A házasság és az esküvő nagy dolog az ember életében, de nem csak érzelmileg kell rá felkészülni, hanem anyagilag is. Vannak, akik félnek a nagy költségektől, de vannak, akik pedig minden pénzt hajlandóak kifizetni, hogy életük legszebb napját élhessék át.

Ahány ház, annyi szokás, és annyiféle esküvő és lakodalom. Az esküvő tervezésekor figyelembe kell vennünk a saját érzelmeinket, boldogságunkat, ugyanakkor két lábbal a földön járva kell gondolnunk az anyagiakra is.

Az esküvő és a lakodalom egy meglehetősen nagy szervezést és tervezést igénylő feladatot jelent az ifjú párnak, ami igen nagy tőkét is igényelhet, megtérülése pedig kérdéses. Az ide kapcsolódó vlogot itt tudod megnézni:

 

Ebben a cikkben végignézzük, hogy mi mindenre kell gondolni, és miként lehet anyagi szempontból is a lehető legjobban kihozni az esküvőt és a lakodalmat.

Az esküvőtervező kalkulátort innen töltheted le ingyen!

Benne találsz:

  1. Költség- és bevételtervezőt
  2. Esküvőszervezési segédletet
  3. A „Nagy nap” tervezőt
  4. Meghívottak listázására alkalmas táblázatot
  5. Egyéb hasznos kalkulátorokat

Kinek szól az esküvő, és mi a célja?

Először is fontos, hogy pároddal közösen üljetek le, és beszéljétek át, ki, miként szeretné átélni ezt a napot. Ne hagyjátok, hogy a szülők és a barátok döntsék el, milyen lakodalmat szerveztek. Nagyon sokan meg akarnak felelni annak a képnek, ami szerintük „normális”, ezért túlvállalják magukat.

„Ha az egyik rokonnak egy 5 csillagos szállodában volt az esküvője, akkor nekünk is ott kell tartani. „

Vagy…

„Mit fognak szólni, ha nálunk nem lesz fúvószenekar?”

Az esküvőnek elsősorban a párról, a szeretetről és a fogadalomról kellene szólnia, és nem arról, hogy ki tud nagyobb lakodalmat tartani.

A lakodalom nem egy verseny, és nem is egy kötelezettség. Csak azért nem kell többet költened, hogy megmutasd, te is megteheted.

Ahogy meghívnod sem kell csak azért valakit, mert ő is meghívott: vannak, akik mindenkit meghívnak. Ilyenkor viszel ajándékot, vagy pénzt, és ezzel le is tudtad a kötelezettséged. Nem tartozol!

Ez viszont most a TE napod, és úgy csinálod, ahogy akarod. Jogod van kis esküvőt tartani, és jogod van óriási, világraszóló lagzit tartani, ha úgy tartja kedved. (És anyagilag is megteheted.)

Legyél racionális: vágyak és valóság

Érdemes a saját vágyainkat is helyre tenni a lakodalommal kapcsolatosan. Kislányként sokan álmodnak meseszép esküvőről, ahogy arról is, hogy egy napon hercegnők lesznek. A valóságban azonban az esküvő nem egy hollywoodi film utolsó jelenete, a happy end, hanem egy komoly szövetség kezdete.

Ennek megfelelően kár feláldoznod a jövődet, az anyagi biztonságodat azért, hogy ezt a napot életed legszebb napjává tedd. Lehet szuper esküvőd és házasságod akkor is, ha nem vered magad rögtön adósságba már az elején.

Egy jó gyakorlat lehet, nem csak a TV-ben és sztároktól átvett álomesküvőből kiindulni, és azt igazítani a saját lehetőségünkhöz, hanem fordítva. Indulj ki abból, hogy mi a minimális költsége egy esküvőnek: egy polgári szertartás, és egy közös ebéd a szűk családdal. (Mondjuk 100.000 Ft-ból megoldva.)

