Sokszor szembesülök azzal, hogy az emberek nem merik észrevenni, mennyit is kellene félretenniük.

A gond ezzel a „vakon repüléssel”, hogy mire célba szeretnénk érni, és szükségünk lenne a pénzre, már nincs időnk előteremteni azt.

Éppen az idő az egyik legfontosabb tényező, így minél előbb elkezdünk számolni, annál jobb.

Ehhez nem szükséges semmilyen bonyolult Excel tábla, vagy más program.

Egy telefon számológépe bőven elég. Tarts velem, és számold ki, mennyit kellene félretenned, és abban is segítek, hogy hogyan…

Milyen célokra takarékoskodj?

Bár mindenki másként kezeli és osztja be a pénzét, abban nagyon hasonlítunk, hogy vannak nagyobb céljaink.

Ezek a célok olyanok, amiket nem tudunk egyik napról a másikra megvalósítani, mert túl nagy kiadást jelentenek.

Egy fontossági sorrendet is sugallva, az alábbi célokat érdemes átgondolni:

  1. 3-6 havi vésztartalék képzése
  2. Fogyasztói hitelek visszafizetése (esetleg lakáshitel is)
  3. Nyugdíjcélú megtakarítás
  4. Gyermekcélú megtakarítás
  5. Lakáscél: felújítás, költözés, hitelvisszafizetés
  6. Új autó megvásárlása készpénzből
  7. Nyaralás és egyéb szórakozások

Mindegyik mellé rendelni kellene egy összeget, és egy határidőt. Ettől válik ábrandból céllá!

Most nézzük meg, hogy mennyit kellene félretenni ezekre a célokra.

Mennyit kellene félretenni?

Javaslom, hogy fogj egy papírt, vagy nyiss egy szöveges dokumentumot, amibe össze tudod írni a célokat.

Minden cél mellé írj be egy szükséges összeget, és egy határidőt, években megadva: hány év múlva kell teljesülnie.

A szükséges havi megtakarítást a legegyszerűbben úgy kapod meg, ha elosztod a célösszeget a hónapok számával (évek x 12).

Az én példámban láthatod, hogy számolok 4% infláció feletti hozammal is, ami így 25%-kal csökkenti a szükséges félreteendő összeget. Érdemes megfigyelni, hogy a hozam főként a hosszú távú céloknál ad nagyon nagy előnyt.

Ettől nem gond, ha első körben eltekintesz. Elvégre is, minden befektetés kockázatos. Ha a célod tervezésénél egy hozam nélküli, nagyon pesszimista forgatókönyvvel számolsz, akkor biztos lehetsz benne, hogy eléred. (És valószínűleg túl is szárnyalod majd.)

Íme, a példa táblázat, a fent felsorolt célokkal kitöltve. Nézd meg az összegeket, és gondold át, hogy az neked elég-e, sok-e, és írd be a saját számodat.

Példa táblázat: pénzügyi célok és szükséges megtakarítások (átírható)

(Ne azon agyalj, hogy én miért írtam oda annyit, amennyit. A saját számaidat gondold át! Alsó sávban a letöltés ikonra kattintva letöltheted a kalkulátort.)

 

Amire már tettél félre, azt vond le a szükséges összegből. Ha 10 millió a cél, de már van 2, akkor csak 8-at írj be például.

A lakásnál kipróbálhatod, hogy beírod a teljes vételárat. Ha valami horror szám jön ki, akkor esetleg számolj hitellel, és csökkentsd a szükséges összeget ennek megfelelően.

A lényeg, hogy addig játsz a célokkal, hogy valamilyen reális számot kapj. Ez persze nem mindig lehetséges…

Mit csinálj, ha ez soknak tűnik?

Nyilván az első lépés, hogy átgondoljuk a céljainkat, és ha hajlandóak vagyunk, visszább vehetünk a vágyakból.

De egy idő után már nincs mit szépíteni: minden tételre, ami fent maradt szükségünk van. Kelleni fog a nyugdíj, támogatni akarjuk a gyerekünket, és nem akarunk lemondani az új lakásról sem.

A gond, hogy sok esetben hiába van ezekre mindre szükségünk, egyszerűen nem tudjuk kigazdálkodni a jelenlegi büdzsénkből.

