Egy Tudástár Klubtalálkozóra készültem, és kicsit késésben voltam…

Elkezdtem áttúrni a ruháimat: Mit vegyek fel?

Felvettem egy inget, de rosszul állt a gallérja. Másik…

Kivettem egy pólót, de annak mintázata nem illett az alkalomhoz.

Akkor vasaljunk inkább? (A kedvencem, amikor rohanva elő kell kapni a vasalódeszkát.)

Végül a negyedik kombinációt kiválasztva, úgy indultam el otthonról, hogy nem éreztem jól magamat a kiválasztott ruhában.

Aznap határoztam el, hogy újratervezem a ruhatáramat.

Ebben a cikkben azt szeretném megosztani veled, hogy miként tettem ezt úgy, hogy közben:

  • Időt spóroltam magamnak, minden napra
  • Egy csomó pénzt megspóroltam
  • Jótékonykodtam, és környezetbarátabb életem lett
  • Helyet takarítottam meg
  • És egy csomó frusztrációtól is megszabadultam…

Remélem, hogy számodra is olyan hasznos lesz, mint nekem volt. Azóta eltelt egy év, és az eredmény: óriási megkönnyebbülés!

Miért tervezd meg a ruhatárad?

Korábban már írtam arról, hogy mi igyekszünk egy minimalista életet építeni, ami óriási szabadságot jelent.

Ebben a cikkben is írtam róla, hogy az emberek átlagosan a ruháik felét nem használják, és egyes kutatások szerint ez fejenként mintegy 834 angol font, vagyis 320 ezer forintos tételt jelent.

Sok pénzt spórolsz

75 ruhából a fogason, mindössze 39 az, amit az átlag brit ténylegesen hord. Pénzügyi szempontból egy csomó káros hatása van ennek: egyrészről ezeket a ruhákat is elmentél megvenni, vagyis az idődet adtad érte. (Az idő pénz, igaz? 🙂 )

A másik, hogy most is benne áll a pénzed ezekben a ruhákban, amiket még ha el is tudnál adni, akkor is csak töredék áron tehetnéd. (Használt ruhát eladni, nagyon macerás szerintem.)

Vagyis, az újonnan megvett értékük nagy részét valószínűleg elbuktad. Nem csak, hogy ezt a pénzt bukod, de ennek a hozamait is.

Ha havonta 10 ezer forintot költ valaki feleslegesen ruhára, akkor azt 7%-os infláció feletti hozamon befektetve több mint 5 millió forintja lehetett volna 20 év alatt. Ez egy autó ára.

És még egy fontos dolog: a sok ruha, sok helyet igényel. Ha egy egész családot veszünk figyelembe, simán lehet, hogy jelentős helyet meg tudnátok spórolni, ha a ruházkodást tervezetten csinálnátok.

Ha emiatt nem kell nagyobb házba költözni egy ideig, az is jelentős anyagi könnyebbség.

Környezetbarát

A papír, élelmiszer, műanyag, kerti hulladék és a fémhulladék után a textil adja a háztartási hulladék legnagyobb részét. Ez pedig főként a kidobott ruha.  Az elmúlt 60 évben több mint nyolcszorosára emelkedett a textil hulladék, így 2017-ben már 16,9 millió tonna szemét keletkezett belőle világszerte.

Ennek mindössze 15%-a kerül újrahasznosításra, vagyis a legjobb módszer a szeméttermelés megfékezésére, ha kevesebbet vásárolunk belőle. Természetesen a használt ruhák vásárlása is egy alternatíva lehet.

Kevesebb döntés

A sikeres emberek nagyon jók abban, hogy a megfelelő problémákra fókuszálnak: a kellően nagy, és fontos dolgokra. A legtöbb ember életében van 1-2 olyan probléma, amire fókuszálva minden más megoldódik.

Ilyen például nekem önmagam fejlesztése. Ha magamat fejlesztem, akkor boldogabb leszek, több pénzem lesz, és ebből a pénzből egy csomó dolgot meg tudod oldani, ami az átlagembernek probléma.

Én úgy látom, hogy a „Mit vegyek ma fel?” típusú probléma nekem kifejezetten azon problémák közé tartozik, melyekkel nem akarok foglalkozni. Felesleges, és ha ez könnyedén kiiktatható az életemből, akkor élni akarok vele.

Mark Zuckerberg a Facebook alapítója is hasonló véleményen van, és gyakran látni egyszínű, egyszerű öltözékben. Egy interjúban ezt mondta:

„Nagyon szeretném letisztítani az életemet, hogy a lehető legkevesebb döntést kelljen meghoznom bármiről, kivéve, hogy hogyan szolgáljam a legjobban ezt a közösséget.”