Ehhez tegyél annyi extrát, amennyivel már elégedett leszel. Vagyis ne felülről faragj le, hanem alulról építsd fel. Így valószínűbb, hogy olyan dolgokkal építed fel, amik tényleg fontosak a számodra.

Hogyan tervezd meg az esküvőt?

Az első lépés a tervezés. Egy jó alapos, átgondolt terv nélkül nagyon meredeken elszállhatnak a költségek, felborulhat a menetrend, és a lakodalom egy boldog emlék helyett könnyen rémálommá válhat.

Inkább fordíts több időt a tervezésre, és kevesebbet a szervezésre. A terv az esküvő stratégiai része, ami olyan, mint egy sátornak a váza: ha a váz rossz, akkor hiába állítod fel jól a sátrat, valami nem fog stimmelni.

Egy előre elkészített részletes tervet és feladat csekklistát találsz az esküvő tervező kalkulátorban is.

Hány főt hívtok meg?

Első körben érdemes leülni, és írni egy listát arról, hogy kiket szeretnétek elhívni. A könnyebb módosítás végett azt javaslom, hogy erre egy Excel táblát használjatok. Ne hagyjatok ki senkit (barátok, barátnők, gyerekek, unokatesók), és először az sem gond, ha olyanokat is felírtok, akiket végül nem hívtok meg.

Jó módszer lehet, ha fontossági pontszámot adtok az embereknek, mondjuk 1-10-ig. A második körben elkezdhetitek optimalizálni a listát: vegyétek ki a legkevésbé fontos embereket addig, amíg annyian maradnak, ahány főt meg szeretnétek hívni. Jelöljétek, hogy végül kik lesznek azok, akiket tényleg meghívtok.

A meghívottak száma nagyban befolyásolja a helyszínt, a programot, a költségeket és a bevételeket is. Érdemes tehát akár több opcióval is számolni, és megnézni, hogy melyik a legszimpatikusabb a számotokra.

Helyszín és program

Döntsétek el, hogy szeretnétek-e templomi esküvőt, vagy megelégszetek a polgárival. Ha lesz templomi esküvő, akkor a polgári esküvőre nem kell nagy vendégsereget hívni, és az sem gond, ha nem egy napon van a lakodalommal.

Gondoljátok át, hogy hová, mennyi vendéget hívtok. Lehet, hogy a polgári esküvőt csak szűk családi körben tartjátok, a templomira már mindenkit meghívtok, a lagzira pedig megint csak egy szűkebb kört. Ezt a listában az emberek neve mellett tudjátok jelölni.

Nézzétek meg a különböző forgatókönyveket. Mi van, ha 50 főt hívtok? Mi van, ha 100-at? Mennyivel lesz drágább a helyszín, esetleg mennyivel csökken az egy főre jutó költség?

Érdemes átgondolni, hogy mi lesz a pontos menetrend. Számoljatok azzal, hogy a nagy tömeg igen lassan tud csak haladni. Ha tehát helyszínt kell váltani, akkor rengeteg idő elmehet a parkolással, a fotózással, és egyáltalán, mire az emberek tömegesen elindulnak. Nem árt, ha van valaki, aki koordinálja az eseményeket.

Javaslom, hogy csináljatok egy forgatókönyvet, ami az egyes eseményeket egy idővonalon, vagy GANTT diagramon mutatja be. Ez alapján jobban át fogjátok látni a teljes napot, és számolhattok az esetleges csúszások kockázataival is.

Hogyan spórolhatsz az esküvőn?

Ha mindig is óriási tortáról álmodtál és ez minden vágyad, akkor nyilván, te nem a tortán akarsz spórolni. Ha mindig is lovas kocsival szerettél volna végighajtani a főutcán, akkor ezt mindenképpen tedd a program részévé.

Vannak viszont kevésbé fontos részletek, tippek, trükkök, amikkel megfoghatsz pár százezer forintot. Nézzük meg ezeket.

