Minimalizmus… Avagy, hogyan lehetsz boldogabb, kevesebb pénzből?

Nem mindenki teheti meg, hogy sokat költsön, sőt azt is nehéz megmondani, hogy egyáltalán mi is a sok.

De pénzügyi tanácsadóként nagyon sok embert láttam már, akik messze átlag felett kerestek, de ehhez mérten többet is költöttek. Így végül nekik is anyagi problémáik voltak.

Aztán van egy csomó ember, akik pedig alig költenek, mégis rendkívül boldogok.

Hogyan létezhetne ilyesmi, ha nem valami a gondolkodásmódunkban határozná meg, hogy mennyire érezzük magunkat „gazdagnak”.

A minimalizmus lényege, hogy teret adjunk azoknak a dolgoknak az életünkben, amelyek igazán fontosak, és ami pedig nem fontos, azt száműzzük.

A legtöbben úgy építik az életüket, hogy mást sem csinálnak, csak fogyasztanak. Vásárolnak, ha bánatosak, vásárolnak, ha boldogok, és közben észre sem veszik, de rengeteg kacatot felhalmoznak.

A minimalizmus ellentettje: halmozás

A minimalizmus ellentettje: halmozás

Elég csak a számos haszontalan ajándékra, emléktárgyra gondolni, amiket évek alatt összegyűjtünk.

Vagy az évekkel ezelőtt vett edzőgépre, konyhai robotgépre, amit kidobni ugyan nem akarunk, de már nem használjuk semmire. Ott áll az évek óta nem használt grillsütő, meg a gyerekek 15 éves játékai, a kihízott, kinőtt ruhák – mondván, hátha jók lesznek még valamire.

De ezek is porosodnak, helyet foglalnak, pakolni kell őket, vagyis folyamatosan szívják el az energiánkat.

Nézz csak be egy tipikus kertvárosi ingatlan garázsába, vagy melléképületébe. Mit fogsz látni? Egy csomó kacatot.

Egy élet alatt felhalmozott, raktárnyi szemetet. Ez nem csak rendkívül káros a környezetre, de sok időt és pénzt is felemészt. Aztán, amikor már nem férünk a kacatoktól, akkor ideje nagyobb házba költözni, ahol elférnek majd a ruháink, a cipőink, és mindkét autónk.

Ez a mai trend, az „álom élet” a siker maga: minél több, minél nagyobb értékű tárgyak, amik felhalmozására az életünk is rámegy. Ennek „ellentrendjeként” jött létre a minimalizmus…

Mi is a minimalizmus?

A minimalizmus egy eszköz, egy eszme, amivel közelebb kerülhetsz, hogy megtaláld a szabadságot.

A szabadságot a félelemtől, az elnyomástól, a „nem vagy elég jó” kultúrától, amit a fogyasztói társadalom tesz a vállunkra.

Önmagában nincs semmi gond azzal, ha valaki vesz magának ezt-azt, és a minimalizmus sem arról szól, hogy adj el mindent, és élj úgy, hogy csak maximum 50 tárgyad lehet. (Bár sokan ezt hiszik.)

A minimalizmus egy olyan életszemlélet, ahol nem adunk akkora jelentőséget a tárgyainknak, és nem ragaszkodunk minden áron a tárgyainkhoz.

De ha te szeretnél egy autót, és meg is engedheted magadnak, hát vegyél!

Ha szeretnél kertes házat, és ehhez nem kell nyakig eladósodnod, akkor nyugodtan!

A minimalizmus nem kényszer…

A minimalizmus csak azt jelenti, hogy tudatosabban hozzuk meg a döntéseinket, és nem azért vásárolunk meg dolgokat, mert azok hirtelen megtetszenek, vagy mert másoknak akarunk megfelelni.

Tudod, amikor nem azért veszel egy cipőt, mert megtetszett, hanem azért mert az előző már tönkrement. Amikor nem még több ruhát veszel, hogy minden színhez legyen mit felvenned, hanem megtervezed a ruhatárad, és logikusan vásárolsz.

