Mit gondolsz, neked mennyi pénz kell, hogy elégedett legyél?

Van egy szám már a fejedben, amit ha sikerül összegyűjtened, akkor eléred a pénzügyi szabadságot és többé már csak a hobbijaidnak fogsz élni? Vagy kigondoltál magadnak egy havi bevételt, amit ha elérsz, végre nyugodt, és boldog leszel?

Vigyázz, mert lehet, hogy csapdába sétálsz…

A tervezés fontos. A pénzügyi célok felállítása az első lépés az anyagi biztonság, és a szabadság felé. Minden mentoráltammal az első dolgunk, hogy átnézzük a céljait, és kiszálmoljuk az ezekhez szükséges pénzeket.

De amiről keveset lehet hallani, az az, hogy könnyen át lehet esni a ló túloldalára is.

Természetesen nem a tervezéssel, de az újabb, nagyobb dolgok vásárlásával, a még több és több pénz hajszolásával.

Kezdő pénzügyi tanácsadó koromban „volt szerencsém” megismerni egy-két pesti nagymenő értékesítőt, akiket semmi más nem motivált, csak a minél magasabb jutalék. Ők voltak azok, akik jobban ismerték a jutaléktáblát, mint magát a terméket, amit eladtak az ügyfeleiknek.

Egyértelmű, hogy a pénz egy olyan motivációt adott nekik, amely sajnos az emberi értékek kárára ment, hiszen teljesen mindegy volt, hogyan jár az ügyfél a konstrukcióval egészen addig, amíg ők jól jártak vele.

Így az egykor nemes cél könnyen átmehet egy végtelen versennyé, ahol már semmi nem elég jó, és nincs az a pénz, ami elégedettséggel tudna eltölteni. Sajnos könnyen előfordulhat, hogy a még több pénz nem boldogságot, hanem még több stresszt hoz az életedbe.

Ezt nehéz elképzelni, amikor még viszonylag keveset keres az ember. Azonban újra és újra látom másokon, és érzem magamon is, amint ez megtörténik. 

Azért, hogy ez ne forduljon veled elő, olvasd el a cikkemet, mely gondolatébresztő lehet számodra is. Előtte viszont nézd meg az alábbi videómat, ahol számodra is nyilvánvalóvá válik, nem kell több száz millió forint a pénzügyi szabadság eléréséhez.

 

 (Ne maradj le a hasznos videókról: Klikk ide, és iratkozz fel a YouTube csatornámra!)

Most, hogy megtudtad, mit is jelent pontosan a pénzügyi szabadság, érdemes megismerkedned a hedonista futópad kifejezéssel.

A hedonista futópad

Sokszor álmodozol arról, hogy egy szép nagy házba költözz, vagy arról, hogy megvedd álmaid autóját? Amikor pedig végre a tiéd lesz a nagy ház, és a prémium autó, akkor végre boldog lehetsz, és végre megkapod majd a neked járó elismerést? Ha igen, akkor valószínűleg már te is futsz a hedonista futópadon, csak még lehet nem tudtál róla.

Az élet egyik legnagyobb csapdája az, ha felszállsz erre a futópadra, széthajtod magad, és majd csak a halálod napjával szállsz le róla. A boldogságot pedig hiába is üldözted végig, valahogy sosem sikerült utolérned. Hiába a nagy ház, nyaraló, prémium autó, valahogy sosem voltál igazán boldog.

Ássunk kicsit mélyebbre…

Két pszichológus (Brickman és Cambell), már 1971-ben megfogalmazták a hedonista adaptáció fogalmát, de csak húsz évvel később, Michael Eysenck hasonlította azt a futópadhoz, és terjedt el a világban.

A két pszichológus, kutatásai során azt találta, hogy nem a körülmények határozzák meg a boldogságunkat. Van egy bizonyos boldogsági szinted, és a legtöbb esetben ehhez fog az aktuálisan érzett boldogságod visszatérni, bármilyen nagyszerű, vagy szörnyű dolog történjen veled.

