Mi a közös a gazdagokban? Mik a gazdagok szokásai melyeknek köszönhetően mesébe illő vagyonokat tudnak összeszedni? Összegyűjtöttem neked 17 olyan gazdagító szokást, amiket ha beépítesz az életedbe, szépen fokozatosan fogsz egyre sikeresebb lenni a mindennapokban, és a pénzügyeidben is.

A szokások olyanok, mint egy hógolyó, amit legurítasz a dombról. Egyre-egyre nagyobb lesz az a hógolyó, pont úgy, ahogy egyre nagyobb sikerek fognak érni, ha követed a gazdagok szokásait. Ezek persze nem egyik napról a másikra hozzák meg a sikert. Éppen ez a nehéz a gazdaggá válásban: könnyű kideríteni, mik a gazdagok szokásai, de nem könnyű ezeket hosszú időn keresztül kitartóan végezni.

Nehéz elhinni, de a legtöbb esetben pont a legkisebb szokások akadályoznak, vagy éppen segítenek hozzá a legnagyobb sikerekhez. Olvass tovább, hogy megtudd, mik a gazdagok szokásai, amikkel te is sikeres lehetsz pénzügyileg.

Amennyiben szeretnél gazdagító szokásokat kialakítani, nézd meg az alábbi videót, amiben a szokások kialakításáról van szó:

 

(Szeretnél értesítést kapni az új videókról a Youtube-on? Klikk ide, és iratkozz fel a Youtube csatornámra!)

Ha szeretnél fejleszteni pénzügyi tudatosságodon, akkor kérd az ingyenes 14 napos pénzügyi kihívást és tréninget, ide kattintva.

Miért fontosak a gazdagok szokásai?

Minket, embereket a szokásaink irányítanak. Gondolj csak bele! Onnantól kezdve, hogy reggel felkelsz, majd lefekszel, mennyi mindent „robotpilóta üzemmódban” végezel. A reggeli rutinod, az étkezési szokásaid, hogy mikor mész edzeni, hogy milyen módon köszönsz el a párodtól, mind-mind a rutinod része.

Vannak olyan szokások melyeket a szüleinktől tanulunk el, de van, amelyet a barátok, ismerősök, munkatársak ragasztanak ránk, és idővel teljesen saját magunkénak fogjuk érezni. Éppen ezért, nagyon sok rutindöntést hozunk, melyek már teljesen beleivódtak a tudatunkba, és az ösztöneink része lett.

A sok ösztönös cselekvés, amikor csak érzésből hozol döntést, meghatározza, hogy mit fogsz elérni az életben, és milyen anyagi lehetőségeid lesznek. Nélkülöznöd kell majd a nyugdíjas éveidben, vagy bőségben fogsz élni? Teljesülni fognak a céljaid, és büszke leszel magadra, vagy mindenhol a hibát keresed, és mások sikertelenségében leled majd örömöd?

Lehet durván hangzik, és ez egy nagyon negatív kimenetel, de csak gondolj azokra akiknek semmi nem jó, akik csak panaszkodni tudnak. Vagy csak nézd meg a lottómilliomosok, vagy sztár sportolók többségét, akik néhány évvel a nyereményük után még rosszabb anyagi helyzetbe kerülnek, mint előtte. Ez sem véletlen…

Azok akik nagy vagyonhoz jutnak hozzá hirtelen öröklés, vagy nyeremény útján, sokszor így járnak. Azért, mert hiába nyernek, kapnak milliárdokat, nem rendelkeznek a megfelelő szokásokkal, tudással, pénzügyi attitűddel, így gyorsan elveszítik azt a sok-sok pénzt. Ha bőségben szeretnél élni, elengedhetetlen, hogy elsajátítsd a gazdagok szokásait.

Persze, nem kell mindet azonnal, hiszen az valószínűleg senkinek nem menne. Ne csüggedj! Szépen fokozatosan mindegyik igaz lehet rád. Válaszd ki az egyiket, és kezd el tudatosan alkalmazni! Most pedig olvass tovább, hogy megtudd, mik is a gazdagok szokásai.