Ilyen szempontból szerintem egyben a pénzügyi tudatossághoz is nagyon hasonló, csak más a motiváció: nem pénzügyi, hanem lelki.

Mert hát lássuk be: ha kevesebb dolgot veszel meg, több pénz is marad a zsebedben. De azt szeretném, ha látnád, hogy a kevesebb tárgy egyáltalán nem egyenlő a kevesebb boldogsággal, vagy a kevesebb szabadsággal. Éppen ellenkezőleg.

Szerintem 5 különböző módon is segít a minimalizmus, hogy boldogabb legyél. Erről szól az alábbi videóm:

 

(Szeretnél értesítést kapni az új videókról a Youtube-on? Klikk ide, és iratkozz fel a Youtube csatornámra!)

Ha rákeresel a minimalizmusra, rengeteg sztorit találsz, ahol emberek eladták a cuccaikat, kisebb házba költöztek, lehet még az autójuktól is megváltak, és úgy érezték, felszabadultak.

Végre nem kellett azért dolgozni, hogy a banknak fizessék a törlesztőt. Végre elindíthatták azt a vállalkozást, amit szerettek volna. Végre lett hely az igazán fontos dolgoknak, nem csak fizikailag, hanem az életükben is.

Sokszor annyira ezek a tárgyak irányítják az életünket, hogy észre sem vesszük. Távolról megnézve sokan azért dolgoznak, hogy tárgyakat vegyenek, azért güriznek, hogy fenntartsák a látszatot. Közben viszont elszalad az élet, amiből sokkal többet is ki lehetne hozni…

Minimális kacat, minimális stressz

Főleg az Y generáció (született: 1980-1995) tagjai között terjed egyre inkább a minimalizmus, mely nemet mond a korábbi generációk fogyasztási szokásaira, és a kevesebb tárgy birtoklását részesíti előnyben. (Forrás: Forbes)

Sok modern fiatal inkább költi a pénzét élményekre, semmint tárgyakra, ahogy az elődeik tették. Miért?

Mert amikor meghozod a döntést, hogy megszabadulsz a feleslegtől, hirtelen úgy érezheted, hogy újra kapsz levegőt.

Végre nem kell aggódnod a pénzen, mert nem szívják el a kacatok és a felesleges kiadások. Végre lesz tered, hogy az igazán fontos dolgokra fókuszálj.

És igen, sok sikeres minimalista van.

A minimalizmus nem jelenti, hogy le kellene mondani a fontos dolgokról! Ellenkezőleg…

Van olyan minimalista pár, akiknek 6 gyermekük van. Van olyan, akinek mindössze 51 tárgya van, és azzal körbe utazza a világot, és vannak, akik teljesen normális életet élnek, csak szívben-lélekben minimalista életet élnek.

Nem egy barátom gondolkodik így, és én is jelentősen a lehetőségeim alatt élek.

Óriási szabadság, hogy nem 3 óra összepakolni mikor jönnek a vendégek, hanem 10 perc. Vagy, hogy nem kell fognom a fejem, mert lerobbant az autóm, és nem megy rá a hétvégém sem, hogy rendbe tegyem a kertet. Sorolhatnám…

Délibáb, hogy a kacatok boldogítanak

Korábban több cikkben is gyűjtöttem boldogsággal kapcsolatos kutatásokat, és a Gazdagodj Boldogan című könyvemben is olvashatsz többről is:

Tény, hogy vizsgálatok szerint a magasabb fizetés egy ideig emeli a boldogsági szintünket, ez azonban egy viszonylag alacsony határnál megáll.

Ráadásul, nem is az számít, hogy forintra mennyit keresünk, csak az, hogy a környezetünkben élőkhöz viszonyítva miként állunk anyagilag.

Ebből jól látszik, hogy mit akarunk elérni a pénzzel valójában: ki akarunk tűnni. Jobbak akarunk lenni másoknál.

A taposómalom

A gond ezzel, hogy ez egy végeláthatatlan mókuskerék. Amint jobban keresünk, vagy jobb környékre költözünk, a mérce ismét emelkedik, és a kezdeti öröm gyorsan szertefoszlik.

