Befektetési területen dolgozol és feljebb lépnél?

Még csak érdeklődsz a téma iránt, és érdekel, milyen lehetőségeid vannak?

Ebben a bejegyzésben körbejárjuk, miként teheted be a lábad erre az izgalmas területre, és milyen készségek szükségesek, hogy gyorsan tudj előre lépni.

Mielőtt belevágnánk, érdemes megnézned ezt az interjút Konkoly Miklóssal, aki több prémium és privátbankári hálózat kiépítésében játszott meghatározó szerepet, és két nagy cégnél is vezérigazgatói pozíciót töltött be.

Miklós ebben a videóban elmondja, mit látott, mi vezet sikerre a befektetési szakmában hosszútávon:

 

(Szeretnél értesítést kapni az új videókról a Youtube-on? Klikk ide, és iratkozz fel a Youtube csatornámra!)

Talán köztudott, hogy a szorgalom, és a kitartás óriási szerepet játszik a karrierünk építésében. Ez nyilván a befektetési területen is igaz.

Amit viszont sokan elfelejtenek, azok a különböző soft készségek, melyek lehetővé teszik a szaktudásunk teljes kibontakozását. A befektetési területen éppúgy fontos a kommunikációs készég, az empátia, az érzelmi intelligencia, mint más, magas szintű szellemi tevékenységek esetén.

Nem mellesleg, ahhoz, hogy az ezen készségek megszerzéséhez szükséges időt és pénzt hatékonyan használjuk fel, egy jó adag önismeretre is szükségünk lesz.

Ez ott kezdődik, hogy egyáltalán mit akarunk?

Miben vagyunk jók?

Milyen terület érdekel bennünket?

Karriercélok befektetési területen

A befektetési szakma meglehetősen szűk, ami azt jelenti, hogy bizonyos pozíciókat nagyon nehéz megszerezni. Sokkal több cégnek van szüksége logisztikai vezetőre, vagy marketing igazgatóra, mint portfólió menedzserre, ami szinte csak az alapkezelőkre korlátozódik.

Ezért érdemes már az indulásnál átgondolni, pontosan hová is szeretnél eljutni, és mikorra. Természetesen a mai világban az egyes munkaköröket már nem feltétlen lehet nagyon egyszerűen bekategorizálni, de azért a leggyakoribbakat igyekeztem összegyűjteni:

1. Befektetési tanácsadó / Privátbankár

A privátbankár feladata, hogy a kiemelt ügyfeleknek segítsen eligazodni a befektetési lehetőségek között. Az ügyféllel közösen, az ügyfél igényeire szabva egy befektetési stratégiát alakítanak ki, melyet a privátbankár segít a gyakorlatba is átültetni, akár az őt megbízó bank, vagy brókercég kínálatából. Egy privátbankárnak egyszerre kell értenie az ügyfél szívéhez, és a befektetési piacok logikájához.

Ajánlom ezzel kapcsolatban Konkoly Miklós cikkét.

Várható bruttó kereset: ~ 1.000.000 Ft felett

2. Befektetési elemző

Az elemzők fő feladata, hogy különböző piaci trendeket kövessen, információkat gyűjtsön, és cash-flow elemzéseket készítsen. Tehát, akár egy komplexebb finanszírozási ügylet során is le kell tudnod azt modellezni, értékelni, és segíteni a döntési folyamatot.

A legtöbbször egy portfólió menedzser munkáját segítik az elemzők. Ez a munkakör a legtöbb esetben megköveteli a felsőfokú gazdasági végzettséget, és a kiváló angol nyelvtudást. Várható bruttó kereset: ~ 650.000 Ft.

3. Gazdasági újságíró

Legyen szó online újságról, vagy nyomtatott sajtóról, az újságíró feladata, hogy figyelje a híreket, aktualitásokat, és ezt az újság közönségének érhetően adja át. Fontos hozzá a kutatómunka, és a szakirodalmak olvasása.

Előny a precizitás, hiszen a tartalomra, a nyelvtanra, a fogalmazásra különös figyelmet kell fordítani. Várható bruttó kereset: ~ 500.000 Ft.