1. Háztartási költségvetés készítése

Biztosan sokszor hallottad már, hogy érdemes háztartási költségvetést készítened. De nem véletlenül ez az első a gazdagok szokásai közül.

Lehet egyszerűnek, sőt elcsépeltnek tűnik, de hidd el, hogy nem véletlenül hangoztatja ezt sok dollármilliomos is. Hogyan tudnál vagyont építeni, amikor még azt sem tudod, hogy mire, mekkora összeget költesz el?

Tudod, a legegyszerűbb szokásokat, a legkönnyebb nem elsajátítani, mert elintézed egy legyintéssel őket. Kérlek ezen a szokásodon, még most változtass, nulladik lépésként.

A legegyszerűbb, ha letöltöd erre a célra az excelt, amit készítettem neked, és elkezded írni még a mai nap folyamán. Olvasd el hozzá a következő cikket is, benne az excellel: Háztartási, családi költségvetés készítése.

Miután elolvastad, és letöltötted, nyugodtan finomíts rajta, szabd saját magadra, és tervezd meg, hogy mikor fogod felírni a kiadásaidat. Este amikor hazaérsz? Vagy azonnal amikor pénzt adtál ki?

Manapság már természetesen rengeteg applikáció közül is választhatsz, én is használok ilyet. Nézd meg a következőket: Moneywise, Money Manager, Expanse Tracker, Koin, vagy a magyar feljlesztésű RoyalCashflow.

Csak akkor fogsz tudni a következő szintre lépni anyagilag, ha tudod, mire költöd a keresetedet, és tudod, hogy mi az amire feleslegesen folyik el a pénzed. Ez még viszont nem elég, azt is tudnod, kell, hogy milyen kiadások várhatóak a jövőben, és meg kell tervezni azt, hogy ezeket miből, és hogyan fogod tudni megvalósítani.

Csak miután tudod, mire, mennyit költesz, és rendelkezel egy költségvetési tervvel, fogsz tudni valóban pénzügyileg tudatos életet élni.

2. Először magadnak tegyél félre

Nagyon fontos, mind pszichésen, mind a gyakorlatban, hogy először, mindig magadat, illetve a megtakarításaidat fizesd ki. Rengeteg választási lehetőséged van, azzal nem lehet gond, hogy megtaláld azt, ami leginkább megfelel neked, és a céljaidnak. Olvasd el hozzá a következő cikkemet: Megtakarítási számla választása: Melyik a legjobb megtakarítási számla?

Jártál már úgy, hogy eltervezted a hó elején, hogy ami megmarad pénzed a hó végén, majd félreteszed? Mindig sikerült? Úgy gondolom nem, sőt lehet, hogy az esetek nagy többségében nem jött össze. Ez nem véletlen.

Könnyen költjük a pénzt, amikor még ott van a számlánkon, vagy a pénztárcánkban. Amikor nincs, akkor nincs, de amíg van, mindig lehet venni egy új felsőt, egy új cipőt, vagy be lehet ülni pár étterembe.

Válaszd ki a neked megfelelő megtakarítási számlát, és azonnal, ahogy megérkezik a fizetésed a számládra, fizesd be rá a megtakarításod összegét. Ajánlom, hogy tedd automatikussá, és nehezítsd meg a kihagyások, elmaradások lehetőségét. Így a gazdagok szokásai közül ezt azonnal ki is pipálhatod.

3. Építs vésztartalékot

A vésztartalék, az az összeg, amely arra van, hogy ha bekövetkezik egy olyan esemény, amikor azonnal egy nagyobb összegre van szükséged, akkor legyen mihez nyúlni, gyorsan. A gazdagok szokásai közül ez az, ami biztosítani fogja, hogy nyugodtan alhass.

Mivel az első tanácsomat már megfogadtad, és tudod mire, mekkora összeget szoktál költeni, pontosan tudod, hogy havonta mekkora összegre van szükséged ahhoz, hogy fedezni tudd a megélhetéshez szükséges kiadásokat. Ezt követően pedig a megélhetéshez szükséges kiadásaid összegét szorozd meg 3-al. Minimum ennyi legyen a vésztartalékod összege.

