Mekkora szerepet játszik a siker elérésében a szerencse? És milyen szerepe van a pénzügyekben, befektetésekben? A sikeres cégvezetők, befektetők vajon a kitartásuknak, tudásuknak köszönhetik, amit elértek? Vagy pusztán a vak szerencse döntött? Ha tényleg fontos a szerencse a sikerhez, akkor felmerül a kérdés: lehet-e fejleszteni a szerencsésséget?!

Szeretünk sikeres emberekről olvasni, mert azt gondoljuk, tanulhatunk tőlük valamit. Azt gondoljuk, hogy a személyes tulajdonságaik, a készségeik, képességeik, kitartásuk, optimizmusuk, és a gondolkodásuk juttatta el őket oda, ahol ma vannak. De mi van, ha csak szerencséjük volt?

A pénzügyi, befektetési piacon különösen fontos megérteni, milyen fontos szerepe van a szerencsének:

 

(Szeretnél értesítést kapni az új videókról a Youtube-on? Klikk ide, és iratkozz fel a Youtube csatornámra!)

Sok kutatót foglalkoztat a kérdés, hogy mekkora szerepe van a szerencsének a sikerben – ami társadalmi szempontból sem elhanyagolható. A rendelkezésünkre álló forrásokat (pl. pénzbeli támogatások) ugyanis jellemzően azoknak adjuk, akik korábban sikeresek voltak, feltételezve, hogy ők kompetensebbek.

De tényleg így van?

A szerencse fontosabb, mint hittük

Bár kétségtelen, hogy bizonyos tulajdonságoknak nagy szerepe van a sikerben, a kutatók egyre nagyobb jelentőséget tulajdonítanak a véletlen eseményeknek. Elég, ha arra gondolunk, hogy milyen országba, vagy családhoz születünk, vagy melyik korban. (Ilyen szempontból a legtöbben igen szerencsések vagyunk.)

Például a júniusban és júliusban született gyermekek hátrányból indulnak, ha egy S&P500-as nagyvállalatnál szeretnének vezérigazgatói szerepet betölteni. Ennek oka, hogy az iskolában ők az osztályban a legfiatalabbak, és nem bíznak rájuk olyan gyakran vezetői feladatokat. Másik hasonló érdekesség, hogy a könnyen kiejthető neveket viselőket, pozitívabban ítéljük meg.

Forrás: The Realtive Age Effect és The Name Pronunciation Effect

Az ehhez hasonló kutatási eredmények felvetik a kérdést, hogy vajon miként hatnak ránk az általunk irányíthatatlan körülmények. Hogy választ adjanak erre a kérdésre, két olasz pszichológus és egy közgazdász, kidolgozott egy modellt, amely 1000 „ember”, 40 évnyi karrierjét szimulálja. (Forrás: Talent vs Luck)

A szerencse modellezése

Az embereknek különböző „tehetségi” szinteket adtak, mely a szerencsés kimenetelek kihasználási képességét jelentette. A tehetség alatt itt érthetünk intelligenciát, motivációt, kreativitást, EQ-t, egyszóval bármit, ami segít maximalizálni a szerencsés helyzetből kihozott nyereséget.

Ezeket az embereket egy négyzet alakú világba zárták, majd hagyták, hogy éljék az életüket. A zöld és piros pöttyök a szerencsés és szerencsétlen események siker és szerencse kutatás . Ha valakit szerencse ért, az sikeresebb lett (tehetségtől függő mértékben), ha balszerencse, akkor sikertelenebb.

A 40 évet felölelő szimuláció végén azt találták, hogy míg a „tehetség” egyenletesen oszlott el (normális eloszlás), addig az időszak végére elért siker nem. A 20 legsikeresebb ember, az összes siker 44%-át birtokolta, míg a populáció fele a kezdeti siker alatt végzett. Ez nagyon hasonló eredmény a valóságban tapasztalható vagyoni eloszláshoz, ahol a helyzet még extrémebb: a leggazdagabb 8 ember vagyona egyenlő a világ szegényebb felének vagyonával. (Forrás: Oxfam.org)

A kérdés viszont, hogy valóban a legtehetségesebbek szerezték-e a legtöbb vagyont? Nos, a tehetségnek igenis volt szerepe. A nagyobb tehetségű emberek nagyobb valószínűséggel növelték sikerüket a lehetőségek kihasználásával, és a legeredményesebbek legalább közepesen tehetségesek voltak. Tehát a tehetség fontos tényező volt.

Azonban a tehetség nem feltétlenül volt elegendő, mert a legtehetségesebb egyedek ritkán voltak a legsikeresebbek is. Általában a középszerű, de szerencsés emberek sikeresebbek voltak, mint a tehetségesebb, de szerencsétlenek. A legsikeresebb egyedek azok voltak, akik csak kicsit voltak tehetségesebbek az átlagnál, de nagy szerencséjük volt.

