Mik azok a legjobb pénzügyi tanácsok, amik újra és újra előjönnek, de mégsem lehet őket elégszer hallani?

A pénz bölcs kezelése nem annyira bonyolult, mint amennyire nehéz feladat. Főként azért, mert hosszú távon lesz hatása…

Lássuk, mi az a 25 pénzügyi tanács, amit betartva, igen sikeres lehetsz anyagilag.

A pénzügyek és a fogyókúra nagyon sok dologban hasonlítanak. Mindkettőnél igaz, hogy viszonylag egyszerű szabályokat kell követni ahhoz, hogy eredményt érjünk el.

Viszont mindkettő nehéz, mert nem elég egy ideig nagyon akarni, ha utána felhagyunk a jó szokásokkal. Nem lehet „gyorsan túlesni” rajtuk, és sokszor fenntartható életmódváltozásra van szükség.

Éppen ezért időről időre érdemes felülvizsgálni a céljainkat, mérnünk a haladásunkat, és emlékeztetni magunkat a legfontosabb alapszabályokra.

Tudni szeretnéd, hogy jól bánsz-e a pénzzel? Nézd meg az alábbi videót, amiből megtudhatod, honnan ismered fel, ha pénzügyi problémáid vannak:

 

(Szeretnél értesítést kapni az új videókról a Youtube-on? Klikk ide, és iratkozz fel a Youtube csatornámra!)

Az alábbiakban megnézzük azokat a pénzügyi aranyszabályokat, amit a legtöbb szakértő, és a legtöbb pénzügyi könyv is megemlít a pénzkezeléssel, tervezéssel, befektetésekkel kapcsolatosan.

Ezek szerintem, a legjobb pénzügyi tanácsok családoknak és egyedülállóknak egyaránt:

1. Tűzz ki célokat, és rendelj hozzájuk összegeket!

Ha nem tudod, merre akarsz menni, akkor semmilyen eszköz nem fog segíteni, hogy közelebb kerülj. Mindennek az alapja, hogy pontosan tudd, mit szeretnél az életben.

Ha ez egyelőre túl nagy falatnak tűnik, akkor legalább próbáld meg nagyjából átgondolni, mik azok a dolgok, amikre biztosan szükséged lesz: lakhatás, gyermekek életkezdése, nyugdíjas évek.

Fontos, hogy ezekhez a célokhoz rendelj:

  • Egy motiváló képet a fejedben, akár rajzold is le
  • Konkrét összeget, amire szükséged lesz hozzá
  • Konkrét időpontot, dátumot, amikorra szeretnéd

Részletes útmutatót találsz itt: Pénzügyi célok kitűzése 

2. Legyen egy terved, miként éred el ezeket a célokat!

Ha vannak céljaid, akkor tudsz tervet készíteni. A legtöbb ember tervek nélkül próbál meg helytállni az életben, és csodálkozik, ha nem éri el azokat a sikereket, amikről álmodik.

Számold ki, mekkora összegekre van szükséged a pénzügyi céljaidhoz. Ebből ki tudod számolni, hogy mekkora összeget kellene félretenned, hogy el is érd a céljaidat.

Egy példa lakás esetén: határozd meg az ingatlan pontos értékét, majd abból vond le a már meglévő összeget, támogatásokat, hitel összegét. A maradékot kell összegyűjtened.

A legegyszerűbb, ha nem számolsz hozamokkal és inflációval, és simán csak elosztod a szükséges összeget a célig hátralévő hónapok számával, és megkapod a havi megtakarítást.

Persze, érdemes befektetni a pénzt, és legalább inflációt meghaladó hozamra törekedni. Minél több időd van a célig, annál fontosabb lesz a hozam.

legjobb pénzügyi tanácsok családoknak

A pénzügyi terved részeként gondold át a közelgő életeseményeket, és próbálj meg a távolabbi jövőbe is belelátni.

Mik azok a dolgok, amiket szeretnél elérni, addig, amíg van rá lehetőséged? Milyen karrier utat tervezel magadnak, és ez milyen bevételekkel jár? Hogyan fog változni az anyagi helyzeted idővel?

