A mesterséges intelligencia és a robotika egy új ipari forradalmat hozhat el. A jövőben egyre több helyen fogják alkalmazni a mesterséges intelligenciát, és a robotika különböző fejlesztéseit. E két iparág fejlődése izgalmas befektetési lehetőségeket kínál azoknak, akik szeretnének a jövő technológiáiba fektetni.

A mesterséges intelligencia és a robotika, mint befektetés számos kockázattal jár. Ebben a cikkben kívánom felhívni a figyelmedet ezekre, de megtudhatod azt is, hogy hol tart jelenleg ez a két iparág, és milyen fejlesztések várhatóak.

Előtte viszont bemutatok neked 11 olyan érdekes projektet a mesterséges intelligencia, és a robotika világából, melyre érdemes odafigyelni.

 

(Szeretnél értesítést kapni az új videókról a Youtube-on? Klikk ide, és iratkozz fel a Youtube csatornámra!)

Miután megtudtad milyen érdekes projektek vannak 2019-ben, olvass tovább, és vizsgáljuk meg hol tart most a mesterséges intelligencia, és a robotika.

Hol tart a robotika, és a mesterséges intelligencia?

Már most körbevesz minket a mesterséges intelligencia, és a robotika a hétköznapokban. Gondolj csak bele, hogyan tájékozódsz, amikor éppen elutazol? Amikor keresed a választ az interneten egy kérdésedre, vagy amikor elindítod az önjáró porszívódat?

Mesterséges intelligencia

A Google az elmúlt években egyre nagyobb hangsúlyt fektet a mesterséges intelligencia fejlesztésére. A Google Maps Driving Mode felméri merre akarsz menni, és utasítások nélkül segít eljutni a legideálisabb útvonalon edzeni.

A Gmail Smart Reply például javaslatot tesz a válaszodra az írásstílusod, és a kapott e-mail alapján. A Google Drive Smart Scheduling pedig javaslatot tesz a következő megbeszélésed időpontjára, a meglévő elfoglaltságaid, és szokásaid alapján.

Az összes streaming szolgáltató is használja a mesterséges intelligenciát. Amikor ajánlásokat kapsz, hogy milyen filmet nézz meg legközelebb, vagy megkapod a heti zeneajánlódat a Spotify-on, azt bizony az adott vállalat mesterséges intelligenciája válogatja össze neked. Az addigi filmnézési, vagy zenehallgatási szokásaidból indul ki, és határozza meg, hogy mit fog ajánlani neked.

A mesterséges intelligencia azonban ennél jóval többre is képes. A sakkmester, Garry Kasparov a 90-es évek elején jelentette ki, hogy soha nem fogja megverni őt egy mesterséges intelligencia. 1997-ben viszont vereséget szenvedett az IBM Deep Blue névre hallgató mesterséges intelligenciájától.

mesterséges-intelligencia-es-robotika-kasparov-deep-blue

Ezt követően azt mondták, hogy „oké, de ez sakk, a Go-ban soha nem sikerülhet”. A Go ugyanis, egy jóval összetettebb játék. 2016-ban, a Google Deep Mind által fejlesztett AlphaGo nevű mesterséges intelligencia legyőzte a bajnok Lee Sedol-t.

Később a DeepMind csapata létrehozta az AlphaGo Zero nevű mesterséges intelligenciát, melynek már csak a szabályokat „mondták el”, és saját maga ellen játszott több milliószor, és így fejlesztette játéktudását. A három napos tanulási folyamat után mérkőzött meg elődjével, AlphaGo-val, és 100-ból 100-szor legyőzte azt, aminek ugye sikerült megvernie Lee Sedol-t.

Logikus és kiválóan következtet

Az IBM 2011-ben mutatta be az új mesterséges intelligenciáját, a Watson-t. A népszerű amerikai quiz showban, a Jeopardy!-ban bizonyított. Két kiváló emberi versenyző ellen állt ki, akik között ott volt Ken Jennings, aki addig 74-szer nyert zsinórban. A győzelmi sorozata most megszakadt. Watson háromszor több pénzt szerzett a helyes válaszok után, mint Jennings.