Egy 1978-ban elvégzett kutatás során olyan személyeket vizsgáltak, akik egy baleset miatt lebénultak, és olyanokat, akik megnyerték a lottót. A kutatás eredménye a vártnál is megdöbbentőbb volt, hiszen már néhány hónap után azt találták, hogy ugyan a hatalmas nyeremény, illetve a nagy tragédia teljesen kibillentette a boldogsági szintjüket pozitív illetve negatív irányba, de hamarosan ugyanannyira voltak boldogok, mint előtte.

Tehát, a legnagyobb életeseményekhez is gyorsan, és könnyen tudsz alkalmazkodni. Éppen ezért, nem érdemes hosszú távú elégedettséget, boldogságot várni a legújabb telefonodtól, autódtól, de még a kacsalábon forgó palotádtól sem. Nézzük is, mit érdemes tenned.

Mit jelent számodra a pénz?

Első lépésként, érdemes átgondolnod, hogy számodra mit is jelent a pénz. A pénzt eszközként használod, mely abban segít, hogy megvalósítsd azokat a dolgokat, amiket szeretnél, vagy ebben méred a sikered, és azt, hogy mennyire vagy értékes?

A „könnyen jön, könnyen megy” felfogást folytatod, amikor megkapod az év végi bónuszodat, vagy az egészet inkább befekteted, hogy azzal is növeld a nyugdíjra felhalmozott tőkédet? Az „egyszer élünk” jeligével vásárolod meg a következő külföldi nyaralásodat is, vagy már az is kiborít, ha egy éttermi vacsorát ki kell fizetned?

Érdemes lehet e kérdésre több időt is rászánnod, és egy kis önismereti utazásra indulnod. Ehhez kapsz segítséget ebben a cikkemben: Pénzügyi személyiségtípusok: Te melyikbe tartozol?

Ne csak a pénz motiváljon

A pénz a legtöbb esetben csak addig jó motiváló eszköz, amíg nem biztosított számodra a biztonságos megélhetésed. Úgy gondolom, ha ma Magyarországon megkeresed a budapesti nettó átlagkeresetet, akkor már nem szabad, hogy anyagi problémáid legyenek. (Ez mondjuk nettó 328.000 forint.)

Hidd el, hogy ennyi pénzből már bőven ki lehet jönni, és boldog is tudsz lenni. Én is kevesebből élek minden hónapban, és teljesen boldog vagyok azzal az életszínvonallal, amit ekkora összeg biztosítani tud számomra.

E felett az összeg felett érdemes más motivációt is keresned a pénzen kívül, hiszen ha csak a pénz fog motiválni, akkor a pénz fog irányítani téged, és nem fordítva. A tetteidet, gondolataidat leginkább az fogja irányítani, hogyan tudsz még többet keresni, és egy idő után arra eszmélhetsz, hogy nem a belső értékeidet követed.

Ez rövid távon úgy tűnik jó üzlet: büszke lehetsz magadra, símogatja az egód, és némi szabadságot is ad, hogy többet keresel. De ha a pénzt elköltöd, rájössz, hogy nem leszel boldogabb, és egyre többet kell költened. Ha félreteszed, akkor pedig nagyon hosszú időn keresztül valójában nem emelkedik az életszínvonalad, és akár évtizedeken keresztül a pénzt kell hajtanod, míg meglesz a szükséges összeg.

Saját tapasztalataim…

Ahogy elkezdtem jobban keresni, elkezdtem többet megtakarítani és befektetni. Az első pár hónapban szuper érzés volt. Aztán rájöttem, hogy valójában SEMMI nem változott meg az életemben. Még évekig kell ugyanezt az összeget félretennem, hogy elérjem az újabb (akkorra már megnövelt) pénzügyi célomat.

Régen azt gondoltam, hogy ha valaki keres havi 3 millió forintot, az mennyire nagy szám, és mennyire más élet. Most azt látom, hogy egy ilyen fizetés mellett aki ügyes, az félretesz mondjuk havi 1,5 millió forintot. Ilyen életszínvonal mellett kapásból félmilliót mondjuk csak nyugdíjra, így marad havi 1 millió forint, egyéb célokra.