És ez egy fontos felismerés: NEM KERESEL ELEGET.

A céljaidhoz és az általad vágyott életszínvonalhoz jelenleg keveset keresel. Ezt el tudod fedni egy ideig azzal, hogy nem teszel félre eleget a hosszú távú céljaidra, de idővel nem fogod tudni megvalósítani ezeket a céljaidat.

A hitelfelvétel nem old meg semmit: attól ugyan rövid távon meg tudod venni majd az autót, de nem költöttél kevesebbet, sőt még a kamatot is fizetned kell. (Nincs 0%-os autóhitel, a hitelen lévő kamat benne van a kocsi árában.)

Azt értsd meg, hogy a hiteltől nem lesz több pénzed, csak kevesebb. Ha már most sem jön ki a matek, hitellel végképp nem fog. (És most nem a befektetésre, vagy cégben felvett hitelekről beszélek.) Több pénzed akkor lesz, ha a kamatok neked jönnek, és nem te fizeted őket.

Vagyis, bármennyire is rosszul néznek ki ezek a számok, EZ A LEGJOBB ESÉLYED.

De nem kell pánikba esni. Meg tudod csinálni…

Keress többet, és érd el a céljaidat

Sokan csak elvállalnak valamilyen munkát, hogy elég legyen a havi kiadásaikra. Hónapról hónapra élnek, és az első váratlan kiadás sokkot okoz az életükben.

Azt gondolják, hogy „jól van ez így”, hiszen a pénz arra van, hogy elköltsük. Nem is nagyon akarnak a jövőre gondolni.

De pont az a célja ennek a gyakorlatnak, hogy ráébresszen, ha lukas a cipőd.

Hogy időben feleszmélj, ha megragadtál egy munkahelyen, ahol már nem fejlődsz. Hogy észre vedd, ha esetleg már nem tanulsz, annyit, amennyit régebben. Hogy merd bevallani magadnak, ha már nem annyira szereted, amit csinálsz.

Összeszedtem három gyakori gondolatot, ami visszatarthat, hogy megnöveld a megtakarításaidat, és elérd a céljaidat:

1. Én nem tudok úgyse többet keresni / tanulni

A legfőbb különbség gyakran a keveset és a sokat kereső ügyfeleim között, hogy a jól kereső ügyfelek valamiben „rendíthetetlenek”.

Az alacsony keresettel rendelkezők gyakran gondolják azt, hogy ők „nem olyanok, akik…” ezt vagy azt képesek lennének megcsinálni. Beskatulyázzák magukat egy szakmában, és nem is nézelődnek a lehetőségek között.

Még ugyanabban a szakmában is rengeteg váltási lehetőség van. Semmiből nem tart felregisztrálni egy álláskeresőre, és leszűrni a legjobb állásokat. Nem kell felmondani a munkahelyeden, hogy néhány havonta elmenj a legjobb interjúkra, és ezáltal is jobban felmérd a terepet.

Nem akkor a legjobb munkát keresni, amikor nincs állásunk és szorít az idő. Mi lenne, ha ezúttal úgy váltanál karriert, hogy te válogatsz a cégek között és nem fordítva? Ha van munkád, ráérsz kivárni a legjobbat. Ha meg nincs, akkor tudhatod, hogy jó helyen vagy.

Bizonyára a te szakmádban is vannak továbbképzések, szakmai programok. Lehet, hogy többet keresnél, ha csinálnál egy nyelvvizsgát, vagy egy jogsit.

És persze, ekkor jön a következő kérdés…

2. Nem tudom, hogy mivel foglalkoznék

Erről két gondolat jut eszembe: az egyik, hogy ezt megtalálni nem egyszerű, és ha ez a probléma, akkor már az is nagyon nagy előrelépés, ha elkezdesz foglalkozni a témával. Például a Tudástár Klubban nagyon sok anyag van, ami erről szól: könyvek, tréningek, élő rendezvények, online workshopok.

A másik, hogy sokan tévedésben vannak azzal kapcsolatban, hogy „van egy jó út”, amit meg kell találni. És azt gondolják, hogy ez az út könnyebb lesz.