4. Portfólió menedzser

A portfólió menedzser dönt a befektetési alapot illető fő kérdésekben. Nagy felelősséggel jár, és folyamatosan követnie kell a pénzpiacot, és elemzéseket, beszámolókat kell olvasnia.

Egyértelmű, hogy ehhez magas fokú makrogazdasági, és pénzügyi ismeretekre van szükség. Alapvető elvárás a diploma, és legalább egy idegen nyelv mély ismerete. Nagyon precíznek kell lenni, és oda-vissza ismerni kell az Excelt. Várható bruttó kereset: ~ 1 millió forint felett.

Készíts tantervet!

Az előrelépéshez elengedhetetlen a folyamatos tanulás. Egyrészről, a vállalatok által nyújtott képzéseket érdemes 100%-ban kihasználni, másrészről pedig saját tantervet is felállítani.

A belső képzések remek lehetőséget nyújtanak, hogy megtanuld, amit mindenkinek tudnia kell, de a saját egyéniségedhez, tehetségedhez legközelebb álló készségeket egyénileg is érdemes tovább fejlesztened.

Ennek számos előnye van:

  • Ha többet tanulsz, akkor a vezetőid is látják, hogy komolyan gondolod a karriered
  • A több tanulás több tudást eredményez, amivel nagyobb értéket tudsz adni az ügyfeleknek és a vállalatnak
  • Ha nem csak dolgozol, de fejlődsz is, akkor könnyebben tudsz váltani, ha egyszer erre kerül a sor
  • Magasabb végzettséggel, külföldön elfogadott minősítésekkel akár nyugatabbra is találhatsz állást
  • Ha a saját erősségeidre fókuszálsz, nélkülözhetetlenné tudsz válni bizonyos területeken

A tanterv készítést sokan elhanyagolják, és csak akkor követnek tantervet, ha befizetnek egy tanfolyamra, vagy ha az kötelezően előírt. De a tanterv akkor is hasznos, ha magadnak állítod fel, hiszen meg tudod tervezni, hogy mit, mikorra akarsz elérni.

Tanterv felállításának lépései:

  1. Tűzd ki, mit szeretnél megtanulni, és mikorra!
  2. Vizsgáld meg a napirended, és határozd meg, mely napokon van időd tanulni! (Húzd ki ezt az időt, és mindig szigorúan tartsd be!)
  3. Válaszd ki, hogy mely képzés, könyv, tananyag adja meg ezt a tudást!
  4. Tájékozódj róla, hogy mennyi időt vesz igénybe ennek feldolgozása
  5. A rendelkezésre álló szabadidőd és a tananyag méretétől függően oszd be, mikor, mennyit foglalkozol tanulással.
  6. Ha szükséges, módosíts a célodon!

Érdemes olyan célokat kitűzni, melyek mérhetőek. Ezért jó például egy olyan képzés, mely több modulból áll. Az egyes modulok teljesítése jól tervezhető, és mérhető. Ha magadnak állítasz fel tantervet, akkor is határozz meg modulokat, mérföldköveket, amik alapján látod, miként haladsz.

Általában alulbecsüljük a tanuláshoz szükséges időt, ezért első körben javaslom, hogy a becsült időd 150%-val számolj, hiszen lesznek nehezebb részek, és előfordulhat, hogy néha ki is kell hagynod a tanulást. Fontos, hogy ne stresszelj: jó kedvűen sokkal gyorsabban megy a tanulás!

Most pedig nézzük meg, milyen készségeket érdemes elsajátítanod, és milyen képzések állnak ehhez a rendelkezésedre…

Hogyan fejleszd magad szakmailag?

Számos képzés elérhető azoknak, akik szeretnének professzionális szintre jutni pénzügyi, befektetési területen.

A hagyományos felsőoktatási intézményeken kívül lehetőségünk van különböző, nemzetközileg elismert képesítéseket szerezni.

Én magam a Bankárképzőnél tanulok, őket tudom ajánlani, főleg, mert nagyon sokrétű, és színvonalas képzéseik vannak.

Már 30 éve foglalkoznak oktatási tevékenységgel, és nem sokkal az alapítás után már el is indították a posztgraduális Bankdiploma Programot.

