Mindenkinek van egy története arról, amikor rossz passzban volt, és jól jött, ha volt ott valaki, aki segítsen. Mégis, amikor a sikerről és a pénzről van szó, keveseknek jut eszükbe a kapcsolatok, barátságok szerepe. Ha eszünkbe is jut, akkor a protekció, vagy mismásolás kapcsán. Pedig sokkal többről van szó…

Valójában a szociális kapcsolatok – a tudomány jelen állása szerint – az egyik legnagyobb fokmérője annak, hogy valaki sikeres lesz-e a munkájában és a magánéletében. Kihatással van ugyanis a teljesítményünkre, a boldogságunkra, és az egészségünkre is, ami így meglehetősen erősen befolyásolja az anyagi helyzetünket is.

Arról, hogy a boldogság milyen fontos a sikerhez, itt írtam: A boldogság tudománya.

Nem vagy egyedül…

kapcsolatok edisonAmikor a sikeres emberekre gondolunk, azt gondoljuk, hogy csak maguknak köszönhetik a sikereiket. Ezt a mentalitást hozzuk magunkkal az iskolából, ahol kizárólag az egyéni teljesítményünk számít.

Vegyük például Thomas Edisont, korának egyik legnagyobb feltalálóját, akinek a lámpakörtét is köszönhetjük. Hogyan képzeled el Edisont munka közben? A legtöbben azt gondolják, hogy egyedül ült egy sötét, gyertyafényes asztalnál, és magányosan kísérletezgetett.

Kevesen tudják róla, hogy egy több mint 200 fős kutatóközpontot vezetett, mely célja az voilt, hogy 10 naponta egy kisebb, 6 havonta egy nagyobb találmánnyal rukkoljon elő. A kutatóközpont mellett egy 5.000 főt foglalkoztató gyárat is létrehozott, mely a találmányok sorozatgyártását biztosította.

Valójában nem közvetlenül Edison volt, aki feltalálta a találmányait, mégis végül az ő neve alá lettek levédve. A sikereit nem egymaga érte el, hanem a több tíz fős kutatócsoportjával közösen. Edison remek vezető volt, kiváló üzletember és menedzser, aki értett az emberekhez, és ismerte a kapcsolatok erejét.

Miként hatnak a kapcsolatok a sikereidre?

Robert Waldinger a harvardi egyetem felnőttképzésekkel foglalkozó kutatásának vezetője. Ez a kutatás a valaha volt leghosszabb időre visszanyúló „longitudinális” kutatás. 724 embert 78 éven keresztül követtek nyomon, és időről időre meglátogatták őket. Rengeteg adatot gyűjtöttek össze: miként élnek, mivel foglalkoznak, mennyire egészségesek, mennyire boldogok, mennyit keresnek.

Az alanyok között volt, aki jó családból indult, és végül alkoholista lett, és volt, aki szegény családból érkezett, és nagyra tört. Egyikük még amerikai elnök is volt!

Ha a teljes kutatás eredményét röviden szeretnék összefoglalni, akkor a lényeg, hogy ami igazán boldoggá tesz bennünket, az nem más, mint a kapcsolataink.

Mégis, az életünk tele van változásokkal, és nehéz megtartani a régi barátságokat. Észre sem vesszük, és évekig nem találkozunk, majd szépen lassan – különösebb ok nélkül – megszakadnak a kapcsolataink.

Ebben a videóban egy olyan módszert mutatok, amivel sikeresen megőrizheted a legjobb barátaidat, és akár a gyermekeidnek kapcsolati rendszerét is könnyedén megduplázhatod:

 

(Ne maradj le a hasznos videókról: Klikk ide, és iratkozz fel a YouTube csatornámra!)

Az erős szociális támogatás képes legyőzni a depressziót, és a felszabaduló oxytocin hatására megnöveli a várható élettartamunkat is.

Shawn Achor, harvardi pszichológus szerint a társadalmi tőkébe fektetett energia az egyik legjobban megtérülő befektetés, ha a sikeresek akarunk lenni. Szó szerint éveket adhat az életünkhöz.