Ha a bevételed ingadozó, vagy előre láthatólag a munkád veszélyben van, akkor a havi kiadásod akár 6-szorosát is érdemes lehet összegyűjtened.

Miután felépítetted a vésztartalékodat, már nem kell aggódnod, hogy mi lesz egy leépítés során, vagy ha egy hosszabb betegséggel kell megküzdened. Érdemes ezt az összeget elkülönítetten, de mégis könnyen hozzáférhető helyen tartanod, ahol nem ér veszteség, ha kiveszed a pénzt. Erre a célra, a legtöbb esetben állampapír vásárlását tudom javasolni az Államkincstárnál.

4. Számolj le az adósságaiddal

Az adósság kisebb, vagy nagyobb mértékben, de folyamatosan mérgezi az életedet. Hidd el, ahogy rendbe rakod a költéseidet, megtervezed a havi költségvetést, majd leszámolsz az adósságokkal, sokkal szabadabbnak fogod érezni magadat, és nyugodtan fogsz végre aludni.

Vannak rossz hitelek, és vannak nagyon rossz hitelek. Ha azért használsz hitelkártyát, hogy előre elköltsd a fizetésed, szokj le róla. Ne vegyél személyi kölcsönből semmit. Áruhitelből pedig végképp ne vedd meg az új mosógépet, vagy TV-det.

Szükséges, hogy tudj különbséget tenni az „akarom”, és a „szükségem van rá” között. Amikor szükséged van valamire, azt ki kell tudnod gazdálkodni a havi költségvetésedből. Ha akarsz valami újat, valami trendit, akkor érdemes abban gondolkodnod, hogyan fogsz plusz pénzt szerezni rá.

Törekedj arra, hogy minél gyorsabban visszafizesd a hiteleidet. Ehhez kapsz segítséget itt: Hogyan fizesd vissza hiteleidet, és legyél szabad 7 lépésben?

5. Ne érdekeljen, hogy másoknak mije van

Ez sem egy könnyű pont, ugyanis egy olyan anyagias világban élünk itt a fejlett országokban, ahol a külsőségek nagyon sok embernek számítanak. Ez viszont nem jelenti azt, hogy neked is be kellene állnod a sorba. A gazdagok szokásai közül, ez különösen közel áll a szívemhez.

Igyekezz kialakítani a saját értékrendedet, és élj aszerint. Ne próbálj meg másokhoz hasonlítani, utánozni, mert nem ismered az ő történetüket, nem látsz bele az életükbe. Jellemző, hogy azt hisszük, hogy akinek nagy kocsija, nagy háza van, biztosan gazdag, de ez koránt sincs így.

Számtalan olyan emberrel beszéltem, találkoztam, aki többet fizetett ki csak az autóhitelére, mint ami az én teljes havi költségvetésem volt. Thomas J. Stanley könyvében bemutatja, hogy az igazán gazdag emberek átlagos otthonokban élnek, átlagos autóval járnak, és soha nem vettek 100.000 forintnál nagyobb értékű órát, vagy öltönyt.

Jól jegyezd meg, hogyan sokan csak gazdagnak akarnak tűnni, és éppen most kerülnek bele egy adósságspirálba. Te légy okosabb! Építsd a vagyonodat folyamatosan, és ne akarj egyik napról a másikra meggazdagodni.

6. Fektess a tudásodba

Tudod mi az a közös jellemző, amely mindegyik sikeres emberre igaz? Igen, az, hogy szinte megrögzötten foglalkoznak az önfejlesztéssel. Warren Buffett, aki a világ egyik legsikeresebb befektetője, és leggazdagabb embere, közel a 90 évesen is a napját 80%-ban olvasással és gondolkodással tölti.

Másik híres befektető, és üzletember, Charlie Munger abban a felfogásban építette karrierjét, hogy minden este feküdj le okosabban, mint ahogy felébredtél. Érdemes a tanulásodra egy ütemtervet készíteni, és ahhoz mindenáron tartani magad. Kezdd kicsiben!