Watson győzelméhez szükséges volt az, hogy teljesen megértette a nyelvi kérdéseket, és az enciklopédiához hasonló tudásából kellett logika, és következtetések alapján megtalálnia a helyes válaszokat. A kérdések sokszor árnyaltak, szükséges a következtetési képesség a válaszokhoz. Ezt követően elkezdték alkalmazni az egészségügyben, időjárás jelentéseknél, és kiberbiztonsági feladatokat is kapott.

A mesterséges intelligencia már megtalálja a logikai mintákat, és nagyon kevés adat felhasználásával von le következtetéseket. Az egyik mesterséges intelligencia például néhány Facebook like-ból 81%-os pontossággal meg tudja valakiről mondani, hogy heteroszexuális-e. A bűnügyi nyilvántartások alapján arra is tud következtetni, hogy ki, mennyire hajlamos a törvényszegésre, és mekkora valószínűséggel fog újra bűntényt elkövetni.

Van már néhány olyan feladat, amit a neurális hálózatként ismert, nagyon hatékony mesterséges intelligencia jobban és hatékonyabban tud végezni, mint az emberek. Új gyógyszereket fedez fel, segít a legjobb jelöltek kiválasztásában a meghirdetett munkakörre, és már ugye, nagy biztonsággal tud autót is vezetni.

A neurális hálozatok nagy pontossággal meg tudják különböztetni azt, hogy mit látnak egy adott képen, és irgalmatlanul gyorsan tudják a legbonyolultabb számításokat is elvégezni. Így egyre többször alkalmazzák őket a pénzügyi szektorban, tudományos kutatásokban, és még a hadiiparban is. Nem véletlenül jósolják azt az elemzők, hogy 2030-ra 15 trillió dolláros üzletág is lehet a mesterséges intelligencia.

Robotika

A PwC jelentése szerint, jelenleg a gyárakban, a munkák közel felét végzik kézzel, és ez az arány 2030-ig, 35%-ra fog csökkenni. 2025-re a gyártásban, szállításban, raktározásban, a jelenlegi munkakörök 10-15%-át válthatja fel az automatizáció. 2035-re pedig akár 35-50%-ot.

A fejlődést elősegíti, hogy az automatizálás költségei egyre csökkennek, így az ipari robotok eladási számai folyamatosan nőnek. A következő 10 évben akár 65%-al is csökkenhetnek a különböző robotok költségei. A munkaerőhiány, illetve fizetések emelkedése még jobban elősegíti, és ösztönzi a vállalatokat, hogy nyissanak az automatizáció felé. Amennyiben bővebben is érdekel a tanulmány, ide kattintva eléred.

Jó hír, hogy nagy esély van arra, hogy a megszűnő munkahelyek helyett, újabbak fognak létrejönni. Legalábbis, ez így történt a múltban is. Lehet, hogy a 40-es évektől kezdve rohamosan csökkent a mezőgazdaságban az emberi munkaerő, de összességében több emberre lett szükség, mert a szolgáltatások, és értelmiségi munkahelyek száma bővült.

A Deloitte felmérése azt mutatta, hogy az Egyesült Királyságban az automatizáció 800.000 munkahelyet szüntetett meg az elmúlt 15 évben, viszont 3,5 millió új munkahely jött létre. Ráadásul magasabb fizetéssel, és olyan munkakörökkel, amiben jobban ki lehet teljesedni.

A World Economic Forum tanulmánya szerint 75 millió munkahely fog megszűnni a technológiai fejlődés következtében, de 133 millió új fog létrejönni 2022-ig. Ebben az összes iparág, minden egyes munkahelye benne van. A szakértők bizakodóak abból a szempontból, hogy jobb munkakörülmények, és magasabb fizetés lesz kapható az új munkahelyeken.

Milyen fejlődés várható?

Pozitív jóslatok szerint az emberiség legnagyobb problémáit segíthet megoldani a mesterséges intelligencia, és a robotika fejlődése. Lehetőséget adhatnak fogyatékkal élőknek a teljesebb életre, másoknak pedig olyan munkahelyet biztosíthatnak, amiben több élvezetet találnak, vagy nem kell az életüket veszélyeztetni, például egy tűz esetén.

Továbbá segíthetnek jobban felderíteni a terroristákat, így könnyebben meg lehet majd előzni az erőszakos cselekedeteket. Az orvoslásban is hatalmas a potenciál, hiszen a fejlődés gyors, és egyre több kutatásban használják segítségként a mesterséges intelligenciát, robotikát.

