Szeretnéd tudni, hogy melyik pénzügyi személyiségtípus jellemző rád, és az milyen előnyökkel, hátrányokkal jár?

Akkor jó helyen jársz, ugyanis most megnézzük, hogy milyen pénzügyi személyiségtípusokat tudunk megkülönböztetni. Először, „józan paraszti ésszel” gondoljuk át őket, illetve bemutatom neked azt az öt típust, amellyel az elmúlt 10 évben a legtöbbet találkoztam.

Ezt követően pedig megismerheted Olivia Mellan kutatásai során felfedezett kilenc pénzügyi személyiségtípust, amelyet a mai napig a legtöbb szakember használ, és igaznak tekint.

Fontos, hogy ezt a cikket leginkább önismereti céllal olvasd el. Sok olyan dologra ráeszmélhetsz ugyanis, amelyet jobban is csinálhatnál, ha egy kis plusz tudatosságot vinnél a pénzügyeidbe. Azzal, hogy felismered, hogy melyik pénzügyi személyiségtípus jellemző rád, tudatosabb leszel, és változtatni tudsz majd döntéseiden.

Előtte viszont érdemes megtudnod, hogy mi az az 5 pénzügyi hiba, amit mindenképp érdemes elkerülnöd. Az alábbi videóból kiderül:

 

(Szeretnél értesítést kapni az új videókról a Youtube-on? Klikk ide, és iratkozz fel a Youtube csatornámra!)

Most pedig fedezd fel, hogy milyen kapcsolatban állsz a pénzzel!

5 gyakori pénzügyi személyiségtípus

Szerencsére számos személy, család pénzügyeibe láttam bele az évek során, így rengeteg pozitív, és még több negatív példát láttam magam előtt. Könnyen el tudtam dönteni, hogy pénzügyileg én milyen életet akarok élni. Nem mindenki ilyen szerencsés, mint én, hiszen a pénzről a mai napig a családokban is viszonylag ritkán esik szó.

Érdemes megismerd önmagadat pénzügyileg is azért, hogy képet kaphass arról, hogy mi húzódhat meg egy-egy pénzügyi döntésed mögött. Amikor ez megvan, sokkal könnyebben tudsz majd pozitív változásokat elérni az életedben.

Kérlek, ne könyveld el magadat valamilyennek egy életre, hiszen a személyiséged folyamatosan változik, és meg is tudod változtatni, amennyiben erre tudatosan, és következetesen odafigyelsz. Valószínűleg nem csak egy tulajdonság lesz rád a jellemző, viszont általában van egy domináns személyiség típusunk, amelyet kiegészít egy-két másik. Igyekezz mindegyiknél a pozitív tulajdonságokat gyakorolni a jövőben.

A pénzügyi jövőd nem kell, hogy azonos legyen a múltaddal, viszont a jobb döntésekhez tanulnod, fejlődnöd szükséges. Kezdd azzal, hogy képet kapsz arról, hogy milyen a pénzügyi személyiségtípusod!

1. Pénzügyi személyiségtípus: a nagy költekezők

Könnyen a nagy költekezők közé tartozhatsz, ha nagyon szereted a márkás dolgokat. Lehet szó akár telefonról, autóról, ruháról, vagy nyaralásról, neked a minőség az, ami számít, az ár pedig másodlagos. Különösképpen, ha, a pénzedért nem csak a terméket, szolgáltatást kapod meg, hanem a vele járó státuszszimbólumot is.

Alapvetően nem baj, ha szereted a minőséget, viszont nagyon könnyű átesni a ló túloldalára. Egy idő után azt veheted észre, hogy már a legújabb telefon, és fél milliós karóra sem hoz lázba. Ebben az esetben semmi nem lesz elég jó, így már az eddigieknél is többet fogsz költeni a jövőben.

