Egy brókercég legyen olcsó, megbízható, könnyen kezelhető, és mindenek előtt: biztonságos. A világ egyik legnagyobb és legjobb brókercége az Interactive Brokers, mely közép-európai központja éppen Budapesten található.

Már számos útmutatót írtam arról, hogy miként kell befektetni, és hogyan kerülhetjük el a felesleges adózást TBSZ számlával.

Aki tisztában van az alapokkal (amit az Alapozó tréningen meg lehet szerezni egy nap alatt), az tudja, hogy egy olcsó és egyszerű értékpapírszámlára van szüksége a befektetései kezelésére, amit egy brókercégnél fog tudni megnyitni.

Röviden videós formában is meg tudod nézni a véleményem:

 

Rendszeresen frissítem az Értékpapírszámlák összehasonlításáról szóló útmutatót, amiben elemezzük a lehetőségeket, és érdemes elolvasni a Legjobb Brókercég Megtalálásáról szóló írásomat is, hogy értsük a miérteket.

2023-tól az Interactive Brokers kínálatában is elérhetővé vált a TBSZ, azaz a Tartós Befektetési Számla, így végre a nemzetközi piacon is versenyképes díjakat hozva Magyarországra.

Ezért most már minden befektetőnek érdemes megismerkednie az Interactive Brokers céggel, mely korábban a TBSZ hiánya miatt nem volt opció a legtöbbek számára.

Ebben az útmutatóban megnézzük az Interactive Brokers brókercéget, a számlát és magát a felületet is.

(Én már évek óta ügyfél vagyok náluk egyedi okokból, így saját tapasztalatomat is meg tudom osztani.)

Van ajánlói program, így ha ezen a linken keresztül regisztrálsz, te 1,000 USD-t kaphatsz, én 200 USD-t.

Mennyire biztonságos az Interactive Brokers (IB)?

Egy brókercég biztonságának megítélése során több szempontot is érdemes figyelembe venni.  Az egyik, hogy maga a cég mennyire biztonságos, a másik, hogy milyen biztosítást és felügyeletet kapunk a számla mellé.

Az Interactive Brokers céghálója

Először is meg kell értenünk, hogy az Interactive Brokers – más cégekhez hasonlóan – nem egyetlen entitásból áll. Az anyacég számos leányvállalatot működtet, melyek régiónként szolgálják ki az ügyfeleket.

Vagyis, másik céggel köt szerződést az, aki például Magyarországról lesz Interactive Brokers ügyfél, és mással az, aki az USA-ból. Így egyrészről érdemes az anyacégről is információt szerezni, de fontos a leányvállalat is, hiszen az dönti majd el, hogy milyen felügyeleti szerv alá tartozunk, és mekkora garancia vonatkozik a számlánkra.

Az Interactive Brokers Ireland Limited

2023-ig a közép-európai ügyfelek egy magyar leányvállalathoz kerültek. (IBCE)

2023.09.28-án az IB bejelentette, hogy egybeolvasztja a magyar céget (Interactive Brokers Central Europe Zrt.) és az ír leánycvállalatot, így a magyar ügyfelek is Írországból kerülnek majd kiszolgálásra.

A TBSZ számla elvileg megmarad, gyakori kérdések a fúzióról itt.

Ez azt jelenti, hogy az ír pénzügyi felügyelet fogja ellátni a felügyeletet ennél a leányvállalatnál, és az ír biztosítási összeg vonatkozik a befektetésekre, ami 20.000 EUR.

A magyar szolgáltatókhoz képest hátrány lehet, hogy nem saját nyelvünkön tudunk utánanézni a jogszabályoknak és kommunikálni a felügyelettel, ha bármilyen problémánk merülne fel.

Előny viszont, hogy a külföldi leányvállalat országszintű diverzifikációt jelent egy Erste broker vagy KBC-hez viszonyítva, melyek egyébként szintén külföldi cégek, de magyar leányvállalattal.