Az országok vezetői is egyre inkább támogatják a modern megoldásokat, hiszen ha csak a bürokratikus rendszert nézzük, elképesztő összegeket lehetne megspórolni, ha a mesterséges intelligencia segítségével új folyamatokat alakítanának ki.

Jó példa erre Észtország, ahol az országot úgy vezetik, mint egy vállalatot. A bürokráciát a legalacsonyabb szintre kívánják vinni. Egy adóbevallás 5 perc, az iskolákban 7 éves kortól kötelező programozni tanulni. A mesterséges intelligencia fejlődésével egyre hatékonyabbá fogják tenni országuk működését. Érdemes figyelni mit, és hogyan fognak átültetni a gyakorlatba.

Érdemes-e új technológiába fektetni?

Az új technológia sokak számára vonzó, főleg ha jó sok pénzt is lehet vele keresni. Nem véletlenül öntik a befektetők a pénzt egy-egy jól hangzó tech startupba. Persze, sok még azelőtt megbukik, mielőtt még bármilyen használható termékkel előállna.

Amennyiben szeretnél többet megtudni a befektetések világáról, olvasd el a következő cikket: Mi az a befektetés, és hogyan kell okosan befektetni?

Gyakran túlbecsüljük a változás sebességét, méghozzá nagyon. Hajlamosak vagyunk azt gondolni, hogy az új technológia mindent egy szempillantás alatt megváltoztat majd. Egyszerűen lehetetlen, hogy mondjuk 1-2 hónap leforgása alatt valami minden második háztartás része legyen. Gondolj csak az internetre.

Az emberiség egyik legnagyobb találmánya, mégis közel negyven év kellett az első apró lépéstől, amíg eljutottunk a Világhálóhoz 1992-ben. Tíz évvel később is még csak a világ lakosságának 8.6%-a használta. Húsz évvel később is még csak 34%. Egészen 2017-ig kellett várni, hogy az internetet már legalább az emberiség fele használja.

Persze, az internet sok dolgot megváltoztatott, de nem volt akkora durranás, mint amit sokan a felfutáskor vizionáltak. Pedig tényleg hatalmas találmányról van szó. Ennek történelméből levonhatunk pár tanulságot…

Dotcom lufi

A világháló létrejöttével megjelentek az internetes cégek, és ezzel együtt az emberekben is kialakult egy mánia irántuk. A befektetők nagy részét nem érdekelte az, hogy a vállalkozás termel-e profitot, vagy megvan-e benne egyáltalán a potenciál, hogy egyszer profitábilis vállalkozás legyen. Csak vették a részvényeket, mint a bolondok, nehogy kimaradjanak ebből a lehetőségből.

A végén már arra sem volt szükség, hogy egy cég valódi internetes vállalkozás legyen, elég volt a nevét megváltoztatnia .com végződésre, és öntötték belé azonnal a pénzt a befektetők. A mániának 2000-ben lett vége, mely során 2 év alatt közel 80%-ot esett a NASDAQ-on kereskedett internetes, technológiai vállalatok részvényeinek értéke, majd a vállalatok fele csődbe ment, és megszűnt.

A NASDAQ tőzsdeindex teljesítménye 1995-2003-ig

mesterséges-intelligencia-es-robotika-nasdaq

Egy másik jó példa az új technológia körül kialakult mániára a kriptopénzek. Ha csak a közelmúltba szeretnénk visszamenni, akkor nézzük meg a Bitcoin árfolyamát.

Bitcoin árfolyamának változása a kezdetektől

mesterséges-intelligencia-es-robotika-bitcoin

Gyönyörűen látszódik itt is, hogy mikor ér véget egy mánia. Hatalmas volt a felhajtás körülötte, egyre több sajtóorgánum felkapta, így egyre többen szálltak be. Sokszor gondolkodás nélkül, hiszen nem akartak kimaradni.

Ez persze nem jelenti azt, hogy a technológiával baj lenne, vagy a kriptovaluták közül nem lesz néhány, amelyet pár év múlva sok helyen fogunk használni. Csupán azt, hogy csak azért, mert nagy a felhajtás valami körül, még nem biztos, hogy jó befektetési lehetőség lesz.