Mivel alapvetően a gondolkodásunkban az van, hogy a több pénz boldogabbá tesz, ezért ismét egy nagyobb anyagi célt kezdünk hajtani.

Ez nem más, mint a hedonikus futópad…

A hedonikus futópad: mókuskerék a kacatok üldözésével

hedonikus futópad és a minimalizmus

De az az érdekes, hogy amikor benne vagyunk, akkor ezt nem látjuk. Mindig azt gondoljuk, hogy amikor majd elérjük a következő szintet, akkor végre boldogok lehetünk, megnyugodhatunk.

Amit sokan nem vesznek észre, hogy már most is a következő szinten vannak valaki máshoz képpest, akinek meg éppen ez a szint jelentené a boldogságot. (Elméletben)

Sőt, alighanem, ha visszatekintünk az életünkben, nem is olyan rég, még mi magunk voltunk az a másik ember.

Ha igaz lenne, hogy a pénztől majd boldogok leszünk, akkor nem lenne több száz híresség, aki olyan sokra ment a pénzzel, hogy végül megölte magát.

Közben pedig ott van rengeteg elmaradott, szegény ország, ahol az emberek örülnek ha van víz, mégis a boldogsági indexük magasabb, mint hazánkban.

Nem ragozom, de alighanem valami nincs rendben a kultúránkkal, ahol hitelt hitelre halmozva próbálunk meg túltenni egymáson, miközben mindannyian mások elvárásai szerint élünk…

Kacatok helyett halmozz élményeket!

A rossz hír, hogy a több pénz nem fogja megváltoztatni a gondolkodásmódod, sőt sokkal inkább csak felerősíti majd. Ha most másokkal versenyzel, akkor a pénz csak még inkább segít majd ebben.

A jó hír viszont, hogy pusztán a gondolkodásmódod megváltoztatásával sokkal gazdagabbnak, sőt boldogabbnak érezheted magad.

Amint lemondasz a kacatok vásárlásáról, rögtön rájössz, hogy van szabad pénzed, van szabad időd, amit arra fordíthatsz, ami igazán számít: az önmegvalósításra.

Kutatások azt mutatják, hogy a kacatok helyett sokkal inkább az élmények számítanak!

Élmények? De hát az élmények is sokba kerülnek, nem?

Nem! Nem attól lesz jó egy élmény, hogy drága!

Sonja Lyubomirsky amerikai professzor szerint, ha észreveszed a mindennapokban is az apró örömöket, és nem a nagy pozitív dolgoktól várod el, hogy boldog légy, akkor az általános boldogságodat 20%-kal emelheted. Ez rengeteg!

David Niven szerint egy rövid séta is 12%-kal növeli a boldogságérzetet. A rendszeres fizikai aktivitás egészséges a testednek, a lelkednek, és mentálisan is megerősít, tehát azt mondhatjuk, hogy minden területen hatalmasat léphetsz előre, ha elkezdesz rendszeresen sportolni. Ez megint csak nem drága dolog!

Ha kevesebb a kiadásod, jóval kevesebb álmatlan éjszakád lesz, és a túlórázás sem lesz szükséges. Márpedig kutatások bizonyítják, hogy a kipihent személyek pozitívabban gondolkodnak, és boldogabbak is.

Amik tehát igazán számítanak, azok a mindennapok. Nem akkor leszel boldog, ha mérgezett egérként rohangálsz az év 340 napján, majd minden megtakarított pénzedből végre elmész két hétre álmaid utazására. Inkább hagyd ki az utazást, és vedd észre a mindennapok apró örömeit, és nyugodj meg!

„De én megérdemlem!”

Tudod, hogy mi alapján választanak az emberek úti célt?

Nem az alapján, hogy mit engedhetnek meg maguknak…

Nem is az időjárás alapján…

Az alapján, hogy mennyire lehet majd menő képeket posztolni a Facebookra. (2018-as kutatás)

Szobát foglalsz egy 4 csillagos szállodába, és átutazod a fél világot, hogy végre pózolhass a barátaidnak. Végre te is megmutathasd, hogy megteheted, hogy Balin nyaralj. (Akkor is, ha ezért hónapokig kell dolgoznod majd.)