Sok híres, és sok gazdag ember követ hasonló filozófiát. Nem csak a vásárlásnál sokkal könnyebb a döntés, ha tudod milyen ruhákat akarsz hordani, hanem reggelente is, amikor az aznapi öltözékedről kell döntened.

Egy minimalista ruhatár megtervezése

Mint az élet számos területén, itt is igaz, hogy ha nincs terved, akkor nem tudod, mit csinálsz igazából. Ha nem tudod, mit akarsz felépíteni, akkor nem tudod, mitől kell megszabadulnod, és miből kell majd vásárolnod.

Ladányi Beáta és Sift Karina öltözködéssel kapcsolatos előadásán hallottam azt a gondolatot, hogy a ruha, amit viselünk, akkor jó, ha mi jól érezzük magunkat benne. Én pedig komolyan vettem a szakértőket.

Ez nálam annyit tett, hogy végre el mertem engedni a zakós, inges megjelenést, és kegyetlenül megszabadultam egy csomó ruhámtól, amit nem szerettem. (Ami jó minőségű volt, használható, azokat eladományoztam.)

minimalista ruhatár

Ez persze nem volt könnyű, hiszen nem véletlen tartogatunk ruhákat. Reménykedünk, hátha egyszer még jó lesz. Belefogyunk, belehízunk, belenövünk még. De meghozva a döntést, hogy megtervezed a ruhatárad, egy csomó kő le fog esni a válladról, és természetesen csak rajtad áll, mennyire leszel kíméletlen az első nekifutásra.

Szoktam látni néha fiatalokat, akik nagyon menők, amikor egy komplett szett van rajtuk, mondjuk egy sárga-fekete ruhából, és még a cipőjük is illik hozzá. Ilyenkor mindig eszembe jut, hogy holnapra kelleni fog egy zöld-fekete szett is, és hozzá egy cipő is.

A probléma az ilyen szettekkel, hogy addig néznek ki jól, amíg minden passzol. Viszont a darabok egyáltalán nem kombinálhatók. Az ilyen ruházkodást fenntartani, hogy az mindig a te stílusod legyen, nagyon drága és macerás. Helyette érdemes úgy átgondolni a stílusodat, hogy a darabok jól kombinálhatóak legyenek.

Erre mutatok majd egy példát.

Most pedig, lássuk, hogyan is érdemes szerintem nekifogni a ruhatárad átalakításának, közben pedig bemutatom az én rendszeremet is.

1. lépés: Mi a célod?

Először is, gondold át, hogy pontosan mit is szeretnél elérni.

Nekem például óriási könnyebbség, hogy úgy állítottam össze a színeket, hogy minden mindennel összeillik. 

Szintén szuper, hogy egy csomó hely felszabadult a szekrényemben, és ha akarok is ruhát venni, tudom milyet. Nincs több lófrálás a boltban, hogy milyen pólót vegyek, vagy milyen kabát kéne.

Tedd fel tehát magadnak a kérdést, hogy mi a fő célod!

Illetve:

  • Szeretnéd, ha kevesebb ruhád lenne?
  • Szeretnéd, ha kevesebb FÉLE ruhád lenne, és jobban összepasszolnának?
  • Szeretnél más stílust, esetleg szeretnél végre egy SAJÁT stílust?
  • Szeretnéd, ha gyorsabb lenne a döntés, mert jobban kombinálhatóak lennének a ruháid?
  • Szeretnél kevésbé macerás ruhákat? (vasalás, hajtogatás, vállfázás nélkül?)
  • Szeretnél kicsit kényelmesebben, vagy éppen elegánsabban öltözködni?

Most hagyj mindenki mást figyelmen kívül, és gondold át, mi adna számodra igazán nagy szabadságot. Hogyan, milyen ruhákban érzed magad tényleg komfortosan? 

2. lépés: Milyen ruhadarabok kellenek?

Most próbálj meg elvonatkoztatni attól, hogy milyen ruháid vannak jelenleg. Azzal később foglalkozunk. Most azt gondold át, hogy milyen ruhadarabokat szeretnél. Ehhez azt is érdemes átgondolni, hogy milyen alkalmakra, miként fogsz felöltözni.

Például:

  • Otthon (szabadidő)
  • Sport (télre, nyárra, terembe)
  • Hétköznapi (munka, haverok)
  • Elegáns (esküvő, interjú, temetés)

Ezek az alkalmak mennyire gyakoriak? Milyen gyakran kell mosni ezeket a ruhákat? Mennyi ruhára van szükséged ezekhez?

