Gyakran szóba kerül az első házasok kedvezménye manapság, azonban ha nem figyelsz, könnyen lemaradhatsz róla. Neked is járhat az első házasok kedvezménye? Mik a feltételei? Hogyan tudod igényelni? Olvass tovább, és tudd meg az összes fontos információt ezzel kapcsolatban!

Amikor az első házasok kedvezménye után érdeklődsz, keresel a neten, gyakran különböző nevekkel illetik ezt az adókedvezményt. Friss házasok adókedvezménye, ifjú házasok kedvezménye, friss házasok támogatása, vagy új házasok kedvezménye névvel is szokták illetni. Mindegyiket az első házasok kedvezménye szinonimájaként használják.

A kormány, a családokat támogató filozófiájának keretében hozta létre ezt a lehetőséget még 2014-ben, és már 2015-től lehetett is igényelni. Egyértelmű, hogy nem egy kisebb-nagyobb támogatásért kell összeházasodni, azonban ha már úgy is megházasodsz, szerintem érdemes minden hozzá kapcsolódó kedvezményt kihasználnod.

Amennyiben érdekel mennyibe is kerül manapság egy esküvő, olvasd el a következő cikkemet, és töltsd le a hozzá tartozó kalkulátort is! Itt találod: Mennyibe kerül egy esküvő?

Most olvass tovább, és ismerd meg teljesen az első házasok kedvezményét!

Mi is ez az első házasok kedvezménye?

A friss házastársak által igényelhető adókedvezmény. Mivel a Személyi Jövedelem Adóból (SZJA) kerül érvényesítésre, csak akkor tudod igénybe venni, ha van SZJA befizetésed. Így azok, akik éppen munkanélküliek, KATA-s adózási formában adóznak, nyugdíjasok, gyes-en lévők nem tudják igénybe venni ezt a támogatási formát.

A házastársak által együttesen érvényesíthető kedvezmény mértéke havonta 33.335 forint. Ez azonban csak adóalap kedvezmény, tehát ezt még át kell számítani az SZJA-ra. Az SZJA mértéke jelenleg 15%. Ez azt jelenti, hogy ezt a 33.335 forintot meg kell szorozni 0,15-el, így azt kapod, hogy havonta 5.000 forint lesz a kedvezményed.

Honnan tudhatod meg, hogy mennyi adót fizetsz? Ha nincs a közeledben a bérpapírod, érdemes rákeresned arra, hogy „bruttó-nettó bér”. Több olyan oldalt is találni fogsz, ahol könnyen ki tudod számolni. Ilyen oldal például a HRPortál.

Néhány adat megadása után részletesen látni fogod, hogy mire, mennyi adót fizetsz, illetve azt is, mennyi kedvezményt kapsz az államtól. Egy ehhez hasonló táblázat fog fogadni:

elso hazasok kedvezmenye

forrás: HRPortal

A kedvezményt két évig tudod igénybe venni, így összesen 120.000 forintot kapsz pluszba az államtól, csak azért, mert megházasodtál. Nem túl sok, de pár perc papírkitöltés, és intézkedés szerintem megér ennyit.

A visszaigényelhető kedvezmény összege már a törvény létrehozásakor is ekkora volt, az elmúlt években nem változott. Egyelőre nem is várható, hogy növelni fogják a közeljövőben.

Első házasok kedvezménye: a feltételek

Az előbbiekben már tisztáztuk, hogy adófizetőnek kell lenned, hogy igénybe tudd venni a kedvezményt. A jó hír az, hogy ha te nem is fizetsz adót, de a párod igen, akkor szintén jár a támogatás. Ugyanis a törvény úgy szól, hogy vagy az egyik félnél érvényesítik teljes egészében, vagy akár meg is osztható a két fél között a támogatás.

Egyértelmű, hogy ebben az esetben annak kell igényelnie, akinek van SZJA befizetése. Ha mindkettőtöknek van, akkor csak rajtatok múlik, hogy az egyikőtök, vagy mindkettőtök igénybe veszi-e azt. Persze, nem jár kétszer, tehát ugyanazzal a havi 5.000 forinttal lesztek beljebb.

Fontos, hogy 2017-től már az első házasok kedvezménye akkor is jár, ha már a gyermek is megfogant. Egyedüli feltétel, hogy a házasságot a terhesség 91. napja után kell megkötni. Így akár egyszerre veheted igénybe a családi adókedvezményt, és az első házasok kedvezményét is.

A családi adókedvezmény igénybevétele esetén egy gyermek után 66.670 forint adókedvezményt kaphatsz, ami azt jelenti, hogy havonta 10.000 forintot kapsz meg pluszban. Kettő gyermek esetén ez az összeg megduplázódik, így már 133.330 forintos adókedvezményt kapsz, ami havi 20.000 forint nettó bevételnövekedést jelent gyermekenként, tehát összesen 40.000 forintot.

Három gyermek esetén még inkább megugrik az adókedvezmény összege, és így már 220.000 forint adókedvezményt kaphatsz, ami 33.000 forintot jelent neked nettóban gyermekenként. Összesen így 99.000 forinttal nőhet a nettó bevételed amennyiben három gyermeket vállalsz.

Azok a családok sem kerülnek kizárásra, akiknek már jár a családi adókedvezmény, és csak ezután házasodnak össze. A házasság megkötése után pedig megigényelheted az első házasok kedvezményét is.

Viszont fordítva nem működik! Tehát, ha a 24 hónapos jogosultsági időszakon belül válnál jogosult a családi adókedvezményre, akkor az első házasok kedvezménye már nem érvényesíthető a továbbiakban.

