Megéri-e a Lightyear bróker? Kellően biztonságos-e? Van-e TBSZ számla, és miként kell azt megnyitni?

Ilyen, és ehhez hasonló kérdések záporoztak mostanában a részetekről. Engem is érdekelt, hát kipróbáltam a Lightyeart…

De mit is kell tudni róla?

A Lightyear egy 2020-ban alapított észt brókercég, amely 2023-ban megjelent Magyarországon is.

Aki tisztában van az alapokkal (amit az Alapozó tréningen meg lehet szerezni egy nap alatt), az tudja, hogy egy olcsó és egyszerű értékpapírszámlára van szüksége a befektetései kezelésére, amit egy brókercégnél fog tudni megnyitni.

2024-től a Lightyear kínálatában is nyilvánosan elérhetővé vált a TBSZ, azaz a Tartós Befektetési Számla, ami vonzó lehetőséggé teszi a brókercéget.

Ezért minden befektetőnek érdemes megismerkednie a Lightyear céggel, amely a TBSZ bevezetése után egy jó és olcsó alternatívája lehet a magyar brókercégeknek. (Értékpapírszámlák összehasonlítása itt!)

Ebben az útmutatóban megnézzük a Lightyear brókercéget, a számlát és magát a felületet is.

Lightyear: biztonság és jövő

Két fő kérdés merül fel egy ilyen új „feltörekvő” bróker esetében: Mennyire biztonságos most? És mennyire várható változás?

Lássuk sorban…

A Lightyear biztonsága

Amikor egy brókercég biztonságát értékeljük, érdemes több szempontot figyelembe venni. Az egyik az, hogy mennyire biztonságos maga a cég, a másik pedig, hogy milyen biztosítás és felügyelet jár a számla mellé.

A Lightyear Europe AS egy 2020-ban indult startup vállalkozás, amely észt székhellyel rendelkezik. Nincsen sem banki háttere, se nem jegyzett tőzsdén a cég – melyek növelnék a megbízhatóságot.

Nincs több évtizedes múlt sem, csak egy nagyon jól használható, és olcsó applikáció, amin most már TBSZ számlát is tudunk nyitni.

Ebből kiderül, hogy azok, akiknek a legfontosabb szempont a vagyonuk biztonsága, alighanem nem az elsődleges célcsoport lesz. Ettől függetlenül a cég hivatalosan rendben van:

A Lightyear az EFSA (Estonian Financial Supervision Authority) által szabályozott. Ez az észt pénzügyi felügyelet, ami egy Európai Úniós felügyelet, abból is egy megbízhatóbb fajta.

Ez azt is jelenti számodra, hogy a befektetéseden biztosítás is van, az európai eszközök 20.000 EUR, míg az amerikaiak 500.000 USD összeghatárig biztosítottak.

Meddig lesz jó a Lightyear?

Az ilyen életszakaszban lévő cégek elsődleges szempontja a növekedés. Minél több felhasználót kell gyűjteniük, minél gyorsabban, ezt a nyereségesség árán is akár. (A céget később vagy felvásárolja valaki, vagy tőzsdére viszik – de előbb utóbb profitot kell termelnie.)

A stratégia része, hogy néhány évig a cég rendkívül kedvező feltételeket nyújt, így az emberek elkezdik használni, és elterjed. Később, már néhány apró díj miatt nem fognak váltani, és megkezdődhet a profittermelés.

Ezzel nincs semmi, gond valószínűleg nem lesz nagyon drága később sem ez a bróker, de ne gondoljuk, hogy mindvégig minden ingyenes lesz.

A brókerek a nagy pénzt gyakran az ügyfélszámlán parkoltatott, de be nem fektetett pénzek után járó kamatokból szerzik. A Lightyear eleinte ebből is sokat visszapasszol, de később várhatóan ez is csökkenni fog.

