Ez az összefoglalóm is az idei személyes élményeimről, a cégemről, a pénzügyeimről és a befektetésekről fog szólni.

Rendesen felfordult az életünk a gyerkőcnek hála, aki márciusban született, és szerencsére szép, egészséges kisfiú.

Izgalmas volt megélni, hogy apa lettem, de kellően nagy kihívás is egyben…

Fejben sokat kattogtam a szabadságom, a cégem, és a családom közti egyensúly fenntartásán.

Eddig minden évben írtam egy összefoglalót, így szépen nyomonkövethető az utam:

  • 2018-ban elindult a szendreiadam.hu és megírtam a Gazdagodj Boldogan című könyvemet. (Klikk ide!)
  • 2019-ben kezdett el igazán befutni a Tudástár Klub (Klikk ide!)
  • 2020-ban új szintre lépett a vállalkozásom, és elkezdtem írni a második, SzuperÉn című könyvemet is (Klikk ide!)
  • 2021-ben a cégem egy stabil szervezetté alakult, és elértem a „Függetlenség” szintjét (Klikk ide!)
  • 2022-ben a gazdasági környezet számos kihívást hozott, de jól vettük az akadályokat (Klikk ide!)
  • 2023-ban apuka lettem, és…

Három területre bontva láthatod az összefoglalómat:

(Klikk a linkre a gyors eléréshez)

Ahogy tavaly is leírtam, idén is fontosnak gondolom megjegyezni, hogy mi nem a pénzköltésben keressük a boldogságot, és nem azért vagyunk szabadok, mert sokat keresünk.

Már azelőtt is szabadok voltunk, hogy a cégem beindult volna, és továbbra sem élünk sokkal átlag feletti életszínvonalon: nincs autónk, panellakásban lakunk, használtan veszünk cuccokat. Ami idén megszaladt az az élelmiszer kiadásunk, de ezen is igyekszünk majd faragni.

De lássuk inkább az elejétől…

2023 MAGÁNSZEMÉLYKÉNT: ÉLMÉNYEK, TAPASZTALATOK

Nem kapkodtuk el a felkészülést a gyerkőcre. Nem stresszeltük túl.

Nem vettünk szinte semmit, és a babaszobát sem festettük rózsaszínre.

Feleségem az állami rendszerben járt nőgyógyászhoz és állami kórházban is szült. Mindkettő alapvetően rendben volt, apróbb kellemetlenségek voltak, ami talán normális.

Végig kontroll alatt tartottunk mindent, bármikor válthattunk volna. Felkészültünk a jogainkból és előre közöltük, hogy miként szeretnénk a szülést. A lényeg, hogy nem bántuk meg, így az egész folyamat pár tízezer forintba került.

De, még mielőtt nekiláttunk volna aggódni a márciusban születő gyermeken, elutaztunk utoljára kettesben, és vittük a kiskutyánkat is.

Mivel nem akartunk kockáztatni, nem mentünk messzire és belföldön maradtunk…

Télen a Balatonon

A januárt a Balatonon töltöttük egy újépítésű lakásban, közvetlen a Balaton mellett, amit rendkívül olcsón tudtunk kibérelni.

A nappali kertrenéző fala egy nagy ablak volt, így a nappaliból a következő kilátást lehetett élvezni:

Meg is kaptam a Youtube-on kommentben, hogy miért beszélek én a pénzről, ha egy „szoba-konyha” lakásban lakunk. (Végül is, csak egy kb. 50 milliós „nyaraló” volt – tény, hogy nem volt nagy, elnézést 🙂 .)

A lakás fél óra séta volt az edzőteremtől, és mivel nincs autónk, buszra meg nem akarunk felszállni, minden nap elsétáltunk edzeni. Az egyik legkedvencebb tevékenységem volt ez, szuper reggeli rutin.

Sikerült is formába lendülnöm, ráadásul párom egy edző tanfolyamot is elvégzett amit együtt is tanultunk, így a gyakorlatba is ültettük rögtön a tanultakat.

Mivel nem szezonban voltunk, nem volt tömeg, és nagyon jó volt kirándulni. Szüleim is meglátogattak minket.