Így végre ténylegesen elérhető lett egy TBSZ számla külföldi szolgáltatónál.

A ír felügyeleti szerv egyébként jónak mondható, hiszen egy EU-n belüli szervezetről van szó, jelentősen jobb reputációval, mint egy máltai vagy ciprusi felügyelet esetében.

Az Interactive Brokers anyacég

Talán ami még fontosabb, hogy maga az anyavállalat mennyire megbízható. Nyilvánvalóan egy nagy, tőkeerős, híres brókercégnek nem lesz érdeke „suttyomban” értékpapírcsalást elköveti a magyar ügyfelek kárára, mert a nemzetközi piacon olyan bizalomvesztést szenvedne el, ami hatalmas kárt okozna.

Márpedig az Interactive Brokers nem egy kis cég: A világ legjobb brókercégeként tartják számon, globálisan mintegy 2,2 millió ügyfélszámlával és 370+ milliárd dollár kezelt vagyonnal.

Az anyacég egy nyílt részvénytársaság (IBKR), mely kötelezi, hogy a pénzügyi kimutatásai nyilvánosan elérhetőek legyenek. Így a pénzügyi problémák azonnal láthatóvá válnak, ami jelentősen csökkenti a manipuláció kockázatait.

(Neked nem kell nézegetni a bróker beszámolóit, elegen megteszik azt, hogy időben kiderüljön, ha nincs rendben valami.)

Részletesen olvashatsz a cég biztonságáról itt, illetve az is sokat elárul, hogy a Standards and Poor „A” besorolással minősítette a céget, ami kiváló eredmény.

Arról nem beszélve, hogy a bankokkal ellentétben – akik nem tartják valójában maguknál az ügyfelek pénzét – a brókerek valóban megvásárolják az ügyfelek értékpapírjait, így azok „fizikálisan” is egy „széfben” vannak, egy letétkezelőnél.

A brókercég csődje így elvileg semmilyen veszteséget nem jelent az ügyfélnek, nem úgy mint egy bank esetében, ahol a számlapénz a bank tartozása az ügyfél felé, és része a cég vagyonának.

Összességében tehát elmondható, hogy az Interactive Brokers az egyik legbiztonságosabb brókercégek egyike jelenleg.

Milyen eszközöket érünk el az IB-n keresztül?

Bár számos brókercég és értékpapírszámla van Magyarországon, csak kevés ad valódi tőzsdei hozzáférést, ami elengedhetetlen, ha nem a bankok által magas jutalékokért értékesített befektetési alapok közül akarunk válogatni.

Mivel a költség elsődleges fontosságú a befektetésekben, ezért a tudatos befektetők jellemzően egyedi értékpapírokat vagy ETF alapokat választanak a portfóliójuk kialakításához. Ezekhez viszont szükség van a piacokhoz való hozzáférésre.

Nem mindegy továbbá, hogy milyen részvényeket, kötvényeket, ETF-eket érünk el, ahogy az sem, hogy milyen devizában tudunk pénzt tartani egy brókernél.

Részvények, ETF-ek az Interactive Brokersnél

Röviden: az IB minden igényt kielégít.

Több mint 90 globális tőzsdén kereskedhetünk: Amerika, Európa és Ázsiai piacokhoz is hozzáférünk. (Köztük a magyar BÉT-hez is.)

A legtöbb befektető számára hazánkban valószínűleg az amerikai piac és az európai tőzsdék a legfontosabbak. Ezek közül minden fontosabb tőzsdét elérünk, sőt még olyan egzotikusnak mondható piacokat is, mint India, Japán, Hong Kong, Szingapúr, Ausztrália…

Mindezt rendkívül alacsony költségek mellett, különösebb hozzáértés vagy beállítás szükségessége nélkül. Felvehetünk short pozíciókat, vehetünk tört részvényeket, az értékpapírjainkat kölcsön adhatjuk és vehetünk fel kölcsönt is.

