Szeretnél több pénzt keresni, hogy gyorsabban érd el a pénzügyi céljaidat? Megszabadulnál a hiteleidtől, és végre elindulnál a pénzügyi szabadság felé? A fizetésed növelése egy járható út, sőt, a legjobb, amit tehetsz, ha úgy érzed, ez választ el a boldogságtól.

Nagyon nehéz pénzügyi témában általánosan jó tanácsokat adni, és keresni is. Ahány ember, annyi féle történet, pénzügyi tudás, kereset, anyagi helyzet. Amíg valakire igaz, hogy könnyedén félretesz havi 400 ezer forintot, addig másvalakinek ennyiből kell eltartania a családját.

Olykor sokan érzik úgy, hogy több pénzre lenne szükségük. De ez az érzés lehet átmeneti, vagy lehet tartós. Ettől függően különbözhet a megoldás, amire szükségünk van. Van, akinek gyorsan kell a pénz, másoknak pedig inkább folyamatosan kellene egyre több.

Ha csak egy egyszeri nagyobb összeg kell, arról itt írtam: Hogyan szedj össze 2 millió forintot?

Ebben a videóban a gyors pénzkereseti lehetőségekről beszélek, és elmondom, mit érdemes tenned, és mit nem:

 

(Ne maradj le a hasznos videókról: Klikk ide, és iratkozz fel a YouTube csatornámra!)

A cikk további része inkább azoknak szól, akik nem elégedettek a fizetésükkel, és szeretnének TARTÓSAN több pénzt keresni.

Miért fontos több pénzt keresni?

Hiába tanulsz meg okosan befektetni, vagy hiába határozod el, hogy visszafizeted a hiteleidet. Ha nincs meg a kellő mennyiségű pénz, ami beáramlik hónapról hónapra, akkor az olyan, mintha árral szemben eveznél. Lassú, és fárasztó.

Az is lehet, hogy számodra most éppen elég a jelenlegi fizetésed, de közben nem tudsz félretenni a váratlan kiadásokra, vagy a nyugdíjadra. Ekkor valójában nem keresel eleget, hiszen csak ideig-óráig vagy biztonságban. Mi lesz veled később, ha nem lesz elég az állami nyugdíj?

Van, aki könnyedén indul az életben, és mindene megvan. Másoknak maguknak kell előteremteniük az alapokat, és csak sokkal nehezebben tudnak elindulni. Éppen ezért nincs értelme magadat másokhoz hasonlítgatni, siránkozni, vagy másokat és a körülményeket hibáztatni.

Vagy, aki vagy. Van egy helyzet, amiben élsz, és ezen szeretnél javítani. Az, hogy itt vagy, és hajlandó vagy tenni, azt jelenti, jó úton haladsz. Megértetted, hogy a legjobb módja, hogy javítsd az anyagi helyzeted, ha megtanulsz több pénzt keresni.

Mire megy el a pénz, amit keresünk?

Teljesen igazuk van azoknak, akik azt mondják, hogy nem lehet havi 300 ezer forintból kényelmesen félretenni a lakásra, a gyermekeknek és még nyugdíjra is. Közben pedig még meg is kellene élni valahogyan.

A fizetésünk egy része a szükségleteinkre megy el. Olyan kiadásokra, amiken nem tudunk spórolni: lakhatás, étkezés, ruházkodás, stb.. Ezek a kiadások nem megspórolhatók, vagy csak ideiglenesen csökkenthetők. (Nem a luxus ruhákról beszélek.)

Ha az alapszükségleteink költsége 240 ezer forint havonta, akkor nem csoda, ha 300 ezer forintból nem tudunk félretenni. A költőpénzünk így 60 ezer forint egy hónapra. Ha a fizetésünk viszont 600 ezer forint lenne, akkor nem kétszer annyi költőpénzünk lenne, hanem (360 eFt / 60 eFt =) hatszor annyi.

Ha többet keresel, de nem emeled jelentősen az életszínvonalad, akkor megnyílik a lehetőség, hogy elkezdj felhalmozni, visszafizesd a hiteleidet, és elérd a pénzügyi céljaidat.

(Ajánlott olvasmány: Ennyi pénz kell a pénzügyi szabadsághoz!)

Ne elégedj meg az átlag fizetéssel!

Nagyon sokan elkövetik azt a hibát, hogy a dolgokat állandónak gondolják, és a saját közvetlen környezetükből indulnak ki. Ha egy vidéki kisvárosban laksz, akkor alighanem egy vidéki kisvárosban képzeled el az életed, vidéki kisvárosi fizetésért. Nem lehet, hogy sokkal több vár rád az életben?