Ha például csak évente egyszer mész egy esküvőre és temetésre, akkor elég lehet egy elegáns sötét öltözék. (Amit az interjúra is fel tudsz venni.)

Akár az otthoni és a sport cuccaidat is lehet egyben kezelni. Nálam az ilyen pólók például a „játszós” kategória, ami azokból a ruhákból került ki, amik nem illettek bele az általam meghatározott stílusba, de probléma nem volt velük.

Egy igényes farmernadrág kellően strapabíró, és jó lehet akár mindennapi használatra, akár egy előadást is megtartani. Színben szinte minden illik hozzá, ezért nekem például alapvetően fontos szerepet tölt be a ruhatáramban.

Fogj egy papírt és egy tollat, és gondold át, milyen alkalmakra, milyen ruhadarabokat hordanál szívesen! Írd mellé, hogy szerinted hány darab kellene első körben az adott ruhadarabból, aminek tényleg van racionálisan értelme! 

3. lépés: színek megtervezése, példával

A harmadik lépésben konkrétan a stílust, a színeket érdemes szerintem átgondolni. Én itt elkezdtem cikkeket olvasni, videókat nézni, képeket gyűjtöttem a minimalista ruhatárhoz. Rájöttem, hogy ha semleges, közönséges színekből állítom össze a ruhatáramat, akkor sokkal inkább kombinálhatóak lesznek az elemek.

Nem mellesleg ezek a színek egy kellemes eleganciát is sugároznak, apró kiegészítőkkel pedig jól fel is lehet őket dobni:

minimalista ruházat férfiaknak

Ez az ábra szerintem tök jól bemutatja, milyen jól kombinálhatóak lesznek a ruhák, ha megfelelően válogatod össze őket:

minimalista ruha kombinációk

Összegyűjtöttem tehát, hogy milyen típusú ruhákra van szükségem, utána pedig kiválasztottam a színeket, amiket használni fogok. Ezt követően egy táblázatot készítettem, hogy milyen ruhából, melyik színt fogom engedélyezni, hogy a lehető legkönnyebben kombinálhatóak legyenek a cuccaim.

A végeredmény ez lett, egy táblázat formájában:

A minimalista ruhatáram darabjai és lehetséges színei

ruhatár tervezés táblázat

A táblázat azt mondja meg, hogy milyen színek szerepelhetnek az egyes ruhadarabjaimban. Pólóból gyakorlatilag fehér, szürke és világoskék. A sötétebb színeket egyrészről nem tudnám nyáron viselni, másrészről nem néznének ki jól a sötétebb pulcsikkal, kabátokkal, nadrágokkal.

A fehér pólót is kerülöm egyébként, mert az pedig túl könnyen koszolódik, ezért abból nagyjából elég 1-2 darab, amit alkalmanként veszek fel. Arra is figyelek, hogy ne legyenek minták, márkajelzések a ruháimon, de ez már csak személyes preferencia. Ha találok egy jó szürke pólót, akkor abból akár több darabot is veszek, ugyanolyat. (Minek bonyolítani?)

Ez a kép jól szemlélteti a végeredményt például:

A sál ugyan nem felel meg a legszigorúbb elvárásoknak, de egyrészről ez már régóta meg van, másrészről pont azokat a színeket tartalmazza, amik nekem kellenek, tehát elég sok dologhoz passzol.

De ez a Google képkeresés ad még pár ötletet, miként lehet egyszerű színekből igényesen öltözködni férfiaknak:

Neutral Colors Men

Nőknek: párom nem sokkal az én felbuzdulásom után szintén kedvet kapott, és ugyanezt neki is megcsináltuk. Az ő színválasztása csak annyiban különbözik, hogy a khaki (barna) helyett rózsaszín van benne.

Íme, egy sportos kép, de ugyanez működik elegánsban is:

női minimalista ruha

Szóval a hölgyek is nyugodtan kiindulhatnak a fenti táblázatból, csak nekik lehet, hogy többféle ruhadarabjuk lesz, és esetleg érdemes variálni picit a színeken. Bianka nagyon szereti a rózsaszínt, és így szinte mindig van rajta valamennyi ebből a színből, nem kell aggódnia, hogy az valami másik ruhájával nem passzol össze.

A táblázatot ide kattintva letöltheted Excelben. (Ha kriksz-kraksz jelenik meg, akkor jobb klikk, mentés másként, vagy másik böngésző.)

Most pedig, jön a várva várt pillanat, szelektálhatunk…

4. lépés: Válogasd ki a ruháidat!

