Az emberek többsége ijesztőnek találja a befektetést, de egy okos tervvel igenis sikerre tudod vinni ezt amatőrként is. Ehhez jól jöhet egyrészt, ha tanulsz a legjobbak stratégiájából, és egyúttal a többiek hibáiból is. Itt a 15 legnagyobb befektetői hiba, amit el kell kerülnöd, hogy sikeres lehess a pénzügyeidben.

Hogy valódi befektetővé válj, elengedhetetlen, hogy logikusan és következetesen, hidegfejjel gondolkodj a pénzügyeidben. Ehhez a racionalitáshoz az alábbi 15 balfogást kell mindenképp elkerülnöd.

1. Érzelmi alapon fektetnek be

Az elsőszámú hiba, amit elkövethetsz, hogy hagyod, hogy az érzelmeid vezéreljenek a befektetési döntéseidben. A befektetési döntéseidnek logikusnak kell lenniük és tényeken kell alapulniuk. Az érzelmek azonban rossz papírok kiválasztásához vezethetnek, rossz időzítéshez és a pénzed kivételének/a papírok eladásának rossz időzítéséhez.

A befektetések kapcsán a félelem, a túlbuzgóság, illetve a túlzott önbizalom vagy épp a kishitűség az, ami tévútra vihet. A hurráoptimizmussal hajlamos lehetsz beszállni nem ajánlatos vagy épp aktuálisan nagyon népszerű befektetésekbe. Ez rossz időzítés, hiszen épp a népszerűség miatt csúcson van az ár, drágán tudsz csak beszállni, innentől pedig feltehetően lefelé megy majd az árfolyam vagy megragad ezen a szinten.

Fordított esetben viszont kihagyhatsz olyan remek lehetőségeket, amelyeket kis kurázsival nagyon is ki tudnál aknázni a pénzügyeid erősítéséhez.

Hogy mi a teendő, abban a logika, a tiszta számítás és a szakértői tanácsok értékelése lehet a segítségedre. Ha a józan észre hallgatsz, onnantól már csak bővítened kell az alaptudásodat.

2. Nem terveznek előre

Egy további szarvashiba, mikor a befektető nem készít előzetes tervet, mielőtt belevágna a pénzei felosztásába. Terv nélkül ugyanis teljesen esetlegesen fogsz vásárolni vagy épp eladni. Ez pontosan azt erősíti, amiről az előző pontban beszéltünk, hogy az érzelmeid, rövid távú befolyások alapján dönts.

A befektetési tervedben éppúgy fel kell tüntetned a rövid és a hosszú távú céljaidat, befektetési taktikádat. Mindenképp érdemes úgy felosztanod a befektetni kívánt pénzeidet a tervedben, hogy az skálázható legyen. Vagyis inkább százalékokat határozz meg, mert így akár nő, akár csökken a felhasználható összeg nálad, ahhoz képest tudsz alkalmazkodni ezekhez a változásokhoz.

Ne feledd feltüntetni a pénzügyi tervedben, milyen célokra mennyit szándékozol félretenni, összehozni: nyugdíjcélok, gyermekeid támogatása, házvásárlás, földkörüli utazás és így tovább.

3. Túl gyakran trade-elnek

A befektetés éppúgy lehet addiktív, függőséget eredményezhet, ahogy a cigaretta vagy egyebek. Ahogy az ember megérzi a siker ízét, hajlamos lehet belefeledkezni ebbe a légkörbe. Tény, hogy ez egy nagyon izgalmas világ, és a tét miatt megdobja az adrenalint, de nem szabad hagynod, hogy túlzottan beszippantson.

Ez ugyanis arra sarkallna, hogy napi szinten is elkezdj kereskedni, amit viszont amatőrként nem engedhetsz meg magadnak. Nem lebecsülve a képességeidet, de azt kell mondanunk, szinte biztosan bukta lenne a vége a dolognak, ha túl sűrűn üzletelsz. Gondolj bele, hogy a profi kereskedők is sok év tapasztalatával úgy egyensúlyoznak, hogy a nap végén a veszteségek ellenére is pozitív mérleggel zárjanak.