ETF-ek tekintetében ugyanaz igaz, mint a részvényeknél, annyi kitétellel, hogy az EU-ból csak „szakmai” ügyfelek vásárolhatnak USA-ban kibocsátott ETF-eket, így számukra azok UCITS besorolású, európai kibocsátású megfelelőik érhetőek el. (De ezekből is tengernyi a kínálat.)

Kötvények az Interactive Brokersnél

A hazai brókercégek egyik hátránya, hogy nem kínálnak széles körű kötvénybefektetéseket.

Nem mintha az átlag kisbefektetőnek érdemes lenne egyedi kötvényeket válogatnia, de előfordulhat, hogy valaki szeretne például amerikai kincstárjegyet vásárolni.

Ezt az Interactive Brokersen kívül nem tudjuk máshol könnyedén megtenni TBSZ számlán.

Az IB-nek van egy online elérhető kötvénykeresője, ahol számos ország állampapírjait elérjük, közte például a magyar állampapírokat is. (A magyar lakossági állampapírokat nem, de azokat a Kincstárnál érdemes vásárolni.)

Több mint 30 ezer vállalati kötvény, több mint ezer amerikai kincstárjegy, és közel 3 ezer nem amerikai államkötvény érhető el.

Vásárolhatunk német, francia, spanyol, de akár görög államkötvényeket is. (Természetesen csak megfelelő hozzáértés mellett.)

Egyéb elérhető befektetések

A részvényeken, kötvényeken és ETF-eken kívül számos más befektetési eszköz is elérhető az Interactive Brokersnél.

Vásárolhatunk kriptopénzeket, devizákat, opciókat, köthetünk határidős ügyleteket, vagy fektethetünk aktívan kezelt alapokba is.

Ami a devizákat illeti, 23 féle devizában tarthatunk pénzt a számlán, köztük forintot is. Ezeket be- és ki is utalhatjuk.

(Tovább többek között: AUD, CAD, CHF, CZK, DKK, EUR, GBP, HKD, JPY, MXN, NOK, NZD, SEK, SGD, USD)

Saját tapasztalatom szerint egy ideje nem enged az IB forintról dollárt váltani, ha nem kapcsolódik hozzá valamilyen tranzakció. Ez csak annyit jelent, hogy az átváltott dollárt be kell fektetni, vagy el kell utalni a váltást követően.

(Egy magyar szabályozásra hivatkoztak, és ez meg is szűnik elvileg azzal, hogy az ír céghez kerülünk.)

Milyen az ügyfélszolgálat?

Az egyik legtöbbek által említett hátránya az Interactive Brokersnek a lassú / túlterhelt ügyfélszolgálat.

Számos esetben előfordult velem, hogy kérdeznem kellett az IB-től, és az igazság az, hogy sosem tapasztaltam problémát.

Tény, hogy nagyon macerás őket emailen vagy telefonon keresztül elérni, ha egyáltalán lehetséges.

A legjobb módszer, hogy online chatben veszed fel velük a kapcsolatot, és szinte azonnal (értsd perceken / max. órákon belül) válaszolnak. 

Onnantól kezdve, hogy sikerült kapcsolatot létesíteni az ügyfélszolgálattal, mindig szakmailag kifogástalan választ kaptam, és készségesen segítettek a probléma megoldásában.

Vedd figyelembe, hogy az ügyfélszolgálat a chaten angol nyelvű.

(Korábban az MNB kisebb bírságot szabott ki az IB-re, amelyek egyik oka az ügyfélpanaszok jogszabályi határidőn túli megválaszolása volt.)

Milyen költségekkel kell számolni?

Az Interactive Brokers az egyik legolcsóbb brókercég világszerte, így a befektetőknek alapesetben minimális költségekkel kell csak számolniuk.

A normál számlán nincsen számlavezetési díj vagy inaktivitási költség. 

