Az önsegélyező- és egészségpénztárak segítségével 20% adókedvezményt vehetsz igénybe, ha bármilyen módon fizetsz személyi jövedelemadót.

Azonban az önsegélyező- és egészségpénztárak szolgáltatása nincs ingyen: nem csak pénzbe kerül a szolgáltatásuk, de némi időt is rá kell szánnunk.

Ebben az útmutatóban egy pártatlan összefoglalást szeretnék adni az önsegélyező- és egészségpénztárakról, hogy eldönthesd:

  • Megéri-e számodra az önsegélyező- és egészségpénztári tagság?
  • Milyen szolgáltatásokra tudod felhasználni ezt az adókedvezményt?
  • Mennyit spórolhatsz, és mennyit kell feláldoznod ezért?
  • Melyik számodra a legkedvezőbb pénztár, és miért?

A bejegyzés videóként is megnézhető:

Először is röviden foglaljuk össze, hogy mit is kell tudnunk ezekről a pénztárakról…

Mi az az önsegélyező- és egészségpénztár?

Egy önsegélyező- és egészségpénztár magánszemélyek önkéntes társulásával jön létre: egyfajta közösség, ahol a tagok egy közös cél érdekében tagdíjat fizetnek, melyekből például egészségügyi szolgáltatásokat vehetnek igénybe.

Korábban voltak önsegélyező pénztárak és egészségpénztárak. Ma már egy pénztár egyszerre lehet mindkettő, így jelentősen egyszerűsödött a helyzet.

Hogyan néz ki a gyakorlatban?

A gyakorlatban a nagyobb pénztárak valamilyen bank vagy biztosító márkája alatt futnak, és mi ezekhez a pénztárakhoz tudunk csatlakozni.

A csatlakozáskor elfogadjuk az önsegélyező- és egészségpénztár alapszabályát, és vállaljuk, hogy tagdíjat fizetünk. (Ennek minimális mértéke jellemzően pár ezer forint havonta, és később elkölthető.)

Kapunk egy egyéni számlát, amely egyenlegét a legtöbb helyen ma már online is tudjuk ellenőrizni, sőt egy „bankkártyát” (egészségpénztári kártyát) is, amivel költhetünk erről az egyenlegről.

Ha erre a számlára pénzt fizetünk be (tagdíj), akkor a befizetésünk után 20% adókedvezményt kapunk. Kvázi ez az egyetlen érv, amiért érdemes önsegélyező- és egészségpénztári taggá válni.

A feltétel pusztán annyi, hogy csak bizonyos, jogszabály által meghatározott termékekre és szolgáltatásokra költhetünk erről a számláról. (Például: szemüveg, gyógyszer, gyermekvállalás)

Az önsegélyező- és egészségpénztár működése

A gyakorlatban tehát nyitunk egy számlát egy általunk választott önsegélyező- és egészségpénztárnál. 

Erre befizetünk egy tetszőleges összeget, de minimum a pénztár Alapszabályában meghatározott minimumot.

Ebből a pénztár levonja a „likviditási tartalékra” és „működési tartalékra” szánt költséget, és a maradék pénzt jóváírja a számlánkon.

A befizetésünk után 20% adókedvezményt vehetünk igénybe, amennyiben van személyi jövedelemadónk, amit nem igényeltünk még vissza.

A befizetéseket a pénztár alacsony kockázatú eszközökbe fektetni, melyeken hozamot érhet el. (Ez a hozam kamatadómentes)

A számlánkról két módon költhetünk pénzt:

  1. Az egészségpénztári kártyával (azonnal a számláról költi, ez a legegyszerűbb).
  2. Fizethetünk készpénzzel, vagy bankkártyával és a számlát leadva a pénztár utólag kiutalja nekünk az összeget.

Egyszerűen fogalmazva tehát azt kell felmérnünk először, hogy mennyit költünk jellemzően évente olyan szolgáltatásokra, melyek fizethetők önsegélyező- és egészségpénztári számláról.

Ha sok ilyen kiadásunk van, akkor gyakorlatilag ezeket a pénzeket „átfuttatva” az önsegélyező- és egészségpénztári számlán adókedvezményre lehetünk jogosultak.

Az egészség- és önsegélyező pénztárak működése

Egészség-önsegélyező pénztárak működése

A tényleges nyereségünk valamivel kevesebb lesz, mint 20%, hiszen a pénztár költséget is elvon.

