A lakásbiztosítás rendkívül hasznos, amennyiben bekövetkezik egy káresemény az ingatlanodban. Viszont csak a pénzt viszi, ha olyan szolgáltatásokért fizetsz, amire nincs is szükséged. Ennél is rosszabb, amikor úgy gondolod, hogy valami biztosítva van, de amikor megtörténik a baj, a biztosító fog felvilágosítani arról, hogy erre bizony nem fizetnek. Olvasd el a cikket, és legyen neked is hatékony lakásbiztosításod!  

A lakásbiztosítás szerződésed tartalmával érdemes pontosan tisztában lenned, még akkor is, ha nem ez a téma a legizgalmasabb a számodra. Te emlékszel, hogy milyen szolgáltatások is vannak a lakásbiztosításodban?

Lehet, hogy felesleges dolgokért is kiadsz pénzt, de az is előfordulhat, hogy elszalasztottál már olyan káreseményeket, amiket kifizetett volna a biztosító. Egyszerűen csak nem gondoltál rá, hogy akár arra is van biztosítási szolgáltatásod, és így veszteséged keletkezett.

Vannak, akik 10-20 éve kötötték a lakásbiztosításukat, pedig ezt a fajta szerződést érdemes 3-4 évente felülvizsgálni vagy felülvizsgáltatni, hiszen éppen úgy, ahogy az ingatlanod értéke változhat, a lakásbiztosítások is fejlődnek. Nem utolsó sorban pedig a lakásbiztosításokat is indexálják (évente emelik a díját az infláció mértékével), így lehet, hogy sokkal olcsóbban tudnál megkötni más szerződéseket, amennyiben hajlandó vagy váltani.

Ebben a cikkben bemutatom, hogy mire figyelj egy lakásbiztosítás esetében, hogyan válassz közülük, valamint, hogy milyen módszerrel kerüld el az óriási hibákat, ami akár, egy esetleges káresemény bekövetkezésekor a házad árába is kerülhet.

Összegyűjtöttem a 7 leggyakoribb hibát, nézd meg az alábbi videót, hogy te biztosan ne kövesd el őket:

 

(Szeretnél értesítést kapni az új videókról a Youtube-on? Klikk ide, és iratkozz fel a Youtube csatornámra!)

A legnagyobb hibákat már nem fogod elkövetni, most pedig nézzük meg mire is jó egy lakásbiztosítás, illetve a házadon, lakásodon kívül, még mit is tudsz biztosítani a segítségével.

Mire is jó a lakásbiztosítás?

A lakásbiztosítás egyrészt biztosítja az ingatlanodat és az ingóságaidat is. Az alapcsomagokban általában a villámcsapás okozta másodlagos károk, a füstkár, beázás, tűz okozta károk és megsemmisülések tartoznak. Illetve van olyan biztosító, aki a betörést, lopást, garázdaságot is ide sorolja. Amennyiben a tudatos vásárlás híve vagy te is, bizony foglalkoznod kell a meglévő, és leendő lakásbiztosításoddal is.

Például, ha a becsap a villám a lakásod, házad környezetébe, és emiatt tönkremennek az elektromos eszközeid, ingóságaid, a biztosító a szerződésben foglaltak szerint megtéríti az így keletkezett hibákat.

lakásbiztosítás-ingóság

Az alapkockázatok mellett számos más kockázatra is biztosíthatod az ingatlanodat, a benne lévő ingóságaidat, vagy akár a garázsodat, melléképületedet. Ilyen lehet például a különleges üveg biztosítás.

Ez a szolgáltatás azt jelenti, hogy nem csak akkor térít a biztosító, hogyha az ablakod valamilyen külső hatás miatt betörik vagy megreped, hanem például akkor is, ha a kerámia főzőlapoddal, vagy a sütő ajtódban lévő üveggel baj történik.

Lehetőséged van arra is, hogy akár egy esetleges dugulás esetén, ennek elhárításának költségeit a biztosító állja, de bizonyos csomagok esetén azt is vállalja a pénzintézet, hogyha bármilyen szolgáltatás 6 órát meghaladóan igazoltan kimarad a lakóhelyeden, akkor egy átalánydíjat térít számodra.