Amennyiben kicsit régebbre nézünk vissza, és megvizsgáljuk, hogy mi történt a „vasút mánia” során 1840-es években, azt láthatjuk, hogy szintén meggondolás nélkül fektették a pénzt a vasúti hálózatot építő cégekbe.

Az angol vasúti cégek részvényindexe 1830-1850-ig

mesterséges-intelligencia-es-robotika-vasuti-cegek

forrás: thebubblebubble.com

A későbbiekben a kiépült vasutakból nem a vasútépítő cégek profitáltak, hanem azok, akik ki tudták az új útvonalakat használni. Ennek köszönhetően gyorsabban odaért egyik városból a másikba az áru, kevésbé romlottak meg az ételek, tehát hatékonyabb lett a szállítás.

Gyakran az új technológia létrejöttéből nem a technológiát gyártó cégek befektetői profitálnak a legnagyobbat, hanem azon cégek befektetői, akik teljes mértékben ki tudják majd használni az adott újítást.

Egy évtizeden belül már lehet mesterséges intelligenciával fogunk beszélgetni amikor egy cég ügyfélszolgálatát hívjuk fel. Ha a 100 alkalmazottból 95-öt le tud cserélni a vállalat egy szoftverre, akkor ezt megfogja lépni. Sokkal kisebb irodára lesz szükségük, a szoftver ára valószínűleg töredéke lesz a 95 alkalmazotthoz képest, és még csak aludnia sem kell majd, éjjel nappal működhet.

Tehát, érdemes végiggondolni, hogy a fejlesztésekből, mely cégek fognak a leginkább profitálni, és esetleg inkább ezekbe fektetni – amíg mások a lufit fújják.

A növekedési részvények teljesítménye

A részvényvásárlás alapvetően kockázatos. Viszont részvény és részvény között is nagy különbség lehet. Amennyiben szeretnél többet megtudni a részvényekről, olvasd el a következő cikket: Részvények fajtái, vásárlása, hozamai – Útmutató a részvények világába

A növekedési részvények közé azokat a cégek részvényeit soroljuk, melyek kifejezetten a vállalatuk növekedésére koncentrálnak. Ezek a vállalat tőkéjének az értékét akarják növelni, nem pedig például a befektetőknek adható osztalékok értékét. Osztalékot általában nem is fizetnek, így nyereséged csupán az áremelkedés következtében keletkezhet.

Amennyiben szeretnél többet megtudni az osztalékfizető részvényekről, olvasd el a következő cikket: Osztalékbefektető Részvények Útmutató: Az osztalékbefektetés alapjai

Alább megnézzük, hogy milyen teljesítményt nyújtottak a növekedési részvények, és összehasonlítjuk az alulértékelt (value) részvények teljesítményével.

A növekedési és alulértékelt részvények teljesítményének összehasonlítása

mesterséges-intelligencia-es-robotika-novekedesi-alulertekelt

mesterséges-intelligencia-es-robotika-novekedesi-alulertekelt-adatok

Azt láthatjuk, hogy ha 1972-ben befektettünk volna 10.000 dollárt, akkor 2019-re közel 1 millió dollárunk gyűlt volna össze a növekedési részvényekben, míg ha alulértékelt részvényeket vettünk volna, akkor majdnem 2,5 millió dollár ütötte volna a markunkat.

Ha tovább vizsgáljuk a számokat, akkor azt láthatjuk, hogy inflációval korrigáltan, az alulértékelt részvények 2,23%-al értek el évente magasabb hozamot. Nem tűnik túl soknak, de hosszútávon hatalmas különbséget jelent.

A Sharpe-mutató megmutatja, hogy egységnyi kockázatért cserébe, milyen extra hozamot nyújt a befektetésünk. Ahogy látjuk, még a Sharpe mutató alapján is jobb befektetésnek bizonyultak az alulértékelt részvények. A jövőben is így lesz? Ez az, amit nem lehet tudni, senki nem lát a jövőbe. Viszont egy jól diverzifikált portfólióban mindkettőnek lehet helye.

Érdemes lehet megnézni azt is, hogy egy-egy nagy piaci őrület, hogyan hat a részvények árfolyamára. Kezdjük is a sort az IBM-el. Az IBM Watson nevű mesterséges intelligenciáját talán túlságosan is előtérbe helyezte, és amikor nem váltotta be a reményeket az egészségügyben, az a részvények árfolyamára is hatással lehetett.

