Sokan követik a napi híreket arra várva, hogy a gazdasági média egyszer csak választ ad arra a kérdésre, hogy mibe is lenne érdemes befektetni.

Ők úgy érzik, egy jó tippre van szükségük, és azzal nagyot fognak tudni kaszálni. De a gazdasági média ír valamit az egyik héten, majd a szöges ellentettjét a következőn.

A gyors pénz ígéretére felülő befektetők azon kaphatják magukat, hogy bár hosszú távon gondolkodnak, mégis havi / heti szinten nézegetik a híreket, árfolyamokat. Végül adnak, vesznek és már nem is befektetnek, csak spekulálgatnak.

Ennek a vége pedig egy jó nagy csalódás lesz jellemzően.

Nem kérdés, hogy a bölcs befektetéshez önuralomra, magabiztosságra, és kellő nyugalomra van szükség, hogy a legnagyobb pánik közepette is meg tudjuk őrizni a hidegvérünket.

Ehhez alapvetően egy pozitív jövőképre van szükség, valamint bizalomra azzal kapcsolatban, hogy amibe fektettünk az hosszú távon is értéket fog jelenteni.

Aki hosszútávon fektet be, annak a hosszútávú trendekre lenne érdemes figyelnie. Teljesen mindegy, hogy mit csinált egy cég vagy egy részvény az elmúlt 1-2-3 év során. A kérdés, hogy a befektetési portfóliónk olyan eszközökből áll-e, melyek hosszú távon is értéket fognak képviselni.

Az alábbiakban összegyűjtöttem 5 olyan „megatrendet”, amelyek a következő évtizedekben várhatóan át fogják alakítani az életünket és a gazdaságunkat.

Videós formában is megnézheted:

 

Azok, akik időben fektetnek be ezekbe a megatrendekbe, „a jövő tulajdonosaivá” válhatnak, így jó eséllyel biztosíthatják maguknak a vagyonuk értékállóságát, gyarapodását.

1. Technológiai fejlődés

Az egyik legkézenfekvőbb trend, amit alighanem mindenki érzékel, hogy a technológia rendkívül gyorsan fejlődik. Ez a trend gyakorlatilag az 1750-es évek óta egyre gyorsul, és a második világháború óta az informatika fejlődése végett egy újabb hullám indult el.

Az internet és a mobileszözök elterjedése miatt számos olyan szolgáltatás jöhetett létre, melyek korábban elképzelhetetlenek lettek volna. A szoftverek gyakran rendkívül jó üzleti lehetőséget kínálnak, hiszen azok a „végtelenségig” skálázhatóak, és nagyon magas megtérüléseket tudnak elérni a vállalatok.

Internetre csatlakozó eszközök

Azt gondolhatjuk, hogy az internetben rejlő lehetőségek mára már kimerültek, hiszen mindenki zsebében ott van a mobiltelefon, és mindenki rendelkezik számítógéppel. Azonban ez nagyon távol áll az igazságtól. A Statista adatai szerint az internetre csatlakoztatott eszközök száma 2023 és 2030 között meg fog duplázódni.

A Fortune Business Insights által közzétett cikk szerint az Internet of Things (IoT) globális piaca 2023-ban 662,21 milliárd dollár, ami 2030-ra 3,353 milliárd dollárra nő, ami 26,1%-os évesített növekedési ütemet jelent.

Számos olyan terület van még, ahol nincs kihasználva az internet: okosotthonok, hang vezérelt asszisztensek, autók, munkagépek, okosórák, egészségügyi berendezések, gyártósorok, stb…

Az 5G technológia megjelenésével az internet sebessége akár százszorosára is tud nőni a mobileszközökön, mindezt úgy, hogy szinte nullára csökken az adatok késleltetése. Ez lehetővé teszi, hogy szinte valós időben kommunikáljanak eszközök, így például nem lesz szükség játékokat letölteni egy számítógépre / mobilra / Playstation-re, azok a felhőben futva is elérhetőek lesznek.