Közben a barátaid, – már bocs – de le sem sz*rják.

Gondolom, te sem az alapján választasz barátokat, hogy ki hova utazott. Teljesen lényegtelen.

Mondhatod magadnak, hogy megérdemled, neked ez jár, de az igazság az, hogy mikor hazajössz, csak még nyomorultabbul fogod érezni magad, és immár még nehezebb lesz szabaddá válnod.

A kevesebb több

Közben ugyanolyan jól érezhetted volna magadat belföldön, Orfűn, vagy Szilvásváradon, ahol minden nap úszhattál volna, sétálhattál volna, akár sátrazhattál volna, szinte nulla forintból.

Hazaérve büszke lehettél volna, hogy megint okosan oldottad meg a nyaralást, és sokkal több időd és kedved volt kipróbálni dolgokat, mert nem stresszelt le az utazás.

Ha nem stresszelsz, jobb a kedved, többet viccelődsz. Azok, akiknek jó humorérzékük van, 33%-al is magasabb pozitivitással rendelkezhetnek, ami pedig kihat a magasabb fokú boldogságra is. (Nils Horn, Positive Thinking)

Ne a pénzben, ne a kacatokban, és ne is mások visszajelzéseiben keresd az önmegvalósítást és az önbecsülésed.

A minimalizmus – a lehetőségek szűkítésén keresztül – egyben azt is jelenti, hogy megtanulod, mi az, ami Számodra igazán fontos!

Minimalizmus és környezetvédelem

A magasabb jövedelem mellé magasabb hulladéktermelés is társul: a legtöbben, akik megtehetik, fogyasztanak.

szemet-tenger

Jól mutatja az alábbi statisztika, hogy a bevételek növekedése miként jár együtt a fogyasztással, és így a szeméttermeléssel.

A városi népesség hulladéktermelése fejenként, jövedelemkategóriánként

hulladektermeles-vilagon

Csak a városi lakosság 3,5 millió tonna szemetet termel naponta! Ennek közel felét a magas jövedelműek teszik ki, akik közel kétszer annyi szemetet termelnek, mint a felső közép, és két és félszer többet, mint az alsó közép.

Érdemes belegondolni, hogy minden egyes termék, amit megveszel, egyszer a szemétben fog kikötni. Minden tárgy tönkremegy egyszer, amikor is bekerül majd ebbe a statisztikába.

Elég csak arra a rengeteg csomagolóanyagra gondolni, ami a vásárlással jár: amiben hazahozod, vagy amiben a termék kiszállításra kerül.

Ha kevesebb terméket veszel, akkor érdemes lehet odafigyelni arra, hogy inkább minőségi termékeket válassz, melyek tovább tartanak. Jó példa erre a ruha, amit így nem kell három viselés után kidobni, és újat venni.

Ma divatos a szemét

Sajnos a mai divat egyáltalán nem erre halad: a gyorsan eldobható, egyszer használatos, olcsó, rossz minőségű ruhákat árulják a legtöbb helyen.

Nem csoda: a legtöbben nem tervezik meg a ruhatárukat, és a ruhák jelentős részét egyáltalán nem is hordják. Egy 20 országban, több mint 18 ezer háztartáson végzett kutatás szerint az emberek a ruhák 50%-át legalább nem hordják, és a megvásárolt élelmiszer mintegy 5-20%-a is a kukában végzi.

(A háztartások ezeket jelentősen alulbecsülték)

A megvásárolt ruhák több mint 50%-át nem hordjuk

nem hordott ruházatok

Forrás: Movinga, fashionunited.uk

A fogyasztói társadalom nagyban hozzájárul a klímaváltozáshoz, és az üvegházhatású gázok kibocsátásának mintegy 60%-át adja globálisan. A ruhagyártás továbbá rendkívül sok vizet igényel, és számos egyéb környezetkárosító melléktermékkel is jár.

Nem csak a saját lelki egészségedhez járulhat tehát hozzá a kevesebb kacat vásárlása, de a környezeted is óvhatod vele.