A banki digitalizációs szakértő képzéstől kezdve, a banki kontrollingon keresztül, egészen a Minősített Befektetési Tanácsadó képzésig, szinte mindent megtalálsz, ami egy következő szintet jelenthet a karrieredben. Például, én is itt végeztem el a Vagyon, Alap, Portfólió (VAP) képzést, és jelenleg is a CEFA (EFFAS) képzést csinálom.

Két irányba tudsz elindulni, ha a befektetésekkel kapcsolatos tudásodat növelnéd. Első lépésként azt kell eldöntened, hogy inkább befektetések elemzése érdekel, úgy, mint számvitel, és beszámoló elemzés, vállalati pénzügyek, részvény és kötvény értékelés, portfóliómenedzsment, vagy inkább befektetési tanácsadó lennél szívesen.

Befektetés elemzés képzések

Az alábbiakban bemutatok néhány hasznos tanfolyamot, képzést, amit befektetési elemzőként érdemes megfontolni. A képzések leírását a Bankárképző honlapjáról, az ő engedélyükkel szedtem…

VAGYON, ALAP, PORTFÓLIÓ – VAP

A VAP a BAMOSZ és a Bankárképző közös programja. A program célja befektetési szakemberek gyakorlati továbbképzése. A program során részletes információkkal gazdagodhatsz a hazai és külföldi intézményi környezetről és a befektetés kezelési piacról, azok működési sajátosságairól, a magyar szabályozói környezetről és a kapcsolódó etikai normákról.

Megismerheted a piac mozgásait meghatározó gazdasági összefüggéseket, a portfólióelmélet alapjait, és a legfontosabb termékek (kötvények, részvények, származtatott termékek) piacait, sajátosságait.

CEFA (EFFAS) – BEFEKTETÉS-ELEMZŐI PROGRAM

A képzés sikeres elvégzésével a hallgatók megszerzik az Európai Befektetéselemzők Szövetsége (EFFAS, European Federation of Financial Analyst Societies) által kibocsátott, nemzetközileg széles körben elismert CEFA© (Certified European Financial Analyst) képesítést. A tanfolyam tartalmának kialakítása és a vizsgasorok összeállítása a legmagasabb szintű nemzetközi és hazai szakmai normák figyelembe vételével történik.

A program előnye más nemzetközi programokkal szemben, hogy ezt magyar nyelven, esti, konzultációs rendszerben lehet elvégezni, ami segíti a tudás elmélyítését és lényegesen könnyebbé teszi a vizsgára történő felkészülést.

Befektetési tanácsadói képzések

Most pedig nézzük, hogy milyen képzések javasoltak azoknak, akik inkább a tanácsadásban, ügyfelekkel való közös munkában szeretnének kiteljesedni, kevésbé az elemzésben. Egy tanácsadónak a feladata összehozni az ügyfél igényeit a piacon elérhető termékekkel.

Ez kevésbé matematikai jellegű, és inkább a kockázatvállalási hajlandóság felmérése, a megfelelő portfólió kialakítása a feladat. A következő képzések, ebben segítenek:

MINŐSÍTETT BEFEKTETÉSI TANÁCSADÓ (MBT)

Az elmúlt 10 évben több nagybank prémium- és privátbanki tanácsadói, valamint nagy biztosítók tanácsadói számára került nagy sikerrel megrendezésre Minősített Befektetési Tanácsadó (MBT) képzés. A képzést sikeresen teljesítők – amellett, hogy képesítésük Európa valamennyi pénzügyi piacán ismert és elismert – bekerülnek az EFPA végzettek regiszterébe, amely komoly presztízzsel bír a szakmában.

Ezen kívül részt vehetnek különböző nemzetközi rendezvényeken, amelyeken a befektetési tanácsadás legfrissebb trendjeinek megismerése mellett kapcsolatokat építhetnek nemzetközi szinten is.

EUROPEAN FINANCIAL ADVISOR – EFA

A képzés célja olyan szakemberek képzése és továbbképzése, akik elsősorban kiemelt lakossági ügyfelek kiszolgálásával, a részükre nyújtott pénzügyi-befektetési tanácsadással foglalkoznak.

