Nehéz elmenni a bevételeink mellett, ha a pénzügyi szabadság a téma.

Lehet valaki rendkívül tudatos, megspórolhat minden forintot és kuporoghat egy életen át, ha kevés a jövedelme, akkor ez sehogy sem lesz szabadság.

A másik oldalról viszont fontosnak tartom megjegyezni, hogy a karrierlétrán, vagy társadalmi ranglétrán való teperés ugyanúgy túlzásba vihető. A pénz sokszor nem ér annyit, amennyi áldozatot hoznak érte.

De, nem vagyunk egyformák.

Nincsenek mindenkire érvényes, egyetemleges szabályok, hogy mennyit kell dolgozni, keresni, vagy menni előre. Ha boldog vagy úgy, ahogy most vagy, ha már most elégedett vagy és azt csinálod, amit szeretsz, akkor gratulálok: készen vagy!

Nem kell csak azért tovább menned, meg hajtanod, mert mások ezt várják, meg ezt csinálják. Neked a saját életed kell élned, és a saját szabályaidat felállítanod. Ez nem könnyű…

De ez a cikk most kifejezetten a „hajtásról” a többről, a nagyobbról fog szólni. Nem azért, mert ez a jó út, hanem mert sokak élethelyzetében, most ez lehet a legjobb út.

(És mert ez egy pénzügyi szabadságról szóló blog, aminél igenis egy fontos tényező a bevétel.

Mennyi pénzt kellene keresned?

Azt látni kell, hogy amint korábban már írtam, a teljes pénzügyi szabadsághoz a havi megélhetésünk 300 szorosára van szükség. (Nagyjából)

Na, már most, ha valaki ezt gyorsan (értsd 10-15 év alatt) szeretné megtakarítani, akkor két dolgot aligha tehet meg:

  1. Nem vesztegetheti az idejét egy félig langyos pocsolyában fejlődés nélkül. Nem pazarolhat el drága éveket.
  2. Nem emelheti az életszínvonalát olyan ütemben, ahogy nő a fizetése, azaz egyre többet kell félretennie.

Amikor elkezdtem megtakarítani, akkor havi 50 ezer forintot tudtam eltenni. Már ekkor célom volt a szabadság.

Persze, mondhatták volna mások, hogy ennyit „kár” félretenni, hiszen ebből 10 év alatt is csak nagyjából 6 millió forint jön össze. Mi ez a szükséges 50-100 millióhoz?

Igen, de a szokás, a szemléletmód, és a tapasztalat is jött ebből. És motiváció, ahogy láttam hónapról hónapra gyarapodni a vagyonom.

Viszont önámítás lett volna azt gondolni, hogy havi 50 ezer forintokkal fogom gazdagra spórolni magam. Nyilvánvaló, hogy ez kevés: a legtöbben, akik fiatalon érik el a pénzügyi szabadságot az átlagfizetés többszörösét keresik, és annak kb. felét félre is teszik.

(Mások vállalkozást építenek, vagy mindkettőt, az is járható út, most nem erről lesz szó.)

Ha alkalmazottként akarsz sokat keresni és félretenni, akkor meg kéne célozni szerintem a hét számjegyű havi nettó bevételt.

Lássuk, hogyan…

Hogyan keress munkahelyet?

2013-ban kezdtem el a saját pénzügyi tanácsadó vállalkozásomat, ami akkor egy ingyenes motoron futó blogból és belőlem állt.

Csak érdekességként mutatom, így nézett ki:

Egyetem mellett csinálgattam, és egész jó „diákmunka” volt. Faltam az üzleti- és marketing könyveket, de éreztem, hogy még nagyon sokat tanulhatnék.

Nem kifejezetten kerestem állást, de egyszer csak szembe jött a Bankmonitor hirdetése: Online Nindzsát kerestek. Olyan embert, aki ért a pénzügyekhez, de a marketinghez is.

– Váó! – gondoltam.

Mintha nekem írták volna ki az állást. Egyébként is mindig ajánlottam a Bankmonitort és használtam is. Vagyis: szerettem a céget és a termékét.