Egészséges minimalizmus

Nyilván mindenki szeretne egészséges maradni. Tudjuk, hogy fontos az egészségünk, de vajon tényleg értjük-e, hogy mennyire?

Vajon az az apuka, aki napi 12 órát dolgozik az előrejutásért, és már reggel úgy kel fel, hogy tiszta ideg, érti-e milyen kockázatnak teszi ki magát?

Felmértük-e annak az egészségünkre gyakorolt hatását, hogy mi történik, amikor nagyobb házba költözünk, mint amit megengedhetünk magunknak?

Az autó törlesztője mellé odatesszük-e a sok időt és pénzt, és a sok-sok fejfájást, amit még az autó okoz nekünk?

Egészségtelen költekezés

Amikor egy 2014-es kutatásban a hitelükkel kapcsolatos problémákról kérdezték az embereket, az alábbi adatokat kapták:

  • 71.1% szenved álmatlanságtól
  • 70.4% tapasztalt alacsony energiaszintet
  • 65.9% számolt be fejfájásról
  • 42.1% tapasztalt fájdalmat, feszültséget

Azoknak, akiknek hiteleik vannak továbbá két és félszer nagyobb eséllyel szenvednek valamilyen mentális betegségtől. Egyre több bizonyíték mutat abba az irányba, hogy a hitel a kiváltó ok, és nem fordítva. (Forrás: picker.org)

Sőt, a stressznek ennél sokkal komolyabb tünetei is vannak. Az eladósodott embereknél hétszer gyakoribb a szorongás, és kétszer nagyobb a szívroham esélye is. (Forrás: nbcnews, AP-AOL Health poll)

Negatív spirál

Nem mellesleg ezek a negatív tünetek egy negatív spirált hoznak létre: a stressz és a szorongás pontosan az ellentettje, mint ami a sikerhez kell. Szorongva nem tudsz kreatív lenni. Ha a pénzügyeiden agyalsz munka közben, nem tudsz kimagasló eredményeket elérni.

Ezt igazolja a PwC 2017-es kutatása is, amely a pénzügyeink és a munkák kapcsolatát vizsgálta.

A pénzügyi stressz hatása a munkavállalók teljesítményére

minimalizmus és pénzügyi egészség

A gond, hogy az alacsonyabb teljesítmény alacsonyabb fizetéssel jár együtt hosszabb távon. Így a helyzet egyre súlyosabbá válik, ami még inkább csak előhozza a tüneteket.

Márpedig a legtöbb embernek a legnagyobb kincse – pusztán anyagi szemszövegből nézve is – a munkaképessége, a teste és a lelke, amivel pénzt termel.

Ha ez nem működik megfelelően, akkor kiesik a munkából, és elapad a jövedelme. Ezért van, hogy az emberek nem mernek betegek lenni, és inkább hajtják magukat akkor is, ha már alig bírják.

Nyilván nem ezt akarja senki, és a reklámok sem ezt az életet ígérik.

De látni kell, hogy mégis sokan ide jutnak, még ha nem is ennyire látványosan, publikusan, vagy nem ennyire drasztikusan is.

Ha van hiteled, itt egy útmutató, hogyan fizesd vissza: Így fizesd vissza a hiteleidet!

Az egészség nem feltétlen drága

Bizonyára találunk példákat olyan élethelyzetekre, amikor azt mondhatjuk, hogy az egészség drága.

Drága a magán orvos, drága a gyógyszer, drága egy hirtelen jött baleset kezelése.

Az.

De a legtöbb esetben pont az egészségtelen élet a drága: a cigaretta, az alkohol, az üdítők, a zsíros ételek, az extrém sport, a semmittevés a TV előtt.

(Az Amerikai Pszichológiai Egyesület (APA) szerint a pénzügyek következtében kialakult stressz az elsődleges kiváltó ok, az olyan káros szenvedélyeknél, mint a dohányzás, elhízás, alkohol és droghasználat, valamint a szerencsejáték. )

Vagy vehetjük példának a testmozgást is. Számos edzést meg lehet csinálni ingyen, vagy olcsón: séta, futás, de még a konditerem sem drága. Még egy személyi edző, vagy csoportos óra is simán belefér a legtöbbeknek anélkül, hogy anyagilag megterhelő lenne.