Ha fiatal vagy, és gyorsan tanulsz, haladsz előre a karrieredben, akkor nyugodtan számolj a bevételed növekedésével. De legyél óvatos: inkább csinálj optimista és pesszimista becsléseket is.

A terv alapján végül meghatározhatod a havi költségvetést, amiből szeretnél megélni, ami mellett teljesülhetnek a céljaid. Erről részletes útmutató: Háztartási költségvetés készítése

3. Költs kevesebbet, mint amennyit keresel!

Ez talán az egyik legtöbbet hangoztatott pénzügyi tanács, és nagy szerepe van a gazdagság titkában is! Ha a kiadásaid nagyobbak, vagy egyenlők a kereseteddel, akkor nem tudsz félretenni, vagyis minden pénzed a jelenben költöd el. Ha így teszel, akkor holnap sem leszel semmivel előrébb anyagilag, mint ma.

Bár nagyon egyszerűnek hangzik, mégis sok háztartás többet költ, mint amennyit keres, és a hiányzó összeget hitelkártyáról, személyi kölcsönből, és adósságokból finanszírozzák. Ezzel azonban a jövődet adod el. Az első lépés a pénzügyi szabadság felé, hogy tartsd kordában a kiadásaidat, és minden hónapban tegyél félre!

Csekkold magad: Nézd meg, hogy az elmúlt 3, 5 vagy 10 év alatt nőtt, vagy csökkent a vagyonod? A teljesen vagyonod egyenlő az összes pénzed, befektetésed, ingatlanod értékével, mínusz a hiteleid összege. Mennyivel? Elégedett vagy ezzel az ütemmel?

Ha az életkezdéshez kaptál például egy tehermentes lakást, de most már hitel van rajta, akkor az egy intő jel, hogy többet költesz, mint amennyit keresel.

4. Ha nő a bevételed, légy résen!

Az emberek hajlamosak annyit költeni, amennyit keresnek. Ez pszichológiailag belénk van kódolva, mert mindig megszokjuk a többet.

Amikor nő a fizetésünk, egy pár hónapig élvezzük ennek hatását, majd olyan megszokottá válik, hogy már észre sem vesszük. Néhány használati tárgyat beszerezve, azok fenntartásával már el is ment ez a pénz. Ezt nevezzük az életszínvonal inflációjának.

Egy okos módszer, hogy minden alkalommal, amikor fizetésemelést kapsz, vagy nőnek a bevételeid, akkor azok egy részét félreteszed, és például csak a felét használod fel a kiadásaid növelésére.

Ha nem szoktatod hozzá magad a magasabb költségvetéshez, nem lesz nehéz lejjebb adni sem. Nincs más dolgod, mint elhatározni, hogy a fizetésed emelkedéséből a 30-60%-át mindig a megtakarításaidra fordítod. Ezt egy életen át követve nagyon szép summát fogsz tudni összegyűjteni. (Főleg, ha közben magadon és a karriereden is dolgozol!)

5. Tedd félre a fizetésed legalább 10%-át havonta!

Azt mondják, hogy a gazdagok legalább a fizetésük 10%-át félreteszik a jövőjükre. Ez persze csak egy hüvelykujj szabály, de a 10%-os megtakarítási arány egy életen keresztül már valóban igen szép összeget jelent.

bölcs pénzügyi tanácsok

Ha célod a pénzügyi szabadság, akkor nem annyira az számít, hogy mennyit keresel, sokkal inkább az, hogy mekkora a megtakarítási rátád, vagyis a fizetésed mekkora részét tudod félretenni. Persze, ebben segít, ha többet keresel. Ajánlott olvasmány: Ennyi pénz kell a pénzügyi szabadsághoz! 

6. Fokozatosan növeld a megtakarítási rátád!

Az előzőekből kiindulva egy jó módszer, ha folyamatosan növeled a megtakarítási rátádat. A megtakarítási ráta azt mutatja meg, hogy a bevételeid hány százalékát teszed félre. Először lehet, nehezedre esik félretenni 10%-ot a fizetésedből.