Nyilván nekünk magyaroknak a „külföld” mindig egzotikusabb, de valójában aki sokat van tengerparton, az rájön, hogy az ugyanúgy megszokottá tud válni idővel. Nem olcsó a Balaton, de egyébként meg gyönyörű, és felveszi a versenyt a hasonló árú tengerpartokkal. (plusz, közel is van)

Ettől függetlenül nálunk most Spanyolország a favorit.

Babakocsi és gyerekágy

Én már tavaly elhatároztam, hogy használtan fogok venni babakocsit és gyerekágyat. Nem csak mert olcsó, hanem mert igyekszünk kevés szemetet is termelni.

Van néhány termék, ami kifejezetten olyan, hogy többen akarják használtan eladni, mint venni, ezért óriási választék van belőle a Jófogáson például.

Ilyen az esküvői ruha, a kávéfőző, és a babakocsi is. Ezeknél ha egy 3 héttel korábbi hirdetést kinézel, valószínűleg még alkudni is tudsz majd.

A 3 az 1-ben babakocsit 45 ezer forintért sikerült megvenni, újonnan egyébként 250 ezer forintba került volna ugyanaz.

A gyerekágyat viszont nem sikerült használtan megvenni. 125 ezerbe került egy vadonatúj ágy szállítással együtt.

Hasonló ágyakat 80 ezerért láttam használtan, de kivétel nélkül mindenki azt várta, hogy én a saját teherautómmal odamegyek érte, szétszerelem, bekapokolom, hazahozom, és összeszerelem.

Ha a szállításra kerestem volna egy céget, akkor már drágábban jöttünk volna ki, mint az újjal. A szervezés időigényéről nem beszélve!

Mivel nem tudtuk egyszerűen megoldani, inkább újjonan vettünk. Viszont olyat, ami később átalakítható sima gyerekággyá, sőt még íróasztallá is. (Élete végéig jó lesz :))

Nagyjából 6 óra alatt össze is szereltem az ágyat – amivel egész jó időt mentünk szerintem.

Nem vagyok nagy ezermester, de úgy tudom a sör segít fókuszálni. (Természetesen csak az alkoholmentes!)

A lakás egyéb részeit is újra kellett tervezni. A nappalit és a dolgozót összevontuk, így a korábbi nappali megmaradt gyerekszobának. Így van egy hálónk, egy nappalink ami dolgozó is, és egy gyerekszobánk.

Felmerült a költözés is, de egyelőre bizonytalan időre elhalasztottuk.

Kisfiam születése

Március 7-én reggel 8 óra 48 perckor született meg kisfiam, Kilán. Mi? Jólán?

Nem. Kilán. Mint a Milán csak K-val.

Szinte mindenki visszakérdez a névre, vagy megjegyzi, hogy „hmm, még nem is hallottam”. Nem vagy egyedül 🙂

Ez egy ír név. Nem, nincs ír rokonunk, csak az ír ETF-ek kötnek az országhoz, de nem ezért lett Kilán.

Több feltételünk volt a névválasztáskor, de ez volt az, ami mindkettőnknek tetszett. Plusz, nincs névnapja sem, így azon is spórolunk. 🙂

Képet megbeszéltük, hogy nem teszünk közzé róla, amíg erről ő nem tud dönteni, így azzal most nem szolgálhatok.

A lényeg, hogy megszületett, egészséges, szép, okos, bátor, és nagyon szeretik a szülei.

Az első 3 hétben volt egy kis komplikáció az evésével így két napra kórházba került. Megijedtünk, a súlya sokat csökkent. Aztán minden rendbe jött, és hirtelen megtriplázta magát: 6 hónaposan már 10 kg körül volt.

A tipikus apukához képest én valamivel több időt tudok a gyermekkel tölteni, és ezáltal feleségem válláról is lejön némi teher. Ugyanakkor több időm nem lett egy nap, így aztán sokkal inkább úgy érzem, nincs elég időm mindenre.

Irány Alicante!

Mielőtt bárki megijedne: a szakértők egybehangzó véleménye az volt, hogy nem okoz gondot a picinek, ha utazunk vele. Sőt…

A védőnőnk is kifejezetten azt pártolta, hogy ne változtassunk az életmódunkon, mert az a legjobb, ha azt szokja meg. Később nehezebb lenne neki felvenni a ritmust.

