mit tudnál megváltoztatni az egészséged érdekében.

Az egészséges és egészségtelen ételek ára

egeszseges - egeszesgtelen

forrás: saját szerkesztés

16. Legyen ajándékozási limitetek

Az egyik legrosszabb, amikor karácsonykor, vagy születésnapok alkalmával jóval többet költesz, mint amit a pénztárcád vastagsága engedne. Teljesen érthető, hogy a minél nagyobb, minél több ajándékkal a szeretetedet akarod kifejezni, de van annak értelme, hogy közben meg a saját anyagi jövődet veszélyezteted?

Gondold át, hogyan tudnád más módon kifejezni a törődésed. Nem lenne jobb, ha inkább hetente beszélgetnél egy órát a nagymamáddal, mint ha évente kétszer elhalmozod ajándékokkal? Van egy olyan érzésem, hogy ő szívesen lemondana minden ajándékról.

Beszéld meg az egész családdal, és állítsatok fel egy olyan limitet, ami mindenkinek megfelelő. Érdemes lehet abban gondolkodni, hogy az ajándékok helyett minőségi időt töltsetek együtt, és élményeket szerezzetek kacatok helyett.

17. Használj ár összehasonlító oldalakat

Mindig meglepődők, amikor kiderül valakiről, hogy nem használ ár összehasonlító oldalakat. Ha már az egész internet ott van a zsebedben, használd ki a lehetőségeit. Már a kisebb vásárlások esetén is érdemes használni, de 10.000 forint felett kötelezővé tenném.

Arra figyelj majd oda, hogy az így megspórolt összegből nem valami haszontalan kacatot vegyél, hanem fordítsd a megtakarításaid növelésére.

Egy százezer forintos tétel esetén könnyen megspórolhatsz 10.000, de akár 20.000 forintot is úgy, hogy ugyanazt kapod, mintha kifizetted volna a teljes összeget a legközelebbi boltban. Érdemes ezzel a lehetőséggel is élned!

18. Adj el mindent, ami felesleges!

Az évek során rengeteg olyan kacat gyűlik össze, amely már semmit nem ad hozzá az életedhez. Az öt éve nem használt szobakerékpár, a DVD gyűjteményed, amit évek óta kerülgetsz, vagy a régi monitor, ami „még biztosan jó lesz valamire”.

Érdemes évente átgondolnod, hogy mi az, amit már nem használsz, napi, heti szinten. Ami soha nem kerül elő, attól érdemes lehet megszabadulni. Ebben segítségedre lehet a minimalista hozzáállás.

Én nagyon szeretem, hogy ennek a felfogásnak köszönhetően egyszerűsíteni tudtam a döntéseimen, így több mentális energiám marad a valóban fontos dolgokkal foglalkozni. Erről itt olvashatsz részletesen: Minimalizmus: egy trend, ami boldogabbá, és gazdagabbá is tehet

19. Számolj le a hiteleiddel!

A legtöbben feleslegesen költenek el irdatlan pénzeket a drága hiteleikre. Ha van személyi kölcsönöd, vagy áruhiteled, próbáld meg visszafizetni minél gyorsabban, mert olyan magas kamatokat fizethetsz rájuk, ami megakadályozza, hogy végre értelmezhető összeget fizess a megtakarításodba.

Egy lakáshitel esetén pedig érdemes néhány évente új ajánlatot kérni, és élni a hitelkiváltás lehetőségével, ha azzal több pénz marad a zsebedben. Emellett persze érdemes arra is koncentrálnod, hogy minél gyorsabban visszafizesd a hiteleidet. Ehhez találsz itt egy jó módszert: Hogyan fizesd vissza a hiteleidet, és legyél szabad 7 lépésben?

20. Használd ki a támogatásokat!

Manapság elég sok olyan családi támogatás elérhető, amelyet igénybe lehet venni. Érdemes nyitott szemmel járni, és lecsapni azokra a lehetőségekre, amelyekkel élni tudsz, és hozzájárulnak ahhoz, hogy a megtakarításaid növelésébe több pénzt fordíthass.

Ha ingatlanvásárlás előtt állsz, akkor mindenképp nézd meg, hogy ki tudod-e használni a Családi Otthonteremtési Kedvezmény nyújtotta lehetőségeket. Friss házasként például ott van számodra az első házasok kedvezménye, vagy ha éppen babát szeretnétek, jó megoldás lehet akár a Babaváró hitel is.

21. Vizsgáld felül a meglévő szerződéseidet!

Számtalan régi, akár több évtizede megkötött szerződéssel találkoztam, ahol igazából csak égették a pénzüket az ügyfelek, de már kielégítő szolgáltatást nem kaptak. A legtöbb pénzt a különböző biztosítási szerződések felülvizsgálatán lehet nyerni.

Egyrészt mérlegeld, hogy valóban szükséged van-e rá egyáltalán. Második lépésként nézd meg, hogy valóban azokra a szolgáltatásokra van-e szükséged, amelyeket az adott szerződés biztosít a számodra.

Ha nincs rá szükséged mondd le, vagy alakítsd át. A legkönnyebben a lakásbiztosításodon tudsz spórolni. Olvasd el ezt a cikket, hogy megtudd, hogyan: Lakásbiztosítás útmutató

22. Számolj le a magas költségű megtakarításokkal!

Nagyon könnyen el tudod érni azt, hogy több pénzed legyen a megtakarításodban annak köszönhetően, hogy az alacsony költségű megtakarítások közül választasz.

