Az arany a legismertebb nemesfém. Időtlen idők óta fizetőeszköz, ékszereket készítenek belőle, és meglehetősen jó értékőrző is. Szinte biztos, hogy ameddig ember lesz a földön, addig az arany, egy biztos menekülő pont lehet a pénzednek. Ebből a cikkből kiderül, hogy valóban jó befektetés-e az arany. Tudd meg te is!

Amennyiben a pénzedért aranyat veszel, annak megvannak a maga előnyei, de a hátrányai is egyaránt. A cikkből részrehajlás nélkül megismerheted mindegyiket. Az emberek jelentős része szerint az aranybefektetés az egyik legbiztonságosabb befektetés. Ez viszont aligha jelenti azt, hogy semmilyen kockázattal nem kell számolnod, ha aranyban tartod a megtakarításodat.

Arról már nem is beszélve, hogy az arany számos formában megvásárolható. Arra, hogy melyik az ideális forma ha befektetni szeretnél, vagy ideális-e egyáltalán bármelyik, sok más aranybefektetéssel kapcsolatos kérdés mellett, most választ kapsz.

Először azonban szeretnék eloszlatni néhány általános tévhitet az arannyal befektetéssel kapcsolatban, mely nagyon sokaknál előfordul. Nézd meg hozzá a videót itt:

(Szeretnél értesítést kapni az új videókról a Youtube-on? Klikk ide, és iratkozz fel a Youtube csatornámra!)

Miután megtudtad mi az az 5 fő mítosz ami nem felel meg teljesen a valóságnak, érdemes ennél mélyebbre ásni. A következőkben megtudhatod mi mozgatja az arany árfolyamát, kinek érdemes aranyat vásárolnia, és milyen módon tudsz aranyat vásárolni. Egyszóval mindent, ami ahhoz szükséges, hogy el tudd dönteni, neked való-e az aranybefektetés.

Az arany befektetés és a biztonság

Az arany relatív értéke hosszú távon tartja magát. Kimutatások szerint, ma egy átlagfizetésből ugyanannyi aranyat tudnánk venni, mint 100 éve. Ez a stabilitás az előnye mellett, éppen a hátránya is lehet a befektetők számára. Amikor a piac fejlődik, erősödik, akkor a részvények és más papírok értéke is emelkedik, az aranyé viszont stagnálhat.

Így meglehetősen magas haszontól eshetsz el, ha a tőkéd nagy részét aranyban tartod. Gondolj csak bele, ebben az esetben más befektetések akár többszörös hozamot is jelenthetnének neked.

Valamint amellett, hogy ennyire stabilnak számít az arany, meglehetősen nagy kockázatot is rejt magában ez a befektetési forma. Az arany ára többek között olyan tényezőktől is függ, amiket egyáltalán nem tudsz befolyásolni. Sőt, lehet, hogy rálátásod sincs ezekre a tényezőkre. Rövidtávon egyenesen kétségbeejtő lehet egy laikus számára az áringadozása.

Az arany árának ingadozása

arany befektetés ár ingazodása

(Forrás: elemzeskozpont.hu)

Az arany árát nagyban befolyásolja például az aranykitermelés. Ha az aranykitermelés fokozódik, akkor az negatív hatást jelent az arany árára.

Ha a vállalatok pedig leállítanák az aranykitermelést, akkor a csillagos égig is emelkedhetne az arany értéke. Mindemellett a dollár árfolyama, illetve a kínai és indiai kereslet alakulása is meghatározó az arany árának szempontjából.

Mindezeket összefoglalva

Befektetési szempontból, az aranynak többféle értelme lehet. Elsőként, sokan egy tipikus menekülő befektetésként tekintenek az aranyra. Azt gondolják, hogy egy esetleges válság, háború esetén, ha minden más befektetésnek az értéke csökken, az aranyé emelkedni fog.