Így nem volt akadálya az utazásnak…

Az első külföldi utunk Alicante, Spanyolország volt. Már tavaly is jártunk itt, ismerős volt a környék, ami nagy előny volt.

Mivel EU-n belül van és rendszeresek a járatok, nem kellett aggódnunk akkor sem, ha valami probléma merülne fel.

Ráadásul ez egy közepes méretű város  (331 ezer fő), így van minden, ami kellhet, de nincsenek nagyon nagy távolságok.

A legizgalmasabb kalandunk az volt, amikor kizártuk magunkat az erkélyre egy éhes csecsemővel úgy, hogy minden laptop és telefon a lakásban volt.

(Pont előző nap mondtam páromnak, hogy nem praktikus ez a magától záródó zár az ajtón, mert biztos van néhány „hülye”, aki becsukja véletlen az ajtót maga mögött.)

Telefonálni nem tudtunk. Lekiabálni? Harmadik emelet Kulcs a bejárati ajtóban belülről bezárva. Azt se tudtok melyik lakásban lakunk. Ablakot betörni? Hm… A gyerek sír – éhes. A nap tűz…

Szerencsére az ajtó teteje nem teljesen illeszkedett a kerethez. Kifeszíteni?

Először egy villával próbáltam. Elgörbült. Aztán jött egy ráspoly. Eltört. Aztán találtunk egy vastag csavarhúzót. Azzal már sikerült egy kis nyílást csinálnom. Míg én az ajtót feszegettem, párom további eszközöket keresett.

Egy vascső… Ezaz! Bedugtam a nyílásba és teljes súlyommal ránehezedtem. Letört a zár, bejutottunk. 🙂

A legjobb, hogy alig keletkezett kár. A tulaj jó fej volt, felajánlottuk, hogy fizetjük a javítást, de nem kérte a pénzt. (Bár szerintem tök felesleges a harmadik emeletre belülről záródó zárt tenni az erkélyre.)

Már egyébként meg is beszéltük vele, hogy jövőre is visszamegyünk. Most már tudjuk, hol a vascső…

Szeged, Hajduszboszló, Tatai tó, futóverseny…

Több belföldi utunk is volt, ennek hála a gyerkőc nagyon gyorsan megtanult bárhol elaludni.

Egyáltalán nem zavarta, ha a nagyszülőknél aludtunk Szegeden, vagy ha egy teljesen idegen hotelszobában Hajduszoboszlón.

Itt a csúszdaparkba is jött velünk, kifejezetten élvezte. (No persze, minket azért jelentősen behatárolt, kvázi minding mi alkalmazkodunk 100%-ban a gyerekhez, de ez tök rendben van.)

Rekordot döntöttem futásban: lefutottam 17 km-t, illetve egy 12 km-es versenyre is elmenetem, ahol a TOP 50%-ban végeztem. Aki olvasta a Gazdagodj Boldogan könyvem az tudja, hogy rühelltem futni, és azt hittem én képtelen vagyok lefutni 2 km-t.

Most sem a kedvencem, de olykor jól esik, és időről időre hobbi szinten elmegyek futni. Bianka viszont imádja…

Mikor meguntuk Budapestet, ismét útra keltünk: szívünk szerint Ázsiába mentünk volna, de nem akarjuk a gyereket kitenni ennek. Miért?

Egyrészt a 12 órás repülőút nagyon sok. Plusz elég nagy eséllyel benyelünk valami betegséget vagy gyomorrontást előbb-utóbb, és ennek se akarjuk kitenni a gyereket. Aztán ott vannak a kötelező oltások. Kap elég oltást így is most szegény. Plusz, az ázsiai egészségügy számomra nem annyira megbízható, mint az EU-s, így kockázatnak látom, ha bármi gond lenne.

Van, aki bevállalja, tök oké, mi egyelőre nem. Inkább elmentünk megint Spanyolországba…

(Miért Spanyol, sokan kérdezik: Árban kb. hazai árak vannak, meleg van, tengerpart, szeretjük a nyelvet, közel van, kellően fejlett, és sokfelé tudunk menni.)