A nagy költekező ügyfeleimen látom, hogy sokszor a teljes fizetésüket felélik, nem jellemző rájuk pénzügyi tervezés, mert „úgyis lesz valahogy”, illetve akár személyi kölcsönt is felvesznek, hogy megvehessék a legújabb kütyüket. Éppen ezért, pénzügyi tartalékjaik nem igazán vannak, vagy egyáltalán nem kielégítő mértékben.

Tudnod kell, hogy a vásárlás ideig-óráig képes örömet okozni, viszont egy idő után egyre többet és többet kell költened, hogy elérd ugyanazt a boldogsági szintet. A mai fogyasztói társadalom erre épül. Vásárolj, hogy megkaphasd a napi dopamin löketedet.

Tippek a nagy költekezőknek

Fontos, hogy lehetsz nagy költekező, de kizárólag akkor, ha a vásárlásaiddal nem áldozod fel a jövődet. Ehhez egy nagyon jó tippem, hogy amikor meg akarsz valamit vásárolni, ami nem létszükséglet, akkor kétszer akkora összeg álljon a rendelkezésedre, mint amibe kerül.

Az összeg egyik felét elköltheted arra, amit kinéztél, míg a másik felével a megtakarításaidat növeled. Így biztosítani tudod, hogy egyszerre gondolj az anyagi jövődre, és elégítsd ki a nagy költekező vágyaidat.

A másik jó módszer, hogy a vásárlás előtt hagysz magadnak 1-2 hét gondolkodási időt egy bizonyos összeg, például 10.000 forint felett. Az összes reklám, minden akció azt akarja, hogy azonnal vásárolj. Ha ez alól ki tudod magad vonni, a „kéthetes szabállyal”, akkor nem fogsz többé tízezreket elpazarolni az impulzusvásárlásaiddal.

Ha pedig két héttel később is ugyanúgy vágysz még az adott dologra, akkor nyugodtan megveheted azt, hiszen ebben az esetben valóban szükséged lehet rá.

2. Pénzügyi személyiségtípus: a fogyasztói társadalom vásárlói

Akkor tartozol ide, ha nem feltétlen van szükséged a legmárkásabb dolgokra, de ugyanúgy szeretsz pénzt költeni. Sokszor előfordul veled, hogy meglátsz valamit és azonnal megveszed? Ha igen, akkor könnyen ide tartozol, hiszen az e csoportba tartozókra rendkívül jellemző az impulzusvásárlás.

Ennek az a veszélye, hogy néhány év alatt annyi felesleges apróságot tudsz felhalmozni, hogy majd te is alig fogod elhinni, amikor egyszerre dobod ki őket lomtalanításkor. Könnyebben rendelkezhetsz vésztartalékkal, vagy akár egy hosszú távú nyugdíj előtakarékossággal is, viszont jellemző, hogy a szükségesnél jóval kisebb összeg jut a pénzügyi célokra.

Amikor legközelebb hirtelen felindulásból megvennél valamit, állj meg egy pillanatra, és gondold végig, hogy azért a valamiért hány órát kell dolgoznod. Lehet, neked is elrettentő lesz látni azt, hogy mondjuk egy 30.000 forintos cipőért két teljes napot kell ledolgoznod.

Vezesd be, hogy kiszámolod órabérben a vágyott szolgáltatást, dolgot. Ezzel más megvilágításba kerülhetnek az árak, és könnyebben visszafoghatod az impulzusvásárlásaidat.

Érdemes bevezetned, hogy nem a hónap végén teszel félre a különböző céljaidra pénzt, hanem már a hónap legelején. Biztosan hallottad már azt a tanácsot, hogy „először fizess magadnak”. Nem véletlen, hogy minden pénzügyi szakember ezt javasolja, hiszen ebben az esetben kötelezed magadat arra, hogy először a jövődre gondolj, majd a fennmaradó összegből költekezz.

Fogyasztói társadalom vásárlóként ritkábban lesz fogyasztói hiteled, mint a nagy költekezőknek, mivel a vásárlásaid nagy része nem a státuszszimbólum megvásárlásáról szól. Viszont, neked is érdemes több tudatosságot, pénzügyi tervezést belevinned a hétköznapokba, hiszen könnyen át lehet csúszni a következő csoportba, amely az adósságot halmozók csoportja.