A történelemre visszatekintve, elmondhatjuk, hogy ez csupán a válság első kb. 10-15 napjára igaz, majd ezek után akár veszíteni is lehet rajta. Ennek az az oka, hogy a válság kezdetekor nagyon sokan vesznek aranyat, ezért az értéke felmegy. Majd később, ők szépen lassan el is adják azt, amikor kicsit elcsitulnak a kedélyek, így rohamosan csökkenni kezd az ára.

Az arany korrelációja

Ahogy a tévhiteknél említettem, sokan úgy gondolják, hogy a részvényekkel, más papírokkal szemben, az arany korrelációja negatív.

Korrelációnak azt nevezzük, hogy egy adott értékpapír, vagy termék mennyire mozog együtt, egy másik termékkel vagy papírral. Ha összefüggően, teljesen együtt mozognak, akkor a korreláció 1, ha pedig egyáltalán nincsenek egymásra befolyásoló hatással, akkor 0, illetve az ellentétes változást pedig a -1 jelöli.

Valójában az arany korrelációja viszont egyáltalán nem negatív, inkább nulla. Előfordulhat, hogy ellentétesen változik az árfolyama más papírokéhoz képest, de az is előfordulhat, hogy együtt mozognak akár negatív, akár pozitív irányba.

Az értéke, a kereslet-kínálat alapján változik. Attól függ, hogy mennyien hisznek benne, mennyien vásárolják. Éppen ezért az arany befektetést inkább spekulációnak lehet nevezni. Tehát, abban reménykedsz, hogy amikor majd eladod, akkor a piaci értéke magasabb lesz, mint amikor megvetted, és így árfolyamnyereséget fogsz realizálni.

Arról, hogy mit nevezünk pontosan befektetésnek, ebben a cikkben olvashatsz: Mi az a befektetés, és hogyan kell okosan befektetni? 

Valamint más befektetésekhez képest rendre alulteljesít a hozamokat vizsgálva, illetve a fizikai arany sem osztalékot, sem kamatot nem fizet, ezáltal a vagyonodat is kevésbé tudod gyarapítani. Tulajdonképpen azt mondhatjuk, hogy egy esetleges válságnál hasznát veheted, amennyiben a fizikai pénz elinflálódna.

Az arany árfolyama hosszú távon

Amikor az arany befektetésről kérdezték, Warren Buffett a következőt mondta:

„Ha a pénzedből valamilyen termelő eszközt, értékpapírt vásárolsz, akkor minél hosszabb időtávot nézve, annál több pénzt termel az neked, vagyis gyarapítja a befektetett vagyonodat.” – Warren Buffett

Ezzel szemben, ha aranyba fekteted a pénzed, lehet, hogy annak az értéke is növekszik, de korántsem olyan ütemben, mint más befektetésé.

Az arany hozama más eszközök hozamához viszonyítva

aranybefektetés

(Forrás: financial.com)

Aranyba fektetni a teljes tőkédet, egyáltalán nem éri meg. Valamint a fizikai arany megvétele sem olcsó, és a tartása, őrzése is pénzbe kerül. Az adózás szempontjából a nyereség minimum 15%-a az adókulcs. Ha rendszeresen adod-veszed, például ha évente több alkalommal adsz el belőle, akkor 19,5% EHO-t is ki kell fizetned.

Ennek ellenére közel sem probléma, ha a portfóliód valamekkora részben tartalmaz aranyat, csak ne ess túlzásba. Éppen azért lehet jó, mivel a portfóliódban pont olyan eszközöket kell összeválogatnod, amelyek korrelációja alacsony egymással, vagyis az értékük nem függnek egymástól.

Túlsúlyozni viszont semmiképp nem érdemes, a várhatóan alacsony „hozama”, a drága adásvételi és őrzési költsége, és a meglehetősen ingadozó árfolyam-mozgása miatt. Jim Cramer maximum 10%-os hányadot javasol a teljes portfóliód arányában, mivel ő az aranyra úgy tekint, mint biztosítás.

A befektetési portfóliók összeállításáról részletesen itt írtam: Befektetési portfóliók összeállítása, kialakítása, és minta portfóliók.

Mi mozgatja az arany árfolyamát?