Csőtörés volt nálad? Erre is megoldás nyújthat a lakásbiztosításod. Ezzel kapcsolatban akár az elfolyt víz árát is kifizetik neked. Tegyük fel, hogy egy forró nyári napon elmegy az áram, s hosszabb ideig nem is tudják elhárítani a hibát az áramszolgáltató munkatársai, ezért a mélyhűtődben tárolt élelmiszerek megromlanak.

Ebben az esetben sem kell kétségbeesned, mivel ha olyan a lakásbiztosítás, ami tartalmaz erre fedezetet, akkor csupán az élelmiszerek pótlásának idejével kell foglalkoznod, az összegével nem. A biztosító akár ezt is megtérítheti neked.

Az imént megnéztük, mire terjed ki a legtöbb esetben egy lakásbiztosítás. Folytassuk azzal, hogy megvizsgáljuk azt is, hogy milyen más, plusz szolgáltatások érhetőek el egy lakásbiztosításon belül.

Mire terjedhet még ki a lakásbiztosítás?

Az eddigieken kívül akár jóval több is lehet egy lakásbiztosítás. Más-más biztosítóknál különböző, plusz szolgáltatások is elérhetőek, ezért is fontos, hogy a választásodnál körültekintően járj el.

A lakásbiztosításba beleépíthetsz például baleset vagy egészségbiztosítást is, ami nem csak rád, de a veled egy háztartásban élőkre is kiterjed. Így, ha baleset ér téged vagy őket, esetleg súlyosabb betegséggel kell megküzdenetek, akkor a biztosító a szerződésben foglaltak szerint ilyen esetekben is téríteni fog. Természetesen azt neked kell eldöntened, hogy ezek a szolgáltatások megérik-e a pénzüket, vagy sem.

Balesetbiztosítás

A balesetbiztosítás keretein belül vállalhatja a biztosító, hogy egy meghatározott összeget az alábbi esetekben kifizet a szerződőnek vagy a biztosítottaknak: baleseti halál, baleseti eredetű maradandó egészségkárosodás, baleseti műtéti térítés, vagy baleseti csonttörés.

Egészségbiztosítás

Az egészségbiztosítás csomagba beletartozhat akár a bármely okú haláleset, a műtéti térítés, vagy a kórházi napi térítés is. Fontos, hogy a balesetbiztosítással egyetemben, egy teljes körű kockázati életbiztosítást nem tud helyettesíteni. Egy kisebb, átmeneti segítséget jelenthet a legtöbb esetben. Vannak olyan esetek, amikor egy külön életbiztosítás megkötése jóval olcsóbb lehet számodra, és magasabb szolgáltatási összeget nyújt.

Utazás

Amennyiben elutazol, akkor arra az esetre sem kell feltétlenül külön biztosítást kötnöd (bár célszerű, mivel általában az utasbiztosítások sokkal több, célzott szolgáltatást tartalmaznak), mivel a lakásbiztosításodban akár egy állandó utasbiztosítás is helyet kaphat. Ez egy autós utazás keretében még az autósegélyt is tartalmazhatja, de arra is van lehetőséged, hogy az üdülésre elvitt ingóságaidat biztosítsd.

És ha már utazás…időjárás biztosítás is létezik. Ez azt jelenti, hogy neked be kell jelentened a biztosító felé, hogy hova és mikor szeretnél utazni. Erre válaszként ő kikalkulál neked egy átlag hőmérsékletet, illetve egy maximális csapadékmennyiséget is tartalmaz a biztosítási feltétel.

Amennyiben hőmérséklet tartósan a meghatározott hőfok alá esik az utazásod során, esetleg több eső esik, akkor a biztosító kifizeti neked a nyaralásod árát, vagy annak egy részét.

Egyéb, más szolgáltatások amiket igénybe vehetsz

Ha kertes házban élsz, és esetleg még gazdálkodsz is, akár a háziállat vagy termésveszteség esetén is kérheted a biztosító segítségét, de egy nagyobb vihar utáni kerti veszélytelenítés költségeinek fedezését is biztosíthatja.