A szerencse tehát kulcsfontosságú. A kísérletben azonban mindenki egyenlő esélyekkel indult, a tehetséget leszámítva. Kérdés, hogy maga a szerencse fejleszthető-e.

A szerencse tanulható?

Fejleszthető-e a szerencsésség? Először is érdemes tisztázni, hogy mit is értünk szerencse alatt. Ha pusztán az élet által kínált lehetőségeket, a véletlenszerű események egymásutániságát, akkor a válasz alighanem, egyértelmű nem. De a szerencse sok esetben nem ennyire kézzel fogható, vagy számszerűsíthető. A szerencsét felfoghatjuk egy „kellemes meglepetésnek”, avagy egy „váratlan pozitív kimenetelnek” is.

Ebben az értelmében viszont a szerencsénk már tőlünk is függ…

Néhány éve Richard Wiseman és társai megvizsgálták, mi a különbség a szerencsés és a szerencsétlen emberek között. Egy újsághirdetéssel több ezer „nagyon szerencsés” és „nagyon szerencsétlen” embert toboroztak.

Megvizsgálták őket, és kiderült, a szerencsétlenek élete tele van szenvedéssel, míg a szerencsések mindenhol lehetőségeket találnak. A kutatók kíváncsiak voltak, hogy valóban az életük, sorsuk alakulásában van különbség, vagy egyszerűen „maguknak okozzák” a szerencsét, szerencsétlenséget.

Adtak hát nekik egy feladatot: Egy újságban kellett megszámolniuk, hány képet látnak. A szerencsétleneknek több mint 3 percébe telt, a szerencséseknek 3 másodpercbe. Hogyan?

Az újság második oldalára oda volt írva:


HAGYD ABBA A SZÁMOLÁST!

43 KÉP VAN AZ ÚJSÁGBAN!


A magukat szerencsétlennek vallók általában nem vették észre, mert a számolással voltak elfoglalva. A szerencsések viszont rendre kiszúrták azt. A kísérletet más körülményekkel is megismételték, hasonló eredménnyel.

Egy másik kísérletben például pénzt szórtak szét a folyosón, és megkérték az embereket, hogy sétáljanak el a büféig (a folyosón keresztül). A szerencsétlen emberek simán elmentek a pénz mellett – még akkor is, ha nekik kétszer annyit szórtak szét – míg a szerencsések többnyire felvették azokat. A magukat szerencsésnek vallók, tehát jobb megfigyelőknek bizonyultak.

Mi a VALÓDI különbség a szerencsés és szerencsétlen emberek között?

Természetesen különbséget kell tennünk szerencse és szerencse között. Vannak olyan sorscsapások, balesetek, amelyekre nincs ráhatásunk. A cikk a továbbiakban nem erről szól. Sajnálatos, ha ilyen történik, sajnos el kell fogadnunk, hogy vannak helyzetek, amikkel nem tudunk mit kezdeni.

A gondolataiddal nem fogod tudni befolyásolni a lottó számokat, nem tudod megváltoztatni a múltat, és nem fog megváltozni az élet által, eléd gördített akadályok száma. Pusztán arról van szó, hogy egyes emberek ezeket jobban kezelik, és ügyesebben kihasználják, sőt generálják a lehetőségeket.

Különbség a gondolkodásban

Wiseman ezzel kapcsolatban azt találta, hogy a szerencsés és szerencsétlen emberek nagyon is különböztek egymástól. Például, míg a szerencsés emberek sokkal optimistábbak voltak, és sokkal extrovertáltabbak, a szerencsétlen emberek nagyobb valószínűséggel voltak idegesek és depressziós hangulatúak.

A szerencsés emberek kétszer annyit mosolyogtak, több szemkontaktust létesítettek. Egy szóval, sokkal szociálisabbak voltak, vagyis több emberrel találkoztak, és tartottak kapcsolatot, ami növelte a szerencsés lehetőségek számát. (Ajánlott olvasmány: A siker és boldogság kulcsa: a kapcsolatok fontossága)

Abban is nagyban különböztek, hogy miként emlékeztek az életük pozitív és negatív eseményeire, és miként értelmezték azokat. A szerencsés emberek könnyebben emlékeztek a szerencsés eseményekre, és valószínűbb volt, hogy egy adott eseményt szerencsésnek tartottak.

A félelem korlátoz

Ahogy azt a 14 napos ingyenes tréningemben is elmondtam, az idegesség, a félelem beszűkíti a látókörünket. Akkor még nem tudtam, de ezt Wiseman kutatása is megerősíti:

Kíváncsiak voltak, hogy a szorongás milyen mértékben befolyásolja az embereket. Az alanyokat arra kérték, hogy a szemükkel kövessenek egy mozgó pontot egy képernyő közepén. Közben nagyméretű pontok, váratlanul megjelentek a képernyő szélein, de ezt majdnem minden résztvevő észrevette.