A pénzpiacról tudnod kell, hogy ami a te költséged, az jelenti a pénzintézetnek a profitját.

Természetesen nincs ingyen ebéd, így nem várhatod el, hogy ingyenesen legyen például egy értékpapírszámlád. Viszont, ha odafigyelsz, és nem hallgatsz az ingyenes pénzügyi tanácsadókra, akkor sokkal nagyobb összeg összegyűlhet a megtakarításod végére, mint gondolnád.

Egy olyan megtakarítás esetén, mint például a nyugdíj megtakarításod, a hosszú táv miatt több millió forintot is kifizethetsz feleslegesen a magas költségeknek köszönhetően. Nézd meg az alábbi ábrát, és mindig jusson eszedbe, amikor azt mondják neked, hogy „1-2% költség nem számít”, mert igen, nagyon is sokat számít.

A következő kalkulációban 30 éves időtávval, havi 30.000 forintos megtakarítási összeggel, 3%-os éves inflációkövetéssel, 20% adójóváírással, és 7%-os hozammal számolok.

Ennyit jelent pár százalék költségtöbblet az évek során

koltsegek

forrás: saját szerkesztés

Ahogy látod, a 30. évhez érve már 848.364 forintot fizetsz be az inflációkövetés miatt. Ha csak 1,5%-al magasabb költségű megtakarítást kötöttél, mint amit lehetett volna, akkor kidobtál az ablakon 8,6 millió forintot. Ha pedig még rosszabb döntést hoztál, és egy drága megtakarítást választottál, akkor 16,6 millió forintot égettél el. Mennyit kell dolgoznod, hogy ennyi pénzt megkeress?

Ha nem szeretnél ilyen hibába esni, mindenképp olvasd el a következő cikket hozzá: Így kalkulálj a hosszú távú megtakarítások költségeivel!

23. Növeld meg a bevételed, hogy többet takaríthass meg!

Van egy életszínvonal szint, ami alá egyszerűen nem tudunk, vagy már nem akarunk menni. Amikor már tudatos vagy az előző 22 ponttal kapcsolatban, akkor nincs más hátra, mint előre! Növeld meg a bevételeidet, hogy többet tudj megtakarítani a céljaidra.

Hogyan tudod ezt megtenni? Önfejlesztéssel! Lehet a szakmádban érdemes még nagyobb tudásra szert tenned, de az is elképzelhető, hogy más szakmát lenne érdemes kitanulnod. Legyen bárhogy is, a tudás az, ami mindig kifizetődik.

Nem hiszed? Olvasd el a következő cikket, ahol kiszámoltam, hogy miért is a tanulás a legjobb befektetés: Tényleg a tanulás a legjobb befektetés? Kiszámoltuk!

Összefoglalás

Számodra is megdöbbentő lehet, hogy mennyi olyan apró dolog, szokás van, amelyek megváltoztatásával, kicsit több odafigyeléssel, sokkal több pénz maradhat a zsebedbe. Szerintem fontos, hogy ne akarj azonnal mindent megváltoztatni, és egyik napról a másikra a világ legtudatosabb megtakarítója lenni. Ha túl gyorsan akarsz, túl sokat akarsz változtatni, könnyen úgy járhatsz, mint aki öt év után elsőre le akar futni egy maratont, és szalagszakadással végzi.

Először tedd rendben az alapokat úgy, mint elkezded vezetni a kiadásaidat, és házi költségvetési tervet készítesz. Ha már csak ezeket megcsinálod, több pénz fog a zsebedben maradni, mint eddig. Miután ez megvan, nézd meg, hogy mi lenne az ésszerű következő lépés. Javaslom, hogy menj végig a havi kiadásaidon, és mérlegeld, hogy mire van szükséged, és mi az, ami nélkül elég könnyen meg tudnál lenni.

Fontos, hogy azt a pénzt, amit megspórolsz mondjuk egy-két szolgáltatás lemondásával, vagy kedvezőbbre cserélésével, azonnal és automatikusan továbbítsd a megtakarításodba. Ne infláld el az életszínvonaladat, de azért jutalmazd is meg magad egy fizetésemelés után. Jó aranyközépút lehet, ha azt az összeget két részre osztod, amivel növekedett a fizetésed. Az egyik felét elköltheted, amire csak akarod, de a másik felét szigorúan a megtakarításaid növelére fordítsd.

Ne feledd, hogy sokat tudsz a különböző pénzügyi konstrukciókon is spórolni. Egy régi lakásbiztosítás újra cserélésekor akár meg is tudod felezni a díjakat úgy, hogy olyan szolgáltatást kapsz, amire valójában szükséged van.

Figyelj oda a megtakarítási, befektetési termékek költségére is, hiszen sok millió forintot bukhatsz, ha egy drága megtakarítást választasz. Emellett pedig szentelj kellő energiát arra, hogy tanulj, fejlődj, aminek köszönhetően a kereseted is növekedni fog!

Neked milyen módszer vált be a megtakarításaid növelésére? Írd meg kommentben!

Hasznosnak találtad? Szeretnéd folytatni a tanulást?

Iratkozz fel, és hetente küldök egy összefoglalót a legjobb anyagaimról!