3. Pénzügyi személyiségtípus: az adósságot halmozók

A legnehezebb, és a leghosszabb út a pénzügyi szabadság felé valószínűleg akkor vár rád, ha ebbe a csoportba tartozol. Nagyon könnyű sajnos belekerülni egy olyan adósságspirálba, amelyből hosszú évek, akár évtizedek kemény munkája szükséges, hogy kijöhess. Természetesen nem lehetetlen, viszont nagyon nehéz lesz amennyiben ebben a helyzetben vagy.

Az ebbe a csoportba tartozó személyekre jellemző, hogy amire nincs pénzük az adott hónapban, azt áruhitelből, vagy személyi kölcsönből finanszírozzák meg. Tehát, túlköltekeznek, és utána hónapokig, vagy évekig fizetik az éves 10-20%-nál is magasabb kamatokat. Ha te is így szoktál járni, akkor gyanítom, hogy nem vezetsz költségvetést, nem foglalkozol a pénzügyeiddel.

Neked, így az első lépés az legyen, hogy elkezded szigorúan vezetni a bevételidet, és kiadásaidat. Megértem, hogy megrémiszt annak a gondolata, hogy megnézd, hogy pontosan mire, mennyit költesz, viszont ha előrébb akarsz jutni, akkor muszáj, hogy tisztán láss. Ehhez találsz segítséget itt: Háztartási, családi költségvetés készítése

Sok esetben az ebbe a csoportba tartozók semmilyen megtakarítással nem rendelkeznek, jellemzően hónapról-hónapra élnek. A hitelek visszafizetése mellett, javaslom, hogy tűzd ki célul, hogy 1 év alatt felépítesz egy minimum 3 hónapra elegendő vésztartalékot.

Amikor ez megvan, akkor meg ne állj, legyen belőle 6 havi vésztartalék! Ha szeretnéd a hiteleidet a lehető leggyorsabban visszafizetni, akkor olvasd el a következő cikkemet: Hogyan fizesd vissza a hiteleidet, és legyél szabad 7 lépésben?

Emellett pedig igyekezz tanulni, fejlődni, keresd a lehetőségeket, hogy előre lépj a karrieredben is. Gondolj csak bele! Ha csak 10%-al többet keresnél holnap, akkor az akár elegendő lehetne a vésztartalékod felépítésére, vagy sokkal gyorsabban vissza tudnád fizetni a hiteleidet, és gyorsabban tartozhatnál a megtakarítók közé.

4. Pénzügyi személyiségtípus: a megtakarítók

Amikor a megtakarítók csoportjába tartozol, nem jellemző rád az impulzusvásárlás, nem azért veszel meg valamit, mert az márkás, és növelheted vele mások szemében az értékedet. Elég ritkán, vagy soha nem veszel fel áruhitelt, vagy személyi kölcsönt.

Te már sokkal inkább odafigyelsz a pénzügyeidre. Igyekszel spórolni ésszerű keretek között, keresed a legjobb ajánlatokat, használod az ár összehasonlító oldalakat.

A legnagyobb előnyöd talán az, hogy nem vásárolsz meg olyan dolgokat, amelyre semmi szükséged nincs. Éppen ezért, van már vésztartalékod, és folyamatosan megtakarítasz rövid-, közép-, és hosszútávon is. A pénzügyeid szempontjából nyugodtan szeretnél aludni minden nap, és ezért hajlandó vagy tenni is.

Amikor konkrét pénzügyi megoldást keresel, beleteszed a munkát a keresésbe, hogy biztosan megtaláld a legjobb konstrukciót a számodra, és nem azt a terméket kötöd meg egyből, amit egy ingyenes pénzügyi tanácsadó javasol neked. Te már tudod, hogy az ingyenes tanács legtöbbször a legdrágább tanács.

