A gazdagság titkát egyetlen mondatban a következőképpen lehet leírni:

„Keress többet, mint amennyit költesz, és a különbséget fektesd be bölcsen.”

Ha ezt kellően sokáig csinálod, miközben kellően magas a különbség a bevételeid és a kiadásaid között, akkor semmi sem ment meg attól, hogy gazdag legyél.

Ez a mondat számomra amolyan „világító toronyként” működött, és mutatta az utat nekem amíg 29 évesen el nem értem a pénzügyi szabadságot.

A pénzügyi szabadság elérését követően küldetésem lett, hogy másokat is megtanítsak ennek pontos kivitelezésére. (Én pedig végre teljes szívből azzal foglalkozhattam, amit imádok.)

Gyakorlatilag a teljes személyes pénzügy / gazdagság elérése téma szétbontható HÁROM jól elkülöníthető részre:

  1. Mennyi a bevételed? (A több általában jobb, mert könnyebb a következő kettő)
  2. Ebből mennyit költesz el, és mennyit fektetsz be? (Ez a megtakarítási arány)
  3. A megtakarításokkal mit kezdünk? Egyáltalán, jó helyen tudjuk őket?

Ebben az útmutatóban ezt a három területet fogjuk egy picit jobban megnézni, illetve szeretném bemutatni a több mint 2300+ résztvevővel készített kutatásunk eredményeit is.

(Ami adhat egy lökést, hogy miként is fejlesztheted ezeket a területeket.)

Vágjunk is bele…

1. Lehet, hogy nincs elég bevételed?

Emlékszem, hogy fiatal felnőttként milyen soknak tűnt néhány százezer forint.

Persze, az infláció miatt kevesebbet is ér a pénz, mint akkor, de nem ez a fő ok, amiért ma másként látom.

Mennyi pénz kell valójában?

Akkoriban nem tudtam, mi mindenre kell majd költenem. Amíg a szüleinkkel lakunk, nem nagyon költünk másra, mint szórakozásra, kütyükre, és egyéb „vágyakra”.

Aztán ahogy az ember a saját lábára áll, hirtelen a fizetésének nagyjából felét elviszi a lakhatás és az albérlet / lakáshitel.

Még ez sem feltétlen gond, hiszen a másik feléből meg tudjuk oldani az étkezést és a szórakozást.

A probléma akkor válik nyilvánvalóvá, amikor az ember elkezd egy kicsit hosszabb távon gondolkodni… Amikor már megszokta, hogy dolgozik, eltelt pár év, és rájön, hogy a következő 30-40 évében, ha bármit is akar, arra össze kell gyűjtenie a pénzt.

És akkor elkezdünk számolgatni:

  • Kellene majd egy nagyobb / saját lakás, ami több tízmillió forintos tétel
  • Kell majd új autó, esetleg több is, lehetőleg valami nem túl ócska
  • Szeretnénk családot, gyermeket, neki egy jó életkezdést
  • Jó lenne egy kis vésztartalék, és akár biztosítást fizetni, ha bármi gond lenne
  • Rájövünk, hogy a nyugdíjprobléma minket is érinteni fog, ez megint csak több tízmilliót kíván
  • Szeretnénk élvezni is az életet, hiszen már nem a koleszben vagyunk, elmennénk évente 1-2 helyre nyaralni
  • Egy szép esküvőt szeretnénk, ami már 80 fő esetén is több milliós tétel
  • Változik az igényünk is: 20 évesen poén a parízeres kenyér, 45 évesen már figyelni kellene rá, hogy mit és hogyan eszünk

Oké… Nem sorolom tovább… Gondolom érted:

A mai fizetésünk nem csak a mára kell, hanem ez az erőforrásunk a jövőre nézve is. És akkor az ember rájön, hogy nem is olyan sok az a párszázezer forint.

Amit korábban szép / jó fizetésnek hittél, az egyre inkább kevésnek tűnik. Ez normális, és nem feltétlen elégedetlenségről van szó. Inkább csak arról, hogy ha úgyis dolgozunk valamin, miért ne kereshetnénk vele annyit, amiből tényleg jól megélünk?