A modern és könnyen használható felület számos veszélyt rejt: Az ember csak úgy belép hogy olvasgassa a híreket, meglát egy jó sztorit, meglát egy jó tickert, és szerencsét próbál. Észre sem vesszük, de már nem a stratégiánk mentén haladunk, és ez az eredményeinken is meg fog látszani.

Ügyeljünk rá, hogy csak végrehajtási célból megyünk fel a brókerünkhöz, és nem tájékozódni!

Mibe fektethetsz a Lightyearnél?

Annak ellenére, hogy Magyarországon számos brókercég és értékpapírszámla működik, csak kevés kínál valódi tőzsdei hozzáférést.

Ez létfontosságú lehet, különösen akkor, ha nem szeretnénk kizárólag a bankok által magas jutalékokért értékesített befektetési alapok közül választani.

Egy brókercég kiválasztásánál az egyik elsődleges szempont, hogy milyen piacokhoz férünk hozzá és milyen értékpapírokat tudunk náluk vásárolni.

Részvények, ETF-ek a Lightyear kínálatában

A Lightyear a részvényekre, ETF-ekre és pénzpiaci alapokra fókuszál, más befektetési termékek (mint például kötvények, kriptodevizák) nem elérhetőek.

A Lightyear jelenleg 7 részvénypiachoz biztosít hozzáférést, és több mint 3500 különböző részvényt tudsz náluk megvásárolni.

A legnagyobb európai és amerikai társaságok részvényei megtalálhatóak a kínálatban, ráadásul az amerikai részvények esetében akár törtrészvényekbe is befektethetsz (ez csak az amerikai részvények esetében van így).

A részvények mellett a Lightyear ETF-eket is kínál.

Lightyearnél elérhető ETF kibocsátók

A Lightyear brókercégnél elérhetőek a legnépszerűbb ETF-ek.

forrás: lightyear.com

Nagyjából 150 ETF érhető el a brókercégnél, főként a legnagyobb kibocsátók termékei. Ez elsőre talán soknak tűnik, és általában elég lehet egy egyszerűbb portfólió kialakítására. De nincs olyan rugalmasságunk, mint amikor bárhol, bármilyen ETF-et vásárolhatunk.

Például sok esetben nem tudunk választani, hogy milyen devizában akarunk megvásárolni egy ETF-et. Az is lehet, hogy a kiválasztott ETF-et egyáltalán nem találjuk meg.

A Lightyearnél négy különböző deviza közül választhatsz: GBP, EUR, USD, HUF. Ezeket be– és kiutalhatod, illetve az alkalmazáson belül is tudod váltani (ennek díja van).

Lightyear kamatok

A Lightyear különlegessége, hogy a be nem fektetett pénzedre havi szinten kamatot fizet. A kamat mértéke az alapkamattól függ, és egész magas más szolgáltatókhoz képest. (De nem jobb, mint a lakossági állampapír.)

Az elérhető kamatok megtalálhatók a Lightyear weboldalán.

Felmerülhet benned a kérdés, hogy a kamatokat miből fizetik ki… A Lightyear ezt is átláthatóan leírja a honlapján. A számlákon álló, általad be nem fektetett pénzeket a Lightyear vagy befekteti pénzügyi alapokba vagy intézményi bankszámlákon tartja.

Ezek olyan számlák, amelyeket a bankok kizárólag pénzügyi intézetek számára tartanak fenn azért, hogy az ügyfeleik pénzét ott tartsák. A bankok ezért kamatot fizetnek a Lightyearnek, amit a Lightyear majdnem teljesen kifizet az ügyfeleinek (0,75%-ot tartanak meg).

A TBSZ számlára viszont a magyar jogszabályok miatt nem fizetnek kamatot!

Milyen az ügyfélszolgálat?

Nincsen magyar ügyfélszolgálat egyelőre, és a felület is angol.

Ezen felül a Lightyear ügyfélszolgálata kizárólag e-mailen, vagy üzenetküldésen keresztül érhető el. Nincs telefonos ügyfélszolgálatuk, sem élő csevegés.