(Ezáltal egy mai mobiltelefon, bármilyen számítási kapacitású játékot fog tudni „futtatni”, mivel a telefon csak a kép megjelenítését végzi. Ez már létező szolgáltatás: például az Nvidia GeForce NOW)

De gondolhatunk itt arra, hogy gyártóeszközök, gépek, robotok, autók tudnak majd valós időben kommunikálni egymással, megelőzve baleseteket és valós időben meghatározva a legoptimálisabb útvonalakat.

Csak a mobiltelefonok piacát nézve is növekedés várható, a 2022-es 1,4 milliárd darabról 1,7 milliárd darabra nő majd az éves eladások száma, ami 2,4%-os éves növekedési ütemnek felel meg. (Aktív darabszámban 6,9 mrd-ról 7,86 mrd-ra nő, ami éves 2,7%-os növekedés.)

Mesterséges intelligencia (AI vagy MI)

2022 végén robbant be a köztudatba a mesterséges intelligencia a ChatGPT megjelenésével. Bár ez volt az első nagy népszerűségnek örvendő AI applikáció, már jóval korábban megkezdődött az AI forradalom. (Még 2019-ben írtam is róla.)

A mesterséges intelligencia valószínűleg forradalmasítani fogja a különböző iparágakat, és kulcsszerepet játszik majd olyan feltörekvő technológiákban, mint a nagy adatok elemzése, a robotika és a fent bemutatott internetes eszközök.

Ezen felül a mesterséges intelligenciát már most is egyre több szoftver kezdi el integrálni, így megkönnyítve a kreatív iparág munkáját:

  • Szövegírás: marketing, kreatív, blogcikkek, videók, előadások, könyvek, videók leiratkozása
  • Képszerkesztés: képgenerálás, körbevágás, hátterek lecserélése, fiatalítás, kép színeinek optimalizálása
  • Videóvágás, filmkészítés: hátterek elkészítése, karakterek mozgatása, színek optimalizálása, felvétel javítása, effektek
  • Fordítás / helyesírás: nyelvtanulás, nyelvhelyesség ellenőrzés, valós idejű fordítás
  • Adatelemzés: nagy mennyiségű adat elemzése, hirdetések optimalizálása, felhasználók viselkedésének követése
  • Egészségügy: orvos munkájának segítése, online tünetellenőrzés

A MarketsandMarkets jelentése szerint a mesterséges intelligencia piacának mérete 2023-ban 150,2 milliárd dollár, és 2030-ra várhatóan 1,345.2 milliárd dollárra nő. Ez éves szinten 36,8%-os éves növekedési ütemet jelent.

Robotika

A robotika területe magában foglalja a robotok tervezését, építését, működését és alkalmazását. A robotokat számos különböző feladatra használják, így például gyárakban, egészségügyben, kutatásban, űrkutatásban, stb..

A Precedence Research jelentése szerint a robottechnológia globális piacának mérete 2021-ben 79,5 milliárd dollár volt, és várhatóan 2030-ra eléri a 225,6 milliárd dollárt, ami 2022 és 2030 között éves szinten 12,29%-os éves növekedési rátát jelent.

robotika számok becslés 2030

A robottechnológia piacának legnagyobb részét a hagyományos ipari robotok teszik ki, amelyeket gyártási folyamatokban használnak. Ezek a robotok a piac több mint felét (52%-át) tették ki 2021-ben.

Virtuális és kiterjesztett valóság

A kiterjesztett valóság (AR) digitális információkat helyez el a valós világban, amelyeket általában egy okostelefon, tablet vagy AR szemüveg kameráján keresztül lehet látni. Gyakorlatilag digitális tárgyakat helyezhetünk el a valós térben, amikkel interakcióba léphetünk.

A VR, vagyis a virtuális valóság ezzel szemben egy digitális környezetet hoz lére, teljesen elmerítve a felhasználót. Például a szobámban ülve létrehozhatok egy világot, ami úgy néz ki mint a Mars, ahol egyszerre 5 monitoron dolgozhatok, amiket tetszőleges méretűre tudok kihúzni.

A VR eszközök, mint például a Oculus Rift vagy a HTC Vive, lehetővé teszik a felhasználók számára, hogy bejárják és interakcióba lépjenek virtuális világokkal. Ennek akár munkahelyi, akár szórakozási felhasználása is lehetséges.