Volt ügyfelem, aki abból indult ki, hogy mennyit keresnek a kollégái, ismerősei. „A szomszéd asztalnál ülő munkatársam is 400 ezret keres, a barátaim is 400 ezret keresnek.” Ebből levonta azt a következtetést, hogy Magyarországon csak 400 ezer forintot lehet keresni. Az sem javított a hangulatán, hogy közben mindenki csak panaszkodott körülötte.

Elmondtam neki, hogy érdemesebb inkább felfelé nézni, és megtudni, mennyi keres a főnökének a főnöke, vagy a cég tulajdonosa. Vajon mennyit keresnek az ő barátaik?

Nagyon sokszor pusztán attól függ a fizetésünk, hogy mit gondolunk magunkról, milyen szám van a fejünkben. Ha azt gondolod te nem lehetsz vezető, vagy sosem fogsz megkeresni 600 ezer forintot, akkor aligha mered majd beadni a pályázatodat, és elkérni a neked járó összeget. Először a fejedben kell rendet tenned. Például nézd meg ezen az oldalon, hogy mennyi pénzt kapsz most másokhoz viszonyítva.

Néhány átlagos (tehát nem kiemelkedő) magyar fizetés 2023-ban, juttatások nélkül

Foglalkozás Bruttó Nettó
Vezérigazgató 2 124 705 Ft 1 412 928 Ft
Logisztikai igazgató 1 145 771 Ft 761 938 Ft
Projektmenedzser (IT) 924 500 Ft 614 793 Ft
Pénzügyi Menedzser 1 018 394 Ft 677 232 Ft
Főosztályvezető (közszféra) 915 048 Ft 606 507 Ft
C++ programozó 947 875 Ft 630 337 Ft
Marketing menedzser 763 955 Ft 508 030 Ft
Arculattervező 469 534 Ft 312 240 Ft
HR asszisztens 442 549 Ft 294 295 Ft
Recepciós 403 979 Ft 286 646 Ft

Forrás: Saját szerkesztés, fizetesek.hu adatai alapján

Rájött, hogy eddig bele sem mert gondolni, hogy ő is feljebb léphet. Pedig aki két szinttel magasabb helyen ül is ugyanúgy ember, és ugyanúgy felküzdötte magát. Attól, hogy te más mintákat látsz most éppen magad körül, az még nem jelenti, hogy te ne lehetnél több, jobb, okosabb! Ha olyan emberek vesznek körül, akikre nem akarsz hasonlítani, akkor az egy jó jel, hogy ideje váltani!

Mások évek óta dolgoznak ugyanannál a cégnél, és elvannak egy közepesen jó állással, közepesen jó fizetésért. „De legalább nem kell új dolgot tanulni.” A gond ezzel, hogy kiszolgáltatottá válnak, és a tudásuk elavul: ha nem fejlődsz, akkor visszafejlődsz!

Ha azon kapod magad, hogy panaszkodsz a fizetéseddel kapcsolatosan, akkor tedd fel magadnak a kérdést: az elmúlt 2 évben hány új iskolát végeztél el? Hány tanfolyamon voltál? Hány új nyelvet tanultál meg? Milyen különleges készséged van, ami nélkülözhetetlenné tesz a szakmádban?

Ha a válaszod a nullához van közel, akkor máris találtunk egy remek pontot, amivel gyorsabb fejlődést érhetsz el: kezdj el tanulni! Ha pedig számos válaszod van, akkor pedig itt az idő, hogy jobb állás után nézz!

Mitől függ, hogy mennyit keresel?

Persze bizonyára függ egy csomó mindentől: gazdasági helyzet, politika, a szemét főnököd, stb..

Ezek külső körülmények. Ahelyett, hogy ezekre figyelsz, helyezd át a fókuszodat azokra a dolgokra, amelyekre van ráhatásod. Jim Rohn azt mondta, hogy képzeld el az életed úgy, mint egy hajóutat, ahol a külső körülmények olyanok, mint a szél, ami hol erről fúj, hol arról fúj.

Ha a hajód mozgása csak a szél irányától függ, akkor alighanem igen nehezen – vagy egyáltalán nem – fogsz célba érni. Azonban, ha megtanulod kihasználni mindig az adott irányú szelet, vagy netán felszerelsz egy motort a hajóra, akkor innentől kezdve nem kell a széllel foglalkoznod.