Ezen kívül a hőszivattyút, napkollektort és napelemet is biztosíthatod. Valamint, az elektromos berendezéseidre, ingóságaidra, a biztosító hajlandó kiterjesztett garanciát is vállalni. Ez azt jelenti, hogyha már lejárt a gyári garancia a terméken, bizonyos feltételeknek megfelelve, a biztosító fedezi a javítási vagy csere költségeit egy meghatározott értékhatárig.

lakásbiztosítás-család

Gyermekek, család

A gyermekedet is beleteheted a lakásbiztosításba, így ebben az esetben a már felsorolt személyi szolgáltatások rá is vonatkozni fognak, de lehetőséged van gyermekeknek szóló biztosítási szolgáltatások igénybe vételére is. Ilyen lehet a gyermekbetegség térítése, iskolai lopás, vagy a gyermek felelősségbiztosítás.

Persze nem csak a gyermekeidet, a kisállataidat, kutyáidat is biztosíthatod. Az ebek részére is különböző szolgáltatásokat lehet beépíteni a lakásbiztosítás szerződésbe. Köthetsz a kisállatodnak balesetbiztosítást, de akár a betegségük esetén felmerülő állatorvosi költségeket is állhatja a lakásbiztosítás.

Ha bekövetkezik egy szomorú esemény, egy haláleset a családban, a lakásbiztosítás akár arra is segítséget nyújthat, valamint meglévő sírkövek esetleges megsérülését is kifizetheti neked.

Gyors segítség a bajban

Mindezeken kívül akár 0-24 órás telefonos ügyfélszolgálat is a segítségedre lehet. Ez akkor lehet hasznos, ha az éj közepén olyan károd keletkezik, amit azonnal el kell hárítani. Ilyenkor ezt a telefonvonalat felhívva, azonnal segítséget kapsz, megkeresik számodra a nyitva tartó SOS szervizt.

Munkanélküliség esetén pedig akár engedményt is nyújthatnak a biztosítók. Ez szintén egy szolgáltatás a lakásbiztosítás keretein belül, mely általában fél/egy évre átvállalja a biztosítás díját, ameddig te munkanélküli vagy. Így legalább emiatt nem kell aggódnod.

Úgy gondolom ezek a leggyakoribb, és a leghasznosabb szolgáltatások, de koránt sem az összes, ami elérhető a piacon.

Ma, a technológia világában persze már cyber biztosítást is tehetsz a lakásbiztosításba, ami akár egy esetleges adatvesztés során is támogatást nyújthat neked. Érdemes átgondolnod, hogy neked mire is van szükséged pontosan.

Miután megnéztük mire is terjedhet még ki a lakásbiztosításod, érdemes megtudnod, hogyan is hasonlítsd össze hatékonyan a különböző lehetőségeket.

Lakásbiztosítások összehasonlítása

A lakásbiztosítást mindenféleképpen az igényeidnek megfelelően kell kialakítanod. Ezáltal úgy érdemes az összehasonlítást elkezdened, hogy nem egy biztosítóhoz ragaszkodsz, hanem megnézed legalább 2-3 biztosító ajánlatát. Mindezek után is választhatod akár a kiszemelt biztosítót, de az is lehet, hogy annál sokkal jobb ajánlatot fogsz kapni más pénzintézetektől.

A lakásbiztosítás összehasonlítása más biztosítók ajánlataival időigényes feladat lesz, de egyáltalán nem mindegy, hogy az ingatlanod és az ingóságaid, vagy akár te magad és a családod, milyen szolgáltatásokat tudtok majd igénybe venni. Érdemes rászánni az időt! Valamint az sem utolsó szempont, hogy mindezt mennyiért kapod meg. Ha ez megvan, könnyebben tudod elkészíteni a háztartási, családi költségvetésed is.

Okvetlenül figyelni kell arra, hogy éppen, úgy ahogy az ingatlanpiac, a lakásbiztosítások piaca is folyamatosan változik. Példaként megemlíteném a saját lakásbiztosításomat.