A TBSZ számlának azonban havi 2.000 Ft minimum díja van, ami elsőre soknak tűnhet, de nem annyira vészes. (A TBSZ-ről lentebb olvashatsz…)

Havonta egy kiutalás is ingyenes, és a beutalásnak sincsen költsége a bankodnál az utalásra felszámolt díjon felül.

Devizaváltás: 0,2 bázispont, de min. 2 USD.

Ez azt jelenti, hogy 10.000.000 Ft átváltására 20.000 Ft költséget kell számítani.

Összehasonlításképpen az Erste és KBC nagyjából 1%-os átváltási díjat számol fel, így egy ekkora befektetésen 100.000 Ft költségünk lenne.

Részvény, ETF vásárlás:

  • USA részvénypiac: 0,005 USD / részvény, de min. 1 USD. (Példa: 1.000.000 Ft Apple részvény kb. 350 Ft)
  • EU részvénypiac: 0,05%, de min. 4 EUR. (Példa: 1.000.000 Ft részvény: kb. 1.600 Ft)

Összehasonlításképpen az Erste és KBC brókereknél mindkét tranzakció kb. 3500 Ft-ba kerülne.

Lényegében ennyi költséggel kell számolni, ami egy hosszútávú befektetőnek elhanyagolható.

Interactive brokers költségei táblázatban

Interactive brokers költségek

A táblázat jobb oldali oszlopában látható a megjegyzésem, más hazai brókerekkel összehasonlítva. Összességében egy olcsó és megbízható, szolgáltatásait tekintve kiemelkedő brókercégről van szó.

Akkor miből él a brókercég?

Lehet benned is felmerült a kérdés, hogy ilyen költségek mellett, meddig működhet egy brókercég. Megnyugtatlak, nem kell féltened az Interactive Brokerst:

  • Egyrészről az ilyen méretű brókerek már abból megélnek, hogy nagyon sokan (hanyagul) parkoltatnak náluk pénzeket, amiket rövid távon, alacsony kamatozású eszközökbe fektethetnek. (Ez a fő bevételi forrás.)
  • Egy másik bevételi forrás számukra a befektetési hitelekre kapott kamatok.
  • Végül sokan kereskednek, így a sok kicsi is sokra megy.

Sok ingyenes bróker ezen felül eladja a megbízásokat azoknak a piacoknak, ahol a legtöbbet fizetik értük, így rejtett módon terhelve az ügyfeleket. (Ez a PFOF, amiről itt írtam: Robinhood, Revolut és más ingyenes brókerek.)

Az Interactive Brokers a „Lite” csomagban használja a PFOF módszert, de ez tudtommal csak az USA-ban elérhető, és egyébként sem vonzó.

Az árazásról részletesen az IBKR honlapján tájékozódhatsz, az általam bemutatott költségek tájékoztató jellegűek, a bróker oldalán találod a hivatalos díjakat.

Interactive Brokers TBSZ számla

A TBSZ számláról itt olvashatsz részletesen. A lényeg, hogy megspórolhatod a magyar adókat, ha 5 évig nem veszel ki pénzt a számláról. Ajánlott tehát TBSZ számlán takarékoskodni.

Sokan attól tartanak, hogy mivel a cég már nem magyar, lehet nem fog már sokáig TBSZ számlát kínálni. Ezen felül a cég költözése óta megjelent a Gyakori Kérdések között egy plusz információ, miszerint a NAV-nál be kell jelenteni a TBSZ számlanyitás tényét!

Az Interactive Brokersnél 2023 óta lehet TBSZ számlát nyitni, de hátránya a viszonylag magas (2.000 Ft) minimum havidíj. Ez azonban „levásárolható”, azaz ha nem kereskedünk rendszeresen, akkor nem lesz további vásárlási jutalékunk.

Ezen felül korlátlan számlát magában foglal, míg más brókereknél a számlavezetés évről évre nő, ha mindig TBSZ-re takarékoskodunk.