Egy személyes tapasztalatom van velük: egy email cím módosítást kértem. Az elküldött üzenetre válaszként csak annyit kaptam, hogy készen van, megcsinálták, mindezt kevesebb mint egy napon belül.

Ettől függetlenül a kis, gyorsan növekvő cégek gyakran nem tudnak lépést tartani a felmerülő problémákkal, és spórolnak az ügyfélszolgálaton. Ez egy kockázat, ami vagy lesz, vagy nem.

Az interneten utánanézve a cégről sok a pozitív visszajelzés, az emberek elégedettek vele.

Milyen költségekkel kell számolni?

A Lightyear díjszabása meglehetősen kedvező, de ne feledjük, hogy ez bármikor változhat.

Az alábbi szolgáltatások teljesen ingyenes elérhetőek:

  • ETF-ek vásárlása
  • Számla több devizában
  • Pénz beutalása
  • Pénz kiutalása

Amiért fizetni kell, ott pedig egészen kedvező díjakkal találkozhatunk, amit az alábbi táblázatban olvashatsz.

Lightyear díjszabása

A Lightyear költségei alacsonyak.

forrás: lightyear.com, saját szerkesztés

*egyszeri 500 EUR felett.

A fentiek alapján a Lightyear egy nagyon olcsó brókercég. Ha nem náluk váltasz devizát, nem banki átutalással utalsz be pénzt és ETF-ekbe fektetsz, akkor tulajdonképpen semmilyen költséged nem lesz. Nincs minimum befizetés és nem számolnak fel inaktivitási díjat sem.

Az értékpapírszámlák összehasonlításáról itt találsz cikket.

Akkor miből él a brókercég?

A Lightyear egy startup vállalkozás. A startupok jellemzője, hogy indulást követően nagyon gyorsan nagyon nagyot tudnak növekedni. Ezt úgy érik el, hogy befektetőket vonnak be, és a befektetőktől kapott pénzt fejlesztésekre költik.

Ennek az üzleti modellnek az a hátránya, hogy a cég évekig nem termel profitot (nem is célja), mert csak a növekedésre koncentrál. Mindeközben akár több tíz millió dollárt is elköltenek, amit a befektetőktől kapnak.

Sok nagy pénzügyi cég indult startupként, ott van például a Revolut vagy a Wise.

A nagy növekedést követő évek után általában két lehetősége van a startupnak: vagy felvásárolja egy nagy vállalat és ezáltal „megszűnik” vagy előbb-utóbb profitábilissá kell válnia. Ezen a ponton el is érkeztünk az első kérdéshez…

Ha a Lightyear szolgáltatása szinte teljesen ingyenes, akkor miből lesz profitábilis?

Várhatóan a következő években elérkezik majd egy pont, amikor jelenleginél drágábban kell nyújtaniuk a szolgáltatásaikat. Ezzel nem nagyon tudsz mit kezdeni, de fontos ezzel tisztában lenned, hogy ne lepődj meg, ha egyszer eljön ez a pont.

(Én nem számítanék rá, hogy ne lenne versenyképes továbbra is, főleg a magyar piacon.)

Lightyear TBSZ számla

A Lightyearnél már elérhető Tartós Befektetési Számla (TBSZ) is. A TBSZ lényege, hogy csökkentheted vagy akár teljes egészében megspórolhatod vele a magyarországi adókat.

A TBSZ a fő számlához hasonlóan ingyenes. Csak az nyithat TBSZ számlát, aki fő számlával is rendelkezik, és a TBSZ szabályainak megfelelően legalább 25.000 Ft-ot kell ráutalni.

A TBSZ számla annyiban eltér majd a normál számlától, hogy a TBSZ-en álló be nem fektetett pénzre nem fognak kamatokat fizetni, mert a magyar jogszabályok ezt nem teszik lehetővé.

Minden más szolgáltatás, ami elérhető a főszámlán, az elérhető a TBSZ-en is.