Példák AR / VR felhasználásra:

  1. Egy digitális jegyzettömböt tehetek a hűtőre, ami automatikusan frissül a mai teendőimmel
  2. Akkora mozivásznat / képernyőt húzok ki a nappaliba, amekkorát akarok
  3. A raktárban a munkásoknak a csomagolásra nézve megmutatja, hová kell helyezniük az adott dobozt
  4. Mérnökök számára 3D modellt jelenít meg, amit valós időben, kézzel lehet szerkeszteni, akár egyszerre többen
  5. A potenciális vásárlók virtuálisan bejárhatják az ingatlanokat, még mielőtt személyesen megnéznék őket
  6. Az AR segíthet a vásárlóknak, hogy lássák, hogyan néz ki egy termék a valós környezetében, mielőtt megvásárolnák azt
  7. Új szintre emeli a játékokat és a filmeket azáltal, hogy 360 fokban jeleníti meg a képeket.

A Vantage Market Research szerint az AR és VR piac mérete 2022-ben 21,70 milliárd dollár volt, és 2030-ra várhatóan 248,16 milliárd dollárra nő. Ez alapján a piac éves növekedési üteme 2022 és 2030 között várhatóan 35,60% lesz.

Blockchain

A blockchain, vagy blokklánc, egy olyan technológia, amely lehetővé teszi az adatok biztonságos és átlátható tárolását és kezelését. Képzeljük el úgy, mint egy közös, nyilvános főkönyvet, amelyben minden tranzakció látható és végleges, tehát utólag nem módosítható.

Ez a főkönyv nem egy központi helyen van tárolva, hanem számos számítógépen van elosztva a világ minden táján. Ez azt jelenti, hogy a rendszer nagyon biztonságos, mert egy tranzakció hitelességét nem egy központi entitás (például egy bank) ellenőrzi, hanem a hálózat minden résztvevője.

A blockchain technológiát többek között digitális azonosítók tárolására, fizetések lebonyolítására, okos szerződések programozására, és az internetes eszközökkel kapcsolatos egyéb szolgáltatásokra lehet felhasználni.

(Nem keverendő a blockchain technológia felhasználása üzleti célokra és a kriptopénzekben történő spekuláció.)

Bár a spekulatív kriptopénzes narratíva szerint a kriptopénzek a bankok ellenfelei, valójában éppen a bankok és egyéb pénzintézetek tudnak a legtöbbet profitálni belőle.

A Fortune Business Insight jelentése szerint a blockchain technológiai piacot a legnagyobb mértékben a pénzügyi szolgáltatások (BFSI) iparága fogja dominálni. A bankok és más pénzügyi intézmények egyre nagyobb mértékben alkalmazzák a blockchain megoldásokat és szolgáltatásokat a folyamatok optimalizálása és a költségek csökkentése érdekében.

A globális blockchain technológiai piac mérete a 2023-as 17,57 milliárd dollárról 2030-ra 469,49 milliárd dollárra. Ez 59,9%-os éves növekedési rátát jelent a 2023-2030-as időszakban.

Felhő alapú szolgáltatások

A felhő alapú szolgáltatások lényege, hogy a számítási kapacitás, az adattárolás és az adatkezelés nem egy személyi számítógépen vagy helyi szerveren történik, hanem az interneten keresztül elérhető távoli szervereken.

Ez a megközelítés lehetővé teszi, hogy az összes hálózati eszköz egyszerre férjen hozzá a tárolt adatokhoz.

Ma már nem kell sok ezer képet őrizgetni a telefonunkon, számítógépünkön, hogy végül egy baleset miatt minden adatunk elvesszen. A Google Photos felhőbe feltöltve ezeket bárhonnan, bármilyen eszközről elérhetjük a képeinket, és kereshetünk is közöttük.

A munkánkhoz használt fájlokat sem kell a számítógépünkön tartani, és azokat csatolmányként küldeni a kollégáknak. Egy Dropbox fiókot regisztrálva a cég ugyanazokhoz a fájlokhoz férhet hozzá (bármely eszközről), és akár egyszerre is szerkeszthetnek egy-egy dokumentumot. Nem mellesleg a fájlokról folyamatos biztonsági mentés készül, és nem foglalnak annyi tárhelyet sem.