Másfél éve kötöttem egy lakásbiztosítást. Akkor még szó sem volt a szerződési feltételekben olyanról, hogy cyber biztosítás. Ma azonban, ahogy olvastam a biztosítók feltételeit, feltűnt, hogy már ez is elérhető. Sőt, akkor még a balesetbiztosítás mellé, az én biztosításomba egészségbiztosítást sem lehetett beletenni, ma már erre is van lehetőségem.

Többek között a szolgáltatások módosulása, illetve az árak rohamos változása miatt mindenképpen érdemes a meglévő lakásbiztosításodat is 2-3 évente felülvizsgálni. Javaslom, hogy ne csak a meglévő biztosítódnál található lehetőségeket nézd át, hanem más biztosítóktól is kérj ilyen időközönként ajánlatokat. Egy jó és egy kevésbé jó lakásbiztosítás között óriási árkülönbségek lehetnek.

Nézzünk egy példát két biztosítónál

A kalkuláció egy 2005-ben épült, Budapest, 14. kerületi, 90 négyzetméteres családi házra vonatkozik. Természetesen ez a számítás csak tájékoztató jellegű, csupán a különbségek személtetése végett mutatom be.

Mindkét biztosítónál egy alap csomagot néztünk, mely nagyjából a következőkre terjed ki: árvíz, felhőszakadás, földcsuszamlás, földrengés, hónyomás, idegen jármű ütközése, idegen tárgy rádőlése, ismeretlen építmény, ismeretlen üreg beomlása, jégverés, kő- és földomlás, robbanás, tűz, vihar és villámcsapás.

„A” biztosító éves díja: 24.950 Ft/év

„B” biztosító éves díja: 37.637 Ft/év

Ebből a példából is látszik, hogy egyáltalán nem mindegy hogy hol kötöd meg a biztosításodat, mivel jelentős eltérések lehetnek, mind a szolgáltatások teljesítésében, mind pedig a szolgáltatások árában. Hosszútávon, a pár tízezer forintos tételek is sokat számítanak. Itt nézd meg, hogy mennyit: jelen és jövőérték számítás: mennyit ér egy mai forint a jövőben.

Éppen ezért ne köss anélkül lakásbiztosítást, hogy ne olvastad volna figyelmesen át a szerződési feltételeket, mivel ezek tartalmazhatnak bizonyos kizárásokat is, amik lehet, hogy a te igényeidnek nem felelnek meg. Jobb elébe menni a bajnak!

A következőkben szeretném bemutatni, hogyan is tudsz költséghatékonyan lakásbiztosítást kötni.

Olcsó lakásbiztosítás: így csináld!

Az első és legfontosabb szempont, hogy csak olyan szolgáltatást tegyél bele a lakásbiztosítás szerződésedbe, amire ténylegesen szükséged van, vagy szükséged lesz. Ha nincs kutyád, akkor például teljesen felesleges, hogy ebtartói felelősségbiztosítás szolgáltatásra is fizess. (Nem is gondolnád mennyien fizetik ezt feleslegesen.)

A lakásbiztosítás díját az épülethez mérve, a biztosított személyeket belekalkulálva, a szolgáltatások szerint számítják ki. Szintén igaz ez, ha például nincs autód, de a lakásbiztosításodban van autósegély biztosítás. Ezekre a biztosítási szolgáltatásokra ne fizess díjat, mivel úgysem fogod igénybe venni őket.

A másik szempont, hogy érdemes kihasználni az akciókat, de azért vigyázni is kell velük. A biztosítók sokszor meghirdetnek különböző akciókat, ami van, hogy rettentően hasznos lehet neked, vagy egyáltalán nem.. Csak azért, mert akciót hirdetett egy pénzintézet, nem biztos, hogy tényleg ott találod meg a legjobb lakásbiztosítást.