Repülni gyerekkel?

Sokan lehet azt gondolják, hogy kisbabával repülni macera, kockázatos, megviseli a gyereket, stb…

A helyzet az, hogy egy Budapest-Szeged vasút jelentősen nagyobb stressz mind a gyereknek, mind nekünk, mint egy repülés. A vonatra nem fér fel a babakocsi, nincs rendesen kiírva, hogy melyik vagon melyik. Elfoglalják az ülőhelyünket és balhézni kell, hogy leülhessünk. Egyszer megsülünk, egyszer megfagyunk, és baromi hangos. Pelenkázást felejtsd el.

(Szegedre és Hajdúszoboszlóra is a „muzeális” vonatok járnak még, nem az újak, amik nyugat felé.)

A repülőn ezzel szemben rendkívül egyszerű: a babakocsit egészen a repülő aljáig vihetjük, ahol jön a személyzet, összecsukjuk, és átveszik. Felszálláskor és leszálláskor csak arra kell figyelni, hogy egy kis folyadékot kell adni a gyerkőcnek, hogy a füle ne dugoljon be.

Utána minden sima ügy, a személyzet segít, tudsz pelenkázni is. Leszálláskor pedig a csomagoknál vár a babakocsid. (Mindez szinte tök ingyen van a gyereknek.)

Így aztán szeptember-októberben Valenciában voltunk…

Majd pedig a céges csapattal mentünk Dubaiba…

Céges kirándulás

Most már mondhatjuk, hogy szokás lett a csapattal nyaralni, aminek nagyon örülök.

Voltunk Tenerifén, Mallorcán, és most Dubaiban.

Mi éltünk kint két hónapot már Dubaiban 2021-ben, szóval ismertük a terepet, ami nagyon jól jött. Vittük anyósomat is, így a csapatos programoknál ő tudott figyelni a gyerkőcre.

Sajnos nem a teljes csapat tudott eljönni személyes okok miatt, de így is szuper volt. Többen mondták, hogy életük egyik legjobb nyaralása volt, aminek nagyon örülök. (Bár nem tudom, ezt hogyan übereljük majd jövőre.)

Év végi techno party és karácsony

Az év vége mondhatni szokásosan telt. Idén is voltunk Boris Brejcha techno party-n, és bár az idei buli annyira nem volt nagy szám, nekünk jól esett kicsit kimozdulni…

Megmondom őszintén azért a gyerkőc eléggé korlátozza a lehetőségeinket: hiába az utazás, akkor is este 8-tól alszik a gyerek, nekünk pedig otthon kell lenni.

Időnk is kevesebb van, így nekem például a sport jelentősen lecsökkent, míg a kajálás – mint kézenfekvő otthoni szórakozási lehetőség – egy picit túl nagy szerepet kapott pár hónapig. 🙂

Nem baj, hosszú távon gondolkodok, és tudom, hogy ez egy rövid időszak csak, ennyit meg most megengedek magamnak.

És hogy mindezt hogyan éltem meg belül: alapvetően szuper év volt, de mégis olyan kihívásokat adott, amit néha nem volt könnyű. Úgy is mondhatjuk, hogy a boldogsági szintem hullámzó volt: egyrészről nagyon hálás vagyok a családomért, másrészről a bezártságot és monotonitást néha nehéz volt megemésztenem.

Októberben tetőzött talán a „nem igaz, hogy semmit nem tudok csinálni” érzés, ami szépen csökkent, és november végére talán már sikerült megbarátkoznom vele. Ahogy Kilike nő, mindig újabb és újabb kihívások és változások jönnek, szóval meglátjuk, jövőre miként alakul majd mindez.

A CÉGRŐL: EREDMÉNYEK, KIHÍVÁSOK

A cég életében nem történt jelentős változás, szándékosan nem piszkálom most azt, ami jól működik.

Rekord évet szárunk, az biztos. Több mint négyezer ember vett részt 2023-ban a Pénzügyi Szabadság Alapozó Tréningen, és ismét 5.500 fő fölé emelkedett a Tudástár Klubtagszám.