A felhő alapú szolgáltatások piaca 2022-ben 569,31 milliárd dollár volt, és előrejelzések szerint 2030-ra 2,432.87 milliárd dollárra nő, ami éves szinten 20%-os növekedést jelent.

2. Gyors városiasodás

Míg 1900-ban a világ lakosságának 10%-a élt városokban, ma ez az arány már 50% felett van, és 2050-re várhatóan eléri a 75%-ot! A városok egyre nagyobb részt képviselnek a nemzeti gazdaságokban, és ezekben koncentrálódik a vagyon jórésze.

A McKinsey & Co szerint a világgazdaság gerincét már nem a 200 nemzet, hanem a 600 város képezi, és a jövőben a városok fognak versenyezni a beruházásokért és a tehetségért, ahogy ma az országok.

A városokba történő áttelepülést a fiatalok vezetik, akik kevesebb lehetőséget látnak arra, hogy vidéki területeken érjék el a céljaikat. A legnagyobb növekedés nem a nagyvárosokban, hanem az 1 millió alatti lakosságszámú városokban várható.

A következő iparágakon keresztül részesülhetünk például a városiasodás megatrendből:

Ingatlanok

Az ingatlanbefektetésről sokaknak a lakások jutnak eszükbe, valójában ez a piacnak csak egyetlen szegmense. Ezen kívül fontos szerepe van az irodaházaknak, logisztikai ingatlanoknak, bevásárlóközpontoknak, földterületeknek, egészségügyi intézményeknek, stb..

A városi területek munkalehetőségeket, szolgáltatásokat és vonzó életmódot kínálnak, ami vonzóvá teszi őket az ingatlanbefektetések számára. Ezzel együtt a feltörekvő országok népességnövekedése is hajtóerő lehet a globális piacon.

Az ingatlanpiacot a következő trendek formálják:

  • Technológiai innovációk: A virtuális valóság túrák, a blockchain és az mesterséges intelligencia
  • Fenntarthatóság és zöld ingatlanok: A környezeti fenntarthatóság iránti növekvő tudatosság növeli a zöld ingatlanok iránti keresletet.
  • Távmunka és rugalmasság: A COVID-19 pandémia óta a lakásvásárlók nagyobb területű ingatlanokat és otthoni irodákat keresnek.

A globális ingatlanpiac mérete várhatóan eléri az 5,85 trillió dollárt 2030-ra, 2022-től 2030-ig évente 5,2%-os éves növekedési rátával.

Kereskedelem és szolgáltatások

Az urbanizáció növeli a keresletet a kereskedelmi és szolgáltatási szektorokban, mivel a városokban élő emberek gyakran több terméket és szolgáltatást vásárolnak.

Ide tartoznak például a kiskereskedelmi láncok, az éttermi szolgáltatások, a szórakoztató ipar, az egészségügyi szolgáltatások, valamint a pénzügyi szolgáltatások is. (Sőt, a fent említett technológiákat is nagyobb arányban használják a városban élők.)

Befektetőként elég, ha az olyan éttermi láncokra gondolunk, mint a KFC, McDonald’s, Starbucks. Ezek a városokban gombamód tudnak szaporodni, vidéken viszont aligha élnek meg. Az ezekhez hasonló étkezési szolgáltatások piacának növekedését a bevásárló- és élelmiszerközpontok számának gyors növekedése is hajtja.

Az étkezési szolgáltatások globális piaca 2023-ban 2,6 milliárd dollárra nő, majd 2030-ra eléri az 5,42 milliárd dollárt, ami éves szinten 10.79%-os növekedést jelent.

Itt érdemes megemlíteni a városokban egyre nagyobb népszerűségnek örvendő ételkiszállítási szolgáltatásokat is.  Az online élelmiszer-házhozszállítási szolgáltatások globális piaca 2021-ben 50,70 milliárd dollár volt, és a becslések szerint 2022-től 2030-ig évente 18,7%-os éves növekedési ütemet fog elérni. 