Úgyhogy ha azt veszed észre, elkap a hév, húzd be a féket, hogy tényleg hidegfejjel tudj dönteni, és ne vállald túl magad a túl gyakori kereskedéssel. Már csak azért is kerülendő ez, mert a kereskedésnek magának is ára van: egyfelől tranzakciós ára, másfelől pedig sok időt és energiát kell fordítani a tájékozódásra. Ráadásul közel sem biztos, hogy kellően biztos forrásokkal rendelkezel az információszerzéshez, amelyek alapján biztonságosabban kereskedhetnél.

4. Irreális elvárásokkal dolgoznak

A befektetés egy hosszú távú kaland, de sokan mégis úgy vágnak bele, hogy a gyors meggazdagodásra törnek. Emiatt a hozzáállás miatt pont belesodorják magukat számos ezen a listán szereplő hibába, ami zátonyra futtatja az irreális reményeiket.

A túlzó elvárások miatt kapkodni kezdenek, és belehajszolják magukat a rossz üzletekbe. Például bizonytalan jövőjű, kiszámíthatatlan befektetésekbe kezdenek a gyors eredmények érdekében. Az okos befektetők viszont képesek nemet mondani a túlzóan csalogató hozamokra, és képesek kivárni a jó alkalmakat.

El kell fogadnod, hogy nem gazdagodsz meg egyik napról a másikra. Ez a Buffett-féle guruknak is jó pár évbe telt. Légy realista, és koncentrálj a reális lehetőségeidre.

5. Drága tanácsadói díjakra alapoznak

Sok kezdő befektető úgy kalkulál, hogy minél drágább egy tanácsadó szolgáltatása, az azt jelenti, hogy annál jobb is az illető. Ez azonban közel sincs így.

Valójában az igazi szakértők maguk is kikaparják maguknak a gesztenyét, nincs szükségük arra, hogy a tanácsot kérőkön gazdagodjanak meg. 100 százalékban úgysem lehetséges – legfeljebb hosszú távon – átadni minden befektetési tudást, ezért a profik nem is tartanak attól, hogy a „tanítvány túlnő mesterén”, és aztán azok elpártolnak tőlük, megszűnik ez a pénzforrásuk. Egy profi folyamatosan meg tud újulni a piaci körülményeknek megfelelően.

Szóval semmiképp se a tanácsadói árból indulj ki, hanem próbáld reálisan megítélni a tanácsadód szakmaiságát.

6. Mindenüket beforgatják befektetéseikbe

Sok befektető nemes egyszerűséggel meg akar gazdagodni a befektetéseivel, nem pusztán a jólétét akarja fejlődő pályára állítani. Ennek érdekében mindenüket beforgatják befektetéseikbe, hogy minden egyes forintjuk szállítsa a hozamot.

Viszont kell, hogy legyenek megtakarításaid, illetve a napi kiadásaidra is hagyj pénzt. Főszabályként a vésztartalékod legalább hat havi megélhetésre kell hogy elég legyen. A napi kiadásaidra félretett pénzmennyiség és a tartalékok azt biztosítják számodra, hogy ne kelljen a befektetéseidet felborítanod, ha váratlan kiadásod adódik.

Ez azt is jelenti, hogy ne fektesd be a még meg sem lévő, jövőben várt jövedelmeidet.

7. Rövid távra fektetnek csak be

A traderek jóval inkább szembesülnek likviditási problémákkal, mint a befektetők. A két típus között az üzletelés időhorizontja a döntő különbség. A traderek ugyanis momentumokat keresnek, folyamatosan, percről percre vizslatják a grafikonokat, hogy mikor vegyenek és adjanak el, hogy némi haszonra tegyenek szert, amelyekből a nap végén értékelhető hozamuk áll össze. Ehhez pontosan kell ismerniük a cégek hátterét és a piac trendjeit.