Mivel ezek árát nem emeltük, így az infláció miatt most már tényleg nagyon olcsók lettek… Ez célom is volt, szerettem volna, hogy ezek a dolgok mindenki számára megfizethetőek legyenek.

Ugyanakkor nem kikerülhető, hogy a cég kiadásai is emelkednek, a csapattagok fizetését is emelni szeretném, így várható, hogy áremelés is lesz idővel.

Mi változott?

Továbbra is szépen bővül a Tudástár Klub tananyag tárháza, és végeztünk a korábbi tananyagok átnézésével, feljavításával is.

Ez egy több mint egyéves projekt volt, de megérte: a korábban csak „egész jó” anyagokból is „szuper király” anyagokat csináltunk.

Idén is négy konferenciát rendeztünk a Klubtagoknak, amik szerintem egyre gördülékenyebbek, és egyre jobbak. Egyre jobb előadókat tudtunk meghívni és az előadások rendkívül értékesek voltak.

November végén például megtartottuk a Tudástár Klubtagoknak a „Vállalkozz Okosan 2023” nevű konferenciát, ami szerintem az egyik legjobban sikerült rendezvényünk volt eddig. (felvétel elérhető a Klubban)

A csapatban történtek jelentős változások, illetve többen is lettünk, ami egyrészről friss ötleteket és lehetőségeket hoz, másrészről pedig nyilván kihívásokkal is jár.

Befektetési témakörben egy új, haladó tananyagot is kiadtam, ami azoknak szól főként, akik már végeztek a Magas Hozamú Stratégiák tananyaggal.

Tavaly írtam, hogy a cégnek nincs hitele: idén felvettünk némi hitelt, mert jó kamaton adták, és betettük állampapírba, ezzel fixen kb. 2 mFt-ot nyert a cég – én meg egy kis tapasztalatot céges hitelekkel.

Mellék projektek

Tavaly írtam, hogy elindultunk Romániában is. Nagyon szépen működik a dolog, a visszajelzések alapján jók a tartalmak, és minden szuper.

Csak egy gond van, hogy ez a bevételi számokon nem látszik. 🙂

Egyelőre égeti a pénzt a projekt, és nem látjuk a fényt az alagút végén, de még talán korai lenne lemondani róla.

Az utóbbi hónapokban minden fókuszt elvitt a csapat átrendezése és a dokumentációk elkészítése, így ezzel megmondom őszintén nem annyira foglalkoztunk.

Jelenleg 4.500 hírlevél feliratkozónk van, és 15 Klubtagunk. (A román termékek, klub, stb. egy picit más, mint a magyar.)

Ami viszont sokkal inkább érdekel, az egy teljesen más témában egy hobbi projektem: dolgozok egy fantasy regényen.

Alicantéban jött az ötlet, hogy írni kéne egy jó kis varázslós sztorit, és nem bírtam magammal, belevágtam. Még nem tudtam, hogy könyv lesz vagy film, csak elkezdtem írni.

Pár hónap alatt az alap sztori meg is született. Aztán beszéltem filmes szakikkal, könyves szakikkal és végül is rájöttem, hogy újraírom az egészet. Ehhez most már külső segítséget is igénybe veszek, végül is nem én fogom megírni, én csak kitalálom.

Hogy ebből lesz-e valaha, valami azt még nem tudom, egyelőre nekem jó kikapcsolódás, és szeretek vele foglalkozni.

Alapítvány, adományozás

Idén is rekord összeget adományoztunk magyar családoknak, hála nektek. Ezúton is köszönöm mindenkinek, aki segített.

A cégem 2,698,919 forintot adományozott az Én Ügyem projekten keresztül, és sokan közületek szintén jelentős összeggel támogattátok a családokat.

Így a 2023-as évben több mint 10 millió forinttal támogattunk rászoruló családokat! 

Az alpítvány 2019-es megalapítása óta 148 családnak segítettünk, mintegy 34 millió forinttal.

Most már személyi jövedelemadó 1%-ot is tudunk fogadni, aki eddig esetleg nem tudta, hová adhatná, vagy váltani szeretne, az itt megtalálja az alapítványunk adatait.