Akkor egy innovatív start-up cég volt, és mint később kiderült, olyan emberek dolgoztak ott, mint Takács Szabolcs (30-as nyugdíjas), Csernok Miklós (Kiszamolo.hu), Sulcz Gábor (Aquashild), és még sok nagyon ügyes és okos ember.

Jelentkeztem…

Az állásinterjún azonnal meg volt az összhang. Értettem, mit akarnak, ők meg látták, hogy ismerem a céget, és azonosulok a küldetéssel. Nem volt kérdés, hogy együtt fogunk dolgozni.

Akkor 175 ezer forintos kezdő fizetéssel vállaltam el a munkát.

Kevés? Talán… De akkor ez egy diplomás pályakezdőnek oké fizetés volt. És a legfontosabb: NEM A PÉNZÉRT MENTEM DOLGOZNI!

A vállalkozásom nem ment rosszul, nem voltam rászorulva a 175 ezer forintos fizetésre. Így viszont rákényszerültem, hogy keressek egy partnert, aki az ügyfeleimet kiszolgálja, míg én dolgozok, én pedig tanulhatok alkalmazottként, és mellette elláthatom a stratégiai teendőket a kisvállalkozásomban.

Úgy tekintettem az állásra, mint egy egyetemi képzésre, ahol nem én fizetek százezreket félévente az egyetemnek, hanem én kapok félévente 1,2 millió forintot, hogy tanuljak. Ez jó üzletnek tűnt.

A Bankmonitornál rengeteget tanultam: megtanultam weboldalt készíteni, Html, css kódot írni, Adwords és Facebook hirdetéseket kezelni, pénzügyi kalkulátorokat tervezni, és egyéb pénzügyi és üzleti ismeretekre tettem szert.

Mivel folyamatosan fejlődtem, egy év alatt 315 ezer forintra emelték a fizetésem. Ezt teljes egészében félre tudtam tenni, mert a havi 150 ezer forintos kiadásomat a vállalkozásom fedezte.

Hogy miként kértem fizetésemelést, arról itt egy videó:

 

Ezzel a módszerrel később is mindig megkaptam a kért emelést, és kaptam olyan visszajelzést, hogy valaki ezzel zsinórban 5x csinálta meg ugyanezt.

A lényeg: olyan munkahelyet kell keresni, ahol ingyen is dolgoznál. Ahol jó fejek az emberek, ahol jó a termék, és ahol rengeteget tanulsz folyamatosan. A tanulás a munkahely igazi értéke, a fizetésed azért nő majd, mert te fejlődsz.

(Ha nem kapsz meg ilyen állásokat, akkor előbb neked kell önerőből felfejlődni: engem is azért vettek fel, mert már magamtól építettem valamit. Lelkes voltam, sok képzést és könyvet megcsináltam saját költségre, és lett tapasztalatom annak ellenére, hogy nem volt korábban alkalmazotti munkahelyem.)

Meddig maradj egy állásban?

Másfél évvel az érkezésem után úgy éreztem, már nem tanulok eleget. Már csak a pénzért jártam be. Ez frusztrált is. Már nem volt olyan kihívás, szívesebben foglalkoztam volna mással. De mivel?

Ekkor egy barátom a kezembe nyomott egy zöld könyvet, ami a vevőszerzésről szólt. Először azt gondoltam, hogy „mi ez a hülyeség már megint”, de ahogy belelapoztam, rájöttem, hogy ez pontosan az, amit én is csinálok, amit szeretek, amiben hiszek. (Csak sokkal profibban össze van rakva az információ.)

Beleszerettem azonnal az Online Katapult nevű marketing tanácsadó cégbe, és írtam is nekik egy emailt, hogy dolgoznék velük. Bár nem kerestem munkát, úgy láttam ott ismét rengeteget tanulhatnék.

Szerencsém volt, mint kiderült, éppen marketing menedzsert kerestek. Jelentkeztem a honlapon, megcsináltam a próba feladatot, és behívtak interjúra. Az interjún megkértek, hogy a saját szavaimmal mondjam el a könyvük tartalmát.

Meglepte őket, amikor az óriási fehér táblát teleírva a teljes könyv jegyzetét felpattintottam és pontról pontra átadtam. (Vagy háromszor olvastam addigra és szokás szerint kijegyzeteltem.)