Ha venni szeretne egy lakást, mondjuk 80 millió forintért, akkor neki is 80 hónapon keresztül félre kell tennie ezt a pénzt. Ez nyilván sokkal kevesebb, mint ha 20 éven keresztül spórolna lakásra, ezt értem. De az agyunk nem ilyen racionális: 80 hónapon keresztül igazából nem változik semmi az életében, 6 éven keresztül „csak megtakarít”. Aztán lesz egy nagyobb háza / lakása… na bumm. (Ez tudom, hogy nem boldogítja hosszú távon.)

Remélem, nem értesz félre: nem azt mondom, hogy nem jó dolog, ha többet keresel, vagy ha többet tudsz félretenni. Csak azt mondom, hogy nagyon könnyű hozzászokni, és az egy délibáb, hogy ha majd X meg Y összeget keresel, akkor boldogabb leszel.

Ha az illető csak azért vállalt egy munkát, vagy csak azért épít egy céget, hogy több pénzt keressen, akkor az a 6 év borzalmas lesz, mindegy milyen házban lakik. A havi 3 millió forintos fizetés megszerzésének kényszere óriási teher tud lenni! Onnan senki nem akar visszaesni, és csak nagyon kevesen merik felvállalni a kevesebb fizetést, egy nyugodtabb életért cserébe.

És akkor megint ott vagyunk, ahonnan indultunk, egy taposómalomban, ami nem változott, csak még nehezebb tekerni!

Természetesen, tudom, hogy a pénz hiánya is sok problémát szülhet, ezt szerintem nem kell ragozni…

De tedd fel magadnak a kérdést…

Az egyik legfontosabb kérdés szerintem a pénzügyeinket, sőt, az ÉLETÜNKET tekintve, hogy

MENNYI AZ ELÉG?

Mielőtt erre válaszolnál, még egy gondolatot szeretnék megosztani veled. Gyakran használnak trénerek, coachok, vizualizációs technikákat, és kérik meg a közönséget, hogy képzeljék el a tökéletes életüket.

Ilyenkor nagyon könnyen azt hihetjük, hogy a tökéletes élet, az valami teljesen más, mint ahol most élünk. Hawaii szigetek, napsütés, pálmafák, egy piros sportautó – no meg a család. Viszont szerintem sokszor ezek a képek „félrecsúsznak”.

Tök jó egy hónapig Hawaiion nyaralni, de ott élni teljesen más. Tök jó hátrahagyni 1-2 hónapra az otthonod, szüleid, a barátaid, de egy életre elköltözni teljesen más. Szerintem valójában azok a legboldogabb emberek, akik akkor sem változtatnának sokat az életükön, ha hirtelen megnyernék a lottót. Ők azért boldogok, mert a belső értékeik alapján építik az életüket, és nem mások céljait üldözik. 

Úgy élnek, ahogy a szívük diktálja, és megtanultak megelégedni dolgokkal. Az egyszerű élet is lehet boldog. Egy panellakásban is lehet szuper életet élni. (Én már csak tudom.) Az álom élet? Az nem a béke, nyugalom, a család, a szeretet, az egészség, a szabadság? Tényleg olyan sok pénz kell ehhez?

És akkor most ennyi felvezetés után, kérlek szépen, hogy tedd fel magadnak a kérdést, és komolyan gondolkozz el rajta:

Neked mennyi pénzre lenne szükséged, amiből boldogan tudnál élni?

Ha elképzeled a tökéletes napodat, a tökéletes lakóhelyeden, akkor mit látsz?

Ehhez mennyi pénzre lenne szükséged?

Időről időre gondold ezt végig szerintem. Amikor az életedet tervezed, gondolj erre. Ne hidd, hogy ha sok pénzed lesz, akkor megoldódnak a problémáid, vagy akkor majd nem leszel ideges. A kettőnek nem sok köze van egymáshoz. Ha nem lenne problémád, akkor az lenne a problémád, hogy nincs értelme az életednek.