Italt nagykerből

Számos helyszínen engedélyezik, hogy saját italt vigyél. Ezen rengeteget lehet spórolni. Egy csomó ital nagykereskedés engedi, hogy elvidd az árut az esküvő helyszínére, majd számlával, bontatlanul visszaveszik azt, ha nem fogyna el.

Ezzel két legyet ütsz egy csapásra: olcsón fogsz tudni italt felszolgálni, és biztos lehet benne, hogy nem fogy ki az ital, de nem is marad rajtad egy óriási raktárkészlet.

Menyasszonyi ruha

Elgondolkodtató megnézni a Jófogáson a menyasszonyi ruhákat. Csak görgetsz, görgetsz a hirdetések között, és azt látod, hogy ezek még csak a tegnap feltett hirdetések. Mi következik ebből?

Menyasszonyi ruhát rengetegen csináltatnak, de nem lehet eladni. Nagyobb a kínálat, mint a kereslet, vagyis nagyon olcsón lehet venni használt ruhát, tudsz alkudni, és óriási a választék.

Ne légy rest. Tekerj vissza 2-3 hónapra akár a hirdetések között, és kezdj alkudni keményen. Aki már 2 hónapja nem tudja eladni a ruhát rájött, hogy engednie kell.

esküvő menyasszonyi ruhák jófogáson

Nem csak a Jófogáson, de a különböző Facebook csoportokban is találhatsz nagyon kedvező áron menyasszonyi ruhát. (Ahogy Szilvi is ebben a vlogban.)

A másik lehetőség, hogy bérelsz. Itt is meggondolnám, hogy Jófogásról, vagy egy csoporttagtól bérlem ki, pár ezer forinttért. Így gyönyörű (és nagyon drága) menyasszonyi ruhákat potom áron tudsz megszerezni.

Programfüzet helyett ingyenes weboldal

A fizikális füzet helyett szuper weboldalakt tudsz ma már te is összekattintgatni. A programot, a különleges kéréseket, a meghívási visszajelzéseket is intézheted online.

Nem kell tízezreket kiadnod egy webfejlesztőre. Ingyenesen tudsz csinálni honlapot a Wix-en, vagy a WordPress-en is.

Eljegyzési- és jegygyűrűk

Ez egy olyan kérdés, ami rendkívül érzelmi dolog, ezért nehéz. Van, akinek nem számít a gyűrű, van, akinek pedig a kapcsolat szimbóluma, és ezért hajlandó mélyen a zsebébe nyúlni. Ha nagyon őszinték akarunk lenni, valójában senki nem fogja megmondani ránézésre, hogy mennyibe kerül t a gyűrűd.

esküvő gyűrűk eljegyzési gyűrűk ár összehasonlítás

Gyémánt, vagy kristály, fehérarany, vagy ahhoz hasonló más fém, valójában csak te tudod. Lehet venni gyűrűt milliókért, százezrekért, de akár pár tízezer forintért is. Érdemes jól utánajárni, és odafigyelni, ár- érték arányban megfelelő gyűrűket vásároljatok.

Az én elvem az, hogyha nem tudom megmondani a különbséget két dolog között, akkor az olcsóbbat veszem.

Egyebek…

Bármire is lenne szükséged, először nyugodtan nézz körbe a Wish.com oldalon vagy az Aliexpress weboldalon. A legtöbbször jó minőségű dolgokat is nagyon olcsón tudsz megrendelni Kínából, és teljesen ingyenes a házhozszállítás.

Díszeket, ajándékokat, de akár gyűrűt vagy ruhát is vehetsz ezeken az oldalakon. Légy azonban nagyon körültekintő, olvasd el figyelmesen a termék leírását!

Szintén jó megoldás, ha magad készítesz el dolgokat. A saját kezű díszek egyrészről olcsóbbak, másrészről pedig tényleg egyedi lehet. A vlogban is mutatok néhány ötletet, de az interneten keresgélve is számos hasznos tippet találsz.

És mennyibe is kerül akkor egy esküvő?