Nem kell azonnal heti 3 könyvet kiolvasnod. Először szánj rá napi 10 percet, hogy olvasol az önfejlesztésről, pénzügyekről, befektetésekről, vagy akár motiváló önéletrajzi könyvet is a kezedbe vehetsz. Majd szépen fokozatosan növeld az erre fordított időt. Jelenleg, én szigorúan minimum napi 1 órát foglalkozok önfejlesztéssel.

Amennyiben szeretnéd felgyorsítani a tanulás folyamatát, és a lehető leghatékonyabban tanulni, ajánlom figyelmedbe, hogy nézd meg, mi mindent tud nyújtani neked a Tudástár Klub. Pont olyan fejlődni akaró embereknek hoztuk létre, mint amilyen te is vagy.

Érdemes lesz átgondolnod a napod, hogy mikor lesz időd akár hosszabban is tanulással foglalkoznod. Ha sokat mész a tömegközlekedéssel, olvass ott. Sokat vezetsz, ingázol? Hallgass hangoskönyvet. Szeretsz futni? Próbáld ki, hogy lecseréled a zenét, egy hasznos tananyagra a Klubból.

A lényeg, hogy kezdd el, és építsd be a napi rutinodba, hogy tanulsz valamilyen témában, mely előrébb viszi a karriered, új ötleteket ad, vagy motivál. Az élethosszig tartó tanulást nem viccből ajánlják a vagyonos emberek, fogadd meg a tanácsukat. Ne feledd, a gazdagok szokásai áldozatokkal járnak! 

7. Sportolj rendszeresen

Nem véletlenül hallottad már annyiszor azt a mondást, hogy „ép testben, ép lélek”. Kutatók kimutatták, hogy az edzéssel nem csak az izmainkat tudjuk növelni, de az agyunk számára is előnyökkel jár a testmozgás. A sportolás serkenti az agyműködést, így a munkádat is könnyebben, hatékonyabban végezheted el.

Csak úgy, mint az önfejlesztés esetén, itt sincs érteleme azt a célt kitűzni, hogy mostantól napi egy órát fogsz sportolni. Kezd kicsiben, akár nevetségesen alacsony céllal, például 10 fekvőtámasz, és 10 felülés, vagy 10 perc biciklizés, vagy futás. A fontos, hogy minden nap könnyen meg tudd csinálni, és ne találhass könnyen kifogást arra, hogy most miért nem fogsz edzeni.

A gazdagok szokásai közül az egyik legtipikusabb, hogy 76%-uk legalább heti négy alkalommal végez valamilyen sporttevékenységet. Amennyiben a legnagyobb cégek vezetőinek van ideje sportolni, biztosan te is találsz heti 3-4 órát erre a célra.

a-gazdagok-szokasai-76-sportol

Ha nincs időd sportolni, akkor valamit rosszul csinálsz! Biztos olyan életet akarsz építeni magadnak, ahol ennyi időd sincs az egészségedre? Kétlem!

Igyekezz megtalálni azt a sportot, amit szívesen űzöl, legyen az bármi. Külön plusz, ha közben akár hangoskönyvet is tudsz hallgatni. Nézz utána, hogyan tudnál akár több gazdagító szokást is egyszerre végezni. Képzeld, manapság már úszáshoz is lehet olyan lejátszót venni, amivel egyszerűen hallgathatod a Tudástár Klub anyagait, miközben oda-vissza úszol a medencében.

8. Találd meg miben vagy jó

Teljesen mindegy, hogy jelenleg ki, milyen anyagi helyzetben van, valamiben biztosan jó vagy. Más kérdés, hogy lehet ezt még fel sem ismerted, így nagyon messze vagy attól, hogy ezt a képességedet hasznosítsd a munkaerőpiacon, a vállalkozásodban.

Lehetsz tehetséges a kertkészítésben, kütyük javításában, vagy tortakészítésben is. Nem ez számít, hanem az, hogy ismerd meg önmagadat, és találd meg azt a tevékenységet, amihez van affinitásod, és szereted csinálni, ráadásul kiváló lehetsz benne.

Az önfejlesztés, illetve az a felfogás, hogy keresed, hogyan tudsz kilépni a komfortzónádból, nagy segítségedre lehet abban, hogy megtaláld mivel is szeretnél foglalkozni valójában. Érdemes lehet több mindent kipróbálnod, hogy valóban megtaláld a hivatásodat. Azt javaslom, vizsgáld meg, hogy milyen hobbiaid vannak, és indulj ki azokból.