Fontos feltétel még, hogy legalább az egyik félnek az első házassága legyen. Amennyiben a jogosultsági időszak 24 hónapja alatt felbomlik a házasság, akkor mindkét fél jogosultsága megszűnik a fennmaradó hónapokra.

Így igényelheted a támogatást

A NAV készített egy nyomtatványt, amelyet három példányban kell kitöltened az igényléshez. Itt meg kell pontosan adnod mindkettőtök adatait, ki kell töltened mindkettőtök munkáltatójára vonatkozó adatokat, illetve azt is meg kell adnod, hogy egyedül kívánod-e igénybe venni, vagy megosztjátok kettőtök között a kedvezményt.

Innen letöltheted a szükséges nyilatkozatot.

A munkáltató felé is továbbítanod kell az összes adatot, nyilatkozatot. A legtöbb cég könyvelője az egész folyamatban tud majd segíteni. Amennyiben nem, akkor sem kell megijedni, nem egy bonyolult folyamat.

Az adóbevallásodban kétféle lehetőséged van érvényesíteni az első házasok kedvezményét. Az egyik, az utólagos érvényesítés, míg a másik az év közbeni érvényesítés.

Utólagos érvényesítés folyamán nem évközben érvényesíted az adókedvezményt, hanem majd csak az adóbevallásodban. Ebben az esetben egyösszegben kapod meg a neked járó pénzösszeget. Hátránya, hogy a pénzt, csak az adóbevallás beadása utáni évben kapod meg, nem azonnal.

Figyelj oda arra, hogy mindkettőtök adóbevallásában fel legyen minden tüntetve, még akkor is, ha valamelyikőtök nem tudja, vagy nem akarja ezt igénybe venni, és a teljes összeget a másikótok igényli meg.

Túligénylés valószínűleg nem fordulna elő, hiszen ezt a NAV is szigorúan ellenőrzi, de azt javaslom légy figyelmes, és előzz meg minden későbbi utánajárást.

Természetesen dönthetsz úgy is, hogy már év közben is vegyék figyelmbe ezt az adókedvezményt a munkahelyeden. Itt szintén ki kell töltened a megfelelő dokumentumokat mindkettőtök adataival. Le is töltheted, vagy akár a munkahelyeden is kérhetsz.

Ebben az esetben már a bejelentést követő hónaptól járni fog a kedvezmény. Én inkább ezt a megoldást javaslom, mert könnyű elfelejteni a napi rohanásban ezeket a dolgokat.

Gyakran ismételt kérdések

Van néhány olyan kérdés, amely viszonylag gyakran felmerül az első házasok kedvezményével kapcsolatban. A következőkben szeretném tisztázni még ezeket is.

Mi történik akkor, ha külföldön köttök házasságot? Jár az első házasok kedvezménye?

Semmi különös, az, hogy melyik országban házasodtok össze, nincs hatással arra, hogy igénybe vehetitek-e.

Mi van akkor, ha ugyan nem vagyok házas, de bejegyzett élettársi viszonyban vagyunk?

Jó hír, hogy a bejegyzett élettársak is jogosultak a kedvezményre. Ebben a kedvezményben nem tesz különbséget jelenleg a törvény a házastárs, és a bejegyzett élettárs között.

Jár-e az adókedvezmény, ha középkorúak, vagy idősek vagyunk?

Igen, nincs életkori korlátozás. Viszont csak egyikőtöknek lehet előzetesen házassága. Az nem számít, hogy az egyik félnek ez hányadik házassága lesz, és kizárólag ő is igénybe veheti a kedvezményt.

Mi van akkor, ha a házastárs egyik tagja külföldi állampolgár?

Ebben az esetben is jár az első házasok kedvezménye.

Akkor is jár a kedvezmény, ha 2013-ban házasodtunk össze?

Nem, mivel a törvény úgy szól, hogy csak a 2015 január elsejétől megkötött házasságok esetén vehető igénybe.

Mi van akkor, ha a házastáram külföldön dolgozik?

Amennyiben van SZJA befizetése valamelyikőtöknek, nincs akadálya annak, hogy ki, hol dolgozik.

Mi történik akkor, ha a megadott nyilatkozat tartalmában valamilyen változás következik be?

Minden olyan változást, amely érinti az első házas kedvezményre vonatkozó nyilatkozatot, haladéktalanul köteles vagy új nyilatkozatot tenni, vagy a korábbit visszavonni például egy válás miatt.

Összefoglalás: Az első házasok kedvezménye

Az első házasok kedvezménye tehát egy olyan adókedvezmény, amelyre minden friss házas jogosult, amennyiben legalább az egyik félnek ez az első házassága, és valamelyikőtöknek van SZJA adóbefizetése.

24 hónapon keresztül járhat neked, amely időszak alatt havi 5.000 forint nettó plusz bevételre tehetsz szert, tehát összesen 120.000 forint jár minden új házasnak. Ehhez természetesen ki kell tölteni a megfelelő nyomtatványokat, amelyeket mind a munáltatód, mind az adóhatóság felé továbbítani kell.

Életkor alapján nincs korlát, illetve akkor is jár ez az összeg, ha már a családi adókedvezményt igénybe veszed. Ezt a támogatást mindketten igényelni tudjátok az összeget megosztva, de akár egyedül is meg tudod igényelni.

Te már igényelted a családi adókedvezményt? Ha nem, tervezed?

Hasznosnak találtad? Szeretnéd folytatni a tanulást?

Iratkozz fel, és hetente küldök egy összefoglalót a legjobb anyagaimról!