Sokszor kombinált akciók is megjelennek. Ezt úgy kell elképzelned, hogy ha kötsz az adott biztosítónál egy életbiztosítást, akkor olcsóbban kapod a lakásbiztosítást. Ezzel muszáj óvatosan bánnod, mivel ez csak akkor érheti meg neked, ha tényleg annál a biztosítónál, azt a biztosítást szeretnéd feltétlenül megkötni, és véletlen még a lakásbiztosítás is akciós.

Csak azért, mert termékkapcsolással olcsóbban tudsz majd lakásbiztosításhoz jutni, ne köss semmilyen más szerződést mellé, ha nincs rá szükséged.

Valamint még egy fontos tipp, hogy olcsón juss lakásbiztosításhoz. Ezeknél a szerződéseknél nem feltétlenül online kapod a legjobb ajánlatot. Bár az akció szó számos weboldalon megtalálható, ahol kalkulálni is tudsz magadnak, de nem biztos, hogy ez lesz számodra a legjobb megoldás.

Ezeket a biztosításokat a pénzintézetek általában túlárazzák, és abból engednek az akcióknál, vagy partnereknél. Éppen ezért lehet jobban jársz, ha felkeresel egy-két alkusz céget, akik kifejezetten neked, kedvezményekkel együtt tudnak személyre szabott ajánlatot adni. Az alkusz cégeknek elegendő erről egy e-mailt írni, melyhez csatolsz egy ajánlatkérő űrlapot. Töltsd le innen:

Lakásbiztosítás ajánlat kérő űrlap

Plusz tippem számodra

Természetesen ezen alapadatok mellé írhatsz egyéb megjegyzést is, például, hogy mi az, amire biztosan szeretnéd, hogy biztosítva legyél te, vagy az ingatlanod. Ha van kutyád, és szeretnél olyan ajánlatot kérni, amiben ő is szerepel, akkor azt is szükséged odaírnod. Nem utolsó sorban pedig egy elképzelt ár is segítségére lehet az alkusznak. Ezek persze nem kötelező elemei az ajánlatkérésnek.

Első körben, ha csak tájékozódni szeretnél, akkor ezt a letölthető dokumentumot elég csupán egyszer kitöltened, és már kereshetsz is alkuszcégeket. Mindössze pár kattintással kimásolod a dokumentumból az adatokat, vagy csatolmányként elküldöd nekik, ezek utána pedig a már összeállított ajánlatokból válogathatsz.

Ezek után, nézzük meg, mit kell tenned, ha már rendelkezel lakásbiztosítással, de szeretnél váltani a közeljövőben.

Lakásbiztosítás felmondása, váltása

Te tudod, hogy hogyan zajlik a lakásbiztosítás felmondásának menete? Ebben fogok most segíteni, mivel a lakásbiztosítást nem lehet csak úgy bármikor felmondani, sem a te részedről, sem pedig a biztosító részéről.

A lakásbiztosítást a biztosítási évforduló előtt legalább 30 nappal lehet felmondani, s mindenképpen írásban kell ezt elküldened a biztosítónak. Ügyelni kell arra is, hogy ez az írásos felmondás ezen időszakon belül be is érkezzen a biztosítóhoz.

A határidőn kívül egyébként nem olyan ördöngös dolog a lakásbiztosítás felmondása, főleg ha ezt is egy alkusz cégre bízod. Persze kezelheted saját magad is, csupán időt takarítasz meg, ha megbízol vele valakit. Ha te magad szeretnéd intézni a lakásbiztosításod felmondását, akkor az alábbi nyomtatvány segítségével könnyedén megteheted:

LETÖLTHETŐ LAKÁSBIZTOSÍTÁS FELMONDÁSI NYILATKOZAT

Azzal vigyázz, hogy nem elég nem fizetni a biztosítási díjat, ugyanis a díjfizetési kötelezettséged nem szűnik meg, ha a szerződést nem mondod fel. Ez akkor is igaz, ha az ingatlan eladásra kerül. Tehát ebben az esetben is mindenképpen szükséges a felmondó nyilatkozatot elküldeni a biztosítónak.