Hogyan kereshetsz többet?

A bevételnövelés téma az, amiben a legnehezebb egységesen bölcs tanácsokat adni a HOGYAN-nal kapcsolatban. Nincs egy munka, vagy egyetlen tevékenység / ötlet, ami mindenkinek a legjobb lenne.

Hiába mondanám, hogy kezdj el blogot írni, vagy weboldalakat készíteni, ha számodra ezek rendkívül idegenek. Á

ltalánosságban inkább a munkával, üzlettel kapcsolatos gondolkodásmódunk az, ami fejleszthető: az önismeret, a motiváció, a tanulási sebességünk.

(Az, hogy ki miben akar profi lenni, eltérő – de az alapelvek mindenkinek ugyanazok, és fejleszthetőek!)

Számos kutatás készült arról, hogy a személyiségünk és gondolkodásmódunk fejlesztésével rendkívüli mértékben együtt javulhat a fizetésünk. (Olyan dolgokra gondolok, mint az érzelmi intelligencia, a boldogság, a kommunikáció, magabiztosság, a nagy miértünk megtalálása)

Ezért is hoztam létre anno a Tudástár Klubot, ugyanis ez a szolgáltatás, ami megadja azt a tág teret, és azt a sokrétű tudást, amire szükség van a bevételeink növelésére.

(És ha már Tudástár Klub: a 2300+ fővel készült kutatásunk alapján a Klubtagok 46%-kal nagyobb eséllyel dolgoznak cégvezetőként, vezetőként, mint a nem tagok. Vagyis, a Klub valóban jelentős előrelépést hozhat a karrieredben, vállalkozásodban.)

A lényeg, hogy ne söpörjük a szőnyeg alá, ha azt érezzük, kevés a fizetésünk! És főleg ne dőljünk be azoknak a (sajnos) divatos mantráknak, hogy „itthon nem lehet”, meg „mindenki keveset keres”…

Nagyon sokan keresnek nagyon jól, de ők általában nem panaszkodással töltik az idejüket, hanem folyamatosan tanulnak, fejlesztik magukat!

2. Nem teszel félre eleget?

Ez egy fogós kérdés: eleget teszünk-e félre?

De mi az elég, és honnan tudjuk ezt?

Mi itt a jó szám?

Egyrészről én sem szeretem megmondani másoknak, hogy mennyiből „kellene” megélniük. Tudom, hogy ez nagyon érzékeny, és szubjektív téma.

Ami az egyik embernek „hatalmas pénz”, az a másiknak a „lehetetlen megélni” kategória. Nekem is idő volt, mire tanácsadóként megértettem, hogy havi 2-3 millió forintos fizetéssel is ugyanúgy lehet szűkölködni.

És az ügyfeleimtől tudom, hogy az ember ilyen számok mellett sem feltétlen érzi, hogy sokat, vagy feleslegesen költene bármire is.

De ez pont olyan, ahogy a 200 ezres fizetésből élő sem érti, hogyan nem tud valaki 550 ezer forintból félretenni. Az 550 ezret kereső meg a 800 ezret keresőt nem érti. Pedig egy szinttel lentebbről nézve a te kiadásaid is éppoly „feleslegesnek” tűnnek.

Ezért is nem mondok konkrét számot, hogy mennyi a „jó megélhetés”. Fogadjuk el, hogy nincs ilyen, és foglalkozzunk inkább azzal, hogy NEKÜNK mi az elég.

Mennyi az elég?

Sokan belecsúsznak abba a hibába, hogy amint nő a fizetésük, úgy szépen egyre nagyobbak a kiadások is. Így aztán 45-50 évesen is a pénzért dolgoznak, és úgy érzik, ha holnap nem mennek be a munkahelyükre, akkor veszélybe kerül az életszínvonal, amit felépítettek.

Ebben az a nagyon nehéz szerintem, hogy elég kicsi az esélye, hogy valaki még 20-30 év távlatában is ugyanannyira szeresse a munkáját, és minden nap tényleg szívvel-lélekkel menjen dolgozni, anélkül, hogy eszébe jutna valami újba is belevágni.