Az izgatottság növelése érdekében, a kísérletet megismételték egy másik csoporttal, akiknek pénznyereményt ajánlottak fel. Ekkor már a résztvevők több mint harmada nem vette észre a nagy pontokat a képernyő szélén.

Mivel a magukat szerencsétlenebbnek gondoló emberek többet szorongnak, ezért kevésbé veszik észre a lehetőségeket. Ez hosszú távon kihatással van a karrierjükre, egészségükre, szociális kapcsolataikra, anyagi helyzetükre. A szerencsés emberek viszont nyitottak az új tapasztalatokra. Hajlandóak új emberekkel beszélni, új helyekre utazni, új dolgokat kipróbálni.

Ajánlott olvasmány: A pozitív pszichológia tudománya

A kutatók megállapították, hogy a szerencsétlen emberek attól szerencsétlenek, hogy minél inkább koncentrálnak valamire, annál kevésbé veszik észre a lehetőségeket. Hála a tudománynak, ma már vannak módszerek, amivel ez a készség fejleszthető!

Hogyan növeld a szerencse esélyét?

Wiseman (milyen szerencsés ezzel a névvel 🙂 – jelentése: „Bölcsember”) szerint a szerencsés emberek négy alapelv mentén generálják a szerencsét. Képesek észrevenni és megteremteni a megfelelő helyzeteket, hallgatnak a megérzéseikre, optimizmusuk önbeteljesítő jóslatként hat, és rugalmasságuk segítségével a szerencsétlen helyzetekből is kihozzák a legjobbat.szerencse

E négy alapelv mentén a kutatók megalapítottak egy „szerencse iskolát”, ami egy kísérlet volt, arra vonatkozóan, hogy lehet-e oktatással, gyakorlással növelni a szerencsét.

Mind magukat szerencsésnek és szerencsétlennek vallókat is felkértek a csoportba, ahol egy hónapig végeztek különböző gyakorlatokat. Egy hónappal később az önkéntesek 80 százaléka boldogabb lett, és elégedettebb az életével és a szerencséjével.

Lássuk, milyen szokásokkal, technikákkal növelheted meg a szerencséd:

1. Növeld a lehetőségeidet

Mennyi csodálatos, szerencsés véletlen történhet veled, ha otthon ülsz és bezárkózol? Nem sok.

A szerencsés emberek egyszerűen csak kipróbálnak új dolgokat, és kevesebb dologra mondanak „nem”-et. Amikor meghívást kapunk, sokszor hirtelen görcsbe rándul a gyomrunk, és legszívesebben kapásból elhárítanánk. Ne tedd, mert ezzel egy csomó lehetőségről lemondanál.

Ha legközelebb elhívnak valahova, akkor fogadd el, akkor is, ha éppen abban a pillanatban nincs hozzá kedved. Szánj időt arra, hogy találkozz a barátaiddal, vagy olyan ismerősökkel, akikkel rég beszélgettél. Építsd a kapcsolataidat, és találkozz emberekkel, járj el rendezvényekre!

Szintén ide tartozik, hogy legyenek céljaid, és ezeket írd is le! A célok meghatározása, és leírása bizonyítottan növeli azok elérésnek esélyét. Ajánlott olvasmány: Hogyan tűzz ki célokat?

2. Hallgass a megérzéseidre! (De ne a befektetéseidnél!)

A szerencsés emberek közel 90 százaléka azt mondta, hogy bízik a megérzésében, amikor személyes kapcsolatokról van szó. Csaknem 80 százalék mondta, hogy ez fontos szerepet játszott a karrierlehetőségeiben.

Sokszor a megérzéseink akkor avatkoznak be, amikor van valamilyen kialakult képünk egy adott kérdéssel kapcsolatban, és a testünk és az agyunk felfedez valamilyen mintát, amit mi még tudatosan nem. A szerencsés emberek jobban figyelnek az érzéseikre, és átgondolják azok okait.

Ugyanakkor figyelj rá, hogy a befektetéseidet ne érzésből kezeld. A pénzügyekben a megérzések, aktuális érzelmi állapotok, sokkal inkább tévútra visznek. Legyen egy kőbevésett befektetési stratégiád, és tartsd ahhoz magad!

3. Legyél optimistább!

Gyakorold az optimizmust! Az egyik legfontosabb dolog, ami meghatározza a napodat, az a reggel eltöltött első óra. Ha éppen kipattansz, és máris tiszta ideg vagy, ha akkor ez aligha fog megváltozni, mire beérsz a munkahelyedre. Igyekezz az első órában csak magadra, és a pozitív dolgokra fókuszálni.