A hosszú táv azonban jóval kiegyenlítettebb kereskedési, befektetési lehetőségeket kínál. Ezért legalábbis e kezdetekkor mindenképp a hosszú távú gondolkodást javasoljuk neked is.

8. Nem kiegyenlített portfóliót alakítanak ki

A kezdő befektetőket gyakran annyira elragadja a hév, hogy túl agresszív, a gyors meggazdagodásra törő portfóliót válogatnak össze. Az ilyen kiegyenlítetten portfóliók nagy kockázatot rejtenek, különösen a kezdők számára. Minden profi befektetőnek – hát még a kezdőknek fontos –, hogy diverzifikált, kockázatminimalizáló portfóliót rakjanak össze.

Ma már ráadásul a különféle alapokkal és csomagokkal azt a munkát is megspórolhatod, hogy magadnak kelljen minden egyes papírnak utánajárnod, és magadnak összerakni az összes befektetésedet.

Emellett számos tanácsot is olvashatsz a Pénzügyi Tudakozón is a kezdéshez, így például a klasszikus 60-40-es szabályról is. Ezt a 60-40-es arányt persze korlátozott mozgástérrel – mondjuk +/- 5 százalékkal – formálhatod is az igényeid szerint. Az elején azonban mindenképp érdemes konzervatívabb, óvatosabb portfóliókezeléssel indulnod, míg kitanulod a dolgokat.

9. A kiemelkedő piaci trendeket követik

Talán a legáltalánosabb hiba, amikor a kezdő befektető a legnépszerűbb piaci trendeket követve használja a pénzét. Ez miért hiba? Nos, azért, mert így rosszkor fognak beszállni és rosszkor kiszállni. Ha a többiek után rohan valaki, akkor olyankor fog beszállni, amikor már a fél világ bevásárolt az adott papírból, így a piaci ár a csúcson van. Innentől viszont csak visszaesés várható.

Az ember viszont hajlamos csökönyösen tartani magát valamihez, amíg ki nem vette az adott dologból, amit remélt. Viszont ha a csökkenés nem áll meg, akkor egyre nő az emberünk vesztesége, és a végén már csak akkor száll ki a pánikhullámmal együtt, amikor a mélyponthoz közelít az árfolyam. Innen viszont megint felemelkedés lehet várható, ami végképp tönkre zúzza a befektetőnk befektetési kedvét.

Ezért fontos, hogy a magad fejét kövesd, képezd magad, és értekezz tanácsadóval is, hogy ne a szomszédra hallgass befektetési ügyekben.

10. Csak jól teljesítő papírokba fektetnek

Egy kezdő befektető miből tud kiindulni piacismeret és tapasztalat nélkül? Hát a rendelkezésre álló adatokból, mint az adott papír múltbeli teljesítménye. Fontos azonban látnod, hogy a korábbi jó teljesítmény akármilyen kecsegtető is, közel sem jelent garanciát a jó folytatásra. Gondolj csak bele, hogy milyen jól és megbízhatóan mentek a General Motors ügyei, majd jött a botrány, a termékvisszahívás, és legalábbis rövid távra óriási válságba került a cég.

A jó választáshoz fel kell mérni az adott cég piacát, a cég stratégiáját, a profit/veszteség mutatókat. Ezek alapján láthatod, mennyire kíván növekedni a cég, mire számíthatsz tőlük és milyen távon.