Csak az a baj, hogy ha megszoktuk a havi egymilliós fizetést, akkor nem tudunk olyanba vágni, ami csak havi 500 ezret termelne havonta. (Hiába lenne az hobbi.)

Amikor már feljebb léptünk a kiadási létrán, nagyon nehéz visszább venni. Ezért a legjobb alkalom MOST van, még mielőtt megint emelkedik a fizetésed: Most határozd meg, hogy mi az elég a számodra, és MOST kezdj el félretenni is.

Képzeld el a számodra megfelelő, nyugodt életet, és számold ki, mennyi pénzre van szükséged hozzá! Mekkora havi bevételre? Mekkora vagyonra? (Házat, autót, nyugdíjat beleszámolva)

Tegyél lépéseket, most

Ezt követően a megtakarításod meghatározhatod egy konkrét összegként, vagy akár százalékosan is. Ez kezdetben lehet akár pár ezer vagy pár tízezer forint.

A lényeg, hogy kezdj el félretenni, és kezdj el vagyont építeni.

Legyen a hobbid a befektetés, és legyen a befektetési portfóliód a „bélyeggyűjteményed”, ami később segít majd, hogy szabaddá válj!

Itt is kulcs lesz a folyamatos tanulás és a motiváció. Sokkal könnyebb úgy vagyont építeni, ha a mindennapjaid részévé teszed, hogy hasznos anyagokat olvasol / hallgatsz a pénzről. Segít, hogy kitartó legyél – hiszen nem 2-3 hétről, sokkal inkább évekről van szó!

(Ez is szépen visszaköszönt a Klubtagokkal készített kutatásunkból is, ugyanis a Klubtagok 24,5%-kal nagyobb eséllyel tudnak évi 2 millió forintnál többet félretenni, és az átlag Klubtag havi 15.773 forinttal többet tesz félre, mint aki nem Klubtag. Azaz pénzben mérve is többszörösen is megtérül a tagsága!)

3. Nem jól kezeled a vagyonod?

Talán az egyik legbosszantóbb dolog, amikor a nehezen megkeresett, (és még nehezebben félretett) pénzünk valamilyen okból kifolyólag elveszik.

Ezer ilyet láttam már:

Piramisjáték, átverés, biztosítások, rossz befektetések, megfontolatlan hitelek…

Félretenni rendkívül sok egymillió forint. Elbukni egy rossz döntéssel, csak egy tollvonás.

Velem is megtörtént…

Már csak azért is tudom, mennyire sokakat, mennyire mélyen érint ez, mert rendszeresen én vagyok a rossz hírt hozó személy: mikor átbeszéljük a szerződéseket, mikor a megmutatom a költségeket, akkor jönnek rá az emberek, hogy átverték őket.

Ekkor látom rajtuk, hogy legszívesebben az egészet hagynák a fenébe… Csalódottak, és ez érthető.

Évek megtakarítása volt felesleges, ráadásul átverve érzik magukat, butának, mert nem gondoltak ezekre hamarabb.

De mindig elmondom, hogy ez sajnos normális…

Én is beleugrottam hasonlóba anno, amikor kezdtem a pénzügyi pályafutásom. Ez volt az egyik fő ok, amiért elkezdtem pénzügyekről írni, mert annyira bántott, hogy így működik ez a piac.

Adjon ez erőt neked is

Ha megtörtént veled hasonló, akkor arra kérlek, ne add fel. Adjon ez erőt neked is, hogy igenis tanulni kell a befektetésekről, és igenis meg kell értened a pénz működését ahhoz, hogy bölcs döntéseket hozz.

Ha így teszel, többszörösen visszajöhet még az, amit korábban elvesztettél.

Ha pedig veled nem történt ilyesmi, akkor meríts erőt más hibáiból! Lásd meg, hogy mekkora lehetőség számodra, hogy neked nem kell elbuknod milliókat ahhoz, hogy megtanuld, mennyire fontos tanulnod a pénzről.