Nézzük, hogyan is működik ez a valóságban. Magyarországon van – tegyük fel – 4 millió aktív korú ember, aki tud, és akar is dolgozni. Ők dönthetnek, hogy munkába állnak egy vállalatnál, vagy saját vállalatot / vállalkozást hoznak létre. Ez a munkaerőpiac.

Lássuk, mitől is függ, hogy mennyi pénzt keresel ezen a piacon…

1.) Így tudsz több pénzt keresni alkalmazottként…

A vállalatoknak munkaerőre van szükségük, akik bizonyos feladatokat ellátnak. Ha megnyílik egy kamionsofőri állás, akkor a cég felad egy hirdetést, hogy kamionsofőrt keres. Ezért hajlandó fizetni X ezer forintot havonta. Amíg lesz olyan ember, aki elvállalja X ezer forintért, és megfelelő minőségben képes elvégezni a munkát, addig a cég nem fog többet adni, mint X ezer forint. Miért tenné? A cég érdeke a költségeinek alacsonyan tartása. hogyan keress több pénzt

Közben meghirdet egy logisztikai menedzser állást is X ezer forintért. Szinte alig jelentkeznek, akik pedig igen, azok nem rendelkeznek megfelelő tapasztalattal. A cég emel, és több fizetést kínál. Ekkor már vannak jó jelöltek, és végül talál is megfelelő embert.

Így működik a munkaerőpiac: nem egy jótékonysági intézmény, hanem egy PIAC, ahol a saját tudásodat, készségeidet adhatod el. Ha a tudásod, készséged, tapasztalatod X ezer forintot ér, akkor nem fognak kétszer annyit fizetni. A legjobb, amit tehetsz, hogy értékesebbé válsz ezen a piacon.

Ha megtanulsz egy szakmát, amivel havi +10 milliót teszel a munkáltatód zsebébe, akkor nevetve ki fognak fizetni neked havi 3 millió forintot. Ha viszont csak azt tudod, amit más is megcsinál havi 400 ezerért, akkor te is csak 400 ezerért fogsz állást találni. (Ezen felesleges hőbörögni.)

2. ) Így tudsz több pénzt keresni vállalkozóként…

Vállalkozóként neked nem a munkáltatód fizet, hanem az ügyfeleid. Minél több ügyfeled van, és ők minél több pénzt hagynak a zsebedben, annál jobban fogsz keresni.

A profitod a bevételed és a költséged különbsége. Vagyis, vagy a bevételeidet kell növelned, vagy a költségeidet csökkentened. A költségeket persze a legtöbb esetben nem tudjuk büntetlenül csökkenteni, ezért a legtöbb vállalkozás a bevétel növelésére fókuszál.hogyan keress több pénzt vállalkozó

A bevételed attól függ, hogy hány ügyfeled van, ők milyen gyakran vásárolnak, és mennyit hagynak nálad egy vásárlás alkalmával, átlagosan. Mindhárom számot érdemes lehet felfelé tornásznod. De miért fizetne többet az ügyfeled? Nem tudod a végtelenségig emelni az árat, igaz?

De igen, ha megfelelő értéket adsz neki. Ismét arról van szó, hogy több értéket kell adnod. Vagyis jobb szolgáltatást, jobb terméket, jobb kommunikációt. A kérdés tehát, hogy miként tudsz ÉRTÉKESEBB lenni, mint a konkurencia.

A másik lehetőség, hogy több ügyfelet szerzel, vagy gyakrabban adsz el újra és újra: javítod a céged ügyfélszerzését, például azáltal, hogy okosabban hirdetsz, és kommunikálsz.

Az, hogy mennyit keresel, tőled függ…

Akár alkalmazottként, akár vállalkozóként képzeled el a jövőd, mindkét esetben tőled fog függni, hogy mennyit keresel. Attól, hogy mennyi értéket adsz másoknak: a cégnek, ahol dolgozol, vagy az ügyfeleidnek, akiket kiszolgálsz.

A legtöbben (vállalkozók is) a következő képlet alapján szerzik a fizetésüket:

 Órabér x Órák száma = Fizetés 

Megoldás lehet tehát a fizetésed növelésére, ha növeled a dolgozott órák számát. Ezzel azonban a gond, hogy az életedet, a fejlődési lehetőségedet, és a szabadságodat áldozod fel.

Ez csak abban az esetben előremutató, ha valamilyen nagy áttörést tudsz elérni az életedben a plusz munkával, vagy a szerzett plusz pénzzel, és stratégiai jelentősége van. Ha csak azért dolgozol napi 10-12 órát, hogy utána elmehess nyaralni, akkor igazán kár ezért az időért.