De az edzést is el lehet vinni extrém drága szintre, és járhatunk a legdrágább, luxus konditerembe, a legdrágább személyi edzőhöz, miközben magunkba toljuk a legjobban agyonreklámozott étrend pszichóológiai kiegészítőket. (Melyek hatékonysága minimum kérdéses.)

És választhatunk olyan sportokat, melyeknél a kezdő belépési szint egy 350.000 forintos szett, amit idővel kénytelenek leszünk tovább bővíteni, a pályabérlésről nem beszélve.

Azt kell látni, hogy ezek a fogyasztói döntések nem pusztán pénzügyi kérdések, de hosszú távon lelkiek is.

Más miért tud ingyenes mozgással boldog lenni, és mi miért nem?

A pénzen kívül mit áldozunk még fel azért, hogy a drága hobbikat és a felesleges fogyasztást fenntartsuk?

Minimalizmus = pénzügyi szabadság

A minimalizmus tehát pénzt, időt, és lelki frusztrációt spórol meg nekünk. Amikre szükségünk van például, ha vállalkozást akarunk indítani. (Íme, 37 vállalkozási ötlet!)

Ha kisebb rajtunk a nyomás, akkor sokkal könnyebb megtalálni, mi érdekel bennünket.

A tipikus életmodell problémái

Az „átlagemberek”, akik úgy emelik a kiadásaikat, ahogy nő a fizetésük, ők folyamatosan kénytelenek a pénzért dolgozni. Néhány havi bevételkiesés azt jelentheti, hogy nem tudják fizetni a számlákat, vagy csúsznak a törlesztővel. (Jobb esetben csak lenullázzák a vésztartalékot.)

A magyar háztartások mindössze 55%-a tudna hitelfelvétel, vagy elköltözés nélkül elviselni egy 1 havi jövedelemkiesést! 37%-nak már egy hónapon belül súlyos gondjai lennének! (Forrás: Pénziránytű alapítvány kutatása, 2015)

De a féltett vésztartalékunk felélése sem jó motiváció, hogy végre elkezdjünk azzal foglalkozni, amivel igazán szeretnénk. Saját tapasztalat, hogy a havi milliós fizetéssel rendelkező alkalmazottak ugyanúgy rabjaik a munkájuknak, sőt!

Ott gyakran még nehezebb a váltás, hiszen egy új területen nem tudná megkeresni ezt az összeget, így ideiglenesen biztosan le kellene mondania a megszokott életszínvonalról. (És a már hozzá kapcsolt önértékeléséről is.)

Ez nem olyan könnyű, amikor az autó és a ház törlesztője több mint a magyar átlagfizetés.

Vagyis, a növekvő fizetés önmagában nem megoldás a mókuskerékből való kilépésre. Valójában, ha nem tanulunk meg a lehetőségeink alatt élni, akkor bármilyen magasra is mászunk, ugyanaz a taposómalom vár, csak még nagyobb számokkal, ezáltal még nagyobb felelősséggel.

A minimalizmus, mint gyorsítósáv

Most képzeld el azt, hogy nincsenek nagy igényeid. Egy gyönyörű helyen élsz, azokkal, akiket szeretsz, és azt csinálod, amit szeretsz.

Úgy sétálhatsz végig a városon hétfőn délben, hogy semmi dolgod nincs. Csak nézed a rohanó embereket, és hálát adsz, hogy neked soha többé nem kell rohanni.

Néha beteszem a fülembe a kedvenc zenéimet, és csak sétálgatok az utcán, vagy kiülök egy parkba hétköznap. Én olyankor érzem magamat igazán szabadnak.

Oké, egy kisebb lakásban laksz, de azt legalább alig kell takarítani. Oké, nincs autód, de nem is kell a dugóban ülnöd minden reggel. Oké, nem a legdrágább helyre mész enni, de legalább megtanultál Isteni pizzát sütni otthon.

Biztonság, szabadság, egyszerű és gondtalan élet.