Ha benned van az a kérdés, hogy „mégis, mit is kezdjek magammal?”, akkor vedd előre ezt a pontot, és fektess nagy hangsúlyt arra, hogy megismerd önmagad, és tervezd meg milyen emberré szeretnél válni.

9. Kelj korán

Mielőtt a kardodba dőlnél, nem feltétlen van arra szükség, hogy már hajnali 4-kor felébredj. Az alvás ugyanolyan fontos része az életednek, és igyekezz 7-8 órát minden nap aludni. Itt sokkal inkább arról van szó, hogy kelj korábban, mint ahogy a napod elindul. Ha 9-re mész dolgozni, akkor elég lehet 7-kor kelned.

A fontos az, hogy még azelőtt el tudj olyan feladatokat végezni a napod elindulása előtt, amelyek előrébb viszik az életedet. Erre az időszakra beütemezheted az önfejlesztést, sportolhatsz, vagy akár a következő kampányodat is megtervezheted, mielőtt elkezdődik a napi rutinfeladatok megoldása.

Thomas Corley 5 évet töltött azzal, hogy a gazdagok és a szegény emberek szokásait, és életét követte. Azt találta, hogy a gazdag emberek 44%-a már három órával korábban ébren van, mint ahogy elkezdődik a munkaidejük. A szegény emberek mindössze 3%-ra volt igaz ez a szokás.

Sokan nyilatkozták, hogy a reggeli órákban sokkal produktívabban tudnak a vállalkozásuk építésével foglalkozni, hiszen nem zavarja meg őket senki, így igazán a munkára tudnak koncentrálni. Ha „csak” sportolsz, és olvasol fél órát, már akkor is sokkal jobb érzéssel fogod indítani a napod, és sokkal energikusabban töltheted a következő órákat. A gazdagok szokásai közül, legyen rád ez is jellemző!

10. Táplálkozz egészségesen

Thomas Corley kutatása során azt találta, hogy a vagyonos emberek elképesztően értékelik az egészségüket, sokkal jobban, mint a megkeresett vagyonukat. A megkérdezettek több, mint 50%-a napi szinten számolja a bevitt kalória mennyiséget, és változtatnak étkezési szokásaikon, ha a testük úgy kívánja meg.

Sokak fejében az él, hogy drága egészségesen étkezni. Nézd meg mennyibe kerül egy tortilla chips, és a hozzávaló szósz, egy nagytáblás csoki, egy fagyi.

A finom gyümölcs, friss zöldségek semmivel nem kerülnek többe, mint az egészségtelen ételek. Mégis, ég és föld lesz a különbség, ha az egyiket a másikra cseréled.

gazdagok-szokasai

Valószínűleg ebből is adódik, hogy a gazdagok 70%-a kevesebb, mint 300 kalóriát vitt be egészségtelen ételekből, míg a szegények 97%-a ennél többet. Ez sem véletlen, hiszen aki szereti azt, amit csinál, sikeres is benne, vagyont épít, az minél tovább ki akarja élvezni az életét, és megtesz mindent azért, hogy minél tovább éljen.

11. Legyen napi teendő listád

Minden nap gondold át, mi mindent kell megcsinálnod a következő nap folyamán. Ezt követően pedig készíts egy listát belőlük, majd a következő nap reggelén olvasd át, majd újra gondold át a feladataidat. A gazdagok szokásai közül, ez is nagyon egyszerűnek tűnhet, éppen ezért könnyű elhagyni, vagy akár el sem kezdeni gyakorolni.

Ha ezt megfogadod, nem kell terhelned az agyad feleslegesen a sok tennivalóval, így is annyi mindent kell észben tartanod. A sok apró, kis cél, kis lépés teljesülése után fogod csak elérni a legnagyobb céljaidat. A vagyonos emberek 81%-a készít napi teendő listát.