Növelheted az órabéredet azáltal, hogy értékesebbé válsz. Ez az egyik legjobb módja annak, hogy többet keress: fejlődsz, tanulsz, így ugyanannyi munkával több pénzt vihetsz haza.

Azonban van egy harmadik módszer is, aminek viszont semmi köze ehhez a képlethez…

Építs saját bevételi forrást / passzív jövedelmet!

A legjobb, ha olyan dologban is gondolkodsz, ami folyamatos bevételt fog termelni akkor is, ha nem dolgozol. Azért nem szeretem a passzív jövedelem szót, mert szerintem elcsépelték az MLM-esek, és a legtöbb dolog nem annyira passzív, mint elsőre gondolnánk.hogyan keress több pénzt passzív

De attól még érdemes ezen elgondolkodnod: ha egy céget építesz, amiben először dolgozol, közben tanulsz, majd értékesebbé válsz, majd más dolgozik helyetted, akkor egyszerre fejlődsz, keresel jól, és van terved a befejezésre is.

Egy csomó vállalkozás veszteséget termel évekig, hogy utána életre kelljen, és önjáróvá váljon. Ekkor tulajdonosként már – ahogy nő a céged ereje – egyre több pénzt tudsz kiszedni belőle. Már nem csak a saját kezűleg ledolgozott óráktól függ majd a kereseted.

Szintén megoldás lehet, ha az alkalmazotti fizetésedből például részesdéseket vásárolsz más cégekben, vagy ingatlanokat veszel és adsz bérbe. Ezek is bevételtermelő eszközök.

Saját példám…

Én például mindig is az alapján választottam munkahelyet, hogy mit fogok megtanulni az adott helyen. Sosem a fizetés volt az elsődleges szempont. Tudtam, ha lenyomok 1-2 évet itt vagy ott, akkor olyan dolgot tanulhatok meg, aminek hasznát fogom venni.

Részben azért is szeretek blogot írni, mert rengeteg tanulással jár: könyveket olvasok, adatokat elemzek, cikkeket keresek. Napról napra fejlődök, többet, mint eddig valaha. A szabadságomban nem az a legjobb, hogy itthonról dolgozhatok, hanem, hogy azt tanulok, amit akarok.

És mindeközben épül a blogom: egyre több követőm van, egyre többen ismernek meg. Ennek hála egyre több termékemet és szolgáltatásomat fogják megvenni, és mivel a tananyagaimat videóra vettem, így akkor is taníthatok, amikor éppen a szabadnapomat töltöm.

A munkámért most is kapok pénzt, hiszen folyamatosan érkeznek be a coachingot kérők, illetve veszik a tananyagokat is. De ez ennél előrébb mutat: tanulok, pénzt keresek ÉS építek is valamit.

Vedd észre, hogy ez nekem sem csak „úgy jött”, vagy „szerencse”. Ez tudatosság. Ez azt jelenti, hogy van tervem az életben, tudom, mit akarok, merre megyek, és úgy alakítom az életemet, hogy az kiszolgálja a fejlődésemet. Nem egyik napról a másikra, hanem szépen lassan, de biztosan.

Mi tehát a kulcs ahhoz, hogy többet keress? A tanulás!

Tanulással fogsz több pénzt keresni

Egy gyors tény: a diplomás munkavállalók jelenleg kétszer annyit keresnek, mint az alapfokú végzettségűek. Sőt, a pályakezdő diplomások többet keresnek, mint a több éve dolgozó érettségizett alkalmazottak diploma nélkül. Neked van már diplomád?

Persze, nem gondolom, hogy a diploma az egyetlen, vagy legjobb módja a tanulásnak. Ugyanakkor mégiscsak kulcs a munkaerőpiac csúcsához. Ha alkalmazottként akarsz dolgozni, alighanem jobban jársz, ha van diplomád, mintha nincs. (Bár megjegyzem, tőlem sosem kérték.)

Sokan azt mondják, hogy azért nem kezdenek el egy egyetemet, vagy főiskolát, mert drága, vagy, mert nincsen megfelelő érettségijük.

Legyen megfelelő érettségid!

Nos, ha az érettségid a gond, akkor megnyugtatlak: bármikor újra tudsz érettségizni, és azok a tantárgyak, amik 17 évesen még rendkívül unalmasnak és nehéznek tűntek, mára alighanem egyszerűnek, és akár hasznosnak is fognak tűnni.

Hidd el, pár hónap alatt kijavíthatod az érettségidet, és nekivághatsz a főiskolának. Vedd úgy, hogy ez a tanulásod első lépcsőfoka. Mindössze 2 tantárgyból kell jó eredményt elérned, és kinyílnak az ajtók a felsőoktatáshoz.