Ezzel a kalkulátorral összehasonlíthatod a meglévő számláddal, vagy más brókerekkel:

Most pedig nézzük meg, hogy néz ki a Lightyear felülete…

Hogy néz ki a felület?

A regisztráció folyamatáról lentebb olvashatsz, először azt nézzük meg, hogy mi vár majd a regisztrációt követően.

Lightyear belépés

Az alábbiakban a webes felületre történő belépést fogom neked bemutatni.

Lightyear belépés

A Lightyear fiókodba gyorsan be tudsz jelentkezni a jelszavaddal.

Belépéshez meg kell adnod a regisztrált e-mail-címedet, valamint a beállított jelszavadat.

Ezt követően kapni fogsz egy értesítést a telefonos applikációdba. Az értesítésre rá kell kattintanod, majd be kell írnod a négy számjegyből álló kódodat, és rá kell kattintanod arra, hogy „Yes, it’s me”. Ezzel igazolod, hogy a weben tényleg te szerettél volna belépni.

A belépési felületen található egy QR kód is (kép jobb oldala), amivel a telefonos applikációba tudsz belépni.

Ezt követően már bent is vagy a számládban, ami gyakorlatilag innentől kezdve nagyon hasonlóan működik egy internetbankhoz.

Fordítás magyar nyelvre

Amikor ezt az útmutatót írom, nálam nem jelenik meg a magyar nyelv. Amennyiben nem magyar a felület, egy Chrome böngészőben történő jobb klikk után „fordítás magyar nyelvre” funkcióval bármilyen oldalt lefordíthatsz magyarra, így ezt is:

A Lightyear felületét könnyen magyarra fordíthatod.

Ezt követően már gépi fordításban ugyan, de magyar fogod látni a felületet. Mivel csak néhány gombot kell tudni használni alapesetben, ez szerintem a legtöbbek számára megugorható.

Kereskedés: részvény, ETF

A kereskedés rendkívül egyszerű. A jobb felső sarokban található gombra kell kattintani, ezt követően fel fog ugrani egy keresőablak. Itt tudod megadni a részvény / ETF azonosítóját (ticker) vagy elkezdeni begépelni a nevét.

A mező folyamatosan keres, és kiadja a találatokat, így könnyen megtalálunk bármit.

Lightyear befektetések keresése

A Lightyear keresőjében könnyen megtalálhatod a részvényeket, ETF-eket.

Azt, hogy mit akarunk venni nem itt kell eldönteni. Az a befektetési stratégiánkból fog következni, így mire elvileg ide eljutsz, már pontosan tudod, hogy mire van szükséged.

Ha nincs még befektetési stratégiád, akkor neked az Alapozó Tréningre érdemes eljönnöd.

ETF vásárlása a Lightyear felületén

A Lightyear felületén a szűrő segítségével könnyedén megtalálhatod a keresett ETF-et. Ha a fenti képen bemutatott keresősávra kattintasz, az alábbi keresőablak ugrik fel:

Lightyear keresőablak

A Lightyear részletes keresője.

A kereső felső sávjában a szűrők közül egyszerre többet is ki tudsz választani. Ha például egy indexkövető ETF-et keresel, akkor az „ETFs” és „Indexes” opcióra kattintva szűkítheted a találatokat vagy beírhatod az ETF nevét is.

A példánkban nézzük végig az iShares MSCI World ETF-et. Az ETF-re rákattintva a termék adatlapjára érkezünk.

Kiválasztott ETF adatlapja

ETF adatlapja a Lightyear felületén.

A bal felső sarokban látható az ETF jelenlegi árfolyama. A képernyő közepén az ETF historikus adata látható, jobb oldalon pedig azt nézheted meg, hogy éppen nyitva van-e az a tőzsde, amelyiken meg szeretnéd vásárolni az ETF-et.

Kissé lejjebb görgetve az ETF részletes adatairól olvashatsz.