Láttam már nem egy olyan embert, aki elérte a sok pénzt, amire úgy vágyott, és végül ebben égett ki. Hiszen, ha már megvan a cég, meg van a pénz, a gyerekek élete sínen van, akkor mi lehet a következő lépés? Mi értelme felkelni? Főleg akkor nehéz ezt megválaszolni, ha valaki csak a pénzért építkezett előtte. Ha nem volt küldetés, ha nem volt belső cél.

Ezért amire szerintem sokkal jobban érdemes figyelni, azok a belső céljaid, a hivatásod megtalálása, a szenvedélyes munka keresése. Ha megtalálod, amit szeretsz csinálni szívvel-lélekkel, akkor abból előbb-utóbb pénzed is lesz elég.

Ehhez persze nagyon jó, ha kordában tudod tartani az életszínvonalad, mert sokkal könnyebben váltasz munkát, vagy kezdesz el vállalkozni, ha nem havi 3 milliót kell összekaparni a megélhetéshez, csak mondjuk 200 ezer forintot. (Mint nekem.)

Sokan alulbecsülik, mennyi kell

Tegnap kitettem ezt a blogposztot, és este gondolkodtam még rajta. Eszembe jutott, hogy azzal is gyakran találkozom, hogy valaki azt gondolja, hogy viszonylag alacsony fizetésből elérheti majd a céljait….

Főleg fiataloknál látom azt, hogy nagyon soknak tűnik havi 200-300 ezer forint fizetés, és valójában nem gondolják végig, mennyi mindenre kell futnia ennek az összegnek.

Vagyis, legyünk azért reálisak. Ha két ember dolgozik 320.000 forintért egy háztartásban, az azért szép összeg. De amint az egyikőjük a gyerkőcökkel van otthon, vagy amint lakáshitelt kell fizetni, esetleg orvosi dolgokra is költeni kell, ez a pénz már nem is olyan sok.

Arról nem beszélve, hogy egy csomó hosszútávú célod is lehet az életben: ha mást nem, nyugdíjba szeretnél menni. De lehet nyitni szeretnél egy kávézót, vagy évente el szeretnél menni egy nagyobb utazásra.

Ezek bizony nem kis tételek. Ha össze akarsz gyűjteni mondjuk 20-30 milió forintot, akkor az még havi 100 ezer forintossával is több mint 10-15 év. Nyilván sokkal több lehetőséged van, ha többet keresel, és ezáltal több dolgot tudsz megvalósítani.

Egy havi egymillió forintos bevétel már elég ahhoz, hogy fenntartsd a családodat, és mellette tudsz gondolni a jövődre is. Már nem kell a pénz miatt aggódni, ha nem szállnak el a költéseid, és értelmezhető távon belül meg tudsz valósítani nagyobb célokat is.

Tehát nem azt mondom, hogy nem jó többet keresni. Viszont a boldogságodat valahol már nem kéne, hogy a több pénz befolyásolja, és valahol a több pénzért (és a kacatokért) már nem érdemes a szabadságot feláldozni. 

Ha teheted, szerintem tanulj, fejlődj, csináld lelkesen amit csinálsz, és keress több pénzt, mint az átlag. De közben őrizd meg a szabadságod, sőt növeld azt azáltal, hogy kordában tartod az életszínvonalad.

Hogyan tartsd kordában az életszínvonaladat?

Számtalanszor tapasztalhattad már a saját bőrödön is, hogy a legújabb telefon, a márkás táska, vagy a heti kényesztető masszázs, csak ideig-óráig tud örömet okozni. Ahogy már olvastad, így van ez a nagyobb dolgokkal is.