Fontos, hogy minden nap lásd azt, hogy ismét sikerült valamit elérned, pipáld is ki, és veregesd magad vállon kicsit. Ünnepeld meg kicsit a részcélok teljesülését is. Ne frusztráljon, ha nem sikerült valamit aznap megcsinálnod. Nézd meg, hogy esetleg túlvállaltad-e magad, vagy esetleg nem jól osztottad be az idődet? Tanulj belőle, és igyekezz másnap behozni magadat.

12. Légy jelen

Sok esetben annyira a jövőre, és az előző pontban említett céljaidra koncentrálhatsz, hogy elfelejtesz a jelenben élni. Ennél rosszabb, amikor a múltban élsz, és folyamatosan azon rágódsz, hogy mit kellett volna másképp tenned, vagy újra és újra lejátszol a fejedben félresikerült beszélgetéseket, tárgyalásokat.

Meg kell tanulnod élvezni a jelent, ugyanis az nem működik, hogy majd akkor boldog leszel, ha teljesül a célod. Elégedett lehetsz, amikor teljesül egy-egy célod, de nem attól kell várnod a boldogságot, hanem az úttól, ami elvezet a céljaidhoz.

Érdemes egy olyan triggert beépíteni az életedbe, ami mindig előhozza, hogy térj vissza a jelenbe. Ez bármi lehet. Amikor felszállsz a buszra, amikor megebédelsz, vagy befejezed a munkát. Ekkor kezdj el figyelni a légzésedre, a szívverésedre, vagy a lépteidre, ha mozgásban vagy.

Ne rohanj, figyeld meg a környezetedet, és azt, hogy milyen hatással van rád. Ilyenkor tedd le az okostelefonodat, ne telefonálj, csak figyelj kicsit oda a testedre, és a lelkedre. Próbálj meg ilyenkor lelassulni.

Próbáld ki a jógát, a meditációt, melyek szintén segíthetnek abban, hogy minél jobban a jelenben tudj maradni.

13. Légy kitartó, és fejezd be, amit elkezdtél

Sokszor fogtál már bele valamibe, majd hagytad abba az első nehézségek után? Ha van egy kiváló ötleted, az még nem jelent semmit. Ezért is mondják azt, hogy nyugodtan mondd el másoknak is az ötletedet, mert az ötlet még nem ér semmit a megvalósítás nélkül.

Egyértelmű, hogy nem lesz minden ötlet megvalósításából hatalmas siker, de az, amit az úton tanulsz, mindig veled marad. Meg kell tanulnod a folyamat során felmerülő problémákat kezelni, sőt, meg kell szeretned azok megoldását. A napi nehézségek sokszor nem üdítőek, sokszor nagyon idegesítőek, de ilyenkor kell erőt merítened a célodból.

Meg kell tanulnod, hogy ha sikeres, és gazdag akarsz lenni, akkor bizony fogsz hibázni. Fogsz rossz döntéseket hozni, de ezekből kell tanulnod, és hosszútávon így lehetsz sikeres. A William & Mary Egyetem kutatói azt találták, hogy a legsikeresebb vállalkozók nem értek rá arra, hogy a rossz döntéseiken filozofáljanak, és nem fordítottak felesleges energiákat a hibáikon való gondolkodásra.

A sikeres emberek úgy tekintenek egy-egy befuccsolt projektere, hibás döntésre, mint amire szükség van, ahhoz, hogy a végén valami igazán nagyot alkossanak. A gazdagok szokásai közül, szerintem ez kiváltképp fontos.

Jusson eszedbe Thomas Edison mondata a bukásokról: „Én egyszersem buktam el, csupán találtam 10.000 módszert, ami nem működik.” Mi lenne, ha Edison feladta volna a tizedik, vagy a századik próbálkozása után?

14. Mondj nemet!

A legtöbb vagyonos ember már nem a pénzét tartja a legfontosabbnak, hanem az idejét. Ez sem véletlen, hiszen még az ő napja is 24 órából áll. Ebből a szempontból mindenki egyenlő, és ez mindenkivel szemben igazságos.

Az a nem mindegy, hogy mivel töltöd ezt a 24 órát. Fontos az önfejlesztés, a sportolás, az egészséges táplálkozás, de mégis, honnan lesz mindenre időd? Onnan, hogy a gazdagok szokásai közül, ezt is meg kell tanulnod: Merj nemet mondani!