Ahogy ezt olvasod, rájöhetsz, hogy ez mennyivel értékesebb is, mint a tárgyak. Mert, ez egy életre szól. És ehhez nem kell sok pénzt költeni.

És így lehetsz szabad…

Korábban írtam egy részletes elemzést arról, hogy mennyi pénz kell az anyagi függetlenséghez. Itt azt vettem alapul, hogy valaki soha többé nem akar semmit dolgozni, csak a befektetései hozamából akar megélni.

Ez a táblázat mutatja a végeredményt:

Ha azt feltételezzük (mint a legtöbben), hogy a befektetésünkből ki tudunk venni 4%-os reálhozamot, így sosem csökken a tőkénk, akkor egy havi 400.000 forintos passzív jövedelemhez 120 millió forintra van szükségünk.

Ha viszont nem kell havi 400.000 forint, hogy szabadnak érezzük magunkat, mert elég számunkra 200.000 forint is, akkor elég ennek a fele, ami 60 millió forint.

(Vedd észre, hogy ez az az összeg, amit sokan házra és autóra költenek például.)

Vagyis, fele akkora igényekkel, fele annyi pénzből is szabadok lehetünk. Ez eddig nem újdonság, ugye? De folytassuk a gondolatmenetet…

Ha tegyük fel, most 600.000 forintot keres valaki, és 400.000 forintból él, akkor havi 200.000 forintot tud félretenni.

Míg az a valaki, aki megelégszik a havi 200.000 forintos kiadással, ő 400.000 forintot tud félretenni havonta.

Vagyis, a kisebb kiadási szint nem csak, hogy fele akkora vagyont kíván meg, de kétszer olyan gyorsan is lehet azt felhalmozni. Így összességében négyszer gyorsabban éri el a pénzügyi szabadságot az, aki kevesebbet költ felesleges kacatokra.

De, van egy rövidebb út!

Lehet, hogy most még azt gondolod, hogy ez is sok időbe telne, elvégre 60 millió forintot összegyűjteni nem kevés idő.

De a jó hírem az, hogy a minimalista gondolkodás magával hozza, hogy könnyebben váltasz, rugalmasabb vagy, több időd van tanulni, és azzal foglalkozni, amit szeretsz.

Ezzel a kombinációval alighanem sokkal jobb esélyeid vannak, hogy megtaláld a hivatásod, kiteljesedj szakmailag, és növeld a fizetésed.

Tehát, ha az út most túl hosszúnak is tűnik, ne aggódj! Ha elkezded, egyre könnyebb lesz.

Ráadásul, a fenti példánál maradva, ha te rugalmas vagy, azt csinálod, amit szeretsz, akkor igazából nincs szükséged a 60 millió forintra sem! Hiszen, már volt időd és lehetőséged megtalálni, amit szeretsz, és nem a pénzért dolgozol, hanem a hobbidból élsz.

Ha a hobbidból megkeresel havi 200.000 forintot, igazából tökmindegy, hogy mennyi pénz van a befektetési számládon. (Persze, vésztartalékod azért legyen!)

Szabad vagy. Szabadon azt csinálhatsz, amit akarsz: nem tartozol senkinek, nincsenek irracionális vágyaid, nem a tárgyakban és külsőségekben keresed önmagad. Nem vagy a pénz rabszolgája többé.

Alkotsz, és értéket teremtesz, amivel jobbá teszed a világot.

Hogyan próbáld ki a minimalista életet?

Ha félsz megtenni az első lépést, ne aggódj: a hedonikus adaptáció segít ebben. Emlékszel, ez az a pszichológiai törvény, ami azt mondja, hogy a nagyobb pozitív és negatív változások után viszonylag gyorsan visszaállunk a megszokott, alap boldogsági szintünkhöz.

Vagyis, akár óriási örömöt, akár óriási bánatot is érzel, ha kipucolod a lakást, néhány hét után nem érzel majd jelentős változást. Az életed viszont könnyebbé válik, mert kevesebb dolgon kell aggódnod, kevesebb dologra kell figyelned, és közben több pénz marad a zsebedben, amit a céljaidra fordíthatsz.

De azért lassan a testtel!