Az egyik lehet az angol, a másik pedig matek vagy történelem például. Ezeket a való életben is használni tudod majd. Kezdd el minél előbb, mert már nem leszel fiatalabb!

Szerezz diplomát!

Mások szerint drága az egyetem. Nos, erről éppen van tapasztalatom, ugyanis párom napi 10-12 óra munka mellett végezte el a Szent István Egyetem HR szakos képzését. (Megjegyzem, neki is újra kellett érettségiznie, hogy felvegyék!)

Munka mellett, saját erőből fizette ki a tanulmányokat. Egy főiskola általában olyan 300-400 ezer forintba kerül félévente. Ez soknak hangzik így egyben, de 6 hónapra leosztva ez havi 50-60 ezer forint.

Oké, lehet, hogy nem kevés. De számold ki, hogy ha mondjuk 20%-kal megnő a fizetésed azért, mert van diplomád, és 65 éves korodig ennyivel többet keresel, akkor milyen megtérülése lesz a befektetésednek. Készítettem hozzá egy kalkulátort:

(A kalkulátort innen tudod letölteni.)

Ha nem vagy még 60 éves, akkor alighanem meg fogja érni, nekilátnod az érettségi kijavításának, vagy elvégezni egy főiskolát. Ha van diplomád, akkor pedig nem késő hozzácsapni még egyet, egy kicsit versenyképesebb területen.

Tanulj nyelveket!

A könyvemben is írtam róla, hogy milyen fontos, hogy tudj angolul. Nem csak a munkád miatt, hanem mert az internet nyelve az angol. A világon minden információ ott van a neten, elérhető számodra minden tudás, ha tudsz megfelelő szinten angolul.

Az internet weboldalainak megoszlása nyelv szerint

Forrás: saját szerkesztés, Wikipedia, 2023

Ha bármilyen problémába futsz, alighanem a neten fent van a megoldás, de nem mész vele sokra, ha nem érted az internet nyelvét. Számos munkahely is megköveteli az angolt itthon is, ráadásul ez a jegyed a szabadság felé, hogy oda menj dolgozni, vagy élni, ahová akarsz. Kár volna lemondanod róla.

Mégis ezt tesszük, és várjuk a csodát. A következő grafikon azt mutatja országonként, hogy az emberek hány százaléka beszél legalább egy idegennyelvet:

magasabb fizetésnyelvtanulással

Persze nem csak az angollal lehet jól boldogulni. Német, spanyol, kínai, francia… Ha van olyan nyelv, amit szívesen tanulnál, hát rajta. De szerintem, amíg nem tudsz angolul, addig mást nem nagyon érdemes.

Fejlődj a szakmádban!

Biztos vagyok benne, hogy bármit is csinálsz, vannak, akik szuper jól keresnek belőle. Persze más szinten űzik, lehet, mint te. Te általános iskolásokat tanítasz énekelni, ők pedig az X faktoros sztárokat képzik.

Te a szomszédokat házalod lakásbiztosítással, mások a világ legnagyobb cégeinket kötik a biztosításukat. Te lerobbant magánlakásokat takarítasz, más pedig a miniszterelnök lakosztályát. Számos példát lehet hozni… Mi a te szakmádban a csúcs, és miben tudnak ők többet? Milyen képzést, vagy készséget kellene megszerezned, hogy feljebb lépj?

Az egyik legkézenfekvőbb módja a tanulásnak, ha a saját szakmádban teszed magasabbra a lécet. Lehet, unod a munkád, de keress benne valami új kihívást. Mondd meg a főnöködnek is, hogy kitűztél valamit, és igyekezz többet elvárni magadtól. Ha nő az értéked, a fizetésed hamarosan követni fogja.

Tanulj meg vállalkozni!

Lehet, már most is vállalkozol. Vagy csak szemezel vele. Bárhogy is, ez is egy fejleszthető készség. Senki nem születik vállalkozónak, persze itt is mondhatjuk, hogy valakinek könnyebb dolga van, sőt szerencséje. Hát aztán?!

Ha jól akarsz tudni vállalkozni, akkor értened kell az ügyfeleid nyelvén, meg kell tanulnod vásárlókat szerezni, és őket kiszolgálni. Lehet, hogy a vállalkozásodhoz meg kell tanulnod embereket irányítani. Ne becsüld le ezek jelentőségét!