Bármennyire is hihetetlen, a megtakarítást is lehet túlzásba vinni. Ez akkor fordul elő, amikor már olyan dolgokat, szolgáltatásokat sem veszel meg magadnak, amelyekre valóban szükséged van. Például, elmehetnél kivizsgáltatni magad egy magánrendelőbe, de sajnálod rá a pénzt, és inkább heteket vársz a vizsgálatra. Ez alatt az idő alatt sajnos az állapotod is könnyen rosszabbodhat.

Illetve, azzal se próbáld felgyorsítani a befektetővé válásodat, hogy nem képzed magad, nem vásárolsz meg olyan tanfolyamokat, továbbképzéseket, amelyekkel építeni tudod a karrieredet.

Lehet, először soknak tűnik egy-egy tanfolyam ára, viszont ez az, ami biztosan megtérül. Nem hiszed? Pedig igaz. Ebben a cikkben ki is számoltam neked: Tényleg a tanulás a legjobb befektetés? Kiszámoltuk!

5. Pénzügyi személyiségtípus: a befektetők

Amikor befektető vagy, elérted a legmagasabb pénzügyi tudatossági szintet. Már évek óta vezeted a bevételeidet, és a kiadásaidat, így pontosan tudod, hogy mikor, mire, és mennyit költesz. Ez segít abban, hogy ne csak néhány évre, vagy egy-két évtizedre, hanem akár életed végéig is tervezz pénzügyileg. Pontosan tudod, hogy hova szeretnél eljutni, azt mikorra akarod teljesíteni, és az odavezető utat is megtervezted már.

Egyértelmű, ha ebbe a csoportba tartozol, akkor már vannak megtakarításaid, befektetéseid. Ezeket mind tudatosan választottad ki, nem az érzelmeidre, vagy a pénzintézetek reklámjaira hallgattál. Te is keresed a legjobb ajánlatokat, külön örömet okoz, ha a legjobb ár-érték arányban sikerül valamit megvásárolnod.

Egyáltalán nem költekezed túl magad, nincsenek fogyasztói hiteleid, és már sikerült megalapoznod a pénzügyi biztonságodat is. A befektetőkre jellemző tulajdonság még, hogy ők már tudják, hogy a legjobb befektetés az, ha önmagukba fektetnek. Ugyanis, minél értékesebbek a munkaerőpiacon, annál több pénzt tudnak keresni, ami által pedig a befektetéseiket is folyamatosan gyorsuló ütemben tudják növelni.

Ha befektetővé szeretnél válni, érdemes megfogadnod azokat az alapvető tanácsokat mint a, pénzügyi tervezés, tudatosság a vásárlásoknál, lehetőségeken belül történő költekezés, és a folyamatos önfejlesztés. Lehet, van ami egyszerű szabálynak, tippnek tűnik, de az nem azt jelenti, hogy könnyű lenne folyamatosan betartani. Sok sikert kívánok hozzá, válj te is befektetővé!

Amennyiben érdekel, hogyan kell okosan befektetni, olvasd el a cikkemet: Mi az a befektetés, és hogyan kell okosan befektetni?

Mellán-féle pénzügyi személyiségtípusok

Olivia Mellán már a 80-as évektől kezdve úttörőnek számított a vásárlói, és a pénz pszichológia témakörében. Kutatásainak köszönhetően ő már összesen kilenc személyiségtípust különböztetett meg az emberek pénzhez való viszonyulásuk alapján. Nézzük is meg mik lennének ezek.

A Mellan-féle pénzügyi személyiségtípusok

penzugyi szemelyisegtipusok

forrás: Mellan, 1997, Hitelintézeti Szemle, 15. évf. 2. szám

A következőkben ezzel a kilenc típussal ismerkedhetsz meg részletesen. Mit gondolsz, rád egy lesz igazán jellemző vagy több is meghatározó lesz?