Amint látod, ez igencsak „attól függ”. Egy szerény, polgári esküvő ruhabérléssel már 50-100 ezer forintból is megoldható. A nagy költség inkább a lakodalom. A lakodalom költsége főként a meghívottak számától, és a helyszíntől, extráktól függ.

Egy egyszerű vacsora, és mulatozás körülbelül fejenként 6-10 ezer forintból jöhet ki, egy kicsit luxusabb lagzi pedig nagyjából 15-20 ezerből. A határ persze a csillagos ég…

Ha nem figyelsz a költségekre, akkor elég gyorsan el tud szaladni ilyen 3-4 milliós összegig a keret. Az esküvőtervezőben találsz egy konkrét listát, mi mennyibe kerülhet.

Töltsd le az esküvőtervezőt, és írd át a számokat a saját elképzeléseidnek megfelelően. Amint láthattad ebben a cikkben és a vlog videóban is, számos dolgon tudsz spórolni anélkül, hogy később meg kellene bánnod.

Hogyan növeld az esküvő bevételeit?

Az esküvő költsége egy dolog. Nem feltétlen probléma anyagi szempontból, ha nagyobb esküvőt tervezel, ha a belefektetett pénz később megtérül. A megtérülés természetesen nagyban függ a meghívott vendégek számától.

Minél többen jönnek el (főként felnőttek), annál többen fognak ajándékot (vagy pénzt) adni az érkezéskor és a menyasszonytáncon is. Manapság már nem divat ajándékot kérni: sok felesleges kacat pénzkidobás, és gyakran többen veszik ugyanazt az ajándékot.

Egyáltalán nem arcátlanság tehát, ha a meghívón világosan leírod: pénzt kérsz, mert gyűjtesz valamire.

Érdemes egy kis érzelmet, történetet is belevinni a kérésbe, vagy a konkrét célt megírni, mert így jobban fognak azonosulni a pénzajándékkal a vendégek, és valós segítségnek élik majd meg.

Frappáns meghívó szövegeket az interneten is találsz: csak egy gyors keresés!

Legyen-e menyasszonytánc?

Van, aki szerint felesleges a menyasszonytánc, mert a vendégek úgyis egy fix összeget szánnak a bulira, és ha van tánc, akkor azt csak szétosztják. Sokan pedig nem szeretnek táncolni. A buli, fun, értékét most nem akarom elemezni, pusztán pénzügyi szemszögből vizsgáljuk meg a kérdést.

A legjobb szerintem anyagi szempontból, ha van menyasszonytánc, de ezt előre nem kommunikáljátok, és a programfüzetben sem szerepel. Az ajándékokat (boríték és pénz) a megérkezést követően egy dobozba összegyűjtitek. Ez része a programnak. Így tehát a vendégek már átadták, amit az esküvőre szánnak.

Ekkor hagyod őket kicsit vegyülni, lazulni, iszogatni, majd a ceremóniamester felvezeti a meglepetés programot, és felsrófolja az embereket, hogy most kell megmutatni, ki, mennyire támogatja az ifjú párt. (Természetesen ne legyen túl manipulatív, vagy átlátszó, inkább vicces.)

Nem árt, ha van pár beszervezett ember. Hallottam olyat, hogy kollégiumi szobatársak szórták be két kézzel a pénzt, ezzel is rávéve az idősebb (jó módú) ismerősöket, hogy ők se nézzék tétlenül az eseményeket. Majd a barátok egymás között az esküvő után elszámoltak az összeggel, ami valójában a kollégiumi lakbér volt.

Mindenki döntse el maga, hogy mennyire akar elmenni ebbe az irányba, de az biztos, hogy a csorda szellem beindításával többszörözni lehet a menyasszonytáncon elért bevételt.

Miből finanszírozd az esküvőt?

Az esküvőtervező kalkulátor segít abban, hogy annyit költs az esküvőre, amennyi belefér, és elég nagy mozgástered van abban is, hogy a bejövő bevételt inkább a buli javítására fordítod, vagy számolsz némi profittal is.