Segítek: ilyen nem nagyon van. Csak felületes szemlélőként látjuk mások útját / üzletét / karrierjét sokkal jobb választásnak. 

Egy burkoló is lehet világszinten – vagy akár csak a Rózsadombon – elismert szakértő, és keresheti szénné magát. Egy jó fogorvos, és egy jó villanyszerelő is megcsinálhatja a szerencséjét.

Még csak diploma sem kell. (Bár sokat segít: ha nincs diplomád, az bizonyára egy jó cél lenne középtávra.)

Ismerősöm szakmunkás volt, gépeket szerelt. Mellé elkezdett egy üzleti egyetemet. A cégnél jó viszonya van a munkatársaival, és az üzleti készségekkel már nem csak szerelői munkát fog tudni elvállalni.

Bármerre is fogsz elindulni, ki fog derülni, hogy nehezebb, mint gondoltad, és az út koránt sem egyenes. De a lényeg, hogy indulj el, különben sosem érsz oda!

Ez egy folyamat. Nem kell elsőre eltalálnod a jó utat. Tanulj a témáról, és közben a gyakorlatban is kezdj el valamit.

3. Nem akarok mások előtt garasosnak tűnni

Gyakran éppen a legjobb barátaink és a családtagjaink azok, akik önszántukon kívül a rossz útra terelnek minket.

Mint azokon a fogyókúrás karácsonyokon, amikor éppen a legkeményebb csatát vívjuk az akaraterőnkkel, és megjelenik a kedvenc tortánk az asztalon.

Nehéz nemet mondani, amikor mindenki a társaságban magától értetődőnek vesz bizonyos szokásokat.

Viszont van különbség a garasoskodás és a tudatosság között. Az utóbbit könnyedén megoszthatod a családoddal és az ismerőseiddel. Mesélj nekik a céljaidról, így te is jobban elköteleződsz mellettük.

Látni fogják, hogy ez fontos neked, és tisztelni fogják, hogy áldozatot hozol. Bizonyára támogatni fognak benne, sőt valószínűleg jó példát is mutatsz valakinek.

Fontos megjegyezni, hogy valószínűleg a kapcsolataidban élő emberek sem pénzügyi géniuszok. Sokuk valójában ugyanúgy a jövőbeni céljaikra valót költik el ma, csak náluk ez még nem tudatosodott. (Vagy nem akartak végül tenni ellene.)

Ha pedig valaki félreteszi szépen a céljaira a pénzt, és marad neki extravagánsan költeni, akkor hajrá! A te pénzed, azt csinálsz vele, amit akarsz.

Összefoglalás: Mennyit kell félretenni?

A pénzügyi tervezés gyakran elhanyagolt területe az életünknek, ami sokszor azért van, mert sokan nem merik szembenézni a valósággal: nem tudják, mennyit kellene valójában félretenniük a céljaik eléréséhez.

A „vakon repülés” módszere azonban hosszú távon nem fenntartható, mivel a cél eléréséhez szükséges pénz előteremtése időbe telik, és minél később kezdünk hozzá, annál nehezebb lesz. Az idő az egyik legfontosabb tényező a pénzügyi tervezésben.

Minden cél mellé érdemes összeget és határidőt rendelni, hogy konkrét tervünk legyen. A célok, összegek és határidők összeírása után kiszámolható a szükséges havi megtakarítás azáltal, hogy a célösszeget elosztjuk a hátralévő hónapok számával.

Ha az eredmények magasabbnak tűnnek a vártnál, érdemes lehet átgondolni a céljainkat, esetleg módosítani azokat a lehetőségeinkhez mérten. Az is fontos felismerés lehet, hogy jelenlegi jövedelmünk nem elegendő a céljaink eléréséhez, ami motivációt adhat a további szakmai fejlődésre vagy karrierváltásra.

A lényeg, hogy ne ess pánikba, hanem kezdd el tudatosan tervezni az életed.

Ebben segítségedre lehet a Tudástár Klub is, ahol számos tananyagot és tréninget találhatsz bevételnövelés és pénzügyi témában például.

Hasznosnak találtad? Szeretnéd folytatni a tanulást?

Iratkozz fel, és hetente küldök egy összefoglalót a legjobb anyagaimról!