Egy kutatásban, melynek neve „Nagyon boldog emberek” (Very happy people) azt vizsgálták, hogy a legboldogabb 10%, miért olyan boldog. Gondolom kitaláltad: nekik volt a legerősebb a szociális hálójuk.

A sikeres emberek a váratlan problémák hatására gyakran fordulnak a barátaikhoz támogatásért, így könnyebben lendülnek túl azokon. A kapcsolatok hatására produktívabbak, elkötelezettebbek, energetikusabbak, és rugalmasabbak leszünk.

Szociális kapcsolatok a munkahelyen

Tudományos kutatások megállapították, hogy a munkahelyen összeállított csapatok hatékonyabban dolgoznak, ha lehetőségük van kötetlenül kapcsolatokat építeni.

Minél többet beszélgetnek szemtől-szemben, annál inkább elköteleződnek, és annál tovább képesek egy adott feladatra fókuszálni. Nem csoda, hogy a nagy technológiai cégek, mint a Google, vagy a Facebook, kiemelt figyelmet fordítanak arra, hogy az alkalmazottaknak lehetőségük legyen közös tevékenységeket végezniük.

A Google egyik irodája: tudatosan segítik a kapcsolatok építését

 google munklahely - siker kapcsolatok

Az IBM kutatása alapján minden egyes plusz emailcím (kapcsolat) egy alkalmazott esetében plusz 948 dollár bevételt jelentett a cégnek. Így a közös játék, az étkezések és beszélgetések a folyosón valójában mind értéket teremtenek a vállalatoknak, és az alkalmazottaknak. Mégis, ezt sok munkahelyen elfelejtik…

A munkahelyen az egyik legfontosabb kapcsolat a főnökünkkel való viszony.

Vezetőként rendkívül fontos a cég érdekében, hogy az alkalmazottakkal való kapcsolatunk megfelelő legyen. A jókedvű munkatársak, akik úgy érzik, támogatást kapnak a kollégáiktól és a főnöküktől, jobban bírják a stresszt, tovább képesek dolgozni, és elkötelezettebbek a munkájuk iránt.

Azok az emberek, akik szeretik a munkájukat és a munkatársaikat, sokkal sikeresebbek és motiváltabbak.

Waldinger szerint a kapcsolatok minősége az, ami igazán sokat számít, de a mennyiség is fontos tényező. Amikor az emberek visszatekintettek az életükre, akkor a kapcsolataikat emelték ki, mint igazán fontos dolgokat, és azokra voltak egyben a legbüszkébbek is.

A másokkal való időtöltés hatására a mindennapokban is boldogabbak vagyunk, és különösen a párunkkal való kapcsolat segít a nehéz helyzetekben.

Miként hat a párkapcsolatod a sikereidre?

Sheryl Sandberg, a Facebook egyik vezetője híres arról a mondatáról, hogy „A legfontosabb karrierdöntés, amit meg fogsz hozni, hogy kihez mész hozzá”. Bár ez elég csúnyán hangzik, sok igazság van benne.

Függ a párodtól, mennyit keresel…

Brittany C. Solomon washingtoni kutató eredményei alátámasztják ezt az állítást. Azt találták ugyanis, hogy egy lelkiismeretes (értsd: munkájára igényes, szorgos, becsületesen dolgozó) házastárs valóban megdobja a bevételünket.

„Minden egyes szórásnyi (σ) különbséggel a partner lelkiismeretességben, az alkalmazottak átlagosan évi 4.000 dollárral többet keresnek.” – Írja a Harvard Business Review.

Jim Rohn motivációs előadó gyakran hangoztatta, hogy annak az 5 embernek az átlaga vagyunk, akikkel a legtöbb időt töltjük. Ez nyilván nem egy tudományos tény, viszont számos kutatás alátámasztja az erős kapcsolatot.

Nyilván a párunkkal töltjük a legtöbb időt, és rá támaszkodunk a leginkább, amikor nehéz helyzetben vagyunk. A lelkiismeretes házastársak hajlamosabbak engedni partnereiknek, hogy a karrierjükre összpontosítsanak.