ETF részletes adatai

ETF adatlapja a Lightyear felületén. (2)

Itt felül láthatod az alap méretét (54,95 milliárd euró), valamint a bétát, tehát hogy az ETF hogyan korrelál a piaccal. Értelemszerűen mivel ennél az ETF-nél az egész piacot vesszük meg, így ez itt 1.

Alatta olvasható egy rövid leírás, valamint itt találsz további fontos információkat is. Az egyik, hogy az ETF Accumulating vagy Distributing típusú-e, azaz az osztalékokat visszaforgatják vagy kifizetik-e. (Ha hosszútávú befektető vagy és nem fontos számodra a kifizetett osztalék, akkor az Accumulating típusúakat érdemes választanod.)

Jobb oldalon pedig az ETF éves költségét (TER mutató) láthatod, ami jelen esetben éves 0,2%.

Ha tovább görgetsz lefelé, elolvashatod, hogy mibe fektet az alap.

ETF tartalma

Lightyear MSCI World ETF.

A jobb oldalon tudod állítani, hogy a bal oldai diagram mit mutasson: a legnagyobb súllyal szereplő cégeket (Top holdings), a szektorokat (sectors) vagy esetleg a földrajzi elosztást (countries).

Végül pedig az oldal alján további részleteket tudhatsz meg az ETF-ről.

ETF további részletek

ETF adatlapja a Lightyear felületén. (3)

Itt találod az alábbiakat:

  • ticker azonosító
  • melyik tőzsdén éred el az ETF-et (AEX = amszterdami)
  • milyen devizában tudod megvásárolni (EUR)
  • alapvaluta (USD): a mögöttes pénznem, más néven alapvaluta, az a pénznem, amelyben az ETF által nyomon követett eszközöket értékelik.
  • jobb oldalon láthatod, hogy melyik intézet a kibocsátó (Blackrock)
  • melyik indexet tekinti benchmarknak, azaz mit próbál lekövetni az ETF (MSCI World TR USD).

Alul pedig letöltheted a kiemelt befektetői információkat (KIID = Key investor information document), amit mindig érdemes áttanulmányoznod befektetés előtt.

Megbízás megadása

Ha kiválasztottad a terméket, akkor jobb oldalon meg kell adnod, hogy mennyit akarsz vásárolni, és maximum milyen áron.

A különböző megbízási típusokról részletesen olvashatsz ebben az útmutatóban: Hogyan kell tőzsdézni?

Lightyear megbízás megadása

ETF vásárlása a Lightyear felületén.

Két fő lehetőséged van vásárláskor: vagy piaci árat, vagy limitárat adhatsz meg, ami kicsivel magasabb az aktuális árnál. Az általad kijelölt limitár és a kívánt mennyiség szorzataként kapod meg a teljes befektetendő összeget.

Például, ha egy részvény jelenleg 81,6-nál áll, és vásárolni szeretnél, megadhatsz egy 83-as limitárat. Ezzel azt mondod, hogy a vásárlás aktuális áron, de legfeljebb 83-nál teljesüljön.

(Ez a gyakorlatban azért lehet fontos, mert a megbízás leadása közben az árfolyam elugorhat, és a részvény ára például 90-re emelkedhet mielőtt véglegesíted a vásárlást. Az ilyen mértékű napi ugrások viszont rendkívül ritkák.)

Miután a megbízásod bekerült a rendszerbe, nyomon követheted a nyitott megbízásaidat. Amennyiben a tőzsde nyitva van, és az árfolyam az általad megadott határokon belül van, a megbízás szinte azonnal teljesítésül.

A portfóliód megtekintése

A menüsorban a portfólió fülre kattintva láthatod, hogy milyen eszközök vannak a számládon, illetve azok hogyan teljesítenek.

Lightyear portfólió áttekintése

A Lightyear felületén a portfólió jól áttekinthető.