Ne használj semmilyen technikai kütyüt, helyette inkább élvezd ki a reggelt: beszélgess a pároddal, reggelizz nyugodtan, meditálj, sportolj, hallgass zenét, töltsd fel magad energiával. Érdemes kihasználni ezt az órát, hogy jókedvvel végiggondold azt a három dolgot, amit aznap szeretnél véghez vinni, és ezeket felírni egy papírra.

Mosolyogj, énekelj, táncolj, ugrálj ! Lehet, hogy hülyén hangzik, de te döntöd el, hogy milyen kedved van, és kár várnod, hogy csak úgy magától jó kedved legyen. A jókedvet te generálod azzal, ha pozitív, vicces dolgokat csinálsz, vagy azokra gondolsz.

4. Találd meg a lehetőséget a rosszban is!

A szerencsés és pozitív emberek rugalmasabbak. Mivel folyamatosan keresik a lehetőséget, nem tántorítja el őket annyira, ha valami rossz dolog történik velük. A „Minden rosszban van valami jó” mondás igaz itt is: keresd meg, hogy miként lehet előnyt kovácsolni az adott szituációból.

lego szerencse figuraJó példa erre a LEGO. 2008-2009-ben a játékipar egy igen erős csapást kapott. Míg a legtöbb játékgyártó a vártnál rosszabb eredményeket produkált, a LEGO 30%-kal növelte profitját. A LEGO hamar kapcsolt, hogy a kisebb rendelkezésre álló jövedelemből, a családok hosszan tartó játékokat szerettek volna. Erre reagálva átszabták az üzenetüket, hogy erőteljesebben kommunikálják a LEGO játékok tartósságát.

Egy ilyen húzás óriási stratégiai előnyt jelenthet, hiszen míg mindenki visszafogja a költségeit, a megfelelő stratégiával gyorsan lehet piacot szerezni. Egy jó technika, ha felírod egy papírra az adott szituációt, és elkezded felsorolni, hogy milyen pozitív hatásai lehetnek az életedre. Milyen új kapukat nyit meg? Mit tanulhatsz belőle? Milyen előnyre tehetsz szert?

Összefoglalás: szerencse

Az élet kiszámíthatatlansága olykor ijesztő lehet, hiszen sosem tudhatjuk, mit hoz a jövő. Szeretjük irányítani a dolgokat. Szeretjük azt hinni, hogy mindent képesek vagyunk kézben tartani, és csak rajtunk múlik, mit érünk el. Ha el kell fogadnunk, hogy valaki csak azért sikeres, mert szerencséje volt, akkor ezt igazságtalannak érezzük.

Sokkal jobb érzés azt gondolni, hogy akik sikeresek, azok többet tettek, és megérdemelték a sikert. Természetesen, sok közülük valóban sokat tett, és nem lehetnének ott ahol, ha ne lennének valóban jók abban, amit csinálnak. Ugyanakkor el kell fogadnunk, hogy a siker (főként egy bizonyos szint felett) már nem csak rajtunk múlik.

Ez, más szemszögből viszont, szerintem, felszabadító érzés is. Sokan tudat alatt ostorozzák magukat azért, amiért nem olyan sikeresek, mint arról gyermekként álmodtak. Bár, szerintem érdemes harcolni a céljainkért, és megtenni mindent, ami tőlünk telhető, ez nem szabad, hogy a siker utáni esztelen hajtásba csapjon át. Egy ponton túl, el kell fogadni, hogy már nem feltétlen tudjuk kontrollálni a kimenetelt. De…

Megéri tenni…

Semmi nem tántoríthat el attól, hogy a saját helyzetedből a lehető legtöbbet hozd ki. Amellett, hogy fejleszted magad szakmailag, fejlesztheted a világhoz való hozzáállásodat, és ezzel több lehetőséget nyitsz ki magad előtt. Minél inkább nyitsz a világ felé, minél inkább hangsúlyt helyezel a kapcsolataidra, annál nagyobb eséllyel talál meg a szerencse.

A legjobb, amit tehetsz, hogy igyekszel nyitott szemmel járni, pozitívan tekinteni magadra és a világra, és elfogadni, hogy bizony, néha nem úgy alakulnak a dolgok, ahogy szeretnénk. Igyekezz a balszerencséből is a legjobbat kihozni, és őrizd meg a jókedved azáltal, hogy a számodra fontos dolgokra koncentrálsz.

Te mit gondolsz? Téged demotivál az, hogy viszonylag nagy a véletlen szerepe a sikerben, vagy inkább megnyugtat? Szerinted mekkora szerepe van a szerencsének a Te sikereidben?

Hasznosnak találtad? Szeretnéd folytatni a tanulást?

Iratkozz fel, és hetente küldök egy összefoglalót a legjobb anyagaimról!