A polgári jogi szabályok szerint a biztosítási díj követelése érdekében, a biztosítótársaság akár jogi úton is felléphet veled szemben, ha nem rendezed a tartozásodat. Ez jelenthet fizetési meghagyásos eljárást, de a gyakoribb eset, hogy behajtó cégektől kérik tőled a díjfizetést.  Persze, általában 60-90 nap türelmi idő a rendelkezésedre fog állni. Viszont fizetned valószínűleg így is úgy is kell majd.

Biztosító lecserélése

A biztosítóváltás is hasonlóan zajlik. Évforduló előtt legalább 30 nappal el kell juttatnod a felmondásodat a társasághoz, majd ezek után van időd megkötni a következő szerződést. Így lehetőséged van arra, hogy a biztosításod megszűnése napjától már egy másik lakásbiztosítás legyen érvényes az ingatlanodra.

Ne felejtsd el viszont azt sem, hogy a biztosítási évforduló előtt nem csak te, de a biztosító is éppen úgy, indoklás nélkül felmondhatja a szerződéseteket, ha neki valamiért nem éri meg fenntartani azt.

A következőkben megismerkedhetsz néhány alapfogalommal, hogy tudd, mit is írsz alá valójában.

Lakásbiztosítás fontos fogalmai

Nem árt, ha a lakásbiztosítással kapcsolatos alapfogalmakkal tisztában vagy. Ezeket a fogalmakat a mindennapokban nem használjuk, nem definiáljuk, legalábbis nem feltétlenül úgy, mint a biztosítók. Nézzünk meg most néhány alapfogalmat, melyek a segítségedre lehetnek.

1. Szerződési feltételek:

Az a dokumentum, mely minden biztosítás és módozat leírását tartalmazza. Ez tartalmazza a különböző csomagokat, és a kifejezések definícióját. Fontos, hogy mindig olvasd el, mielőtt megkötsz egy szerződést, mivel a lakásbiztosítások esetében a szolgáltatások pontos leírásáról, kizárásokról, kockázatokról ebből tájékozódhatsz.

2. Alulbiztosítás:

A kifizetendő biztosítási összeg a gyakorlatban alacsonyabb, mint a biztosított vagyontárgy valódi értéke. Tehát az ingatlan a piaci értéknél alacsonyabb összegre biztosítod az ingatlant. Egy esetleges kár esetén a kárszakértő megállapítja, hogy az ingatlan értékének például csak a 70%-a van biztosítva. Így az adott kárnak is csak a 70%-át fogja kifizetni a biztosító.

3. Túlbiztosítás:

Az alulbiztosítás ellentéte, amikor a biztosítási összeg nagyobb, mint a vagyontárgy tényeleges értéke. Így a biztosítási szerződésnek az a része, amely a tényleges érték fölötti összegre vonatkozik, semmis.

4. Hasznos alapterület:

Az alapterületnek azon része, amelyen a belmagasság legalább 1,90 m.

5. Garázs:

Nem számít lakóhelyiségnek sem a lakóépülettől különálló, így a külön épített garázs sem, illetve a lakóházhoz hozzáépített, vagy a lakóházban lévő nem lakáscélú helység sem.

6. Épület:

Olyan szerkezetileg önálló építmény, amely a környező külső tértől épületszerkezetekkel részben, vagy egészben elválasztott teret alkot, és ezzel az állandó vagy időszakos tartózkodás, illetőleg használat feltételeit biztosítja. (A melléképület is ide tartozik.)

7. Építmény:

Olyan ingatlan jellegű műszaki alkotás, amely a talajjal való egybeépítés, alapozás révén jött létre, a talajtól csak anyagaira, szerkezeteire való szétbontás után távolítható el, ezáltal azonban eredeti rendeltetésének megfelelő használatra alkalmatlanná válik.

8. Általános háztartási ingóság:

Mindazon vagyontárgyak összessége, melyek egy háztartásban általánosan előfordulnak, a biztosítottak személyes használatára, fogyasztására szolgálnak.

lakásbiztosítás-ingatlan

Szolgáltatásokkal kapcsolatos fogalmak

Ezek eddig a szerződéssel kapcsolatos fontos fogalmak voltak. Most nézzünk meg pár, a szolgáltatásokkal kapcsolatos fogalmat, hogy hogyan is definiálja azokat a biztosító.