11. Folyton eladják a csökkenő árfolyamú papírokat

Az alap reakció egy kezdőtől, hogy amint csökken az árfolyam, eladja a befektetéseit a kisebb árfolyamon. Ez persze némi vagy akár jelentős veszteséget is jelent nekik, de abból indulnak ki, hogy úgyis továbbesik az ár, így minimalizálják inkább a veszteségüket. Ez sok esetben jó döntés, hogy nem ragaszkodsz tűzön-vízen át a korábbi döntésedhez, ha ez nem jött be, de mindig külön kell értékelned a helyzetet, mert máskor viszont pont így dobsz el egy jó lehetőséget.

A Satyam részvényei például egy időben nagyot estek, és sokan el is adták a papírjaikat. Néhányan azonban megtartották a befektetésüket, sőt újabb részvényeket vásároltak az alacsonyabb árfolyamon. Ők később az újabb áremelkedéskor már komoly haszonra tudtak szert tenni, így hosszabb távon visszájára fordították veszteségüket.

Azt kell tehát értékelni, rövid vagy hosszú távú áresésről van szó, ehhez képest mi lehet a te stratégiád a rendelkezésre álló tőke- és időmennyiség alapján. Lehet, hogy csak egy negatív hír miatt esik épp egy cég részvényárfolyama, ezeket figyelemmel kell kísérned.

12. A mások által elért hozamot várják maguktól

Néhány befektető, amikor még nincs saját tapasztalata, abból indul ki, hogy a többiek mit érnek el körülötte. Ez viszont téves következtetésekre vezethet, ha nem értékeled helyén az egyes dolgokat, a magad eredményeit. Nyilván nem várhatod magadtól, hogy kezdőként ugyanolyan számokat produkálj, mint egy tapasztaltabb, szofisztikáltabb befektető. Magaddal foglalkozz, de közben tanulj a többiek jó és rossz fogásaiból!

13. Nem tesznek likviditási részt a portfóliójukba

Fontos, hogy legyen likviditási elem a portfóliódban. Ilyen likvid eszközök biztosítják, hogy baj esetén ne menj csődbe, legyen mihez nyúlnod. Ebben segíthet, hogy olyan eszközökbe is fektess, ahonnan gyorsan és könnyen, külön előnyökről való lemondások nélkül vehesd ki szükség esetén a pénzed.

Illetve érdemes időzítésben is diverzifikálni a portfóliódat. Legyenek benne 10 évre és többre, 5-10 évre és 1-2 évre szóló befektetések is. Ezáltal garantálhatod, hogy mindig legyen hozzáférhető tőkéd, ha nagyobb kiadásod adódna. Ha mégsem kell felhasználnod a felszabaduló pénzeidet, akkor ezeket ismét, már kamattal forgathatod újabb, rövid távú konstrukciókba.

14. Utánajárás nélkül fektetnek be

Csak azért, mert valaki ajánl egyfajta befektetést, az még közel sem garancia, hogy ez valóban jó és neked is jövedelmező lesz. A lehetőségek és elvárások mások és mások az egyes befektetőknél; lehet, hogy a másiknak tökéletes befektetés neked túl sok idő vagy túl sok befektetés mellett hozna hasznot a céljaidhoz képest, vagy mondjuk túl nagy kockázatot kellene vállalnod ezért, ami viszont neki belefér. És akkor még nem is beszéltünk a tévedés lehetőségéről.

Nem bízhatsz vakon senki, még egy profi véleményében sem. Ezért bármibe fektetnél is, nézz utána, mielőtt abba tennéd a pénzed. Képzeld el, ha esetleg bukta lenne a másik által ajánlott befektetés, ő megtéríti majd a károdat? Hát nem valószínű. Ezért vállald te magad a felelősséget a saját befektetési döntéseidért, beleértve az informálódást is.

15. Kapzsikká válnak

Sok befektető idő közben a pénz szagát megérezve egyszerűen kapzsivá válik, ami irracionális döntésekre viszi őket. Ha elkap a „semmi sem elég” életérzés, mindenképp érdemes leállnod egy időre, hogy hideg fejjel dönthess, ne kergesd magad veszteséges, túl kockázatos ügyletekbe.