Tehát, hiába veszed meg a nagyobb házat, a luxusautót, hosszú távon nem leszel boldog tőle. Sok esetben ott látom a problémát, hogy túl sokat várnak el az emberek a tárgyaktól. Egy tárgy nem arra van, hogy boldoggá tegyen, hanem hogy segítse az életed. A hasznos tárgyaknak van egy funkciója, a haszontalanokat pedig nem nagyon tudod érdemben használni, így kacatnak számítanak.

Ne felejtsd el, amikor a legközelebb egy új autóról álmodozol, hogy a magasabb árfekvésű ház, autó, stb, általában nagyobb kiadással is jár. Van egy ügyfelem például, aki egy luxus német autóra gyűjtött hosszú évekig, most pedig nincs pénze benzinre, illetve a casco-t sem tudta kifizetni. Ennek van bármi értelme?

Tehát, azzal is számolj mindig, hogy mennyibe fog kerülni egy adott dolog fenntartása. Egy nagy családi ház rezsije többszöröse lesz a mostani 60 négyzetméteres lakásodnak, és egy luxusautó javíttatása is sokszorosa annak, amihez hozzászoktál a mostani átlagos autóddal.

Sokan csak akkor jönnek rá, hogy valami nem is igazán fontos, amikor már megtehetik, hogy megvegyék. Volt olyan ügyfelem is, aki szintén évekig gyűjtött egy autóra, majd rájött, hogy ennyi pénzt, és hosszú évek munkáját nem ér meg neki egy használati tárgy. Érdemes átgondolnod, hogy egy-egy tárgy megvásárlásáért mi az, amit beáldozol. Hiszen, ha valamire kiadod azt a pénzt, másra már nem tudod elkölteni.

Apránként növeld az életszínvonaladat!

A legtöbben ott hibáznak, hogy már a karrierjük kezdetén hozzászoknak ahhoz, hogy elköltik a teljes fizetésüket. Amikor pedig egyre feljebb lépnek, és nő a fizetésük, akkor is ugyanúgy elköltik majd az egészet. A megtakarításaikat pedig nem növelik, amelyet a következő indokkal intéznek el a legtöbbször: „Majd a következő fizetésemelésből.”

Ezt mondják az ötödik emelésnél is, és nem lesz megállás. Az életszínvonalat nem csak azért nehéz visszább szorítani, mert könnyen hozzászoksz a heti háromszori étterembe járásra, az évente két külföldi nyaraláshoz, vagy a prémium autód bőr belsőjéhez, hanem azért is, mert a legtöbben ezt mind hitelből valósítják meg.

Rengeteg ügyféllel beszéltem, és teljesen mindegy, hogy 250.000 forintot, vagy 2,5 millió forintot keresnek, nincs az a pénz, amit ne lehetne elkölteni.

A magas keresetűeknél azt láttam, hogy aki felső vezető, az úgy akar élni, mint a vezérigazgató, csak éppen a keresetükben van egy-két nulla különbség. Így akár a több milliós havi nettóból sem jut világkörüli útra egy jachton, vagy 1 hónap Hawaii-on 5 csillagos szállodában. Meg persze, a 30 milliós autóra sem.

Ahhoz, hogy te ne kövesd el ezeket a hibákat, érdemes megfogadnod azt a nagyon egyszerű tanácsot, hogy amikor nő a kereseted, akkor a növekmény maximum 50%-át fordítsd az életszínvonalad növelésére, a másik 50%-ot pedig a megtakarításaid növelésére, vagy a hiteleid visszafizetésére használd fel.

Ha ezt a szabályt betartod, garantálom, hogy mindig lesz elegendő megtakarításod, és egyre többet is engedhetsz meg magadnak úgy, hogy sosem veszélyezteted majd az anyagi biztonságodat, jövődet.

Csak magadhoz hasonlítsd önmagad!

Számtalan embernél a siker fokmérője a pénz lett. Ez azonban szerintem egy nagyon hibás gondolkozás. Csak gondolj bele! Van egy szívsebész orvos, aki több millió forintot keres havonta. Egy igazi orvos dinasztia leszármazottja, már a születésekor el volt rendelve, hogy orvos lesz, és rengeteg pénzt fog keresni.