Az IBM teljesítménye az elmúlt 5 évben

mesterséges-intelligencia-es-robotika-IBM

Az Nvidia részvényeire a legnagyobb hatással a közelmúltban a Bitcoin őrület volt. A hatékony bányászáshoz elképesztő erejű gépekre van szükség, így nem véletlen, hogy iszonyatosan megnövekedett a kereslet az Nvidia processzorai iránt. Ahogy egyre alábbhagyott a mánia, úgy kezdték el eladni az Nvidia részvényeit is. Tökéletes példája annak, hogyan lehet egy mánia hatással más iparágban működő cégekre is.

NVIDIA teljesítménye az elmúlt 5 évben

mesterséges-intelligencia-es-robotika-Nvidia

A GoPro akciókamerákat gyárt, amivel kiváló minőségű videókat lehet készíteni, a legextrémebb helyzetekben is. Talán ez is a cég egyik problémája. Hatalmas felhajtással robbantak be a köztudatba, viszont a felhasználói kör elég szűk, és azok sem fogják lecserélni minden évben a kamerájukat, akik már egyszer vásároltak. Amikor pedig már évek óta nem mutat fel profitot egy vállalat, gyorsan kiszerethetnek belőle a befektetők.

GoPro teljesítménye az elmúlt 5 évben

mesterséges-intelligencia-es-robotika-gopro

A GoPro példáját azért is tettem be, hogy lásd, egyálalán nem biztos, hogy az árfolyam újra felmegy. Lehet, hogy a zuhanás csak ideiglenes, de nem mindig.

Mesterséges intelligencia és robotika, mint befektetés

A befektetések világa sokakat megmozgat, és nagy érdeklődéssel lehet figyelni a különböző lehetőségeket. Viszont érdemes vigyázni is, ugyanis túl sokszor fordul elő az, hogy valami nagyon jó lehetőségnek tűnik elsőre, de valójában nem az.

Érdemes először is átgondolnod, hogy milyen célból fektetnél be. Egy hosszú távra kialakított portfólió része lehet a mesterséges intelligencia, és/vagy a robotika ipar, mint befektetés. A teljes befektetésedet azonban soha ne fektesd egyetlen iparágba, vagy kösd hozzá, egy adott ország jövőjéhez.

A robotikába, mesterséges intelligenciába való befektetés értékpapírokon keresztül történhet. Ezek vásárlásához szükséged lesz egy értékpapírszámlára. Segítséget itt találsz: Értékpapírszámla összehasonlítás: melyik a legjobb értékpapírszámla?

Egyedi részvények

Egyedi részvények vásárlása esetében ugye egy-egy cég mellett teszed le a voksodat, így ennek kiemelten magas kockázata van. Amennyiben egyedi részvényeket vásárolnál, akkor is érdemes portfóliót kialakítanod, és legalább 20-30 cég részvényei megvásárlásában gondolkodnod.

Ebben az esetben neked kell kiválasztanod, hogy melyik adott mesterséges intelligenciával, vagy robotikával foglalkozó cégbe fektetnél. Egyedi részvények vásárlása kockázatos, alaposan meg kell ismerned a céget, mielőtt belefektetnéd a pénzed.

Szeretném kihangsúlyozni, hogy a következőkben csak néhány példát fogok bemutatni. Semmiképp ne fektess be ezek alapján!

Roper Technologies

Amerikai vállalatról van szó a Roper Technologies esetében, mely kicsi, részpiacon működő cégeknek gyártanak mérnöki eszközöket. Ipari technológiában, rádiófrekvenciás technológiában, energetikai rendszerekben érdekeltek a leginkább, és már a bevételük is meghaladta az 1 milliárd dollárt.

Roper Technologies teljesítménye az elmúlt 5 évben

mesterséges-intelligencia-es-robotika-roper-technologies

YEXT

A Yext mesterséges intelligenciával foglalkozik, és az egyik legjobb, legnagyobb adat menedzser szoftver. A világ legnagyobb cégei vannak ügyfelei között. Itt láthatod, hogyan teljesített a részvénye az elmúlt 5 évben.