Ahogy Warren Buffett mondta: „A különbség a sikeres, és nagyon sikeres emberek között az, hogy a nagyon sikeres emberek, szinte mindenre nemet mondanak.”

A gazdagok szokásai idézet

Nagyon sok emberbe bele van programozva, hogy nem szeretünk, vagy nem merünk nemet mondani. Ráadásul nem csak a feletteseinknek, hanem a barátoknak, családnak sem, és utána inkább szenvedünk az „igen” miatt.

Egyszerűen nem férhet bele minden a nap 24 órájába. Minél több mindenre koncentrálsz, annál inkább nem fogod elérni a céljaidat. Mondj nemet a negativitásra, a felesleges TV nézésre, a hétköznapi sörözésre, és koncentrálj azokra a dolgokra, amik előrébb tudják lendíteni az életedet.

A Kaliforniai Egyetem is kimutatta kutatása során, hogy azok a személyek, akiknek nehezükre esik nemet mondani, sokkal hajlamosabbak a stresszre, a kiégésre, és még a depresszióra is.

Azt tanácsolják, hogy mindig, amikor nem-et kellene mondanod, emlékeztesd magadat arra, hogy ez az önuralom egyik fajtája, és arra, hogy a jövőbeli éned nagyon hálás lesz ezért, majd mondj nem-et.

15. Tűzz ki nagyratörő célokat

Ezt is már biztosan nagyon sokszor hallottad, de a kérdés az, hogy megfogadtad-e? Az, hogy megálmodod a nagyratörő céljaidat, egy győztes mentalitás. Látod, és nyomon tudod követni, hogy éppen hol tartasz a karrieredben, napi teendőkben, és visszajelzést kapsz arról, hogy mi mindent kell még megtenned.

Arról, hogy milyen módon érd el pénzügyi céljaidat, itt írtam: Célok elérése 5 lépésben.

Fontos, hogy tegyél különbséget célok, és kívánságok között. Az nem cél ugyanis, hogy gazdag akarsz lenni. Legyél specifikus! Határozd meg pontosan, hogy számodra mit, mekkora összeget jelent a gazdagság, majd tervezd meg. Mi a határideje a célodnak? Ahhoz, hogy elérd mikor, mit kell tenned, mekkora összeget kell félretenned, befektetned? Min kell változtatnod?

A célodat pedig mondd el barátaidnak, családodnak, ugyanis ez segíthet abban, hogy az úton maradj, és ne add fel. Számolj be nekik a részcélok teljesüléséről, és arról is, ha valami nem jött össze. Növeli a motivációt az, ha tudod, hogy rá fognak kérdezni, amikor a legközelebb találkoztok.

16. Vedd körbe magadat sikeres emberekkel

Biztosan te is ismersz olyan kollégát, családtagot, esetleg barátot, akire ráillik az „energiavámpír” kifejezés. Sokan élnek negativitásban, szinte csak panaszkodni tudnak, és ezzel a te energiád is könnyen elveszik. Ahogy a mindennapokban is, próbáld meg a jó, és pozitív dolgokat megtalálni, tehát igyekezz körbe venni magad pozitívabb szemléletű emberekkel.

A gazdagok szokásai közé tartozik, hogy olyan barátokat keresnek maguknak, akik hozzájuk hasonlóan célorientáltak, optimisták, lelkesek, és igyekeznek a lehető legtöbbet kihozni magukból. Természetesen ez nem azt jelenti, hogy most azonnal szakítsd meg a kapcsolatot a negatívabb felfogású ismerőseiddel. Mindössze próbálj meg valamennyivel kevesebb időt tölteni velük, és többet az optimista ismerőseiddel.

Amennyiben nincs ilyen ismerősöd, akkor se aggódj, járj el szakmai konferenciákra, iratkozz be egy új tanfolyamra, menj el üzleti rendezvényekre, lépj ki kicsit a komfortzónádból. Nagyon fontos, hogy hasonlóan motivált emberekkel találkozz rendszeresen.