Emellett a lelkiismeretes házastársak általában elégedettebbek a házasságukkal, és a stressz és a dráma hiánya otthon lehetővé teszi számukra, hogy több érzelmi és fizikai energiát fordítsanak a munkára.

Az egészségedre is hatással van…

A romantikus kapcsolataink (legyenek rövid vagy hosszú távúak) kihatnak az egészségünkre, ami pedig jelentősen hat ugyebár a karrierünkre és a pénzügyeinkre is. Maryann Troiani pszichológus szerint az alábbi 7 területre van jelentős hatása a párkapcsolatunknak:kapcsolatok és egészség

1. Elhízás

Sokan az esküvőt követően elengedik magukat, és emiatt megnő az elhízás veszélye. Ugyanakkor egy egészségtudatos pár igen nagy hatással van a másik félre, és motiválhatja, hogy sportosabb legyen.

2. Stressz

A rendszeres testi kontaktus csökkenti a stresszt, és a nagyobb intimitásról beszámoló párok egészségesebbek mentálisan, és általánosságban elégedettebbek a kapcsolatukkal. Természetesen itt az ok-okozati összefüggés nem egyértelmű, lehet éppen az elégedettebb párok vannak többet együtt. A párunkkal való mély kapcsolat viszont segít legyőzni a stresszt, és sokat jelent, ha van kire támaszkodnunk.

3. Kedvező hormonok

A kiegyensúlyozott párkapcsolatban élőknek alacsonyabb a vérnyomásuk, magasabb az oxytocin szintjük, és alacsonyabb a kortizol szintjük, állapította meg egy 2004-es kutatás. Mindezek szintén segítenek legyőzni a rosszkedvet és a stresszt.

4. Alvási zavarok

Egymás mellett aludni gyakran megnyugtató. Kivéve persze, ha a másik folyamatosan ébren tart, mert például horkol, vagy mozgolódik. Egy 2005-ös kutatás bizonyította, hogy hatással van a munkahelyi közérzetre a párunk alvási szokása. A rosszabb minőségű alvás a kapcsolatra is negatív hatással lehet!

5. Idegesség

Egy rossz kapcsolat természetesen a hétköznapokban is egy folyamatos stressz forrás. Számos kutatás talált összefüggést a párkapcsolati problémák és a különböző egészségügyi problémák között. Az erős kapcsolat ugyanakkor boldogabbá tesz: egyes kutatások azt állapították meg, hogy a házasok általánosságban boldogabbak, mint a nem házasok.

Ne veszekedjetek a pénz miatt: Íme egy szuper háztartási költségvetés tervező!

6. Depresszió

Ahogy az előző esetekben is, nyilván a depresszióhoz is rendkívül sok köze lehet a párkapcsolatunknak. A hosszú távú, kiegyensúlyozott kapcsolat segíti a korábban depresszióval küzdőket, hogy kilábaljanak. Egy kutatás szerint, a nők hatszor akkora eséllyel lesznek depressziósak, ha a párjuk hűtlen, vagy ha a házasságuk kettészakad.

7. Alkohol fogyasztás

Igen nagy szerepe van az alkoholfogyasztásunkban annak, hogy párunk mennyit iszik. Egy 600 párt követő kutatás megállapította, hogy a társak lemásolják egymás szokásait, ha az alkoholfogyasztásról van szó. Ha az egyikőjük iszákos volt, hamarosan a másik is inni kezdett. A kevesebb intimitás és a konfliktusok szintén növelik az alkoholfogyasztás esélyét. Ez pedig sajnos visszahat a párkapcsolatra, és sokszor csak olaj a tűzre.

Hogyan szerezz barátokat, és építs kapcsolatokat?

Számos könyv van a témában, viszont egyet kiemelnék, ami a rövid, lényegre törő, de izgalmas stílusával nekem nagyon tetszett: Dale Carnegie – Hogyan szerezzünk barátokat és befolyásoljuk az embereket című könyve.