Yext Inc. teljesítménye az elmúlt 5 évben

mesterséges-intelligencia-es-robotika-yext

Számos más lehetőség is a rendelkezésedre áll. Az előbbiekben két olyan céget néztünk meg, melyek kifejezetten a mesterséges intelligenciával, illetve a robotikával foglalkoznak. Mellettük persze ott van az Amazon, a Google, vagy a Netflix is, mely cégek előszeretettel használják, illetve fejlesztik a mesterséges intelligenciát, robotikát. Ebben a cikkben még találsz több példát is egyedi részvényekre.

Mesterséges intelligencia és robotika befektetési alapok

Amennyiben nem te szeretnéd összeválogatni, hogy mely cégekbe is fektess, van lehetőséged befektetési alapokon keresztül is részesülnöd az iparág hozamaiból. A befektetési alapok ugye a kisbefektetők pénzét gyűjtik össze, és kezelik egy pénztömegben. Így, akár már pár tízezer forinttól lehet egy jól diverzifikált alapod.

Amennyibe szeretnél többet megtudni a befektetési alapokról, olvasd el ezt cikket: Befektetési alapok útmutató: Az alapok működése, típusai, költségei.

JPM Europe Dynamic Technologies D (acc) EUR

Ennek a részvényalapnak a célja, hogy elsősorban a technológiához kapcsolódó európai vállalatokba fektessen. A befektetésnek van egy egyszeri díja a megvételkor, ami 3%, ha az Erste fiókjában veszed meg, és 2,5%, ha netbórkeren keresztül. Illetve, 2,78% az éves alapkezelési díj. 101 millió eurót kezelnek, olykor elég jól.

Ha csak az elmúlt 10 évet nézzük, akkor 17,82%-os éves hozamot értek el, viszont ha az indulástól, akkor ez csupán 1,7% évente. A Dotcom buborékot ez az alap is nagyon megérezte. Ez látszódik is a grafikonon.

JPM Europe Dynamic Technologies D (acc) EUR teljesítménye az indulástól

mesterséges-intelligencia-es-robotika-jpm

Allianz Global Artificial Intelligence – AT EUR

A globális részvénypiacon fektet be, legalább 70%-ban olyan vállalatokba, melyek mesterséges intelligenciával foglalkoznak, azt fejlesztik. Itt is van egy 3%-os jegyzési díj, de csak a fiókban tudod jelenleg megvenni az alapot. Viszont az alapkezelési költség valamennyivel kedvezőbb, 2,1% évente. 67 millió eurót kezelnek jelenleg, és 15,72% az éves hozam az indulástól. Ahogy a grafikonon is látod, ez egy nagyon fiatal alap. Ne a múltbeli hozamok alapján hozz döntést!

Allianz Global Artificial Intelligence – AT EUR teljesítménye az indulástól

mesterséges-intelligencia-es-robotika-Allianz

Franklin Technologies Fund N EUR

Az alap mindenféle megkötés nélkül fektethet kisebb-nagyobb vállalatokba, földrajzi megkötések nélkül. Számítógépes, hardver gyártó, telekommunikációs, elektronikai iparágban tevékenykedő cégekbe is fektethet.

Az alap megvásárlásakor egy egyszeri, 3%-os díjara kell számítanod ha a bankfiókban veszed meg, és 2,5%-ra ha ez a netbankáron keresztül történik. Ezt követően pedig 2,56% az éves költség. Az indulástól 6,13%-os éves hozamot értek el itt a befektetők. Az alap hatalmas, 2,88 milliárd dollárt kezel. Itt megtalálod az Erste hatályos díjjegyzékét.

Franklin Technologies Fund N EUR teljesítménye az indulástól
mesterséges-intelligencia-es-robotika-franklin technologies

Látható, hogy nem a legolcsóbb befektetési alapokon keresztül mesterséges intelligenciába, vagy robotikába fektetni. A kicsinek tűnő 2% körüli költségek hosszútávon igen borsos árat jelentenek ezekért a részvényekért. Most pedig nézzük meg, milyen lehetőségeid vannak, ha költséghatékonyabban szeretnél befektetni.