Infrastruktúra fejlesztések

Ahogy nőnek a városok, egyre nagyobb infrastruktúrára lesz szükségük.

Ide tartoznak például a:

  • kommunikációs hálózatok (pl. 5G, optikai szál)
  • közlekedési és szállítási infrastruktúrák (pl. metró, hidak, repterek, autópályák)
  • társadalmi infrastruktúrák (pl. kórházak, iskolák) és
  • és a korábban már említett lakóhelyek (társas- és magánházak)

A Grand View Research által készített jelentés szerint a globális telekommunikációs szolgáltatások piaca például 2022-ben 1,805.61 milliárd dollár volt, és 2023-tól 2030-ig várhatóan 6,2%-os éves növekedési ütemmel bővül majd.

Az egyre növekvő mobil előfizetők száma, a nagysebességű adatkapcsolat iránti robbanásszerű igény, valamint az értékadó egyéb szolgáltatások iránti növekvő igény további potenciális tényezők, amelyek hajtják a piaci növekedést.

A közlekedési és szállítási piac 2022-ben 7,31 billió dollár volt, és várhatóan 2032-re körülbelül 15,94 billió dollárra nő. A piac növekedési üteme 2023-tól 2032-ig évente várhatóan 8,11%.

3. Demográfiai és társadalmi változások

A demográfiai és társadalmi változások megatrendje a népesség növekedésén, az öregedő társadalmon, az urbanizáción, a migráción és a társadalmi egyenlőtlenségeken alapszik.

Ezek közül, amiket talán a legegyszerűbb megfogni, megérteni, és befektetőként szemelőtt tartani az a társadalom öregedése, és a népesség növekedése. Utóbbi gyakorlatilag minden termékre és szolgáltatásra további keresletet jelenthet. (A jelenlegi kb. 7,9 milliárdról 2030-ra 8,6 milliárdra majd 2050-re 9,8 milliárdra nőhet a Föld népessége.)

Az öregedő társadalom szintén (különösen a nyugati, fejlett világban) speciális lehetőségeket rejt magában. Az idősebbek gyakran több szabadidővel és több elkölthető jövedelemmel rendelkeznek, ugyanakkor szívesebben vesznek igénybe bizonyos kényelmi, biztonsági szolgáltatásokat.

Ezek közül néhányat bemutatok alább.

Egészségügy

Nyilvánvaló, hogy a több idős ember magasabb keresletet jelent az egészségügyi termékekre, szolgáltatásokra. A betegek várható számának növekedése és a globális jólét növekedése is erős hajtóerőt jelent. (Az élet, az egészség bármi pénzt megér.)

Az egészségügyi piacot több szegmensre oszthatjuk: gyógyszereket, szolgáltatások, orvosi eszközök, stb..

Az alkalmazások között szerepel a szív- és érrendszeri betegségek, az onkológia, a fertőzések elleni védekezés, az idegrendszeri betegségek, a légzőszervi betegségek és mások.

Egy kutatás szerint az egészségügyi piac növekedését számos tényező hajtja, beleértve a technológiai fejlődést, a növekvő egészségügyi tudatosságot, a krónikus betegségek növekvő előfordulását, és az egészségügyi infrastruktúra fejlesztésére irányuló kormányzati kezdeményezéseket.

Az egészségügyi piac globális mérete 2022-ben 2235 millió dollár volt, és várhatóan 21,92%-os évesített növekedést tud produkálni 2030-ig, így elérheti a 7342,61 millió dolláros értéket.

Biztosítás, vagyonkezelés

Az öregedő társadalom magával hozza a nyugdíjrendszerek fenntarthatóságának problémáit. A nyugati világban szinte minden országban több pillérre épül a nyugdíjrendszer, melynek egyik fontos eleme az egyéni nyugdíjcélú megtakarítás.

Ezeket a megtakarítási számlákat erre szakosodott pénzintézetek kezelik, valamint a biztosítók is kínálnak erre specializált befektetési szolgáltatásokat életbiztosítási szerződéseken keresztül. (Itthon például nyugdíjbiztosításnak nevezve.)

Ezen felül a biztosítók szolgáltatásai más módon is előtérbe kerülnek, hiszen az idősebbek gyakrabban és nagyobb összeggel kötnek egészség- és kockázati életbiztosítást.