Nem baj, akkor kezdd el 4%-kal, majd határozd meg, hogy évente 1%-kal emeled ezt az összeget. Szépen fokozatosan, apró lépésekben is felépítheted a pénzügyi rendszered. Segíthet a megtakarításban, ha például elkezdesz tudatosan vásárolni.

Már az is szuper, ha elkezded figyelni ezt, és kitűzöd, hogy javíts rajta. Azok, akik gyorsan akarnak pénzügyileg szabadok lenni, nem ritka, hogy 50-60%-os megtakarítási rátákat érnek el. Nyilván nem könnyű, de az edzésben sem a 100 kilós súllyal kezdjük a fekve nyomást, igaz?

Segíthet a megtakarításban, ha például elkezdesz tudatosan vásárolni. Ehhez segítséget találsz itt: Hogyan vásárolj tudatosan?

7. Magadnak fizess először!

A legtöbb háztartás úgy próbál meg félretenni, hogy meghatározzák az összeget, majd megnézik, hó végén marad-e annyi, amennyi elég lesz erre a célra.

Ha nem marad csak a fele, akkor annyit tesznek el. Ha még kevesebb, akkor annyit. Ez a módszer viszont nem működik túl jól.

Ki a legfontosabb az életedben? Te, vagy a közműcég? Te!

Ezért számos szakértő, kutató, pszichológus, pénzügyi tanácsadó és szakkönyv is azt tanácsolja, hogy először tegyél félre, és csak a maradék pénzből élj meg.

Ez az egyik legfontosabb alapelv, ha megtakarításokról van szó. Lehet, nehéz elképzelni, miként fogsz majd kijönni minden hónapban, de hidd el, menni fog. Ha a fizetésed jövő hónaptól 10%-kal kevesebb lenne, alighanem nem halnátok éhen. Néhány hónap alatt alkalmazkodni fogtok hozzá, és meg sem érzitek.

8. Tedd automatikussá a pénzügyi tervedet!

Minél inkább automatizálod a pénzügyeidet, főként a megtakarításaidat, annál könnyebb dolgod lesz.

Az automatizálással kiveheted az akaraterő szerepét: amint megjön a fizetésed egy automatikus utalással már tedd is el a megtakarításokat a különböző számlákra: nyugdíjra, lakásra, gyermekeknek.

Ugyanígy automatizálhatod a hitelek visszafizetését, a számlák elutalását, így biztos lehetsz benne, hogy semmi fontos nem marad el.

Automatizáld ezeket az apróságokat, és gyakorlatilag automatizáltad a vagyonépítésedet. Sok szolgáltatónál még a befektetéseket is lehet automatizálni, tehát még csak azzal sem kell foglalkoznod!

9. Ne halmozd a kacatokat! A tárgyaktól nem leszel boldogabb…

Sokan vannak, akik jól keresnek, de valójában nincs nagy vagyonuk. Ők a pénzüket tárgyakra, kacatokra költik el. A gond ezzel az, hogy a pénzért keményen megdolgoznak, vagyis az idejüket áldozzák fel a tárgyakért. Az idő viszont véges, és egyre értékesebbé válik, ahogy öregszünk.

A tárgyaink viszont egyre értéktelenednek, és a megvásárlást követő néhány hét alatt el is veszítik a varázsukat. A tárgyaknak ráadásul nem csak egyszeri költségük van: azokat tárolni kell, karban kell tartani, hozzávalók kellenek, tisztítani, szállítani kell őket. A sok kacat, nagy rendszeres kiadással jár, így a jövőbeni pénzáramlásokat is blokkolják.

Nem mellesleg kutatások szerint a tárgyaktól nem leszünk hosszú távon boldogabbak. Javaslom olvasd el ezt a cikket: A Boldogság tudománya

10. A kiadásokat halaszd el, ne a megtakarítást!

Ha megtakarításokról van szó, akkor szeretünk halogatni. Majd jövőre elkezdem! Majd a következő hónaptól! Majd, ha…

Ne halogasd a megtakarítást, mert mindig lesz valami újabb dolog, ami miatt éppen nem aktuális elkezdeni. Így történik meg olyan sok emberrel, hogy 50-60 éves korában jön rá, nincsen semmilyen vagyona, és azon aggódik, miként fizesse ki a tönkrement autó javíttatását.