2023 PÉNZÜGYI ÉS BEFEKTETÉSI OLDALRÓL

Tavaly még havi 663 ezer forintból jöttünk ki egy hónapban, ez idén jelentősen megemelekedett.

Drágult az utazás, és drágult az élelmiszer is, és mi ezekre költöttünk a legtöbbet.

Sőt, idén egy picit emeltünk is az életszínvonalunkon, ami abban nyilvánult meg, hogy többet ültünk be kávézni, enni, és többször rendeltünk ételt házoz is. (Külföldön főleg)

Ezen felül a gyerkőc is hozzátett a havi kiadásokhoz.

Így aztán szépen felkúszott a havi költés 951 ezer forintig hármunkra. Áucs!

Gyermekkel kapcsolatos kiadások

Először is nézzük meg, hogy a gyerkőc mennyit számított. Már a terhességtől kezdve vezettem a kiadásokat, szóval egész pontosan meg tudom mondani…

Csak pár fontosabb infó, hogy mik voltak a nagyobb kiadások:

A játékokat egy amerikai cégtől rendeljük (Lovevery) havi előfizetésben. Mi nagyon elégedettek vagyunk ezzel a szolgáltatással, de nem olcsó. Egy évre 286.000 Ft volt, de ebben minden játéka benne van, és mindig azt tudjuk adni a gyereknek, amire szüksége van.

Az ágy és a babakocsi összesen került 185.000 Ft-ba. A lakás átrendezése 277.000 Ft volt, én ezt beszámoltam a gyerekhez, de ez azért életminőség javulást is hozott.

A különböző vitaminokra, gyógyszerekre, oltásokra elég sok elmegy. A pelenkát először mosható pelenkával oldottuk meg, aztán végül leálltunk vele. (de így is spóroltunk rajta, egyébként nem olyan vészes mint sokan gondolják)

Ruhát szinte egyáltalán nem vettünk neki, mindent kaptunk innen-onnan használtan. Tápszerre viszont költenünk kell, csak ez a kiadás havi kb. 30.000 Ft. (Lehetne kb. 40%-kal olcsóbban is venni, de az a márka nekünk nem jött be.) Pelenka kb. havi 15.000 Ft.

Mindennel együtt nagyjából havi 123.000 Ft-ba került a gyerek a terhesség ötödik hónapjától számítva 9 hónapos koráig. Ez nem jelenti azt, hogy mindenkinek ennyibe kerülne a gyermek, vagy ne lehetne olcsóbban / drágábban kihozni. Nekünk az utazásnál is plusz költség a gyerek, bár nem sok.

Ugyanakkor sokaktól hallom, hogy csak a szülésig elköltenek rá 2-3 millió forintot. Nekünk összesen került eddig ennyibe, „lakásfelújítással” együtt.

De, nem csak kiadásunk volt vele, hanem bevételünk is…

A Babaváró hitel kamata éves 1.000.000 Ft, ebből egyet számoltam be eddig. Az önsegélyezőből mintegy 250.000 Ft adókedvezményt vettünk igénybe a gyermek születésére.

A CSED, GYED és egyéb kedvezmények összesen további 3.200.000 Ft-ot tettek ki. (Ez függ a korábbi keresettől, ezért ez nem általánosan ennyi!)

Persze, ennek egy része azért jár, mert feleségem nem tud dolgozni, így csak a kieső jövedelmet pótolja. Ugyanakkor élhetnénk olyan országban is, ahol ilyesmi nem jár. (Például Anglia)

CSOK-ot nem vettünk fel.

Ha minden kapott támogatást figyelembe veszünk, és levonjuk a gyermekkel kapcsolatos kiadásokat, akkor így 2,25 millió forint pluszban vagyunk. (Még egyszer: feleségem jövedelme viszont szinte teljesen kiesett.)

Háztartási költségvetés

Ha a tavalyi 663 ezret felszorozzuk 1,2-vel az infláció miatt, és hozzáadjuk a 123 ezres gyerkőc miatt keletkezett plusz kiadást, akkor 918-at kapunk, tehát olyan nagyon nagy életszínvonal emelkedés azért nem történt. 