Ebben szerintem összeszedi az alapokat, amikre érdemes odafigyelni. Megjegyzem, hogy bár a könyv és a tippek igen alapvetőek, gyorsan átolvashatóak, valójában csak sok-sok gyakorlás után lehet benne mesteri szintre fejlődni. Nekem legalább is nehezen megy, és folyamatosan igyekszem gyakorolni.

Ezért van kint a hűtőn a 21 szabály:

kapcsolatok építése: 21 pont

Ez a 21 szabály a következő:

  1. Ne kritizálj, ne ítélj, ne vádolj!
  2. Tanuld meg a becsületes, őszinte méltánylást!
  3. Kelts mohó vágyat az emberekben!
  4. Mutass őszinte érdeklődést mások iránt!
  5. Mosolyogj!
  6. Szólíts másokat a nevükön!
  7. Hallgass figyelmesen, és bátoríts másokat, hogy magukról beszéljenek!
  8. Beszélj olyan dologról, ami a másikat érdekli!
  9. Őszintén éreztesd a másikkal, hogy kettőtök közül, ő a fontosabb!
  10. Minden vitát megnyersz, amit el sem kezdesz!
  11. Hallgasd meg mások véleményét. Ne mondd, hogy nincs igaza!
  12. Gyorsan, határozottan valld be, ha tévedtél!
  13. Barátságos hangon kezdd a mondanivalód!
  14. Úgy kérdezz, hogy a partnered helyeseljen!
  15. Hallgatni arany: beszéljen a partnered.
  16. A dicsőség mindig a másiké!
  17. A dolgokat főként a másik szempontjából nézd!
  18. Értsd meg mások gondolatait és kívánságait!
  19. Abból indulj ki, hogy a másik becsületes!
  20. Szemléltetés = teljes siker!
  21. Erősítsd a versenyszellemet másokkal!

Egyszerre szerintem nem lehet mindet gyakorolni, így én például hármasával kezdtem el, és minden héten kitűztem hármat. Mire befejeztem, természetesen az elejéről megfeledkeztem, így mindig újra és újra elolvasom ezeket a szabályokat.

Figyelj oda különösen arra a szabályra, amelyik számodra furcsa, vagy idegen, mert ebből tanulhatsz a legtöbbet. Javaslom, hogy olvasd el a könyvet, akár magyarul is megrendelhető.

Kapcsolatok: összefoglalás

A kapcsolataink tehát rendkívül fontosak az életünkben. Meghatározzák, hogy mennyire vagyunk boldogok, és segítenek, hogy gyorsabban túllépjünk a nehéz helyzeteken. Sajnos a problémáinkkal sokszor úgy érezzük, jobb egyedül megbirkózni. Azonban éppen ilyenkor a legfontosabb, hogy ne zárkózzunk be.

Éppen a kapcsolataink azok, amelyek támaszt nyújtanak. Ehhez azonban mély, igazi kapcsolatokra van szükségünk.

Egy jó párkapcsolat egy erős szövetség, ami túllendül a problémákon, és erősödik ezektől a helyzetektől. Fontos, hogy a nehéz helyzetekben lehessen ránk számítani, hiszen ilyenkor van lehetőségünk bizonyítani, és ezáltal erősíteni a kapcsolatokat.

Legyél tehát kitartó, keresd a kapcsolati lehetőségeket, és próbálj meg a másik fejével gondolkodni! Kezdd el gyakorolni a 21 szabályt, és tegyél minden nap azért, hogy jobb, értékesebb ember legyél a téged körülvevőknek. Mind a munkádban, mind a magánéletedben igazán jó befektetés, ha építed a kapcsolataidat.

Te milyen könyvet olvastál a témában? Van olyan, amit szívesen ajánlanál? (Barátkozás, párkapcsolat, munkahelyi kapcsolatok, érzelmi intelligencia)

Hasznosnak találtad? Szeretnéd folytatni a tanulást?

Iratkozz fel, és hetente küldök egy összefoglalót a legjobb anyagaimról!