E helyett inkább a nagy vásárlásokat halogasd! Sokszor az áruházakban sétálva megtetszik egy-két dolog: egy új ruha, egy szebb mosógép, a kerti grillsütő szett. Akkor és ott, azonnal meg akarjuk venni, és sokan meg is teszik. Csak, hogy ezek az impulzus vásárlások ritkán sülnek el jól! Egy jó hüvelykujj szabály, hogy ahány tízezer forintba kerül valami, annyi napot várj a döntéssel.

11. Ne akarj lépést tartani másokkal!

Magyarországon (és a nyugati világban sok helyen) a kultúránk része, hogy egy nagyon erős bizonyítási vágyat érzünk. Szeretnénk megmutatni, hogy „mi is megtehetjük”, amit mások. Ha a szomszéd új autót vesz, nekünk is kell. Ha a kollégánk Thaiföldön nyaral, nekünk is ki kell próbálnunk.

A Philadelphiai Központi Bank kutatása szerint azokban a régiókban, ahol a lottónyertesek laktak, ennek hatására megnőtt a magáncsődhöz folyamodó háztartások száma. Minél nagyobb volt a nyeremény, annál inkább próbáltak lépést tartani a szomszédok, és annál több volt a csőd.

Ez a mentalitás sajnos életeket tesz tönkre: teljesen feleslegesen hajtod magad, hogy megfelelj olyan embereknek, akik nem fogadnak el olyannak, amilyen vagy. Senki mást, rajtad kívül nem érdekel, mit tehetsz meg, és nem leszel szimpatikusabb, vagy jobb ember, ha több pénzed van.

Közben viszont, az egészséged és a pénzügyi egészséged is kárát látja ennek a felesleges mániának. Engedd el!

12. Készülj fel a váratlan kiadásokra!

Apénzügyi tanácsok legjobb emergencyz életben mindig vannak nem várt helyzetek. Olykor kisebbek, olykor nagyobbak. Sajnos a lakosság nagy része semmilyen megtakarítással nem rendelkezik, a K&H kutatása szerint 37%-nak semmilyen megtakarítása nincs, és így a lakosság harmada egy hónapig sem húzná, ha munka nélkül maradna.

De te ne tegyél így! Az első és legfontosabb, hogy anyagilag biztonságban legyél. Nagyon merész gondolat azt feltételezni, hogy semmi nem fog elromlani a következő egy évben, és akkor még csak egy nagyon valószínű eseményről beszélünk. A hűtő, az autó, a mosógép és hasonlók 4-5 évente meghibásodnak, és nem ritka, hogy újat kell venni.

Ez nem okozhat gondot! Legyen 3-6 havi kiadásodnak megfelelő vésztartalékod!

13. Gondolj a váratlan helyzetekre: legyél biztosítva!

Vannak váratlan helyzetek, amikre nem tudunk előre felkészülni anyagilag. Hiszen, nem tudunk 40 milliós megtakarítást felhalmozni csak vész esetére, ha netán leégne a ház. Vagy másik 5 milliót félretenni, ha ellopják az autót. Ritkán ugyan, de előfordulnak tragédiák, amik igen mélyen érintenek minket érzelmileg, és anyagilag is, ha nem készülünk fel rájuk.

Ezekre a kiadásokra érdemes biztosítást kötni, hiszen általában nincs lehetőségünk a megtakarításunkból kigazdálkodni. Gondold át, milyen kockázatokkal nézel szembe, amikor a házadról, autódról, vállalkozásodról, egészségedről, és az életedről van szó! Azonosítsd a potenciális veszélyeket, azok anyagi vonzatát, és köss rájuk biztosítást!

DE: ne köss biztosítást olyan kiadásokra, melyek nem okoznak anyagi problémát. Ha havi több százezret keresel, akkor a telefonodra nem fogja megérni biztosítást kötni. A biztosításnak költsége van, a biztosító összességében több pénzt kér el, mint az átlagos kárérték.