A világon mintegy negyedévente körülbelül 1000-1200 tonna aranyra van igény. Ezt mindig változó mértékben az ékszerpiac, a befektetési célú vásárlás, jegybanki eladás-vétel és ipari felhasználás határozza meg.

Szinte a világ összes országának nemzeti bankja tárol aranyat, vagyonának egy részét ebben az eszközben tartja. A világon a legtöbb aranyat az Egyesült Államok tárolja, amelyet a híres Fort Knox-i erődben tartanak.

Ez a hatalmas aranykészlet a két világháború alatt gyűlt össze, amikor Nagy-Britannia és a Szovjetunió aranyban fizette ki a hadieszközök és az utánpótlás árát.

A második világháború befejeztével azonban az USA, és szinte az egész világ letért az aranyrendszerről. Ma már a nemzeti valuta értékét nem az határozza meg, hogy az átváltható-e aranyara. A fizetőeszköz stabilitására a különböző országok gazdasági és politikai teljesítménye a mérvadó.

Ennek ellenére a jegybankok a mai napig előszeretettel halmoznak fel aranytartalékot. Ez alapvetően nem gond, mivel alaphelyzetben növeli a bizalmat egy ország, egy nemzet felé, míg válság esetén, éppen úgy, ahogy neked, egy országnak is menedéket jelenthet. E tényezők is szerepet játszanak az arany árfolyamának változásában.

Mitől függ még az arany ára?

Az arany ipari célú felhasználása mindig alacsony, általában körülbelül 4-6% között mozog. Leginkább az elektronikai iparban és a fogászat területén használják.

Az ipari felhasználást általában sokan túlbecsülik, összességében elenyésző mértékű. Amennyiben szignifikánsan növekszik, vagy csökken az ipari felhasználása, ez az arany árfolyamában is meglátszik majd.

Az arany befektetés, tehát egy menekülő befektetés lehet, egy válság esetén. Ez azt eredményezi, hogy ilyen helyzetekben az arany ára rettentő magasra emelkedhet, de ahogy elmúlik ez a hatás, az emberek megint eladják az arany tartalékaikat, részvényekbe, kötvényekbe fektetnek.

Így az aranybefektetők pedig jelentős veszteséget szenvedhetnek el. Éppen ezért az arany értéke nagyjából meghatározhatatlan, spekulatív, befektetésnek nem feltétlenül jó, de a stabilitása miatt egy biztos pont lehet.

Ezek alapján az arany nem is annyira befektetés, sokkal inkább biztosítás. Legalábbis én így tekintenék rá a helyedben.

Az arany, mint biztosítás

Véleményem szerint az aranyra elsősorban nem befektetésként, inkább „biztosításként” tekinthetünk. Az aranyat úgy foghatjuk fel, mint a pénzt, így csupán egy fizetőeszközről beszélünk.

Az aranynak akkora értéke van, amennyit más hajlandó érte kifizetni. Vagyis belső értékkel igazából nem rendelkezik. Tehát, ha részvényeket veszel a pénzedből, akkor már nem pénzed van, hanem részvényed. Vagyis egy termelő eszközbe fektettél. Ugyanez igaz az ingatlan esetében is.

Amennyiben viszont ezt az arannyal teszed, akkor tulajdonképpen továbbra is pénzed marad. Ezt a régmúlt is alátámasztja, amikor a nemesfémek csupán fizetőeszközként szolgáltak. Persze ez nem feltétlenül probléma, mivel az aranynak nem is kell, hogy más funkciója legyen. Előfordulhat, hogy egy esetleges monetáris összeomlás után ez fog fizetőeszközként szolgálni.

Tehát, az arany befektetés nem termel neked kamatokat, nem fizet osztalékot, de ettől még biztosítékként hasznos lehet a számodra.

Az arany megvétele, vagyis ez a „biztosítás”, akkor lehet igazán hasznos számodra, ha bekövetkezik egy esetleges katasztrófa, ami lehet akár a pénzügyi rendszer összeomlása. Amikor a készpénzed már nem lesz fizetőeszköz, az aranyad akkor is értéket fog képviselni.