A magyar brókereknél – ahol érdemes számlát nyitni – jellemzően néhány száz forint a számlavezetés számlánként, a befektetés (vásárlás) költsége pedig kb. 0,4%, de min. 6-9 EUR. Ezen felül kb. 0,15% állománydíjat számítanak fel. (Aktuális összehasonlítás itt.)

Ezekkel összehasonlítva azt lehet mondani, hogy TBSZ számla esetén nagyjából egy átlagos 5 mFt-os portfólió, és rendszeres megtakarítás mellett már a legjobbra jön ki az Interactive Brokers költség oldalról.

(Három egyszerre futó TBSZ számlát feltételezve.)

Az Interactive Brokers TBSZ számlával kapcsolatos gyakori kérdéseit itt találod. Ha nem tudsz angolul, akkor jobb klikk, fordítás magyarra. (Chrome böngészővel működik.)

Ezzel a kalkulátorral összehasonlíthatod a meglévő számláddal, vagy más brókerekkel:

Meglévő ügyfélként a TBSZ megnyitását az online felületen, a beállítások (settings) menüben találod, a további számlanyitás alatt.

A számlanyitás gombra kattintása után nekem azonnal létre is jött a TBSZ és 10 percen belül már tudtam is utalni rá a normál számláról.

A TBSZ számlára csak pénzt lehet tenni, vagyis ha már rendelkezel értékpapírokkal náluk, és szeretnéd azokat TBSZ-re tenni, akkor el kell adni őket (nyereség után adózási kötelezettség), és újra megvásárolni a TBSZ számlára.

A kereskedés azonban nem aktiválódik az új számlán 1-2 munkanapnál hamarabb, így ha meglévő értékpapírokat akarsz „átvinni”, akkor ne add el őket addig, amíg nem bizonyosodtál meg róla, hogy aktív a számla. (Ezt onnan tudod, hogy a megbízás leadásánál tudsz választani, hogy melyik számlán adod le.)

Hogyan néz ki az Interactive Brokers felülete?

A regisztráció folyamatáról lentebb olvashatsz, először azt nézzük meg, hogy mi vár majd a regisztrációt követően.

IBKR belépés

Ahogy az egy modern brókercégtől elvárható, mindent online fogsz tudni intézni, amihez egy felhasználónévvel és jelszóval tudsz belépni, valamint a kétlépcsős azonosításhoz a mobiltelefonodra kapott SMS kódot kell megadni.

Interactive Brokers Login

Ezt követően már bent is vagy a számládban, ami gyakorlatilag innentől kezdve nagyon hasonlóan működik egy internetbankhoz…

Fordítás magyar nyelvre

Amikor ezt az útmutatót írom, nálam nem jelenik meg a magyar nyelv. Igaz, én még akkor lettem ügyfél, amikor az IB még nem magyar cég volt, és nem is magyarul regisztráltam.

A lényeg, hogy amennyiben nem magyar a felület, egy Chrome böngészőben történő jobb klikk után „fordítás magyar nyelvre” funkcióval bármilyen oldalt lefordíthatsz magyarra, így ezt is:

Ezt követően már gépi fordításban ugyan, de magyar fogod látni a felületet. Mivel csak néhány gombot kell tudni használni alapesetben, ez szerintem a legtöbbek számára megugorható.

Kereskedés: részvény, ETF

A kereskedés rendkívül egyszerű. A nagy kék gombra kell kattintani, majd megadni a részvény / ETF azonosítóját (ticker), vagy elkezdeni begépelni a nevét.

A mező folyamatosan keres, és kiadja a találatokat, így könnyen megtalálunk bármit.

kereskedési felület ibkr

Azt, hogy mit akarunk venni nem itt kell eldönteni. Az a befektetési stratégiánkból fog következni, így mire elvileg ide eljutsz, már pontosan tudod, hogy mire van szükséged.

Ha nincs még befektetési stratégiád, akkor neked az Alapozó Tréningre érdemes eljönnöd.

Megbízás megadása

Ha kiválasztottad a terméket, akkor meg kell adnod, hogy mennyit akarsz vásárolni, és maximum milyen áron.