Akkor éri meg biztosítani valamit, ha annak bekövetkezése olyan kockázatot jelent számodra, ami túlmutat a pénzen: család ellehetetlenülése, gyerekek nélkülözése, stb.

14. A ma kiadásait ne a jövőbeni bevételeidből fedezd!

Más szóval, ne vegyél fel hiteleket. Ne költsd el azt a pénzt, amit még meg sem kerestél.

Ez pont az ellenkezője lenne annak, hogy költs kevesebbet, mint amennyit keresel. Kerülj el mindenféle hitelt!

Ez alól kivétel lehet a lakáshitel, ami olykor szükséges, mások szerint pedig még esetleg befektetésnek is jó. A lakáshitelek kamatai jellemzően alacsonyabbak, mint más hiteleké, és a lakás egy pénztermelő eszköz, ami a kamatok egy résztét, vagy akár egészét is visszahozhatja.

Fontos azonban, hogy más kérdés a lakhatási szükségleteidre hitelt felvenni, és más kérdés a vágyaidra. Egy kis lakás, amiben el tudtok lakni, a lakhatásról szól. Egy kertes ház medencével már csak a vágyaid kielégítése. Én azt javaslom, hogy a vágyaidat ne hitelből finanszírozd, hiszen annak már nincs pénzügyi megtérülése, míg a lakhatásnak – az albérlet megspórolása végett- van.

Én a magam részéről nem szeretnék lakáshitelt fizetni, hacsak nem befektetési céllal vásároltam egy ingatlant, de ezt mindenki döntse el maga. Ehhez segítség: Albérlet, vagy lakáshitel 

15. A jelen bevétele nem csak a mára kell!

A ma megkeresett pénz sokak számára csak a ma kiadásaira van, mert holnap jön új pénz, és majd holnap költhetünk abból. Azonban ez nem feltétlenül van így! Sosem tudhatod, mit hoz a jövő, és elképzelhető, hogy egyszer már nem leszel képes – vagy nem akarsz majd – újabb bevételeket termelni. (Vagy nem olyan mértékben, mint most.)

De gondolhatunk itt a nyugdíjhelyzetre Magyarországon, de akár arra is, ha egy váratlan esemény következtében keresőképtelenné válsz. Vagy jöhet egy pozitív esemény is: gyermekünk születik, vagy kapunk egy új munkalehetőséget máshol. Lehet, valami miatt új autót kellene venned, vagy vállalkozást indítanál. Akkor már késő lesz elkezdeni, mert sok idő kellhet ilyen összegeket felhalmozni.

A mai fizetésedből egy csomó jövőbeni kiadásodat is fedezned kell majd, ezért fontos, hogy legyen pénzügyi terved, és tegyél félre rendszeresen!

16. Fizesd vissza az adósságaidat!

Ha most vannak tartozásaid, akkor alighanem számodra az egyik legjobb befektetés, ha ezektől megszabadulsz. Velük együtt a mentalitástól is szabadulj meg, hogy mások pénzéből finanszírozod a kiadásaidat.

Az adósságok visszafizetésére több lehetséges módszer is van: kezdheted a legkisebb összegűvel, vagy a legnagyobb kamatozásúval. A hitelek visszafizetéséről egy komplett útmutatót találsz itt: Hitelek visszafizetése 7 lépésben 

17. Folyamatosan növeld a bevételeidet!

A pénzügyi jólléted képletének két nagy változója van: a kiadásaid, és a bevételeid. Az egészséges pénzügyekhez egészséges bevételekre van szükség. Ahhoz, hogy stabil anyagi helyzeted legyen, ahhoz, hogy félretegyél, nem szükséges a nagy bevétel! De nyilván, könnyebb félretenni, ha jobban keresel, főleg, ha megfogadod az előzőekben leírtakat.

Ha idővel javítani akarsz a pénzügyeiden, akkor érdemes folyamatosan fejlesztened magadat, és foglalkoznod a karriereddel. Persze, választhatsz kényelmes állást, vagy olyan karriert, ahol alig van előrelépés, de akkor ne csodálkozz majd rajta, hogy nem teheted meg azokat a dolgokat, amik nagyobb anyagi vonzattal járnak. Valamit, valamiért!