A jegybankok is azért halmoznak fel ekkora aranytartalékokat, legyen szó az USA-ról, Kínáról, Németországról, vagy akár Magyarországról, mert biztosításként tekintenek az eszközre. Kína és az USA igen jó példa lehet ebből a szempontból.

Kinek érdemes aranyat vásárolnia?

Ha a portfóliód biztonságát szeretnéd növelni, valamint a devizakitettséget csökkenteni, akkor biztosítási célból érdemes lehet a vagyonod egy kis részét aranyban tartanod.

Ebben az esetben is igaz viszont az, hogy a biztonság a lényeg. Tehát jobb, ha nem vársz el olyan dolgokat az aranytól, ami egy befektetésre jellemző. Gondolkodj úgy, hogy az esetleges árfolyam-csökkenés a biztosítási díj, az árfolyam-emelkedésnek pedig csak szimplán örülj.

Az én véleményem szerint egyáltalán nem baj, ha nincs a portfóliódban arany, de ha van is, akkor sem érdemes túlzásba vinni.  5-10% bőven elegendő lehet.

Vannak olyan emberek, akik nem biztosításként, inkább befektetésként tekintenek az aranyra, s a portfóliójuk egy nagyobb részét tölti ki az arany befektetés.

Ők azért vesznek időszakonként ilyen eszközöket, mivel arra számítanak, hogy az arany valamilyen oknál fogva felértékelődik, így ők ezt kihasználva árfolyamnyereséget könyvelhetnek el az eladása után. Valójában tehát spekulálnak, nem pedig befektetnek.

Hogyan vásárolhatsz aranyat?

Az arany vásárlásnál mindenféleképpen körültekintően kell eljárnod. Arany befektetés esetén, vásárolhatsz fizikai aranytömböket, vagy ékszereket is. Kézzelfogható, és egyértelmű lehet, hogy aranyat ékszer formájában, az első plázában a legegyszerűbb vásárolnod.

Ékszer

Az újonnan megvásárolt ékszer árának, maximum a fele, ami ténylegesen az arany értéke, tehát nem jó ötlet elrohannod egy ékszerboltba. A másik fele pedig az arany megmunkálásának költsége, az üzlet haszna, illetve a 27% ÁFA, amivel eladják.arany befektetés ékszer

Sőt, később, ha az ékszert eladásra kínálod egy üzletnek, akkor tört aranyként fogják beszámítani, vagyis csak a benne lévő arany értékét fogják odaadni neked. Nem utolsó sorban, pedig hamisítják is az arany ékszereket.

Az ékszereken kívül persze vannak más, viszonylag könnyen megvásárolható aranykészítmények is. Ilyenek például a különböző értékes érmék, speciális aranytárgyak, vagy a törtarany. Ezeknél a tárgyaknál szintén ügyelni kell a minőségre, mint az ékszereknél, s ha nem értesz az aranyhoz, ezt aligha fogod tudni megállapítani.

Aranytömb

Az aranytömbbel is akadhatnak problémák. Költséges biztosítani az arany biztonságát, tárolását. Tarthatod otthon, de semmiképpen nem javasolt, még akkor sem, ha esetleg széf is van a házban. Ezen kívül nem nevezhető likvid eszköznek, vagyis jelentős nehézséget okozhat a pénzzé tétele, illetve az, hogy megfelelő, megbízható vevőt találj a tömbödre.arany befektetés rúd good delivery

Előnye az arany ékszerhez képest, hogy a befektetési aranyat 0% ÁFA mellett tudod megvásárolni. Kizárólag olyat vásárolj meg, amely a Good Delivery minősítéssel, és 999,9 tisztasággal rendelkezik. Itt megtalálod azt a listát, hogy melyik cégtől tudsz ilyen minősítésű aranyat vásárolni.

Ezért átgondolandó a vásárlás, még annak tudatában is, hogy az értékét megtartja, hiszen, ha hirtelen szeretnél pénzhez jutni, akkor sokat bukhatsz az eladási és vételi árak közti rés miatt.