Szinte azonnal éreztük, hogy meg van az összhang, és tenyérbe csaptunk. Egy hónap múlva már ott dolgoztam, és ismét rengeteget tanultam. Egy csomó kisvállalkozó üzletébe láttam bele, és kötelező feladat volt a vállalkozásépítésről, marketingről, szövegírásról tanulnom. Imádtam, és mindent azonnal be is építettem a saját vállalkozásomba, ami addigra 3 fővel működött.

(A vállalkozásomba napi 1-2 óra munka se kellett a részemről Már akkor is fontos volt, hogy automatizáljak, kiszervezzek, innen a tapasztalat.)

Aztán az Online Katapultnál is eljött az idő, amikor megállt a fejlődés, és már nem éreztem a lendületet. Ez megint másfél év volt egyébként, és ekkorra már láttam, hogy nekem vállalkoznom kéne. Ott vár rám a következő szint, ezért megállapodtunk a srácokkal, hogy 2017 decemberét követően elválnak útjaink.

A kérdésre, hogy meddig érdemes szerintem egy állásban maradni a válaszom: amíg jól érzed magad, és amíg dinamikusan tudsz fejlődni. Amíg ingyen is csinálnád, amíg tanulsz, és amíg ezt megbecsülik. Ha ez nincs meg, nyugodtan állj odébb.

Hozzáteszem, hogy ez nagyon egyedi, és a másfél év nem egy általánosan jó szám. Bizonyos munkakörökben lehet, hogy több idő kell az előrelépéshez. Az biztos, hogy nem vesztegetném az időt: ha nincs meg a kívánt ütem, ha csak ígérgetnek, akkor mennék.

A jó állás 3 fő kritériuma

A fentiek összefoglalása végett, nekem három fő kritériumom lenne, ha állást keresnék:

1. Olyan területen, szakmában dolgozz, ami tényleg érdekel, és szívesen csinálod (ingyen is csinálnád)

2. Ne pazarold az időd, mert kevés van: csak olyan helyen dolgozz, ahol rengeteget tanulsz. Ne vesztegess el értékes éveket! (fizetnél is érte!)

3. Etikus vállalat: nem a cégért élsz, a főnököd haladó szemléletű legyen, becsüljön meg. (jól érzed magad)

Az utolsó ponthoz csak egy gondolat:

Ne tűrd el, hogy megalázzanak. Nem szolga vagy. Ha a főnököd utal rá, hogy majd a fizetésed felét zsebbe kapod, meg nem szabályosan foglalkoztat, akkor mondd meg, hogy te meg csak a fele időben fogsz valójában dolgozni, a többiben meg úgy teszel mintha.

Nem tudom, hogy a 90-es években ez normális volt-e, de ma már nagyon nem az. Lehet, hogy húsz éve még trükközni kellett, de ma már az a cég, ami itt simliskedik az szimplán simlis, és veled is így fognak bánni. Olyan embereket fog vonzani ez a cég, akik eltűrik a simliskedést, mert maguk is simlisek. És akkor jön majd az, hogy ellopják a szekrényedből a telefonod, meg az uzsonnád.

Ezt a környezetet te választod magadnak akkor, amikor szemet hunysz a simliseknek. Ne tedd! Becsüld magad annyira, hogy a 100% munkádért korrekt, 100%-os bért és tisztaságot kérsz.

(Nyilván, ha lehet okosan csinálni, és például otthonról dolgozol, KATAs vállalkozóként meg jobban jöttök ki, és a szabályoknak megfelelsz, akkor oké. De ha már sunyiban 3 cégnek számlázol egy munkáért az szerintem trükközés.)

Fizetésemelésnél pedig ne feledd: van olyan, hogy infláció. Az inflációval történő emelés nem jelent valódi előrelépést.

Milyen területen érdemes dolgozni?

Végül csak pár gondolat arról, hogy milyen területen érdemes szerintem elhelyezkedni.

Nyilván a legfontosabb, hogy szeresd, és akarj benne jó lenni. Többről szóljon neked, mint a pénz, adj értéket és te is kapd meg azokat a dolgokat, amikre szükséged van. (Lehet ez elismerés, szabadság, jó társaság, biztonság, stb.)