A gond viszont, hogy a bevétel csak a lagzi után realizálódik, tehát az esküvő költségeit előre kell megfinanszírozni. Ezt három módon teheted meg:

1. Saját megtakarításból

A legjobb, ha pároddal rendelkeztek a szükséges forrásokkal, és össze tudjátok dobni az esküvőt. Ez a legbiztosabb módja, hogy ne kerüljetek kellemetlen anyagi helyzetbe akkor sem, ha a bevételek nem úgy alakulnak, ahogy számoltatok.

Vigyázzatok, hogy mennyit tesztek bele. Jó ha a vésztartalékotok megmarad, de ha bele is nyúltok, akkor az esküvő után ezt azonnal pótoljátok vissza.

2. Családtól, barátoktól

A szülők általában igyekeznek anyagilag is segíteni már az esküvő előtt is. Ennek előnye, hogy nem kell megvárni az ajándékozást, és ez felhasználható az esküvő költségeire.

Nem csak anyagilag tudnak segíteni az ismerősök: ha van fényképész, zenész, Dj, vagy rendezvényszervező ismerősöd, akkor kedvezményesen, vagy csak jófejségből is megkérheted, hogy segítsen.

3. Kölcsönből

A személyi kölcsönök egyik leggyakoribb célja az esküvő. Nem csoda, sok fiatal párnak nincs több millió forintja az esküvőre. Ezzel érdemes azonban nagyon óvatosan bánni: olyan dolgokat és szolgáltatásokat veszel, amikre nincs pénzed.

Ilyenkor még fontosabb, hogy kiszámold az esküvőd megtérülését, és kalkulálj a költségekkel. Ha hitelből finanszírozod az esküvőt és a lagzit, akkor a következőkre figyelj hitelfelvételnél:

  • Alacsony THM-ű hitelt vegyél fel. Még jobb, ha családtól kérsz kölcsön, és kamatmentesen kapsz hitelt.
  • Annyi hitelt vegyél fel, amit vissza tudsz fizetni a bevételekből.
  • Az előtörlesztésnek ne legyen díja, vagy alacsony legyen, hiszen az esküvő után ezt érdemes azonnal megtenni.

Bárhogy is csinálod, tervezd meg az anyagi oldalát, és gondolkodj előre! Az esküvő tervezésekor vedd számításba azt is, hogy mikorra kell rendelkezésetekre állnia a pénznek, és időben kezd el intézni a kölcsönt, vagy ami még jobb, kezdjetek el félretenni az esküvőre.

Összefoglalás

Remélem sikerült egy részletes áttekintést adnom arról, hogy miként érdemes átgondolni az esküvő anyagi oldalát. A legfontosabb, hogy a párkapcsolatod, és a házasságod szilárd alapokra épüljön. Az esküvő is fontos, de nem a mérhetetlen pénzköltés és világraszóló buli miatt.

Az esküvő nem verseny, és nem attól lesz boldog a házasságod, hogy erőn felül költesz az esküvőre. Lehet kis pénzből is nagyon jó lagzit csinálni, és sok pénzből is lehet elcsépelt, unalmas, ömlengős lakodalom, ami már nem a párról szól. (Ezeket többnyire mindenki utálja.)

Ne feledd, hogy az emberek nem azokat szeretik, akik többek náluk, vagy jobban keresnek, mint ők. A nagy pénzszórással éppen az ellenkező érzést válthatod ki az ismerőseidből: irigységet, ellenszenvet. Légy óvatos, és maradj a realitások talaján.

Tervezz, számolj, és maradj a lehetőségeiden belül, és biztos vagyok benne, hogy gyönyörű emlékeid lesznek, és jó érzéssel fogsz visszatekinteni erre a napra.

Sok boldogságot kívánok!

Hasznosnak találtad? Szeretnéd folytatni a tanulást?

Iratkozz fel, és hetente küldök egy összefoglalót a legjobb anyagaimról!