Ha már tudod, mire van szükséged, akkor azt is tudod, mire nincs. Egészen eddig a lépésig hiába szelektáltál, mert a „majd jó lesz még valamire” kisördög könnyen visszatetette veled azt a rég nem használt sárga pólót. Most már viszont, pontosan tudod, mi kell, és mi nem.

Néhány tipp a szelektáláshoz:

  1. Szánj rá egy 3-4 órát, és ess túl rajta! Próbáld fel a ruhákat, és legyen veled valaki, aki véleményt mond.
  2. Amit 3 hónapnál régebben nem használtál, az esélyes, hogy nem szükséges kategória. (Kivéve alkalmi.)
  3. Ha bizonytalan vagy pár darabot illetően, tedd őket egy külön dobozba, és tedd el szem elől. Ha 1 év után sem nyúlsz hozzájuk, akkor adományozd el!

Érdemes minden ruhádon végigmenni, és feltenni magadnak a kérdést, hogy milyen csoportba sorolnád, majd a ruhákat külön csoportosítani:

  1. Már kopott, kinyúlt, nem szívesen viselnéd és nem éri meg javíttatni: NE adományozd el, dobd ki. (Miért? Erről itt egy videó.)
  2. Jó a ruha, de nem fog kelleni, mert nem tetszik, nem jó rád, stb: add el, vagy adományozd el!
  3. Jó a ruha, tetszik, de nem illik a stílusodba, vagy sok van belőle: még lehet edzős, otthoni, kivétel*? (Ha nem, adomány)
  4. Jó a ruha, tetszik, és illik a stílusodba, és nincs belőle túl sok: szuper, vissza a szekrénybe!

*Természetesen csak azért, mert egy ruha nem illik az új stílusodba nem feltétlen kell kidobni vagy eladományozni. Én is hordok néha színes pólót, ami korábbról maradt. Ami van, azt elhasználom, de újat már csak olyat veszek, ami beleillik az elképzelésembe.

Engem nagyon meglepett, hogy mennyi ruhát kiszelektáltam, és mégis milyen sok maradt. Pedig én nem voltam az a nagy ruhavásárlós soha, de tény, hogy sok ruhám maradt fiatalabb koromból, és ajándékba is kaptam gyakran.

Mi megcsináltuk ugyanezt a szelektálást Biának is, hasonló eredménnyel…

Eladományozásra szánt ruhák válogatás után (1 fő)

adományozásra szánt ruhák

Ha gondolod, akár többször is nekiláthatsz a válogatásnak. Eddig azt tapasztaltam, hogy elsőre sokan félnek szelektálni, majd mikor rájönnek, mekkora szabadságot jelent, még egyszer nekilátnak, és még szigorúbban átnézik a ruháikat.

A szelektálás után letisztultabb lesz a kép, és láthatod, hogy a terved szerint hogy állsz. Nekem például kiderült, hogy nincs egy olyan rövidgatyám sem, amit szívesen hordtam és illett volna a stílusomba. Ekkor a vásárlásunk már tényleg racionális…

5. lépés: Minőség és mennyiség kérdése

A vásárlás előtt viszont még egy dolgot érdemes átgondolni, ami meghatározza majd, hogy hová is kellene menni vásárolni.

Ez a minőség kérdése.

Szürke pólókból is vannak olyanok, melyek 20-30 ezer forintba kerülnek, alig kell őket mosni, és szuper kényelmesek (Merino Wool). A gond, hogy ezek a pólók például nagyon gyorsan tönkremennek, kilukadnak.

De persze vannak különböző smartwool és hasonló anyagok, amik átmenetet képeznek a kényelem és a tartósság között. No meg, ott vannak a hagyományos, egyszerű és olcsó pólók is, amiket bármelyik plázában megkaphatunk.

Én egyelőre a hagyományos, egyszerű bolti darabokkal megyek, de szemezgetek pár drágább pólóval is. 

Számomra fontos a tartósság, ugyanakkor nem akarok aggódni a cuccaim miatt. Nem akarom, hogy bűntudatom legyen, mert leettem a drága pólómat, vagy mert elszakadt.

Ezt mindenkinek magának kell eldöntenie, nyilván anyagi lehetőségek szerint is, és preferencia szinten is. Én nem költök sokat a ruháimra, de arra figyelek, hogy amit megveszek azt hordjam is, és lehetőleg sokszor fel tudjam venni.

Mivel alapvetően kis ruhatárat akarok fenntartani, nekem néhány igazán jó darab többet ér, mint sok különböző fajta. Te mi alapján választasz minőséget? Van bevált márkád, tipped? Írd meg kommentben!