A teljes portfólióra automatikusan megnézheted a teljesítmény alakulását grafikusan. Itt láthatod, hogy te mennyiért vetted az adott terméket, mennyi az aktuális ára, mennyi profitod vagy veszteséged van (ezt százalékosan is megmutatja), illetve az adott termék teljes értékét a portfóliódban.

Letölthető dokumentumok

A Lightyear felületéről három fontos riportot is letölthetsz.

Lightyear letölthető dokumentumok

A Lightyear felületéről különböző riportokat tudunk letölteni.

A bal oldali „Activity” gombra kattintva megnézheted, hogy milyen tranzakciókat hajtottál végre a múltban, jobb felül pedig letöltheted a számlakivonatot, a jövedelemkimutatást és a tőkenyereség-kimutatást. Ezekre szükséged lehet az adóbevallásod során is.

Egyéb szolgáltatások

Vannak egyéb szolgáltatások, amelyeket a Lightyear nem, de más brókercégek szoktak kínálni a fentieken felül. Ezekre nincs szükséged ahhoz, hogy eredményesen be tudj fektetni, de jó tisztában lenned, hogy mire számíthatsz.

  1. Árriasztás: az árrisztás a Lightyear telefonos applikációban elérhető, a webes felületen azonban nem tudod beállítani. Amennyiben hosszú távú, passzív befektető vagy egy jól kidolgozott stratégiával, akkor erre nem lesz szükséged.
  2. Kutatás: a Lightyear nem tesz közzé kutatásokat, amelyeket fel tudsz használni a befektetési startágiád kialakításakor. Van azonban egy blogjuk, ahol a Lightyearrel kapcsolatos posztokat osztanak meg az újdonságokról.
  3. Demo számla: néhány brókercégnél elérhető ingyenes demo számla, ahol meg tudsz ismerkedni a felülettel, valamint ki tudod próbálni a befektetést játékpénzzel. A Lightyear nem kínál demo számlát, de egyébként is ingyenesen tudsz regisztrálni és meg tudod ismerni a felületet.
  4. Befektetési hitel: A Lightyear nem kínál befektetési hitelt az ügyfeleinek, így itt nem tudsz tőkeáttétellel befektetni.
  5. Részvényszűrő: Nem tudsz a részvényekre rászűrni olyan kritériumok alapján mint például a cég mérete, iparága, pénzügyi egészsége és növekedési kilátások, adósságok.

Ezen szolgáltatások nélkül is teljesen jól működik a Lightyear. A fentiek közül egyébként árriasztásra, kutatásokra, szűrésekre vannak szoftverek, amelyeket tudsz használni. Ilyen például a Finviz, Morningstar, Gurufocus.

Lightyear számla- és TBSZ nyitás

A számlanyitás teljes egészében elvégezhető online és nagyon gyors.

Készítettem egy videót a számlanyitás folyamatáról, és a TBSZ számla megnyitásáról, valamint pénzzel történő feltöltéséről:

 

A regisztráció csak a mobil applikáción keresztül lehetséges, a következő lépéseket kell követned:

  1. Töltsd le az alkalmazást a mobiltelefonodra.
  2. Add meg a telefonszámod, ahova egy megerősítő kódot fogsz kapni.
  3. Add meg a személyes adataidat, mint a neved, születési dátumod és email címed.
  4. Add meg a címedet és állampolgárságodat.
  5. Add meg az adózási részleteket.
  6. Add meg néhány adatot a vagyontárgyaid forrásáról.
  7. Fejezd be az azonosítást a személyi igazolványoddal és egy szelfivel.

A személyigazolványod helyett más fényképes dokumentumot is feltölthetsz, útlevelet vagy jogosítványt.

Amikor én regisztráltam, a 6. lépésre nem is volt szükség. Érdemes még tudni, hogy a lakcímed igazolásánál elméletileg szükség lehet arra is, hogy egy közműszámlát is beküldj. Tőlem egyelőre ezt sem kérték.

A regisztráció során be kell állítanod egy 4 számjegyből álló kódot. A későbbiekben ezzel a kóddal fogsz tudni belépni az applikációba.