Egy bevett átverés, amikor az arany belsejébe ólmot öntenek, így súlyra és külső megjelenésre is minden megfelelő lesz, amikor viszont el szeretnéd adni, csalódás fog érni. Ezt a módszert alkalmazhatják az ékszereknél is.

Sőt, egyébként a fizikai arany értékesítése már megjelent MLM (multilevel-marketing) rendszereken keresztül is, vagyis MLM-es ügynökök is értékesítenek arany megtakarítási programokat. Ebben a rendszerben véleményem szerint a befektetési aranyat nem lehet úgy forgalmazni, hogy az mindkét fél, vagyis az eladó és a vevő számára is megérje.

ETF-ek

Ezekkel szemben kedvezőbb feltételeket biztosíthatnak számodra az ETF-ek, vagyis az Exchange Traded Fundok, ami nem más, mint egy indexet másoló befektetési alap. Az ETF bármikor adható és vehető, vagyis eléggé likvid befektetés. Egy index pedig nem más, mint egy részvénykosár, ami egy adott országot, iparágat jellemez.

Persze az ETF-ek esetében sem kalkulálhatsz kiemelkedő hozamokkal, de mivel ezek közt is több típus létezik, találhatsz szimpatikusabb és kevésbé vonzó opciót is.

Azt viszont ne felejtsd el, hogy bár ezeknek az értéktartása a legnagyobb előnyük, ahogy az aranynak, pont úgy az ETF-eknek is, igen sok mindentől függ az árfolyamuk, amikre nincs rálátásod, így kalkulálni sem tudsz velük.

Ha mégis a biztonságra törekedsz a portfóliódban, és szeretnél aranyat tudni benne, akkor arra jó megoldás lehet az ETF, hiszen alapvetően értéktartó és könnyen el is adhatod.

Akár vásárolhatsz aranyat kitermelő, bányász cégek részvényeit is. Ilyen vállalat például a Barrick Gold, a Goldcorp, és a Kinross Gold is. Mivel ebben az esetben egy-egy cég egyedi részvényét vásárolod meg, nagyobb kockázata lesz a befektetésednek, mint ha egy ETF-et, vagy befektetési alapot vennél meg.

Mindenféleképpen javaslom, legyen szó bármilyen formájú aranyról, hogy csak megbízható helyről vásárolj, ugyanis rengeteg átverés áldozata lehetsz.

Az arany befektetés összefoglalása

Összefoglalva tehát, az aranyra, mint eszközre, inkább úgy kell tekinteni, mint egy biztosításra, ahelyett, hogy egy valódi befektetéstől elvárt eredményeket próbálnál meg vele elérni. Az arany befektetés ugyanis nem fizet sem kamatot, sem osztalékot, így csupán az árfolyam-emelkedésében bízhatsz.

Arra számítani pedig, hogy az arany árfolyama emelkedni fog, spekulációnak számít, vagyis az én meglátásom szerint nem valódi befektetés. Ezért nem ajánlható önmagában sem nyugdíjra, sem gyermekcélú megtakarításra.

Az viszont tény, hogy egy menekülő eszköz lehet különböző katasztrófák esetén, mivel valóban értéktartó, viszont rövidtávon még a részvények árfolyamának ingadozásán is jóval túltehet.

Arany befektetés már számos csatornán keresztül elérhető, de mielőtt a vásárlásra adod a fejed, mindenképp érdemes tájékozódni, hogy biztosan jól járj. Sok helyen belefuthatsz átverésbe, de az is lehet, hogy csak elvakít a biztonság szele, és túlzásba viszed a portfóliód aranytartalmát. Minden ilyen eset, a rossz végeredmény felé vihet el téged.

Van tapasztalatod aranybefektetéssel? Hallottál érdekes történetet ezzel kapcsolatban? Kaptál ajánlatot? Oszd meg velünk!

Hasznosnak találtad? Szeretnéd folytatni a tanulást?

Iratkozz fel, és hetente küldök egy összefoglalót a legjobb anyagaimról!