Azért ne vágd ki most a fél konyhát, mire a párod hazaér – vagy ha igen, ne mondd, hogy nálam olvastál erről! 🙂

Kezdd el inkább kicsiben: egy jó módszer, ha fogod a cuccaidat, amiket 2 hete nem használtál, és bedobozolod őket. Amire szükséged van, azt kiveszed a dobozból. Ami pedig még egy hónap múlva is a dobozban van, azokat elajándékozhatod.

Ha egy még egyszerűbb kezdést szeretnél, akkor pedig csak nézz körül a lakásban, és válogasd ki azokat a dolgokat, amiket évek óta nem használtál. Add el, vagy ajándékozd el őket, vagy egyszerűen csak szabadulj meg tőlük.

Ha kevesebb cuccod van, kevesebb tároló hely kell majd, talán kisebb lakás. Talán az egyik autót is eladhatnátok. (Ha kiszámolod, mennyit költesz ténylegesen autóra, nem lepődnék meg, ha taxival is olcsóbban jönnétek ki.)

Építsd be az életedbe!

Ha tetszik ez a gondolatmenet, akkor egyszerűen csak építsd be a vásárlási döntéseidbe, hogy felteszed a kérdést:

  • Tényleg komolyan szükségem van rá hosszútávon?
  • Tényleg szolgálja a nyugalmamat, és megérte ezért dolgoznom?
  • Tényleg saját magam miatt vásárolom, vagy csak mások véleménye miatt?

Ha elkezdesz kevesebb kacatot megvenni, az már egy szuper lépés. Ha csak 1-2 szinttel az alatt élsz, mint amit megtehetnél, elkezd felszabadulni a pénzed és az időd.

Kezdd el más szemmel nézni a világot, ahol az egészséged, a környezeted, a pénzügyi szabadságod fontosabb, mint mások véleménye.

Ez egy szuper első lépés.

A felszabaduló összeget pedig befektetheted: Hogyan kell befektetni?

Minimalizmus: összefoglalás

A minimalizmus egy új trend, mely főként a fiatalabb generációk körében terjed. Lényege, hogy jobban fókuszálunk azokra a dolgokra, amik igazán fontosak a számunkra, a többit pedig elhagyjuk.

A minimalista életmód egyszerre segíthet megtalálni az anyagi biztonságot, a szükséges plusz időt, és a lelki megnyugvást is.

Nem könnyű a mai fogyasztói társadalomban nemet mondani az elvárásokra, az újabb és újabb kacatokra, tárgyakra, élményekre, melyeknek folyamatosan ki vagyunk téve.

Ám hiú ábránd, hogy az anyagi javakon keresztül elérhetjük a boldogságot. Nem igaz, hogy ha majd elérjük a következő szintet, akkor ott vár valami különleges boldogság és elégedettség. Ami vár, az egy újabb szint, egy újabb taposómalom.

Ha megtanulod megkülönböztetni a fontosat a nem fontostól, akkor több lehetőséged lesz megtalálni a hivatásod, ami a bevételeid növekedését hozza majd maga után. A több bevétel és a kevesebb kiadás pedig hatványozottan segít elérni a pénzügyi szabadságot.

Kezdd el kicsiben: nézz körül otthon, és dobd ki, amit évek óta nem használsz. A következő vásárlásaidnál pedig tedd fel magadnak a kérdést, hogy valóban a szabad, és boldog élet felé visz-e az adott dolog, vagy inkább csak pillanatnyi fellángolásról van-e szó.

Ne feledd: minden kacat előbb-utóbb a szemétben végzi. Ha másért nem, a környezeted megóvása miatt is érdemes megválogatni, mit veszel meg.

Tanulnál még? Klikk ide az ingyenes anyagaimhoz!

Te hogyan építed be az életedbe a minimalizmust? Hasonló elveket vallasz, és szívesen szerepelnél? Írd meg a történetedet kommentben, és jelezd, ha szívesen adnál nekem interjút!

Hasznosnak találtad? Szeretnéd folytatni a tanulást?

Iratkozz fel, és hetente küldök egy összefoglalót a legjobb anyagaimról!