Van lehetőséged jelszó beállítására is, amire akkor lesz szükséged, ha nem az applikációba, hanem a webes felületre szeretnél belépni.

Pénz beutalása és felvétele

Miután megnyitottad a számlát, már be is utalhatod a befektetni kívánt pénzt.

Arra ügyelj, hogy a kártyás beutalás 500 EUR összeghatárig ingyenes. Ez nem alkalmanként 500 euró, hanem összesen! Ha egyszer eléred ezt a limitet, akkor azt követően bármilyen kártyás feltöltésért 0,5% díjat számolnak fel.

Emiatt érdemes banki átutalással feltöltened a számlád, ami teljesen ingyenes. (Magyar banktól magyar bankhoz tudsz utalni.)

Fontos, hogy add meg a közlemény rovatban az egyedi azonosítódat, így fogják tudni, hogy a te számládra ment a pénz!

Tudsz pénzt utalni egyébként nem csak forintban, de euróban, fontban és dollárban is, más-más számlaszámokra.

Ha úgy döntesz, hogy a befektetéseidet eladod, és ki szeretnéd venni a pénzt a számláról, akkor egyetlen lehetőség erre a bankszámlára történő kiutalás. Ez a bankszámla csak a te neveden lehet, nem tudod családtagnak kiutalni a pénzt.

Értékpapírok be– és kiutalása

A Lightyear felületére más brókercégnél tartott értékpapírjaidat is beutalhatod. Azt érdemes tudni, hogy legalább 1000 USD értékűnek kell lennie a transzfernek.

A transzfer teljesen ingyenes a Lightyear oldaláról, viszont az a brókercég, ahonnan elhozod az értékpapírjaidat, valószínűleg díjat fog érte felszámolni.

Az értékpapírok kiutalását azonban egyelőre még nem engedélyezi a Lightyear. Ez azt jelenti, hogy ha át akarod vinni a befektetéseidet egy másik szolgáltatóhoz, akkor azt először el kell adnod, a pénzt ki kell utalnod, majd újra be kell azt fektetned.

Ez amellett, hogy macerásabb, mint pár kattintással transzferálni, azért is hátrányos lehet, mert amennyiben nyereséget realizálsz eladáskor, adókötelezettséged keletkezik.

Összefoglalás

A Lightyear egy 2020-ban alapított észt startup brókercég. Dinamikusan fejlődnek, és 2024-től TBSZ is elérhető a magyarországi felhasználóknak.

A Lightyear a következő években nagy növekedésen és nagy változáson fog keresztülmenni, és jelenleg nem lehet tudni, hogy az üzleti modelljük hosszú távon fenntartható-e.

A legnagyobb hátránya, hogy új cégként nincs lehetősége felvenni a versenyt megbízhatóság és biztonság terén a nagy nevekkel.

Mindazonáltal a szabályozói háttér rendben van, a befektetők pénze védelem alatt áll 20.000 euróig (amerikai eszközök 500.000 dollárig).

Termékkínálata kb. 3.500 egyedi részvényre, 150 ETF-re és néhány pénzpiaci alapra korlátozódik, viszont ebben benne vannak a világ legnagyobb cégei, valamint a legnépszerűbb ETF-ek is.

A költségei nagyon kedvezőek, egy kis odafigyeléssel akár ingyenesen is igénybe lehet venni, a felülete pedig jól használható.

A regisztráció folyamata egyszerű, nem igényel személyes megjelenést, és online véglegesíthető.

Ha van tapasztalatod a Lightyear felületével – akár negatív, akár pozitív –, írd meg kommentben, hogy mások is láthassák!

Ha még nincsen befektetési stratégiád, vagy bizonytalan vagy, miként kellene okosan befektetned, akkor gyere el az Alapozó Tréningre!

Hasznosnak találtad? Szeretnéd folytatni a tanulást?

Iratkozz fel, és hetente küldök egy összefoglalót a legjobb anyagaimról!