6. lépés: A ruhatárad feltöltése

Ha bizonyos elemek hiányoznak a ruhatáradból, akkor azokat természetesen érdemes pótolni. Én a tervemből kiindulva megnéztem, hogy mi hiányzik és mennyi. Ebből kijött, hogy pár rövidgatya, 2-3 szürke póló, és egy kabát hiányzik.

Ezeket priorizáltam, hogy mennyire sürgősek. Mivel nyár volt, a kabát nem volt az például. De a rövidnadrág nem várhatott, így elmentünk vásárolni.

Először életemben élveztem a ruhavásárlást, ami nagyjából 25 percet vett igénybe, és a következőképpen alakult:

  1. Tudtam, hogy egy khaki és egy farmer rövidnadrág kell.
  2. Odamentem a rövidnadrágokhoz, és ha nem volt ilyen, mentem a következő boltba
  3. Ha volt, akkor felpróbáltam, és ha jó volt a méret, megvettem.
  4. KÉSZ

Semmi válogatás, tanakodás, melyik színt vegyem, kell-e még valami… nem, csak be és ki, amilyen gyorsan csak lehet. Szuper élmény volt! 🙂

Ha kész a terved, akkor van egy stratégiád, és pontosan tudod, hogy mire van szükséged. Akkor kell csak ruhát venned, ha valamilyen darabnak a hiányát érzed.

Nem mellesleg nagyban megkönnyíti az ajándékozók dolgát is. A táblázatodat átküldve a családnak, könnyedén tudnak venni neked pólót, inget, nyakkendőt. (Küldd át, mielőtt olyat vesznek, ami nem illik bele!)

Én kerülöm az éppen „divatos” dolgokat, túl különleges ruhákat, mert azok csak pár évig lesznek jók. Az örökzöld ruhadarabokra megyek, lehetőleg felirat és logó nélkül. Érdemes minőségibb ruhákat venni, amik kibírják, hogy legalább 30-szor felvedd őket!

Szerintem az is hasznos, ha először egyet veszel egy ruhából, azt hordod párszor, és ha tetszik, akkor akár vehetsz belőle többet is. Pólóval jártam már úgy, hogy az üzletben jó volt, aztán rájöttem, hogy mégsem kényelmes. Ha egyből betankoltam volna belőle, akkor megbántam volna.

7. lépés: ÉLVEZD!

Gratulálok, készen vagy! Remélem, hogy te is annyi örömet fogsz kapni ebből a tudatos ruhatárépítésből, mint én. Előtte egy csomó ruhám volt, közülük is sok márkás, de nagyon nehéz volt úgy felöltöznöm, hogy tényleg önmagam legyek.

Most, sokkal kevesebb ruhával gyakorlatilag mindig jól érzem magam a bőrömben. Tetszenek a színek, amiket hordok, és tetszik az is, hogy tudatosan hozom meg ezeket a döntéseket.

Természetesen megfejelheted még több tudatossággal a vásárlást. Például én kerülöm a bőr dolgokat is, hogy védjem az állatokat. De ez már egyéni preferencia. A lényeg, hogy te jól érezd magad!

Remélem, sikerült némi útmutatást adnom neked, sőt ami még fontosabb, motivációt, hogy te is tudatosan építsd fel a ruhatárad!

Összefoglalás

A ruházkodást a legtöbben nem tervezik meg. Ezért nagyon sok felesleges ruhát vásárolunk és sok szemetet termelünk.

A ruhatárad megtervezésével időt és pénzt spórolsz, nem mellesleg a környezetedet is véded.

A cikkben bemutattam egy minimalista ruhatárat, melyet 7 lépésen keresztül építettünk fel:

  1. Határozd meg a céljaidat!
  2. Tervezd meg a ruhatárad!
  3. Határozd meg a színeket!
  4. Szelektálj!
  5. Dönts a minőségről!
  6. Vásárolj tudatosan!
  7. ÉLVEZD!

Remélem, hogy hasznos volt számodra ez a cikk. Ígérem, nem csapok fel stílustanácsadónak – abban nem tudok jó példát mutatni – viszont a ruházkodás ezen része szerintem nagyban összefügg a személyiségfejlesztéssel és a pénzügyekkel is.

Kíváncsi vagyok a te véleményedre is: te mivel egészítenéd ki a cikket? Hogyan vásárolsz ruhákat, és milyeneket? Ha van tipped, szívesen veszem, írd meg kommentben!

Hasznosnak találtad? Szeretnéd folytatni a tanulást?

Iratkozz fel, és hetente küldök egy összefoglalót a legjobb anyagaimról!