Ezt az orvost pedig éppen egy fiatal lány szolgálja ki egy menő étteremben. A lány szülei sosem bántak jól vele, így árvaházba került, majd nevelőszülőkhöz. Senkitől nem kapott sem érzelmi, sem anyagi támogatást, de ő mégis főiskolára akart járni. Fel is vették, és már egy év múlva végez is. Addig is, az étteremben dolgozik, hogy fenntartsa magát.

Túl könnyen ítélünk elsőre, és ránézésre. Jusson eszedbe, hogy nem ismered az adott személy történetét. A példában szereplő orvos, és lány is sikeres. Nem a pénz miatt, hanem azért, mert az egyik életeket ment, míg a másik mindent önerőből ért el, és fantasztikus, hogy ilyen múlttal most itt tart.

Ugyanígy sikeres lehet az, aki felnevel több gyermeket, de nem épít nagy karriert, vagy aki világ életében a minimálbért keresni, de annak a hobbijának élhetett, ami igazán boldoggá tette. Persze, az is sikeres, aki vállalkozásokat épít, vagy a karrierjében ér el kiemelkedőt.

A pénz hajszolását elősegíti, hogy a szomszédodhoz, vagy a barátaidhoz hasonlítod magad. Valószínűleg elkerülhetetlen, hogy néha így tegyél, de ilyenkor jusson eszedbe mindig az, hogy valójában saját magaddal versenyzel. Több vagy ma, mint tegnap voltál? Jobb ember vagy ma, mint egy évvel ezelőtt voltál?

Ha pedig nagyon hasonlítgatni akarod magadat másokhoz, akkor legalább nézz szét a világban. Egyből más perspektívában fogod látni a dolgokat. Ha jelenleg a magyar nettó átlagkeresetet vesszük alapul, akkor a következőt kapod:

3.060.000 forint fizetéssel hova tartozol a világ egészét tekintve?

penz

A világ leggazdagabb 10%-ba! Láthatod, hogy ha ma 255.000 forint nettót keresel, akkor a világ leggazdagabb 8,2%-ba tartozol jelenleg. Elképesztő, nem? 100 emberből 92 rosszabbul keres nálad!

Valószínűleg van meleg vized, fűtésed, és elektromos áramod is, ami még mindig nincs az emberiség 13%-ának. Itt te is ki tudod számolni pontosan, hogy mennyire is magas a kereseted világviszonylatban.

Erről a témáról egy teljes cikket is írtam: A másokkal való hasonlítgatás – ha úgy érzed problémád van ezzel kapcsolatban, akkor olvasd el, én miként léptem túl rajta (többnyire).

Néhány kérdés, amin érdemes elgondolkoznod

Amikor az életszínvonaladat növelnéd, vagy éppen olyan dolgokat vásárolnál meg, amikben nem vagy biztos, hogy hosszútávon is előnyösek a számodra, érdemes megállnod egy pillanatra, és átgondolni néhány kérdést.

Alapvetően persze, hogy jobb a több pénz, mint a kevesebb, de nem biztos, hogy megéri azt, amit a több pénz megszerzéséért beáldozol. Sokaknak rámennek a kapcsolataik, vagy akár a családjuk arra, hogy folyamatosan a pénzt hajtják. A következő kérdések segíthetnek abban, hogy a prioritásaid szerint élj.

  1. Jobban élvezed a munkát most, mint 1-5-10 éve?
  2. Többet, vagy kevesebbet kell dolgoznod most, mint 1-5-10 éve a havi megélhetésedért?
  3. Több időt töltesz most a családoddal, barátaiddal, mint 1-5-10 éve?
  4. Nyugodtabb az életed most, mint 1-5-10 éve?
  5. Kevesebb hiteled van, mint 1-5-10 éve?
  6. Több a megtakarításod, befektetésed, mint 1-5-10 éve volt?
  7. Elegendő időd van a hobbijaidra?
  8. Egészségesebben élsz, mint 1-5-10 éve?
  9. A luxus dolgokra valóban szükséged van, vagy csak kárpótolni akarod magad a kemény munkáért?
  10. Mit gondolsz, boldogabb leszel, ha következő években is úgy cselekszel, ahogyan eddig?