A különböző megbízási típusokról részletesen olvashatsz ebben az útmutatóban: Hogyan kell tőzsdézni?

A lényeg, hogy megadhatsz piaci árat is, vagy megadhatsz egy limit árat, egy kicsivel az aktuális ár felett. Ennek az árnak és a vásárolni kívánt mennyiségnek a szorzata lesz az összeg, amit befektetsz.

Ha például az aktuális pillanatban 102,4 -en áll egy részvény, amit meg akarsz venni, akkor megadhatsz limit árnak 105-öt. Ekkor azt mondod, hogy a mostani áron teljesüljön, de maximum 105-ön.

(Ez pusztán azért számíthat egy hosszú távú befektető esetében, mert mire leadod a megbízást, lehet, hogy elugrik az árfolyam, és lehet 110-en már nem akarsz venni. De ekkora napon belüli ugrás extrém ritka.)

Ezt követően a megbízás bekerül a rendszerbe, és látod a nyitott megbízásaid között. Ha a tőzsde nyitva van, és az árfolyam az általad megadott áron belül van, akkor szinte azonnal teljesülni is fog a megbízás.

ETF vásárlása az Interactive Brokers felületén

Megmondom őszintén engem meglepett, mennyire bonyolult is az IB-nél a megfelelő ETF-et kiválasztani, megtalálni. Szerencsére ez csak egy egyszeri munka azoknak, akik passzív befektetést akarnak, hiszen ha egyszer választottunk, később elég mindig ugyanabból venni még.

Úgy tűnik, hogy nem is minden tőzsdén lehet minden ETF-et megvásárolni.

Tapasztalatom szerint a legegyszerűbb elsőként az ETF nevére rákeresni, méghozzá a főoldali keresőben, és nem a megbízási ablakban. (A megbízási ablakban én nem látom a további találatok TICKER-jeit.)

Itt figyeljünk, hogy egy „további találatok” gomb alatt még sok opció megbújhat:

Ha rákattintunk a további találatok gombra, az ablak lenyílik. Nézzük végig a folyamatot az MSCI ACWI ETF-el:

Fontos, hogy a sárgával jelölt „Stock” jelenti a részvényt, ETF-et. A többi lehetőség opciós kereskedésre való. A zölddel aláhúzott betűkombináció a TICKER – az ETF azonosítója, a második pedig a tőzsdét jelöli. (EBS – Svájc, LSE – London: ezekre Google-ben rákeresve, hogy „EBS exchange” meg fogjuk találni.)

Nézzük végig a listát, és a biztonság kedvéért hasonlítsuk össze a választott ETF oldalán található tickerekkel. Akár az ETF saját oldalán, akár a JustETF.com oldalon nézzük, találunk egy „LISTINGS” részt. Itt látjuk, hogy melyik tőzsdén, milyen devizában, milyen ticker alatt lehet megvenni az ETF-et.

Látható, hogy ennél az ETF-nél két típus is elérhető a londoni tőzsdén más-más devizában. Ha forintból vásárolunk, akkor szinte mindig váltani kell pénzt, a befektetési eredményre pedig nincs hatással a jegyzési deviza. (Én preferálnám az USD vagy EUR alapút, ettől függetlenül)

De ha valakinek EUR-ban van a pénze, akkor nyilván megúszhatja a váltási költséget, ha EUR-ért vesz ETF-et.

Nézzük meg az Interactive Brokers listájában, hogy találunk-e olyat, amelyik ez alapján EUR-ban lesz például jegyezve. Az „IUSQ” ebben az esetben a Xetrán kereskedett, elvileg EUR-ban jegyzett ETF, megtalálható az említett LISTINGS között.

Kiválasztjuk, és a termék adatlapjára érkezük…

A piros aláhúzás jelöli az aktuális árfolyamot. Látjuk mellette a vételi és eladási árfolyamot, ebből egy spread is számolható. Ha „C” van az árfolyam előtt, az annyit jelent, hogy jelenleg a tőzsde zárva van, és ez az utolsó záróár – Closing price. A kis ikonokra kattintva információt kapunk a tőzsdéről, ahol vásárolunk.