Utóbbiak olyan biztosítási formát jelentenek, amelyek a betegség vagy baleset következtében felmerülő orvosi költségeket fedezik, vagy egyösszegű kifizetést adnak.

Az egészségbiztosítási piac mérete 2022-ben 2,09 billió dollár volt, és várhatóan 2030-ra eléri a 2,93 billió dollárt. A piac éves növekedési üteme így 4,30% 2023 és 2030 között.

Egy elemzés szerint a globális életbiztosítási piac mérete 2023-ban 2094,85 milliárd dollár volt, és várhatóan 2030-ra eléri a 3651,49 milliárd dollárt. Ez azt jelenti, hogy az életbiztosítási piac éves növekedési üteme a 2023-2030 közötti időszakban várhatóan 6,36% lesz.

A vagyonkezelési szolgáltatásokról bővebben az ötödik pontban írok még.

4. Klímaváltozás és erőforrás-hiány

A klímaváltozás és az erőforrás-hiány kétségtelenül a legfontosabb globális kihívások közé tartoznak, amelyekkel a 21. században szembe kell néznünk.

Ezzel párhuzamosan a bolygó erőforrásai, mint például a víz, az élelmiszer, az energia és a nyersanyagok, egyre inkább szűkössé válnak.

Az erőforrás-hiány nem csak súlyos társadalmi és politikai feszültségeket is okozhat, hanem a gazdasági növekedést és a fejlődést is veszélyezteti. (Sajnos üzleti szempontból ez a lényeg, de legalább idővel kénytelenek a profitorientált cégek is lépni.)

Lássuk, milyen befektetési lehetőségekkel tudjuk ezt a trendet kihasználni…

Megújuló energia

A megújuló energiaforrások, mint például a napenergia, a szélenergia, a vízenergia, a biomassza és a geotermikus energia, kulcsfontosságú szerepet játszanak a klímaváltozás elleni küzdelemben és a fenntartható jövő kialakításában.

Ezek az energiaforrások kimeríthetetlenek, ellentétben a fosszilis tüzelőanyagokkal, mint a szén, az olaj és a gáz, amelyek korlátozott mennyiségben állnak rendelkezésre és jelentős mértékben hozzájárulnak a globális felmelegedéshez.

A megújuló energiaforrások használata csökkenti a szén-dioxid és más üvegházhatású gázok kibocsátását, ami létfontosságú a klímaváltozás mérséklésében. Szerencsére a megújuló energiaforrások ára az elmúlt évtizedekben jelentősen csökkent, ami azt jelenti, hogy egyre versenyképesebbek a fosszilis tüzelőanyagokkal szemben.

Ettől függetlenül nem szabad elfelejteni, hogy a megújuló energiára való átállás koránt sem egyszerű feladat. A megújuló energiaforrások időjárásfüggőek. Vagyis szükség van megfelelő tárolási technológiákra és hálózati infrastruktúrára a termelés és a fogyasztás összehangolásához. Jelenleg ezek a technológiák gyakran drágák és technikailag korlátozottak.

(És bár csökkent a termelési költség, még mindig magasabbak lehetnek, mint a fosszilis alternatívák!)

A globális megújuló energia piac mérete 2022-ben 1030 milliárd dollár volt, és várhatóan 2030-ra eléri a 1998 milliárd dollárt, ami 2022 és 2030 között éves 8,6%-os növekedést jelent. A leggyorsabban várhatóan a napelemek használata bővül majd, mintegy 13,5%-kal évente.

Akkumulátor és lítium

Az akkumulátorok, különösen a lítium-ion akkumulátorok, kulcsfontosságú szerepet játszanak a zöld energiaforrások, mint például a nap- és szélenergia, hatékony kihasználásában.

Ennek oka a korábban említett ingadozás a termelésben, valamint a termelés és a fogyasztás összehangolásának szükségessége. Az akkumulátorok képesek tárolni a felesleges energiát a termelési csúcsok idején, és később, amikor a termelés alacsony, leadni azt.