1. Tűz:

Biztosítási eseménynek minősül, ha az öntápláló lánggal való égés – mely nem rendeltetésszerű tűztérben keletkezik, vagy ott keletkezik, de azt elhagyja és saját erőből továbbterjedni képes – a biztosított vagyontárgyakban kárt okoz.

2. Robbanás:

Valamely gázok, porok vagy gőzök terjeszkedési törekvésén alapuló, hirtelen lezajló erő-megnyilvánulási folyamat által okozott roncsolási kár.

3. Vihar:

15 m/s (54 km/h) küszöbértéket elérő, vagy azt meghaladó sebességű, időjárás miatti légmozgások (vihar), vagy e légmozgások által elsodort tárgyak a biztosított vagyontárgyakban kárt okoznak.

4. Felhőszakadás:

Ha a kockázatviselés helyén lehullott csapadék 20 perc alatt mért mennyiségéből számított átlagos intenzitás mértéke a 0,5 mm/perc értékét elérte, illetve meghaladta, vagy 24 óra alatt a 30 mm-t elért, illetve meghaladta azt.

5. Villámcsapás (elsődleges hatása):

Biztosítási eseménynek minősül, ha a biztosított vagyontárgyába közvetlenül becsapódó villám vagy gömbvillám pusztító ereje, vagy hőhatása kárt okoz a biztosított vagyontárgyban.

6. Villámcsapás másodlagos hatása:

Biztosítási eseménynek minősül, ha a villámcsapás miatt keletkező túlfeszültség, vagy indukció az elektromos gépekben, készülékekben és berendezésekben kárt okoz.

7. Vízkár:

Biztosítási eseménynek minősül, ha az épület külső határoló falába beépített, vagy azon belül lévő, használati-, csapadék-, szennyvíz vezetékek, a csatlakozó melegvízszolgáltató, és központi fűtés rendszerek, klímaberendezések meghibásodnak. Emiatt pedig a kiáramló folyadék a biztosított vagyontárgyakban kárt okoz.

Összefoglalás

A lakásbiztosítás tehát nem csupán egy vagyonbiztosítás, szolgáltatásai igen átfogóak és összetettek lehetnek. Persze ezeket nem feltétlenül kell kihasználnod. Mindig csak olyan szolgáltatásért fizess, amire tényleg szükséged van.

Az összehasonlításukra is érdemes kellő időt szánni, mivel nagy különbségek lehetnek a különböző biztosítók ajánlatai között. Kérj fel alkuszt a lakásbiztosítás megkötésére, hátha tud neked plusz kedvezményt biztosítani.

Ha fel is kérsz egy alkuszt, akkor se felejtsd el átolvasni a szerződési feltételeket, mielőtt megkötnéd a szerződést. Sőt, utána sem árt néha elővenned azt, mivel ha kiterjedt lakásbiztosításod van, akkor előfordulhat, hogy nem tudod majd megjegyezni, pontosan mi is van benne. Ne essen meg veled az, hogy nem veszel igénybe olyan szolgáltatást, amiért egyébként fizetett volna a biztosítód!

Nem utolsó sorban pedig, ne felejtsd el, hogy 2-3, de legkésőbb 4 évente vizsgáld felül a lakásbiztosításodat. Kérj új ajánlatokat, nézd át, s ha találsz jobbat, akkor a biztosítási évforduló előtt legalább harminc nappal küldd el a biztosítódnak a felmondási nyilatkozatot, majd kösd meg a másikat.

Neked van pozitív, vagy akár negatív tapasztalatod lakásbiztosítással kapcsolatban? Mit tanulhatnánk belőle? Írd meg kommentben, és segíts másoknak is jobb döntést hozni!

Hasznosnak találtad? Szeretnéd folytatni a tanulást?

Iratkozz fel, és hetente küldök egy összefoglalót a legjobb anyagaimról!