Mesterséges intelligencia és robotika befektetés ETF-en keresztül

Amennyiben szeretnél már alapvetően egy diverzifikált portfólióra szert tenni, jó megoldást jelenthetnek az ETF-ek is. Így egyszerre tudsz akár több tucat cégbe fektetni, amelyek mesterséges intelligenciával, vagy robotikával foglalkoznak. Az ETF-ek, egy adott indexet másoló befektetési alap. Bármikor adható, és vehető.

Az ETF-ek nagy előnye, hogy már akár egy darab esetén is, egy diverzifikált befektetésed lehet, illetve nagyon alacsony költséggel dolgoznak. A hozamokat pedig a leghatékonyabban úgy tudod növelni, hogy a költségeidet csökkented. Természetesen rengeteg ETF létezik, így megtalálhatod a mesterséges intelligenciával, vagy a robotikával foglalakozó ETF-eket is. Nézzünk is meg két példát.

iShares Automation & Robotics UCITS ETF

Az iShares költsége éves szinten 0,4%, és 2 milliárd dollár vagyont kezel, ahol az osztalékot visszaforgatják, és újra befektetik. Egy fiatal ETF-ről van szó, hiszen csak 2016-ban indították, és összesen 126 vállalat részvényeibe fektet. P/E rátája 21,25.

iShares Automation & Robotics UCITS ETF teljesítménye az indulástól

mesterséges-intelligencia-es-robotika-iShares

A következő képen pedig azt láthatod, hogy, mely 5 kitettség aránya a legmagasabb ebben az ETF-ben.

mesterséges-intelligencia-es-robotika-iShares-top5

L&G ROBO Global Robotics and Automation UCITS ETF

A ROBO Global költsége éves szinten 0,8%, és 875 millió euró vagyont kezel, ahol az osztalékokat visszaforgatják, és újra befektetik. Az ETF-et 2014 év végén indították, és már volt nagyon kiemelkedő éve, 38,55% feletti hozammal, de a tavalyi nem volt túl sikeres, hiszen 15,41%-os veszteség lett az eredményük. Jelenleg 90 különböző vállalat részvényeibe fektet.

L&G ROBO Global Robotics and Automation UCITS ETF teljesítménye az indulástól

mesterséges-intelligencia-es-robotika-Robo-Global

A következő képen pedig azt láthatod, hogy, mely 5 kitettség aránya a legmagasabb ebben az ETF-ben.

mesterséges-intelligencia-es-robotika-Robo-Global-top5

További ETF-ek

Az előbb felsoroltakon kívül természetesen még számos más lehetőség is van mesterséges intelligenciába, vagy robotikába fektetni. Itt találsz egy listát a mesterséges intelligenciába fektető ETF-ekről. Nagy potenciállal bír ez a két iparág, de nézz körül alaposan, dönts megfontoltan, és vedd figyelembe a veszélyeket is.

Útravaló

Megvizsgáltuk, hogy jelenleg hol tart a mesterséges intelligencia, és a robotika, illetve, hogy milyen jövő elé nézhetünk ebben a két iparágban. Az biztos, hogy már most is sok mindenben megkönnyítik az életünket a fejlesztések, és a jövőben ez hatványozottabban lehet igaz.

Amikor egy-egy divatos iparágat vizsgálunk, érdemes mindig kicsit visszatekinteni a múltba, és megnézni, hogyan zajlottak az események, és tanulni belőlük. Jó, ha a veszélyekkel is tisztában vagyunk.

Befektetés szempontjából is izgalmas lehetőséget ad ez a két iparág. Számos lehetőség van részesedni a növekedésükből, viszont ne felejtsd el, hogy te sem látsz a jövőbe. Nem tudhatod, hogy éppen melyik cég fejlesztése fog befuccsolni, vagy repíti a csillagokba a vállalat részvényének árfolyamát.

Azt javaslom, csak olyan összeget fektess ezekbe az iparágakba, amit nem sajnálsz, tehát ne a nyugdíjra szánt vagyonodat, vagy a gyermeked egyetemére félretett pénzt.

Te fektetsz mesterséges intelligenciába, vagy a robotikába, vagy maradsz inkább más típusú befektetésnél? Milyen cégbe, vagy befektetési alapba / ETF-be fektetnél szívesen?

Hasznosnak találtad? Szeretnéd folytatni a tanulást?

Iratkozz fel, és hetente küldök egy összefoglalót a legjobb anyagaimról!