A lítium-ion akkumulátorok jelenleg a legelterjedtebb és legfejlettebb akkumulátor technológia, és kulcsfontosságúak például az elektromos járművek számára.

A globális lítium-ion akkumulátor piac mérete 2022-ben 69,45 milliárd dollár volt, és várhatóan 2030-ra eléri a 278,27 milliárd dollárt, ami 18,9%-os éves növekedési rátának felel meg.

Elektromos autók

Az elektromos autók terjedése az elmúlt évtizedben robbanás szerűen nőtt, köszönhetően a technológiai fejlődésnek, a kormányzati ösztönzőknek és a fogyasztói tudatosságnak.

Az akkumulátorok költségeinek csökkenése és a töltőinfrastruktúra fejlődése tovább segítette az EV-k elterjedését.

Az elektromos autók piaca várhatóan a következő évtizedben is dinamikusan növekszik, ahogy a világ több országa is elkötelezte magát a szén-dioxid-kibocsátás csökkentése és a klímaváltozás elleni küzdelem mellett.

Az elektromos autók piaca 2022-ben 124,33 milliárd dollár volt, és várhatóan 2030-ra eléri a 358,77 milliárd dollárt, ami így 14,16%-os éves növekedésnek felel meg.

5. Növekvő globális jólét

Az elmúlt években a világ jóléte jelentősen növekedett, különösen a fejlődő országokban.

A globális középosztály növekedése várhatóan tovább folytatódik majd. Sőt… A következő évtizedben gyorsabb növekedést tapasztalhatunk, mint korábban valaha!

Középosztály növekedés

Forrás: ec.europa.eu, World Data Lab

A jelenlegi előrejelzések alapján néhány éven belül a történelem során először következhet be az, hogy a világ többsége legalább középosztálybeli (Middle Class) életszínvonalon él.

Nézzünk néhány iparágat, amelyek profitálhatnak ebből. (Azon felül, hogy ez szinte minden vállalkozás számára jó hír.)

Luxustermékek

A luxustermékek a legmagasabb árkategóriába tartozó termékek, amiket a fogyasztók csak kis része engedhet meg magának. Azonban a növekvő globális jólétből a gazdagok is kiveszik a maguk részét.

A közhiedelemmel ellentétben, miszerint a gazdagok érdeke a szegényeket „szegényen tartani”, valójában éppen a népesség gazdagodásában érdekeltek.

Mivel a kezükben vannak a cégek, ingatlanok, érdekeltek abban, hogy az átlag fogyasztó többet költsön, ezzel az ő vagyonukat még magasabbra tornászva. 2030-ra a leggazdagabb 1% a teljes globális vagyon több mint kétharmadát fogja birtokolni!

A személyes luxuscikkek piacának megoszlása világszerte termékkategóriánként (2020)

luxus megatrend megoszlás

Forrás: www.statista.com

A globális luxuscikk piac mérete a 2023-ban várható kb. 284 milliárd dollárról 2030-ra 392 milliárd dollárra növekszik, ami éves szinten 4,7%-os bővülésnek felel meg.

Befektetési szolgáltatások

Nem csak a népességnövekedés, de a világ folyamatos gazdagodása is jó hatással van a befektetési szolgáltatásokat kínáló cégekre. Ha belegondolsz, ezek a cégek a rajtuk keresztül befektetett vagyon után százalékos arányban keresnek jutalékokat.

Ahogy nő a globális vagyon, úgy egyre nagyobb tortából veszik le évről évre azt a néhány százalékot. (Gondoljunk csak a befektetési alapokra, ETF szolgáltatókra, brókerekre, nyugdíjpénztárakra.)

Az Allied Market Research szerint a globális vagyonkezelési piac mérete a 2020-ban 1,25 trillió dolláros szintről várhatóan 2030-ra eléri a 3,43 trillió dollárt, ami évente átlagosan 10,7%-os növekedést jelent.

Utazási szolgáltatások

Az utazási piac növekedése mellett szól a globális jólét fejlődése, de a korábban említett társadalmi változások is.

Az idősebbeknek több idejük van, és a jómódúak szívesen utaznak. Ők nem az a célcsoport, aki hátizsákkal sátorral vág neki a világnak, sokkal inkább célközönsége a szállodáknak és élményprogramoknak.