Csak még szokni kell nekem is, hogy jó nagy volt az infláció. (Illetve ne feledjük, hogy a gyermek költségei az elején kicsit nagyobbak.)

Egy kicsit több kaját rendelünk, amióta a szórakozásunk erre korlátozódott, és főleg ez külföldön volt drága mulatság.

Kimásoltam a Revolutról a kiadásaink megoszlását, de ez nem teljeskörű:

(Márciusban jött a gyermek, a kiugró október pedig a csapatos dubai út miatt volt.)

*A lakhatási költségeket, a szabadon elkölthető zsebpénzt, és néhány utazással kapcsolatos kiadást nem a Revolutról fizettünk.

Amiket jövőre jobban csinálunk:

Egyrészről precízebben fogjuk vezetni a kiadásokat. Jelenleg kicsit kusza, hogy mit, melyik kártyáról fizettünk, nem látszik egy helyen minden. idő volt összeszedni az összes kiadást. A háztartási kiadásokat kizárólag Revolutról fogjuk fizetni, kivéve a zsebpénzünket, ami fejenként 80 eFt készpénz lesz, és az önsegélyező pénztárt.

A rendeléseket visszafogjuk, több ételt fogunk mi magunk elkészíteni, vagy ha nem akarunk főzni, akkor is kész / félkész kaját veszünk inkább, vagy olcsóbb kifőzdéből hozunk kaját.

(Ezt decemberben már elkezdtük, látszik is a grafikonon!)

A cél az lenne, hogy ne emelkedjen jövőre a kiadásunk. Ha 5%-os inflációval számolunk, akkor pusztán azáltal, hogy nem emelünk, gyakorlatilag 5%-kal kevesebbet költünk majd reálértéken.

A bevételeink tartása mellett ezzel elégedett lennék.

A szabadságról egy gondolat

Egyébként az idei megtakarítási céljaink így is teljesültek bőven, szóval nem arról van szó, hogy túlköltöttük volna magunkat, csak picit kevésbé fogtuk a gyeplőt.

Ugyanakkor azt sem akarom, hogy mindenre a pénzköltés legyen a megoldásunk, és visszajöjjön a kényszer a pénzkeresésre.

Könnyű beleesni abba a hibába, hogy a megnövekedett kiadások miatt valójában egyre távolabb kerülünk a szabadságtól, hiába fektetünk be. Ha a 4%-os szabállyal számolunk, akkor havi 500.000 Ft-os kiadás mellett (12*500.000*25=) 150 millió forint hozamából tudunk megélni.

Tegyük fel, hogy ezt elértük, de a következő évben a kiadásunkat megemeljük 750.000 Ft-ra, miközben 20 millió forintot félretettünk. Az előző évben szabadok voltunk 100%-ban, és még növeltük is a vagyonunkat.

De az új kiadások miatt a szabadságunk csökkent. Ennyi kiadáshoz 225 millió forintra lenne szükség a 4%-os szabállyal. Ha volt tegyük fel 10% hozamunk, és még 20 milliót félretettünk, akkor 185 mFt-os vagyonunk van.

A szabadságunk már csak 82,22%-os.

Így aztán megint jöhet egy nyomás, hogy „csak még egy évig” tovább dolgozunk. Ezért érdemes lehet megnézni ezt a szabadsági fokot is, és év végén kiszámolni, hogy idén közelebb kerültünk a pénzügyi szabadsághoz, vagy távolabb.

(Tipikus egyébként, hogy amint közeledik a korábban kitűzött cél, úgy egyre távolabb tesszük a célt, amit így sosem érünk el. A pénz hajtása is lehet egy rabság. Érdemes emiatt leírni az anyagi céljainkat, és megveregetni a vállunkat, ha elértük.)

Éppen ezért engem például sokkal kevésbé zavar egy „kedvtelésből”, mondjuk ibizai utazásra elköltött 1 millió forint, mint egy havi 70 eFt-os rendszeres kiadás. Az elsőt csak addig fizetjük, amíg simán belefér, míg a másodikból sokkal nehezebb lejjebb adni.