Ha vállalkozol, akkor olvass könyveket vállalkozással kapcsolatosan. Járj el rendezvényekre, ahol hasonló emberekkel találkozhatsz, és tapasztalatot cserélhettek! Az is fontos persze, hogy képben legyél az iparágaddal, de hiába vagy te a legjobb adószakértő a városban, ha senki nem hallott még rólad. Lehet, megélsz az üzletedből, pedig mehetne sokkal jobban is! Ne légy rest a céged stratégiájával kapcsolatban tanulni, és fejlődni!

Fejleszd az érzelmi intelligenciád!

Nagyon sok esetben szerintem az választ el embereket a magasabb keresettől, hogy nem kellően intelligensek érzelmileg. Egyszerűen rosszul kommunikálnak, nem tudják magukat megfelelően prezentálni, és elbuknak a különböző teszteken az állásinterjún.

Lehetsz te a legjobb a szakmádban, ha nem tanulod meg a saját, és mások érzelmeit értelmezni és kezelni, akkor csak árnyéka leszel annak, aki lehetnél. Ez egy nagyon veszélyes csapda, ugyanis aki nem intelligens érzelmileg, az nem érzi, hogy ne lenne az.

Ezt tapasztalatból tudom. Nekem rengeteget kellett fejlődnöm ebben, és a mai napig is igyekszem rendszeresen gyakorolni, és olvasni a témában. Azt gondolom, ebben szinte mindenki, mindig tud fejlődni, de a legtöbben még nem is hallottak róla. Keress egy könyvet az érzelmi intelligenciáról, és olvasd el!

Építs kapcsolatokat!

Természetesen az is rengeteget számít, hogy kiket ismersz. Azonban nem csak azért, mert „csak így lehet feljebb jutni”. A kapcsolataink rendkívül erősen meghatározzák, hogy mi magunk milyenek vagyunk. Ha motivált, energikus, egészséges emberekkel tartod a kapcsolatot, akkor alighanem te is hasonlóan fogsz viselkedni.

De ami még ennél is fontosabb, hogy ne csak az új kapcsolatokat építsd, hanem a meglévőeket is. A sikeresség egyik legfontosabb előrejelzője, hogy mennyit segítesz a téged körülvevő munkatársaidnak. Azok az emberek lépnek elő ugyanis a legvalószínűbben, akiket kedvelnek, és hasznosnak találnak a többiek.

Ismét az a lényeg, hogy értéket adj a téged körülvevő embereknek, mert amit adsz, azt fogod visszafelé is kapni. Ez a lépés pedig a legtöbbször csak egy kis plusz odafigyelést igényel, se nem több pénzt, se nem több időt.

Építs pozitív valóságot!

Kutatók azt találták, hogy hiába vannak emberek, akik magas IQ-val, érzelmi-, és szociális intelligenciával rendelkeznek, mégsem érnek el kiemelkedő eredményeket. A hiányzó láncszem a pozitív valóságuk volt: nem hitték, hogy van értelme jobban csinálni.

Sokszor ugyanabban az országban élő emberek teljesen másként látják a lehetőségeket. Ugyanannál a cégnél dolgozók másként vélekednek a probléma megoldhatóságáról.

Amíg azt gondolod, hogy számodra valami lehetetlen, addig nem fogsz érte tenni. Hiába van meg minden képességed és tudásod, hogy sokra vidd, ha nem hiszed el magadról, hogy képes vagy rá. A pozitív pszichológia sokat foglalkozik a sikeresség témakörével, ezért javaslom, hogy kezdd el magad fejleszteni ezen a területen is.

Ajánlott olvasmány: A pozitív pszichológia, avagy a boldogság tudománya

Ha azt gondolod, hogy lehetetlen többet keresned, vagy nem vagy képes megcsinálni, akkor alighanem ennél a pontnál kell kezdened.

Persze, ahogy az életben oly sok minden, ez sem könnyű, és nem megy gyorsan…

Mi tart vissza, hogy többet keress?

Nyilván nem lehet mindenkinek egyöntetűen jó tanácsot adni, hogyan lehet növelni a fizetésünket. Ugyanakkor tudom, hogy a legtöbbeknek két fő indoka van arra, hogy miért nem haladnak: az idő és a pénz…

Úgy érzed, nincs elég időd?

Alighanem, ha nem keresel eleget, és nem tanultál már jó régóta semmit, akkor úgy érzed, nincs elég időd. Lehet éppen a jelenlegi életszínvonalad fenntartása miatt dolgozol sokat, vagy a gyerekek miatt érzed úgy, semmire sem érsz rá.