Ami furcsa elsőre, hogy sehol nem látjuk a devizát feltüntetve az IB oldalán. Úgy tudjuk ellenőrizni a devizát, ha nyitunk egy ajánlati ablakot a „VÉTEL” gombbal, és legörgetünk…

A mennyiséget megadhatjuk darabszámban, vagy devizában is. Az itt látható deviza az, amiben jegyezve van az ETF.

Így tehát ellenőriztük a tickert a listing oldal segítségével, és ellenőriztük a devizát is, amiben vásárolunk. Ha ennek ellenére bizonytalanok vagyunk, írjunk az ügyfélszolgálatnak, és segíteni fognak.

Csak az első vásárlás nehézkes, utána már csak pár kattintás.

A portfóliód megtekintése

A menüsorban a portfólió fülre kattintva láthatod, hogy milyen eszközök vannak a számládon, és azok teljesítményét.

Nagyon jó az IB felületén, hogy a teljes portfólióra automatikusan megnézheted a havi / éves teljesítmény alakulását grafikusan. Sőt, torta diagramokon az egyes ágazatokban szerzett részesedéseidet is láthatod.

IBKR graph

Sokakat érdekelhet, hogy az Interactive Brokers ESG (társadalmi felelősségi) szempontok szerint is osztályozza a portfóliód, méghozzá azokat a szempontokat figyelembe véve, amik számodra fontosak.

(Ezt te egyedileg tudod beállítani.)

ESG

Megmondom őszintén, én csak kipróbáltam ezt a funkciót, és nincsen rendesen beállítva, de ettől függetlenül egy hasznos dolognak gondolom.

Kimutatások, adóigazolások

Gyakorlatilag bármilyen részletességű kimutatást el tudunk készíteni, és bármikor lefuttathatjuk ezeket.

Az online felület részletes költség, osztalék, kereskedési és egyéb kimutatásokat tud készíteni akár egy évre visszamenőleg is. Ezt online vagy PDF formában is megtekinthetjük, lementhetjük.

Én csináltam egy egyedi lekérdezést, amiben minden költséget és bevételt lekérdezek az elmúlt egy évre. Ezt bármikor módosíthatom is, és akár több egyedi kimutatást is készíthetünk.

IBKR lekerdezesek

Ami azonban a legmegdöbbentőbb, hogy az Interactive Brokers automatikusan elkészíti a magyar SZJA bevalláshoz szükséges dokumentációt. Konkrétan legenerálja az M30-as nyomtatványt.

Vagyis elég ezt évente egyszer adóbevallás előtt letölteni, és átnézni.

(Amennyiben szükség van rá, mert ugye TBSZ számla esetében elvileg nem kell ilyesmi.)

Interactive Brokers elemzések

Ha valaki egyedi részvények vásárlásában gondolkodik, akkor számára igazán hasznosak lehetnek az IBKR felületén található elemzések.

Csak egy példát kiemelve, a Morningstar részvényelemzései ingyenesen elérhetőek a felületen, amiért egyébként sokan éves 250 dollárt fizetnek.

Ez a szolgáltatás az egyik legjobb minőségű részvényelemzés, amely pro és kontra érveket ad a részvények mellé, láthatjuk belőle a Morningstar MOAT besorolást, a Morningstar csillagok számát (1-5) valamint a Morningstar szakértője által adott „Fair Value” becslést.

morningstar-ibkr

A teljes Morningstar elemzés a cégről elérhető írásos formában, amit egyébként csak az előfizetők kapnak meg a Morningstar oldalon.