18. Ha nagyon jól akarsz keresni, tanulj meg vállalkozni!

Alkalmazottként is lehet nagyon szép fizetéseket elérni. Nem egy ismerősöm keres millió felett, pedig alig néhány éve léptek ki tapasztalat nélkül a munkaerőpiacra. Lehet előre menni, és lehet jól keresni. De ha te ennél is többet akarsz, akkor alighanem az egyik legjobb út, ha saját vállalkozásba kezdesz.

Az igazán vagyonos emberek általában nem az alkalmazotti fizetésükből válnak nagyon gazdaggá. A karrier segíthet, hogy kiépítsd az ismeretségi köröd, a szakmai tapasztalatod, és kellő tőkét gyűjtsd az induláshoz. Egy idő után viszont csak akkor tudod majd növelni a befolyásod, és a saját utadat járni, ha nem más szekerét tolod.

A vállalkozás is egy készség, vagy inkább készséghalmaz, amit meg kell tanulni. Valószínűleg ezért érdemes kicsiben kezdeni, tanulni, gyakorolni, és akkor felskálázni az üzletet, amikor már tudod, menni fog. Egy kis segítség: Online vállalkozás 7 lépésben

19. A tudás a legjobb befektetés: fektess magadba!

Akár a vállalkozásodat akarod építeni, akár a karrieredet, a tudásba való befektetés az, ami a legjobban megtérül. Ez lehet szakmai tudás, de lehetnek szoft skillek is, mint az érzelmi intelligencia, a kommunikáció, és számos más készség. A sikeres emberek nagyon sokat olvasnak, és mások tapasztalataiból merítenek ihletet.

A tanulás nem csak abban segít, hogy többet keress: új nézőpontokat ismerhetsz meg, kreatívabb lehetsz, megtanulhatsz jobban elfogadni másokat és önmagadat. Mit több, megismerheted önmagad, ami a fejlődésed következő szintjét jelentheti. Vezesd be, hogy hetente legalább egy könyvet elolvasol, és csatlakozz a Tudástár Klubhoz is!

20. Keresd a megfelelő emberek társaságát!

Biztosan hallottad már azt a mondást, hogy a hozzád legközelebb álló 5 ember átlaga vagy. Ha a körülötted élő emberek csak panaszkodnak, akkor nagyon nehéz hosszútávon fenntartanod a lendületet. Ha körülötted mindenki csak szűkösségben látja a dolgokat, nehéz fenntartani a bőségtudatot.

A megfelelő kapcsolatok ugyanakkor aranyat érhetnek! Az, hogy milyen kapcsolataid vannak, rajtad múlik! Mit csinálsz a szabadidődben? Milyen eseményekre jársz el? Hogyan és hol ismerkedsz? Ha ezeket eddig nem gondoltad át, mint stratégiai jelentőségű kérdéseket, akkor itt az idő!

21. Figyelj oda az egészségedre, mert kihat a pénzügyeidre!

Az egészségünk és a pénzügyeink szorosan összekapcsolódnak. A rosszabb anyagi helyzetben lévő embereknek több az egészségügyi problémájuk, ami a magasabb stresszel hozható összefüggésbe. Ha hitelek nyomják az ember vállát, nehéz a sok szépet észrevenni a világban.

Az egészséged ugyanakkor visszafele is kihat az anyagi helyzetedre: a legértékesebb eszközöd, a munkád függ tőle! Ha többet vagy beteg, kevesebb bevételed lesz. Ha több gyógyszert szedsz, magasabbak a havi fix kiadásaid, kevesebbet tudsz félretenni. Ha többet jársz orvoshoz… Azt gondolom, érted: az egészséged legyen az első, mert ha egyszer elveszíted, azt már nem tudod pénzzel visszavásárolni!