A befektetéseim

A tavalyi összefoglalóban írtam, hogy én szépen végigvettem az esést, amit ezúton is köszönök magamnak. Megint napi szinten lehetett olvasni, hogy „mindenből menekülnek a profik”, és ilyenkor már tudom, hogy most kell kitartanom.

Az idei évben elég szépet ment a részvénypiac…

A világ részvénypiacába fektető befektető eredménye 2023-ban (USD-ben)

(iShares Core MSCI World UCITS ETF USD (Acc))

A portfólióm megoszlása természetesen nem sokat változott. Tavaly a kötvényekből eladtam, hogy több részvényt tudjak olcsóbban venni.

Most a magas kamatok miatt a kötvények ára zuhant be, úgyhogy az év második felében ott is egy kicsit többet vásároltam, de csak pár százalék az eltérés tavalyhoz képest.

A sok kötvényből elképzelhető, hogy hamarosan lecsapok egy lakásbefektetésre, ha találok egyszer valami értelmes hozamot kínáló lehetőséget. (Például egy életjáradékos ingatlanra.)

A portfóliómban vannak egyedi részvények is, melyek osztalékfizetése az USA kettős adóztatás egyezmény megszűnése miatt hátrányt jelent. Ezeket egyrészt racionális lenne eladni és ETF-re cserélni.

Ugyanakkor jó okkal vettem meg ezeket a cégeket, amikben szeretnék közvetlenül tulajdonos maradni. Így aztán némileg adózási szempontból racionalizálom a portfóliómat, de nem fogok durva átrendezésbe kezdeni. (adok 1-2 év türelmi időt, TBSZ számlán annyira nem vészes a plusz adó)

Spekulatív pozíciók

Ebben a portfólióban nincsen benne a kriptopénzekhez kapcsolódó rész, amit csak relatív kis összeggel játszottam meg. A kripto piacon is jó nagy vérfürdő volt, így a „játékpénzemre” is rádupláztam.

Továbbra is hiszek a vasútmániás hasonlatban, miszerint a nagyoknak jó esélyük van fennmaradni, ugyanakkor spekulatív eszközöknek tartom a kriptókat egyelőre.

Arról is írtam, hogy a múltban megfigyelhető volt, hogy nem az új technológiába befektetők járnak a legjobban, hanem azok, akik az új technológiából profitáló cégekbe fektetnek.

Ezért jelentősen kevésbé kockázatosnak láttam a Coinbase kriptotőzsde részvényeit megvenni, mint magukat a kriptókat. Ez egyelőre jó döntésnek látszik.

(A kripto témájú befektetéseim kb. fele a Coinbase, másik fele Bitcoin, Ethereum, és néhány kisebb coin.)

Összefoglalás: 2023

A magas infláció és a gyermek érkezése olyan szintekre emelte a kiadásainkat, amiktől eddig óvakodtam. Ugyanakkor nincs értelme fukarkodnunk, és csak azért spórolni, mert félünk költeni.

Be kell látni, hogy egy 10 éve még szuperjó fizetésnek számító 500.000 Ft, ma már viszonylag könnyen elmegy. (Főleg, hogy mi sokat utazunk.)

A megtakarításaink így is rendben vannak, a kiadásaink kisebb ütemben nőttek, mint a befektetési portfóliónk.

A gyermek természetesen hatalmas öröm, és egy új „élet értelme” érzés. Ugyanakkor sok kihívás is, sok lemondás, amit mi a szabadságunk csorbulásában érzünk a leginkább.

Apróbb lelki hullámvölgyektől eltekintve minden sínen van, haladunk a tervek szerint. Már csak meg kellene tanulni mindezért örökre hálásnak maradni 🙂

A küldetésem továbbra is az, hogy a lehető legtöbb embernek segítsek pénzügyileg szabad életet építeni. 

Ezt három terület fejlesztésével szeretném elérni: bevételnövelés, pénzügyi tudatosság, és befektetési ismeretek.

Köszönöm mindenkinek aki idén velem tartott, és remélem, hogy jövőre is sokatoknak lesz alkalmam értéket adni!

Hasznosnak találtad? Szeretnéd folytatni a tanulást?

Iratkozz fel, és hetente küldök egy összefoglalót a legjobb anyagaimról!