1. Pénzügyi személyiségtípus: a spórolósok

Mellánnál az számít spórolósnak, aki ragaszkodik a pénzéhez, és sokszor nagyon nehezen szánja rá magát, hogy olyan dolgokat vásároljon, amik pillanatnyi örömet okoznak neki. Ha ide tartozol, akkor valószínűleg nem szoktad magadat ajándékokkal kényeztetni, illetve másoknak is nehezedre esik az ajándékok vásárlása. Azt sokszor teljesen feleslegesnek érzed.

A pénzzel leginkább biztonságot szeretnél megteremteni magadnak, ezért jellemzően van vésztartalékod, a különböző fogyasztói hitelektől pedig a hideg is kiráz. Kezdésnek elég jó, ha ide tartozol, hiszen nem kell átalakítanod a hedonista életmódodat ahhoz, hogy gondolhass a pénzügyi jövődre.

Viszont érdemes vigyáznod is, hiszen ahelyett, hogy a bevételed növelésével foglalkoznál, vagy a megtakarításaid, befektetéseid növelésével, inkább azzal vagy elfoglalva, hogyan tudnál valamin még többet spórolni. Van az a szint, aminél már nem tudsz többet spórolni, így érdemes a bevételeid növelésével is foglalkoznod.

2. Pénzügyi személyiségtípus: a költekezők

Költekezőként az okoz neked boldogságot, hogy az általad megkeresett pénzt olyan dolgokra költheted el, amelyek számodra örömet okoznak. Ez lehet egy márkás ruha, valamilyen kütyü, de akár egy masszázs is. Alapvetően ezzel még nem is lenne gond, viszont a mértéktartás nem az erőssége az ebbe a csoportba tartozó embereknek.

Sokszor impulzusvásárlásokra mehet el a fizetésed nagy része, amikor pedig már nem maradt pénzed, de valamit nagyon szeretnél megvenni, akkor nagy esély van rá, hogy hitelből fogod megfinanszírozni. Mellán szerint, az ilyen vásárlások után, amikor elillan az eufória, annak a helyét átveszi a szorongás és a bűntudat.

Fontos, hogy ha úgy érzed ide tartozol, még ma kezdd el vezetni a bevételeidet, kiadásaidat. Kezdj el megtakarítani is, hiszen valószínűleg neked még a vésztartalékod sincs meg, így hiába keresel jól is akár, hónapról hónapra élsz.

Érdemes lehet kipróbálnod, hogy egy hónapig semmire nem költesz, csak is a létfenntartáshoz szükséges dolgokra. Nincs új cipő, játék a gyermeknek, de még egy csokit sem teszel be a kosaradba miközben sorban állsz. Megdöbbentő lesz, hogy milyen kevésből is ki lehet hozni egy hónapot!

Ezt követően pedig könnyebben el tudod majd dönteni, hogy mi az, ami fontos számodra, és miről tudsz lemondani annak érdekében, hogy pénzügyi biztonságban élhess.

3. Pénzügyi személyiségtípus: az aszkéták

Az aszkéta beállítottság az egyik legérdekesebb pénzhez fűződő viszony. Gondoltad már azt, hogy a pénz az oka minden rossznak, ami veled, és a világban történik? Érezted már, hogy meg kell szabadulnod a pénztől, mert attól rosszabb ember leszel? Ha igen, akkor valószínűleg te is pénzügyi aszkéta vagy.

A pénz elsősorban bűntudatot gerjeszt benned, éppen ezért igyekszel tőle megszabadulni.

A költekezőnél ez azért tud pozitívabb lenni, mert az esetek nagy többségében nem magadra költöd el a pénzt, hanem jótékonykodsz, és igyekszel másokat megsegíteni. Viszont ezt is túlzásba lehet vinni, hiszen magadra nem gondolsz, és még jellemzően vésztartalékod sincsen, nemhogy megtakarításod, vagy befektetésed.