Mi is azért szervezzük a Tudástár Klub előfizetőinek a Klubtalálkozókat, hogy tanulhassanak, és megismerhessenek olyan személyeket, akik hasonlóan hisznek az önfejlesztés fontosságában.

Tom Corley azt találta, hogy a vagyonos emberek 79%-a tudatosan, legalább 5 órát tölt azzal minden hónapban, hogy ismerkedjen más, hasonló gondolkodású üzletemberekkel, és inspirálódjon a velük folytatott beszélgetésekből.

17. Jótékonykodj

Végül, a gazdagok szokásai közül most az utolsó helyre került a jótékonykodás, de akár az első is lehetne. A vagyonos emberek nagy része megrögzött adakozó, sokan saját jótékonysági alapítvánnyal is rendelkeznek. Többen már az életükben megfogadták, hogy vagyonuk minimum felét a rászorulóknak fogják adni.

Számtalan példát lehet hozni, Bill Gates-től kezdve, Andrew Carnegie-n át, egészen Warren Buffett-ig. Ne hidd, hogy csak azért adakoznak, mert „ők már megtehetik”. A legtöbb vagyonos ember már fiatal korában is úgy gondolkodott, hogy amennyiben ő valamilyen jó cselekedet hajt végre, az a későbbiekben új lehetőségeket fog neki is teremteni.

Fontos, hogy ne azért adakozz, hogy „jó tett helyébe, jót várj”. Hanem azért, mert egy jó szokás, mely pozitív változást hoz mások életében. Téged is jobban fog motiválni, és ezáltal új lehetőségeket eredményezhet a te életedben is.

Nem probléma, ha jelenleg nem tudsz erre pénzt fordítani, hiszen nagyon sok helyen várják az emberi, kétkezi segítséget is. Ebben az esetben az idődből érdemes adományozni. Látogathatsz beteg gyermekeket, oszthatsz ételt, de akár még kutyát is sétáltathatsz. Válassz ki, egy számodra fontos ügyet, és tegyél érte.

Szerintem az adakozás, mások segítése, egy fontos, és nagyon hasznos tulajdonság, és nem csak a gazdagok szokásai között van helye. Én is igyekszem ezt gyakorolni minél többet. Például a Gazdagodj Boldogan című könyvem teljes profitját is rászoruló családoknak adományozom. Fontos, hogy találj egy olyan ügyet, amit támogatni tudsz szívvel- lélekkel. Nekem a hátrányos helyzetű családok megsegítése lett ez.

A gazdagok szokásai: összefoglalás

Örülök, hogy végigolvastad a gazdagok 17 szokását. Szerintem most már láthatod, hogy nincsen varázsital amit, ha megiszol, holnapra gazdag leszel. De nincs csoda termék, és más azonnali siker recept sem.

Az apró, mindennapos kicsi szokások határozzák meg az életünket, ezért nagyon fontos odafigyelni arra, hogy mikor, mivel foglalkozunk, és milyen szokások fognak hosszútávon is velünk maradni. Van ami nagyon egyszerűnek tűnhet az elején, de egyre nehezebb hosszú távon is betartani. Ilyenkor tarts ki, és jusson eszedbe, hogy miért is kezdted el csinálni.

Ha egyszer véletlenül elhagysz egy jó szokást, ne aggódj! Velem is előfordul, hogy azon kapom magam, hogy napok óta nem csináltam meg valamit. Ilyenkor ne add fel, kezdd el újra, és egyre könnyebben fog menni. Nem pár napon fog múlni a sikered: hosszú távon gondolkodj!

Kívánom, hogy szépen fokozatosan haladj előre, legyen rád igaz egyre több pozitív szokás, és legyen anyagi helyzeted egyre jobb, legyél egyre kiegyensúlyozottabb, és boldogabb.

Rád mennyi igaz a gazdagok szokásai közül? 10/17? Esetleg 17/17? Írd meg! Van még olyan szokás, ami szerinted fontos, ha valaki gazdag szeretne lenni?

Hasznosnak találtad? Szeretnéd folytatni a tanulást?

Iratkozz fel, és hetente küldök egy összefoglalót a legjobb anyagaimról!