Megértem. Viszont neked meg azt kell megértened, hogy egyedül te vagy képes változtatni a helyzeteden. Attól, hogy panaszkodsz, a dolgok nem fognak változni. A kormány nem fog segíteni, a főnököd nem lesz hirtelen jobb fej, és nem fog az öledbe hullani egy szuper lehetőség.

Azt is tudom, hogy lehet évekbe telik, mire eredménye lesz a tanulásodnak. De ha két éve elkezdted volna, akkor már majdnem végeznél. Ha 3 évig még nem kezded el, akkor három év múlva is ugyanitt állsz majd. Márpedig, ha 3 év múlva is ugyanazt csinálod majd, mint most, akkor elvesztegettél 3 évet.

Tudod, azt mondják, mindenkinek arra van ideje, amire szán. Másnak is 24 órája van egy nap, és mások is megcsinálnak gyerek és munka mellett egy iskolát. Te is képes vagy rá, ha igazán akarod! Tanuld meg jobban beosztani az idődet: például vezesd egy hétig, hogy mivel, mennyi időt töltesz el. Biztos vagyok benne, hogy tudnál találni napi 1 órát, ha igazán akarnál.

Ajánlott olvasmány: Időgazdálkodás Útmutató

(Én pl. napi 2 órát tanultam éveken keresztül amíg BKV-val beértem a munkahelyemre. Így készültem fel az államvizsgámra is, és tanultam ki egy szakmát.)

Nincs elég pénzed?

A tanuláshoz nem kell pénz: angolul számos applikációval megtanulhatsz, kimehetsz dolgozni külföldre, vagy vehetsz egy nyelvkönyvet ezerötszáz forintért használtan. Ha tudsz angolul, akkor pedig tényleg bármit megtanulhatsz online. Annyit biztosan, hogy valamivel előrébb tudj lépni.

Ne feledd, hogy minden nap tanulhatsz valamit ingyen, időráfordítás nélkül is pusztán azáltal, hogy odafigyelsz a munkádra. Keresd a tanulságokat a jelenlegi munkahelyeden, mindig gondolkodj azon, hogy miként lehetne valamit fejleszteni. Ha mások panaszkodnak, akkor rögtön ugorjon be, hogy te lehetnél az, aki megoldást talál erre a problémára. Mondd el az ötleteidet a vezetőknek, és legyél kitartó. Kérdezd meg a főnöködet, hogyan tudsz értékesebbé válni a cég számára.

Olvass könyveket, amivel fejleszted a kommunikációdat, szociális készségeidet, érzelmi intelligenciád. Tűzd magasabbra a lécet a munkádban, és legyél te a legjobb! Tűnj ki, és kommunikálj felfelé: adj ötleteket a menedzsmentnek, és mondd el, hogy hajlandó vagy tanulni, és többet tenni, hogy feljebb juss. Ha pedig olyan helyen dolgozol, ahol ezt nem akarod / tudod megtenni, akkor válts munkahelyet!

Itt nincs munkalehetőség!

Lehet, hogy olyan környéken laksz, ahol nincs munkalehetőség. Ott „nem szokás” munkát váltani. Nincs is hova. De elég nagy az ország és a világ, neked is lehetőséged van olyan helyen élni, ahol van normális munka, és meg is fizetik azt.

 

– Elköltözni? A büdös Budapestre? Dehogy is!

Nos, nézd. Ez a te életed. Egy világban élünk, ráadásul egy országban. Itt van munka, jól lehet keresni, felénk jó fejek az emberek. Én egy szép, pörgős, vidám Budapesten élek, ahol mindig van látnivaló. Mindig is városban akartam élni, így nekem könnyű volt felköltözni vidékről. Itt is nevelnek gyerekeket, és láss csodát, fel is nőnek.

De te láthatod másként. Lehet, hogy neked áldozat lenne. De a világ elég nagy, választhatsz bármilyen másik helyet is. Ugyanolyan jogaid és lehetőségeid vannak, mint minden EU-s állampolgárnak. Szabadon mehetsz, és letelepedhetsz, ha nem jó itthon. Arról nem beszélve, hogy egy csomó munkát lehet otthonról is végezni.

A kérdés csak az, hogy ha 10 év múlva visszanézel, akkor mit fogsz mondani? Azt, hogy „miért nem léptem még akkor, amikor lehetett”, vagy azt, hogy „jól tettem, hogy maradtam”. Persze, a költözéshez lehet, hogy el kell adni a házat, iskolát kell váltani a gyerekekkel, ott kell hagyni a szülőket, barátokat, családot.

Már túl öreg vagy?!