Amikor pénzre van szükséged egy nem várt esemény bekövetkezése esetén, valószínűleg kölcsön kell kérned, hitelt kell felvenned. A pénzhez fűződő rossz viszonyod a bevételeidre is hatással vannak, hiszen nem mozgat meg, hogy mennyit keresel. Érdemes lehet akár egy pszichológust is felkeresned, mivel a háttérben olyan plusz dolgok is meghúzódhatnak, amelyeket érdemes megbeszélni egy szakemberrel.

4. Pénzügyi személyiségtípus: a menekülők

Pénzügyi tanácsadások során sokszor találkoztam három perc erejéig az ilyen típusú emberekkel. Te is úgy vagy vele, hogy ha pénzügyek, akkor mindent a párod, a testvéred, vagy a szüleid intéznek? Ha igen, akkor valószínűleg te is egy menekülő vagy.

Igyekszel minden pénzzel kapcsolatos teendőt kerülni. Ez nem csak a megtakarításokra, befektetésekre vonatkozik, amelyhez „te nem értesz”, hanem a házi költségvetésre is. Amikor pénzügyekről esik szó, kényelmetlenül érzed magad, és megpróbálod másra hárítani a döntéshozatalt, és a felelősséget.

Ennek lehet az az oka, hogy úgy érzed nem rendelkezel a megfelelő pénzügyi tudással. A tudás megszerzésével kapcsolatban pedig van benned egy olyan mentális gát, amit nem törsz át, mivel ha megtennéd, akkor foglalkoznod kellene a jövőben a pénzügyeiddel. Lépj ki ebből az ördögi körből most! Jelentkezz a pénzügyi alapozó képzésemre!

Azért is nagyon veszélyes a menekülők közé tartozni, mert valaki más fog dönteni helyetted az anyagi jövődről. A párod, családod, vagy egy tanácsadó fogja megmondani mit, kell tenned, és ez borzalmasan rossz döntésekhez tud vezetni. Lehet, csak hosszú évek után jössz majd rá, hogy valami hülyeséget csináltak a pénzeddel. Vedd kezedbe az irányítást!

5. Pénzügyi személyiségtípus: a harácsolók

Ha te minden reggel úgy kelsz fel, hogy „ma is sok pénzt kell keresnem”, akkor valószínűleg harácsoló vagy. A legtöbb esetben itt a pénz nem csak egy sima eszköz lesz számodra, hanem a sikered, és a hatalmad bizonyításának az eszköze. Attól érzed magad jól, ha többet keresel, mint mások, ami sok esetben azzal a következménnyel jár, hogy lenézed azokat, akik kevesebbet érnek nálad a munkaerőpiacon.

Keresed a jó üzletet, a magas hozamokat, ami miatt könnyen pénzt is bukhatsz.

A befektetések terén is a „minél többet hozamot akarok” mondat jellemző rád, éppen ezért könnyen magasabb kockázatot vállalhatsz annál, ami számodra ésszerű lenne. Érdemes lenne átnézned a befektetéseidet ilyen szemmel is, hiszen egy-egy rossz döntés sok millió forintodba kerülhet. Előny viszont, hogy néhány év alatt is rendkívül sok tapasztalatot gyűjtesz a befektetések terén.

Mivel szereted a pénzt, nem okoz számodra nehézséget, hogy rendszeresen foglalkozz vele. Általában nem csak azt tudod, hogy milyen bevételeid vannak, de a kiadásaidat is követed leginkább azért, hogy pontosan tudd, hogy még mekkora összeget tudsz befektetni az adott hónapban. Hiteleid nem nagyon vannak, hiszen te a kamatot kapni szereted, nem pedig másnak fizetni.

Fontos, hogy a pénz szeretete ne menjen rá a családi, baráti kapcsolataidra. Mellán, sok esetben megfigyelte azt, hogy a harácsolók rengeteget dolgoznak, és sok esetben elhanyagolják a családjukat, és a saját egészségüket is.

Például, nem mennek el egy órát sportolni, vagy moziba a párjukkal, mert az alatt az idő alatt is inkább pénzt keresnek. Vagy, ha el is mennek, sokszor nem érzik jól magukat, mert közben is arra gondolnak, hogy „e helyett pénzt is kereshetnék”.