De rengeteg más eszközzel is elemezhetjük a részvényeinket, így például a „piaci zsongást” is láthatjuk egy ábrán szemléltetve, vagy faktorok alapján is megnézhetjük, az adott részvény miben lesz erős.

interactive-brokers-piaci-elemzes

Nem mondom azt, hogy ezek alapján érdemes lenne egyedi részvényeket válogatni, hiszen ezek csak eszközök, amiket esetleg be lehet építeni egy stratégiába.

Viszont azt látni kell, hogy olyan szintű adathozzáférést kapunk a számla mellé, amely mérföldekkel meghalad bármit, amit a magyar brókerek kínálni tudnak.

Mindezt ingyen.

Profi kereskedőnek több platform is a rendelkezésükre áll: van letölthető asztali- és telefonos applikáció is. A fent bemutatott felület az alap online számla, amit alighanem a legtöbben használnak.

Interactive Brokers számlanyitás

A számlanyitás teljesen online történik, nincs szükség személyes megjelenésre.

(Meglévő ügyfélként a beállítások alatt találod, a további számlanyitás alatt a TBSZ nyitási lehetőséget.)

Ha ezen a linken keresztül regisztrálsz akár 1,000 USD bónuszt kaphatsz IBKR részvények formájában. (Én pedig az ajánlói 200 USD-t.)

A számlanyitáshoz természetesen szükséged lesz a hivatalos dokumentumaidra:

  • Személyes adatok és elérhetőség
  • Email-cím, és annak megerősítése
  • Jövedelemre és adóügyi illetőségre vonatkozó adatok (bevallás alapon)
  • Kereskedési tapasztalat és célok ismertetése (bevallás alapon)
  • Bankszámlaadatok

Kérni fognak egy személyi igazolványt, lakcím kártyát, és valószínűleg egy, a lakcímedre érkező közműszámlát.

Ezeket be kell fotóznod, fel kell töltened, és várni, hogy jóváhagyják.

Pénz beutalása / Wise utalás

A sikeres regisztrációt követően nincs más teendő, mint beutalni a kívánt összeget. Ehhez csak a felső menüpontban a tranzakciókat kell kiválasztani, és megadni az utalás típusát.

Használhatsz hagyományos banki utalást vagy transzferálhatsz egyenesen egy Wise számláról:

interactive brokers wise utalás

Innentől már csak végig kell kattintgatni a lépéseket. A hagyományos utalásnál ez annyi, hogy meg kell adnod a bankod adatait és az utalandó összeget, hogy azt a lehető leggyorsabban a számládhoz tudják társítani.

(Utalás előtt mindig értesíteni kell az Interactive Brokerst ezen a felületen, de a banki adatok elmenthetőek.)

Ezt követően egy bankszámlaszámra fogsz tudni utalást indítani a bankodtól, amire a bankszámlád belföldi kondíciói lesznek érvényesek. (Használhatsz természetesen Revolut számlát is.)

Természetesen más devizában is utalhatsz, nem szükséges forintot utalni.

Összefoglalás: Interactive Brokers

Az IB tehát egy biztonságos, globálisan is elismert brókercég, amely az európai ügyfeleket Írországból szolgálja ki.

Termék kínálata óriási, költségei kedvezőek, felülete jól használható. (Kezdőknek kellően egyszerű, a profiknak viszont számos elemzése eszköz áll a rendelkezésükre.)

A regisztráció folyamata egyszerű, nem igényel személyes megjelenést, és online véglegesíthető.

Fő hátrányaként az ügyfélszolgálatot szokás említeni, de nekem nem volt vele problémám eddig.

Ezen felül vagy angol nyelvtudásra, vagy fordító szoftver használatára lehet szükség.

Ha van tapasztalatod az IBKR felületével – akár negatív, akár pozitív – írd meg kommentben, hogy mások is láthassák!

Ha még nincsen befektetési stratégiád, vagy bizonytalan vagy, miként kellene okosan befektetned, akkor gyere el az Alaopzo Tréningre!

Hasznosnak találtad? Szeretnéd folytatni a tanulást?

Iratkozz fel, és hetente küldök egy összefoglalót a legjobb anyagaimról!