22. Lassan akarj meggazdagodni!

„Lassan járj, tovább érsz!” – Javaslom azoknak, akik mindenáron keresik a „Gazdagodj meg gyorsan” típusú befektetéseket, üzleti ajánlatokat. A legtöbb ilyen ajánlattal többet lehet bukni, mint nyerni. Mégis, minden újabb átverésre ismét akadnak pali madarak, akik elhiszik, megtalálták a tutit.

Nem mondom, hogy ne lehetne kockázatot vállalni! Nem mondom, hogy ne akarhatnál gyorsabban haladni a vállalkozásodban, a karrieredben! De legyen egy B terved, amivel akkor is elegendő vagyonod lesz, ha a másik út nem jön be. Ehhez nem kell sok dolog, csak kezdd el félretenni azt a 10%-ot a fizetésedből, és fektesd be bölcsen!

23. Ne figyelj a jövőről szóló jóslatokra!

Ahány szakértő, guru, közgazdász, annyi féle jóslatot fog mondani: Közeleg a válság! Zuhan az ingatlanpiac! Emelkednek a kamatok! Valójában egyik sem tud semmit, és ha van, aki tud is, sosem lehetünk benne biztosak, hogy igaza van. Az ilyen hírek olvasgatása alighanem csak időpocsékolás, ha nem ez a szakterületed.

A piacnak nagyon gyakran nincs igaza. Olyan még nem volt, hogy akkor legyen válság, amikor mindenki tudta, hogy válság lesz. A válságok definíció szerint hirtelen következnek be, különben előre fel lehetne rájuk készülni. Spórolj meg magadnak egy kis időt, és egy csomó felesleges stresszt, és felejtsd el a jóslatokat!

24. Csak olyanba fektess, amit teljesen értesz!

Gyakori befektetői hiba, hogy másokra bízzuk a pénzünket, ahelyett, hogy tanulnánk róla. Könnyebb, megspóroljuk a tanulást, és rögtön a felelősséget sem kell vállalnunk. Azonban ez nem jó megoldás, mert a szakértőnek, akire a pénzedet bíztad, alighanem más lesz az érdeke, mint neked. És ki tudja, lehet nem is szakértő?

A te pénzedért egyedül te vagy a felelős! A te felelősséged, hogy azt a pénzt ne veszítsd el, hogy kamatoztasd, hogy a legalacsonyabb költségek mellett fektesd be! Ehhez pedig az kell, hogy értsd, pontosan, miről is szól az adott lehetőség. Ha nem érted, akkor inkább ne vágj bele: abból még nagy baj nem történt.

25. Legyél türelmes és kitartó!

Virágzik az „ide nekünk mindent, azonnal” mentalitás. Bármit hajlandóak vagyunk megtenni a sikerért, csak gyorsan érjük el. A gond, hogy pont az a nehéz, hogy ezeket a dolgokat nem lehet gyorsan elérni. (Legalább is, igen kicsi rá az esélyed.) A titok az időben van: évek alatt tudsz sikeres vállalkozást építeni. Évek alatt tudsz szép portfóliót építeni.

Lehet bármilyen ütős terved, ha nem követed azt hosszútávon. Lehet a tiéd a legjobb fogyókúrás diéta, ha a harmadik nap inkább csoki tortára cseréled az extrudált kenyeret. A kitartás az, ami meghozza az eredményt. Olyan tervet csinálj, olyan szokásokat alakíts ki, amik hosszú távon is fenntarthatóak! Nem kell rögtön marathont futnod, ha le akarsz fogyni, csak kezdj napi 10 fekvőtámasszal. Nem kell azonnal milliókat félretenned, csak kezdj el pár ezer forintot félretenni.

Ajánlott olvasmány: A gazdagok szokásai

Most Te jössz…

Kíváncsi lennék a te ötleteidre is!

Van még olyan pénzügyi bölcsesség, ami neked sokat segített, de nem szerepel ezek között? Van olyan gondolat, ami szerinted sokaknak hasznos lehet, és szívesen megosztanád?

Írd meg, hogy te milyen pénzügyi tanácsot adnál azoknak, akik most indulnak el ezen az úton!

Hasznosnak találtad? Szeretnéd folytatni a tanulást?

Iratkozz fel, és hetente küldök egy összefoglalót a legjobb anyagaimról!