A home office terjedése, a digitális munkák térnyerése nagyon sokak számára lehetővé teszi, hogy kötöttségek nélkül utazzanak és dolgozzanak párhuzamosan. Ez az olyan szolgáltatásoknak kedvez, mint például az AirBnB, Booking.com, repülőgéptársaságok, stb..

Az utazási kiskereskedelmi piac mérete 2022-ben 55,74 milliárd dollár volt, és előrejelzések szerint 2023-ban 60,72 milliárd dollárra nő, majd 2030-ra eléri a 117,18 milliárd dollárt. Így a kiskereskedelmi szegmens éves növekedési üteme 2023-2030-ig várhatóan 9,85% lesz.

A teljes turizmus piaca 2022-ben 11,1 trillió dollár volt, és várhatóan 2030-ra eléri a 16,9 trillió dollárt, ami 5,8%-os éves növekedésnek felel meg.

Hogyan fektess be?

Először is a legfontosabb, hogy a magasabb növekedési ütem nem jelent jobb befektetési lehetőséget. Az itt bemutatott számok azt hivatottak érzékeltetni, hogy a világ fejlődik, és még nagyon-nagyon sok pénz és szolgáltatás fog várhatóan keletkezi, amit a reáleszközökben (cégek, részvények, ingatlanok) tulajdonrésszel rendelkezők fognak megszerezni.

Fontos, hogy egy-egy részvény megvásárlásával nem lehet egy trendbe befektetni. Egy adott céggel bármikor, bármi történhet, így túlságosan kockázatos például egy Tesla vagy Microsoft részvénnyel fogadni az elektromos autókra, vagy a mesterséges intelligenciára.

Ne feledd, hogy a részvények árazásában a fenti adatok már benne vannak, ezeket mindenki tudja. Attól, hogy egy cég egy jó piacon van még nem feltétlenül lesz jó befektetés.

Bármilyen stratégiában is gondolkodsz befektetőként, a legjobb, amit tehetsz, hogy egy szélesen diverzifikált befektetési portfólió hozol létre. Vagyis nem 1 de nem is 10, hanem inkább 50-100-500 részvényből álló csomagot.

Ezt a legegyszerűbben befektetési alapokon keresztül lehet megtenni. Számos tematikus befektetési alap és ETF létezik, melyeket kifejezetten ezeknek a megatrendeknek a meglovaglására hoztak létre.

Ám az a rossz hír, hogy a tematikus befektetési alapok rendre alulteljesítenek, ráadásul kiemelten kockázatosak is, hiszen nem elég szélesen diverzifikáltak. (A költségeikről nem beszélve.)

Amit érdemes megérteni, hogy ezek a megatrendek nem csak azokat a cégeket fogják érinteni, amelyek most éppen az adott területtel foglalkoznak. Ahogy az internet feltalálása sem csak a domain szolgáltató cégeket emelte fel, hanem mindenki mást is.

Ahogy a vasút megjelenésekor sem csak a vasút lett jó befektetés, hanem minden olyan vállalkozás is, aminek a vasút lecsökkentette a szállítási költségét.

Ezek a fejlődések folyamatosan lehetőséget teremtenek cégek széles skálájának. Előre nem megjósolható módon, nagyon sokan fognak profitálni ezekből a trendekből, és sokan kiesnek majd a versenyből miattuk. Kisbefektetőként felesleges megpróbálni kiválasztani a nyerteseket, erre rendkívül rosszak az esélyeink.

Aki ellenben egy globálisan diverzifikált portfóliót alakít ki az részesülni fog ezekből a megatrendekből akkor is, ha nem nézegeti a befektetéseinek árfolyamát, és nem kereskedik rendszeresen.

Ha érdekel, miként részesülhetsz ezekből a trendekből, és építhetsz olyan befektetési portfóliót, ami jó eséllyel infláció felett fog hozni, akkor gyere el a Pénzügyi Szabadság Alapozó Tréningre!

Hasznosnak találtad? Szeretnéd folytatni a tanulást?

Iratkozz fel, és hetente küldök egy összefoglalót a legjobb anyagaimról!