6. Pénzügyi személyiségtípus: a dorbézolók

A dorbézoló típus szintén egy elég érdekes csoport, hiszen a spórolós, és a költekező személyiségtípus kombinációja. Azt gondolhatnád, hogy nem lehet egyszerre költekezni, és spórolni, viszont lehetséges. Jártál már úgy, hogy elkezdtél pénzt félretenni valamire, majd egy hirtelen ötlettől vezérelve elköltötted azt valami másra? Ha ez többször is előfordult veled, akkor könnyen lehet, hogy te is dorbézoló vagy.

Jellemző lehet még az is rád, hogy felváltva spórolsz, és költöd a pénzt. Vannak olyan hónapok, amikor szépen gyűlik, aztán egy pillanat alatt képes vagy elkölteni a hónapok alatt összerakott pénzed egy hirtelen impulzus hatására.

Pénzügyeidre ez azért is lehet veszélyes, mert nem a hosszú távú pénzügyi céljaid mellett valószínűleg nem tudsz kitartani. Számtalan olyan esettel találkoztam, amikor valaki el kezdett gyűjteni mondjuk egy lakásra, majd végül egy autó került megvásárlásra néhány év után.

Ahogy telnek az évek, egyre több pénzed lesz a megtakarításodban, így egyre erősebb vágyat érzel arra, hogy azt elköltsd valamire. Könnyen megeshet, hogy valami teljesen másra vered el a pénzed, mint amit megterveztél. Emiatt akár pénzügyi veszteség is érheted téged, hiszen vannak olyan megtakarítások, amelyekből jellemzően csak veszteség útján lehet kiszállni idő előtt.

Érdemes olyan pénzügyi célokat kitűznöd, amelyek motiválnak, illetve figyeld meg magadat, hogy mikor tör elő belőled jellemzően a vágy, hogy elszórd a pénzed. Több tudatossággal messzire juthatsz!

7. Pénzügyi személyiségtípus: az aggodalmaskodók

Folyamatosan aggódsz a pénzügyeid miatt, még akkor is, amikor semmi okod nem lenne rá? Akkor könnyen lehet, hogy te aggodalmaskodó típus vagy. Előnyöd, hogy valószínűleg tízszer is átgondolod, hogy mibe fektetsz, vagy milyen megtakarítást kötsz meg. Ennek köszönhetően sokkal kevesebb rossz döntést hozol, mint egy átlagember.

Viszont ennek megvannak a kockázatai is. Az például, hogy egyáltalán nem vagy kockázatvállaló, így akár harmincéves időtávban is csak állampapírba leszel hajlandó befektetni. Így viszont lemaradsz a magasabb hozamokról. Érdemes lehet megtalálni azt az aranyközéputat, ahol megfelelő mértékű kockázatot vállalsz.

Mivel folyamatosan figyeled a pénzügyeidet, neked már nem kell kihangsúlyozni a pénzügyi költségvetés fontosságát. Ezt az attitűdöt érdemes lesz átültetned a befektetéseidre is. Minél többet tanulsz, és tudsz a befektetésekről, annál inkább mersz majd befektetési döntéseket is hozni, és szépen fokozatosan visszább fogod az aggódásodat is.

8. Pénzügyi személyiségtípus: a kockázatvállalók

Szereted a szerencsejátékokat? Lottózol, és kaszinókat sem veted meg? Ha igennel válaszoltál, akkor elég nagy esély van rá, hogy te kockázatvállaló vagy. Számodra a pénz kalandot, izgalmat jelent, nem pedig az „unalmas” pénzügyi tervezést, családi költségvetés készítését.

Jellemzően nem tudod megmondani, hogy mikor, mire mennyit költesz. Amikor van pénzed örülsz, és könnyen meg tudsz szabadulni tőle, amikor nincs, akkor pedig összébb húzod a nadrágszíjat.