Ezen felül, a pénzügyi szabadsághoz nyilván nem ártana jól keresni. Alighanem az általános iskolai tanító nem lesz milliomos 10 év alatt.

Én tényleg hiszem, hogy bármilyen szakmában lehet jól keresni, de nem bármilyen állásban!!

Lehetsz tanító, aki dollármilliómat keres. Ott van például Tony Robbins, vagy Russell Brunson, de magyar példákat is lehetne mondani, akik oktatásból keresnek nagyon jól. (Domán Zsolt, Dr. Mészáros Ádám, Szabó Péter, Csernus, stb stb)

Lehet tanításból, színészkedésből, és alighanem szabóként is nagyon jól keresni. Csak magas szinten kell űzni. Viszont nem minden munka ad ugyanolyan lehetőségeket. Gondolok itt arra, hogy ha te utazni szeretnél, akkor mondjuk, kőművesként nem fogsz a laptopodról dolgozni. Olyan szakmát válassz tehát, ami megfelel az igényeidnek, könnyen összeegyeztethető a személyiségeddel.

Nézzünk pár példát…

A legtöbben az informatikát tartják szuper állásnak, de szerintem (nekem) a legjobb esetben is csak sokadik…

Nálam az abszolút top az online marketing és utána jönnek a hozzá kapcsolódó online kreatív szolgáltatások: design, videó vágás, weboldal készítés, marketing automatizáció, szövegírás, ügyvezetői feladatok, stb. (Ezeket a Tudástár Klubban is ki tudod tanulni.)

Az online marketing gyakorlatilag a vállalkozás, cégépítés tudománya, online eszközökkel. Ezt alkalmazottként kitanulva más kontójára, kárára szerezhetsz tapasztalatokat, és könnyen indíthatsz saját bizniszt később. Bármilyen témában.

Míg programozóként a legtöbben favágó munkát csinálnak egy kis fogaskerékként egy nagy gépezetben, közepesen jó fizetésért, addig az online marketing szerintem egy sokkal nagyobb szabadságot, kreativitást lehetővé tévő irány lehet. A fizetések ugyanúgy magasak, ugyanúgy lehetsz alkalmazottként is vezető, de közben kapsz egy üzleti gondolkodást, amit máshol nem igazán.

Ráadásul óriási szabadságot ad, bárhonnan végezhető, tehát ha szereted csinálni, már azelőtt dolgozhatsz a Kanári-szigetekről, hogy tízmillióid lennének részvényekben, ingatlanokban.

Nekem az jött be, hogy a hobbim (a pénzügyek) és az üzleti ismeretek kombinációját tanultam éveken át. Saját vállalkozásban, kicsiben, és alkalmazottként egy picit nagyobban. Amit tanultam a munkahelyemen, beépítettem a saját bizniszembe is.

A kettő egymást erősítette, hiszen mindkét helyen tanultam és szereztem tapasztalatot, amit a másikba át tudtam vinni.

Ha csak fizetések szempontjából nézzük, akkor szuper az informatika, a marketing, a pénzügy, az orvos, a mérnök, stb… Szerintem sokkal fontosabb, hogy olyan életet biztosítson, amit szívesen élsz, mint az, hogy mennyit keresel belőle.

A pénzügyi karrierről és képzésekről külön írtam itt: Pénzügyi képzések és karrierlehetőségek Magyarországon

Arról, hogy miként növeld a fizetésed itt írtam: Hogyan keress többet?

Nyilván, ez az én történetem, az én utam, az én szakmám. Annyit vegyél ki belőle, ami számodra most hasznos.  5 éve még én sem tudtam, hogy ez ide fog vezetni. Most sem tudom pontosan, hol leszek 5 év múlva. Az irányt és a tempót érzem, hogy jó vagy nem.

A lényeg, hogy ha gyorsan akarsz haladni a pénzügyi szabadság felé, akkor találd meg amit szívből csinálsz, és olyan munkát vállalj, ahol ingyen is megérné dolgoznod.

Van véleményed, tapasztalatod? Oszd meg velünk! Írd meg, ha van siker sztorid, hogy másokat is inspirálj!

Hasznosnak találtad? Szeretnéd folytatni a tanulást?

Iratkozz fel, és hetente küldök egy összefoglalót a legjobb anyagaimról!