Lehet… De ha most 40 éves vagy, akkor dolgoztál kb. 20 évet, és még vagy 25-öt fogsz. Ha 5 év alatt megcsinálsz egy képzést, a fele életedet még mindig egy sokkal jobb munkahelyen dolgozhatod le. Magasabb fizetés mellett, amihez magasabb nyugdíj is fog járni.

De ne halogass! Készíts tantervet, nézd ki az iskolát, keress albérletet, nézz új munkahelyet!

Minél tovább halogatod, annál inkább elhalványul a gondolat. Hidd el, ha jelentkezel a képzésre, és befizeted, meg fogod találni a módját, hogy végig is csináld. Kezdd ma egy kis lépéssel!

Mindez könnyű volna?

Egyáltalán nem! Egy pillanatra sem gondolom, hogy könnyű lenne. Senkinek sincs joga elítélni, ha nem vállalod be, hiszen bizonyára áldozattal jár. És megéri? Ezt neked kell eldöntened!

Látva a nehézségeket dönthetsz úgy, hogy inkább nem változtatsz, akkor viszont nem várhatod, hogy a helyzeted változzon. Felejtsd el a szokásos kifogásokat, és döntsd el! Vállalj felelősséget, és mondd azt, hogy váltasz, vagy tanulni fogsz. Vagy határozd el, hogy jó neked így, ahogy van.

Akkor viszont nincs jogod mást elítélni, amiért büszke arra, hogy sokat keres. És akkor ne is irigykedj, mert más többet költhet, és tehet félre, mint te. Hoztál egy döntést, más pedig másként döntött. Nincs jó, vagy rossz döntést, a kérdés csak az, te mit akarsz. Senki nem mondta, hogy az élet könnyű, vagy igazságos. Az irigykedéssel, és a panaszkodással viszont nem segítesz magadon.

Hidd el, a legjobb szándék vezérel, amikor azt mondom, hogy magadnak kell változtatnod, ha azt akarod, hogy a körülményeid változzanak. Ehhez én csak sok kitartást tudok kívánni, és ígérni, hogy igyekszem megadni a kellő motivációt és erőt, ahogy tőlem telik.

Összefoglalás

Sokan sajnos még mindig úgy gondolnak a munkahelyükre, mint egy jótékonysági intézményre. Nem becsülik meg, amit kapnak, azt gondolják, jár nekik, miközben pedig próbálják a lehető legkevesebb munkával „átvészelni” a napot.

Elsősorban szerintem hozzáállás kérdése, hogy mennyit fogsz keresni. Ha a munkádat „melósként” végzed, akkor minden nap nyűg lesz bejárni, és csak azért dolgozol, hogy megkapd a béred. Ha viszont a fókuszodat áthelyezed a ledolgozott órák számáról az aznap nyújtott értékre és a tanulásra, rádöbbenhetsz, hogy sokkal többet is ki tudsz magadból egységnyi idő alatt.

A problémákból megoldásokat csinálhatsz, és az ehhez szükséges kutatás és tanulás pedig örökké gyarapítani fogja a készségeidet. Ha értékesebbé válsz a munkaerőpiacon, vagy értékesebbé válsz az ügyfeleid számára, akkor hajlandóak lesznek többet fizetni neked.

Számos esetben radikális lépésekre lehet szükség, hogy változtass az életeden, és senki nem mondta, hogy ez könnyű volna. Viszont egyedül te tudod meghozni a döntést. Az élet nem igazságos: van akinek könnyebb, és van akinek igen nehéz. Amit valaki megkapott a szüleitől, másnak 10-15 év összegyűjteni. De ez nem lehet ok arra, hogy ne vágj bele.

Hiába vársz arra, hogy valaki megsegítsen, vagy a kormány majd megemelje a béred. Az egyetlen, és legjobb módszer, hogy kezedbe veszed a sorsod és elkezdesz tanulni, fejlődni. Akár szervezett oktatási keretek között, akár önmagad fejlesztésével. Bármibe is vágsz bele, az erőfeszítéseiden keresztül tapasztalatot és így tudást szerzel, amit kamatoztatni fogsz tudni még az életben.

Ne légy hát rest, kezdd el a tanulást már ma!

Érdekel a véleményed! Szerinted miért van az, hogy sokak számára az itt leírtak egyértelműnek tűnnek, míg mások foggal, körömmel tiltakoznak ezek ellen? Mindkét tábor véleménye érdekelne…

Hasznosnak találtad? Szeretnéd folytatni a tanulást?

Iratkozz fel, és hetente küldök egy összefoglalót a legjobb anyagaimról!