Ha sok igen választ adtál, akkor gratulálok, valószínűleg jó irányba tartasz. Ha sok lett közülük a nem válasz, akkor sem kell megijedned, csak gondolkozz el, hogy min tudnál akár már ma változtatni, hogy jobb legyen neked holnap.

Úgy gondolom, ha nem a tárgyakban, külsőségekben keresed az önmegvalósítást, hanem inkább magadban, a személyes fejlődésedben, akkor sokkal boldogabb lehetsz.

Sokszor hallattad már, hogy a legfontosabb dolgok nem megvásárolhatók, és ez teljesen igaz. Csak a mai fogyasztói társadalomban sajnos sokszor ezt elfelejtjük. A nyugalom, egészség, emberi kapcsolatok mind olyan, amitől egyre távolabb kerülsz, minél jobban hajszolod a pénzt.

Amikor úgy érzed, hogy újra rálépnél a taposómalomra, nézd meg az alábbi, igen kiváló animációs rövidfilmet:

 

Arról, hogyan legyél boldogabb itt írtam: A siker és a boldogság kulcsa, avagy a személyes kapcsolatok, barátságok fontossága. 

Illetve ajánlom a figyelmedbe a minimalista életstílust, amit mi is követünk: minimalizmus.

Összefoglalás

Neked mennyi pénz lenne elég? Mikor fogod azt mondani, hogy most már megvan az, amire mindig is vágytál, és most már csak a hobbidnak fogsz élni? Sokak számára ez a pillanat soha nem jön el. De nem amiatt, mert soha nem lesz annyi pénzük, hanem azért, mert felszállnak a hedonista futópadra, amelyről aztán soha nem szállnak le.

Emiatt, a fogyasztói társadalom rabjai lesznek, akiknek mindig a legjobb, és a legújabb telefon kell, drága külföldi nyaralások, és nem olyan ház, amit meg tudnak engedni maguknak, hanem olyan, amit még ki bírnak fizetni kínkeservesen. Viszont, ahogy arra Brickman és Cambell pszichológusok is rájöttek, ezek a dolgok csak ideig-óráig okoznak örömet, és nem hosszútávon emelik a boldogságot. 

Egy bizonyos szintig még kellő motivációt tud adni a pénz, de utána már érdemesebb nemesebb célokat állítanod. A pénz hajszolásában nagyon könnyen kiégsz, aminek egészségügyi kockázatai is vannak. Ráadásul, az emberi kapcsolataid is rámehetnek. Viszont, ha egy belülről jövő, magasztosabb célért küzdesz, akkor minden reggel lelkesen tudsz kikelni az ágyadból, és sokszor többet is fogsz keresni, mint egy lélekölő, de jól fizető állásban.

Sokan azért nem mernek változtatni, mert félnek, hogy nem lesz elég pénzük. Minél magasabb az életszínvonalad, annál nehezebb lesz egy kellő mértékű vésztartalékot felépítened, és az is gondot fog okozni, hogy a hiteleidet 5 év alatt kipörgesd. Ha például csak a feléből élsz annak, amit megkeresel, hatalmas szabadság, nyugalom, és biztonságérzet lesz a jutalmad.

Érdemes néha elgondolkodnod, és feltenni magadnak néhány fontos, és komoly kérdést. Ahhoz, hogy boldog életet élhess, és folyamatosan fejlődhess, olykor szembe kell nézned magaddal, és a döntéseiddel. Igyekezz úgy változtatni, hogy az előremutató legyen.

Mit gondolsz, neked mennyi pénz lenne elég a nyugodt, kiegyensúlyozott élethez? Írd meg kommentben!

Hasznosnak találtad? Szeretnéd folytatni a tanulást?

Iratkozz fel, és hetente küldök egy összefoglalót a legjobb anyagaimról!