Bármennyire is jó lenne az egészet rábízni egy bankárra, tanácsadóra, aki majd szuper hozamokat ér el neked, és kezeli a pénzed, ez aligha fog megtörténni.

Káosz helyett rend?

Akik így tesznek, és mindig csak másokra bízzák a döntéseket, idővel úgy érzik a PÉNZÜGYEIKBEN A KÁOSZ uralkodik: nem értik a szerződéseket, nem látják a költségeket, és nem tudják mibe is van befektetve a pénzük.

Márpedig, ha az embernek van egy félelme valamivel szemben – ami ráadásul nem sürgős – akkor hajlamos halogatni azt.

Így aztán ők hajlamosak az egész pénzügyi témát a szőnyeg alá söpörni, a szerződéseket pedig évekig hagyni a fiók alján. De ezek maguktól nem oldódnak meg, és minden év elvesztegetett idő, amíg a pénzed nem termel hozamokat neked.

Ezért is van a Tudástár Klubban számos pénzügyi anyag, sőt egy teljes 3 hónapos Pénzügyi Akadémia nevű képzés, ahol megtanulsz olyan dolgokat is kiszámolni, mint a hiteled törlesztője, egy befektetés megtérülése, vagy egy cég értéke.

(Talán ezeknek az anyagoknak is köszönhető, hogy a Tudástár Klubtagok 69%-kal nagyobb eséllyel mondták azt, hogy „a pénzügyeik rendben vannak”.)

Okos pénz, okos élet

Ahogy Cheri Huber könyvcíme is mondja:

„Ahogy egyvalamit csinálsz, úgy csinálsz mindent”.  Ha valakinek szokása az, hogy fejleszti magát, mer kilépni a komfort zónájából, és nyitott a tanulásra, az alighanem sikeres lesz hosszú távon.

Ahány ember, annyiféle út van a sikerhez. A közös a sikeres emberekben a gondolkodásmód, a tenni akarás, a hit, hogy képesek jobbá válni.

Ez a hit adja meg azt az erőt, amivel egy bukás után ismét felállnak, és újra próbálkoznak. Legyen szó akár bevételnövelésről, akár megtakarításról, akár befektetésről: bizonyára voltak, és lesznek az életedben még buktatók.

A kérdés, hogy milyen gyorsan állsz fel ezekből, és milyen gyorsan indulsz el a megfelelő irányba.

Ebben segíthet az, ha folyamatosan képzed magad.

(Erre csak egy – szerintem rendkívül költséghatékony – mód, ha csatlakozol a Tudástár Klubba – de természetesen mindenki válassza azt a módszert, ami számára a legkézenfekvőbb! Csak ne add fel!)

Összefoglalás

A gazdagság titka tehát három összetevőből áll: keress átlag felett, tegyél félre sokat, és az így keletkezett pénzt fektesd be bölcsen.

Könnyű ezt mondani, de valójában mindhárom lépés tanulást, kitartást, és tudatosságot igényel.

Van, akinek a háromból 2 rendben van, és csak egy dolgon kell változtatnia. Amióta pénzügyekkel foglalkozom, láttam már példát mindenféle kombinációra.

A bevételeid növelésében a legnagyobb előrelépést a gondolkodásmódod fejlesztése adja. Ez egy élethosszig tartó tanulási folyamat.

A pénzügyi és befektetési ismereteidet viszont elég csak egyszer felhúzni egy „elég jó” szintre, és nem kell életed végéig tanulnod róla.

Én hiszek abban – és nekem bejött – hogy mindenki foglalkozzon azzal, amit szívből szeret, és tanuljon meg abból pénzt keresni. A pénzügyeit kezelje okosan, és ne bukjon a befektetésein.

Ha ezt sikerült tartani, akkor a pénzügyi helyzeteddel már nem lesz gond.

Hasznosnak találtad? Szeretnéd folytatni a tanulást?

Iratkozz fel, és hetente küldök egy összefoglalót a legjobb anyagaimról!