Befektetések esetén is a kockázatot keresed. Egy passzív ETF portfólió nem dobbantja meg a szíved, de a „tőzsdézés” szó, annál inkább. Mivel gyorsan szeretnél sok pénzt keresni, sokszor veszteséggel zársz majd le egy-egy üzletet, befektetést. Könnyen a csalók áldozatává is válhatsz, hiszen sokszor csak az elérhető hozam nagyságát látod, a kockázatokról pedig már nem veszel tudomást.

Érdemes lesz bevezetned, hogy vezeted a kiadásaidat, és legalább a komolyabb pénzügyi céljaidnál ne a minél magasabb hozam elérése hajtson. Legyen legalább 6 hónapra elegendő vésztartalékod, és gondolj a hosszabb távú pénzügyi céljaidra is. Javaslom, hogy nevezz meg egy olyan pénzösszeget, amit havonta kockáztathatsz, és ehhez tartsd is magad!

9. Pénzügyi személyiségtípus: a kockázatkerülők

Jelszavad a biztonság? Akkor könnyen lehet, hogy te kockázatkerülő vagy. Előnyöd, hogy foglalkozol a pénzügyeiddel, egy-két évre elegendő vésztartalékod is van, viszont valószínűleg nem mersz befektetni, nem mersz hosszútávon gondolkodni, hiszen „biztosan történni fog valami”.

A kockázatkerülő csoportra jellemző, hogy otthon tartják a pénzük jelentős részét, hiszen ott van a legnagyobb biztonságban. Ez persze nem igaz, hiszen sajnos vannak betörők is Földön. Érdemes lesz tanulnod a pénzügyekről, hogy valós tudásod legyen arról, hogy minek, mekkora a kockázata.

Természetesen nem baj, ha nem szeretnél veszteséget elkönyvelni, de ha már az állampapírt is kockázatosnak véled, mert „bármelyik nap csődbe mehet az ország”, az arról árulkodik, hogy nem rendelkezel megfelelő pénzügyi, befektetési tudással. Kezdd el megszerezni ezt a tudást, és kezdd el kamatoztatni a pénzed, hogy még nagyobb biztonságban érezhesd magadat.

Összefoglalás

A pénzhez rengeteg féle módon tudunk viszonyulni. Ebben szerepe van a neveltetésünknek, a taníttatásunknak, a munkahelyünknek, és annak is, hogy éppen melyik szakaszánál tartunk az életünknek. Ide kattintva egy tesztet is kitölthetsz, hogy még alaposabban megnézd, hogy mi jellemző rád.

Ebben a cikkben megismerhetted a legjellemzőbb pénzügyi személyiségtípusokat. A legtöbbnek van előnye és hátránya is, így első lépésként az a legfontosabb, hogy megismerd, hogy rád mi jellemző. Mivel összetett személyiség az ember, könnyen elképzelhető, hogy rád több is jellemző lesz. Ezzel nincs is semmi gond, próbáld meg az adott csoport előnyeit kihasználni.

Ez különösen fontos a mai fogyasztói társadalomban. Nem kis önuralomra van szükség, hogy megakadályozd az impulzusvásárlásokat, hiszen annyira csábítók tudnak lenni az akciók. Segítheted magadat azzal, hogy tudatosan el kezded követni, hogy mikor, mennyit költesz, és pénzügyi célokat is felállítasz.

Amikor látod magad előtt, hogy mit szeretnél elérni, és az milyen pozitív változást fog hozni az életedbe, sokkal könnyebb lesz megállni, hogy megvedd a következő kütyüdet. Önismeret, tudatosság, tanulás a pénzügyekről, befektetésekről a titka annak, hogy a következő szintre léphess.

Rád melyik pénzügyi személyiségtípus jellemző? Írd meg kommentben!

Hasznosnak találtad? Szeretnéd folytatni a tanulást?

Iratkozz fel, és hetente küldök egy összefoglalót a legjobb anyagaimról!