A képzés széleskörű tudást kínál a befektetési tanácsadási területen előre lépni, valamint az oda belépni kívánók számára egyaránt. A képzést ajánlják a jelenleg is pénzügyi szektorban dolgozó szakembereknek, a más szakmában tevékenykedők és a pályakezdő frissdiplomások számára egyaránt.

Hogyan fejlődj emberileg?

Ha szeretnél előre lépni a karrierlétrán, akkor ahhoz meg kell tanulnod másokkal kooperálni, és másokat vezetni. Ehhez számos készség szükséges.

Többek között fontos:

  1. Projektmenedzsment
  2. Időmenedzsment
  3. Kommunikáció, meggyőzés
  4. Érzelmi intelligencia, empátia
  5. Kapcsolatépítés
  6. Lelkesedés, motiváció
  7. Megoldás fókuszú gondolkodásmód

Ezeket nevezhetjük vezetői készségeknek is, de nem csak vezetők számára hasznosnak. Ezen készségek fejlesztéséhez számos tanfolyamot találsz az internetet böngészve, illetve ajánlom figyelmedbe a Tudástár Klubot, ahol havi egy könyv áráért, egy teljes könyvtárat kapsz.

Bár ezek a készségek gyakran a háttérbe szorulnak egy álláshirdetésben, ennek oka valószínűleg abban keresendő, hogy nehezen mérhetőek. Ma már nagyon sablonos, hogy valaki azt mondja, „jól kommunikál”. Vagy „megbízható”. Ki ne mondaná ezt megáról, hiszen nem ellenőrizhető úgy, mint a szakmai tudás.

A munkáltatók azonban egyre inkább keresik a jó soft skillekkel rendelkező munkavállalókat. Az elkötelezettség, a lelkesedés ugyanis nem tanítható meg valakinek, míg a szakmai finomságok igen. Ráadásul éppen a megfelelő lendület, és tenni akarás hozza meg hosszútávon a kiemelkedő szakmai tudást is.

A Skills Revolution 2.0 szerint, a munkáltatók egyre értékesebbnek tartják a soft skilleket és a toborzás alatt azokat a jetölteket részesítik előnyben, akik éhesek az új tudásra és nyitottak a tanulási lehetőségekre.

Természetesen egy ilyen szakmában nagyon fontos, hogy gyorsan tudj reagálni a hírekre, információkra, ezért gyakran kell külső, nemzetközi forrásokra is támaszkodnod. Éppen ezért alighanem elengedhetetlen a magas szintű angol nyelvtudás.

Összefoglalás

A befektetési szakma közel sem olyan egyhangú, mint elsőre gondolnánk. Nem csak arról lehet szó, hogy egy Excel felett számokat elemzünk, bár ez is egy lehetséges út.

Akár szeretsz másokkal beszélgetni, akár inkább a számokkal vagy jóban, megtalálhatod a számításaidat ezen a pályán. De fontos, hogy tudd, mi a célod, mit akarsz elérni.

Ha tudod, mit szeretnél, akkor a legfontosabb, hogy szorgalmas, és kitartó legyél. Ez alatt azt értem, hogy ne csak a vállalat által kínált képzéseket végezd el 100%-ban, de tedd mellé a saját tantervedet is.

A tantervedben helyet kaphatnak a szakmai készségeket fejlesztő kurzusok, könyvek, folyóiratok, de szánj időt a vezetői készségeid fejlesztésére is.

A soft skillek megtöbbszörözik a szakmai tudásod hatékonyságát, hiszen nem csak te magad leszel képes magas minőségű munkát végezni, de másokkal közösen, vagy másokra hatva is magas színvonalat tudsz majd elérni.

Ezek összességében, hosszútávon fogják eredményezni, hogy előre tudj lépni a karrieredben.

Van olyan képzés, vagy tanfolyam, amit szívesen ajánlanál azoknak, akik befektetési területen szeretnének dolgozni?

Hasznosnak találtad? Szeretnéd folytatni a tanulást?

Iratkozz fel, és hetente küldök egy összefoglalót a legjobb anyagaimról!