Éppen ezért az egyik legfontosabb összehasonlítási szempont a költség lesz, ami azonban attól függően is változik, hogy mekkora befizetéseket szeretnénk eszközölni.

Az önsegélyező- és egészségpénztári szolgáltatások

Érdemes olyan pénztárat választani, amely egyszerre nyújt egészség- és önsegélyező pénztári szolgáltatásokat is, így több dologra használhatjuk majd ugyanazt a számlát.

A szolgáltatások pontos listáját jellemzően minden pénztár honlapján megtaláljuk, de a könnyebb érthetőség kedvéért a legfontosabbakat kiemelném:

Egészségpénztári szolgáltatások

A következő egészségügyi termékeket, szolgáltatásokat nem csak saját részre, de a bejelentett hozzátartozónk számára is megvásárolhatjuk, tehát családtagok részére is felhasználható. (A hozzátartozókat előre be kell jelenteni a pénztárnak!)

Az elszámolás feltétele alapesetben, hogy az általunk választott pénztár szerződésben álljon a szolgáltatóval (pl. gyógyszertár), kivéve, ha a szolgáltató a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelővel áll szerződésben. (A legtöbb gyógyszertár szerződésben áll az összes nagyobb pénztárak, de azért kérdezzünk rá!)

A főbb termék / szolgáltatás csoportok:

  1. Gyógyszerek, gyógyhatású készítmények, gyógyászati segédeszközök
  2. Orvos, fogorvos, műtét, orvostechnikai eszközök
  3. Gyógytorna, gyógymasszázs, fizioterápia
  4. Oltások, szenvedélybetegségekről történő leszoktatás
  5. Gyógycipők, gyógymatracok, stb…
  6. Szemüveg, kontaktlencse, hallókészülék
  7. Tesztek, fogamzásgátlás, fertőtlenítők, krémek
  8. Gluténmentes élelmiszerek
  9. Csecsemő- és betegápolási cikkek (pl.: pelenka, babakozmetikum, cumisüveg, tápszer)
  10. Egészségbiztosítás (magánegészségügyi ellátás)

Gyakorlatilag minden olyan termékre és szolgáltatásra igénybe vehető, amely orvosi ellátással kapcsolatos. Érdemes átgondolni, hogy mennyi pénzt hagyunk ott gyógyszertárakban, fogorvosnál, különböző kezeléseken. Ezeken egy egészségpénztárral kb. 15%-ot tudnánk spórolni. (20% adókedvezmény, kb. 5% költség.) Ezen felül a pénztár hozamot is termelhet.

A felhasználás itt viszonylag egyszerű, hiszen a legtöbbször csak annyi a dolgunk, hogy az egészségpénztári kártyával fizetünk. Ha azonban nem gyógyszertárban vásárolunk, a számlát egyedileg kell elszámolni, melyen pontosan látható kell, hogy legyen a termék típusa.

Önsegélyező pénztári szolgáltatások

FONTOS! Az önsegélyező ellátásokra csak azokat az összegeket lehet felhasználni, amelyek legalább 180 nappal a szolgáltatási kifizetést megelőzően jóváírásra kerültek a számlán!

Ezeknél a szolgáltatásoknál tehát előre kell tervezni, és 180 napig legalább „állni kell hagyni” a pénzt, mielőtt azt fel tudjuk használni. A kifizetéseket 120 napon belül kell igényelni, különben elszalasztjuk a lehetőséget. (Vagyis: az esemény bekövetkezte előtt 60 nappal legkésőbb a számlán kell, hogy legyen a pénz: 60+120 = 180)

  1. Szülési támogatás: gyermek születése / örökbefogadása esetén max. 2.000.000 Ft
  2. CSED, GYET és GYED kiegészítése a megállapítás alapjául szolgáló összegig
  3. Lakáshitel törlesztése a tárgyév első napján érvényes havi minimálbér 15%-áig
  4. Álláskeresési-, rokkantsági-, táppénz kiegészítési szolgáltatás
  5. Intézményi idősgondozás, baleset / egészségkárosodás esetén támogatás
  6. Közüzemi díjak (csak rászorultaknak, „védendő fogyasztóknak”)
  7. Temetés: a pénztártag vagy családtag halála esetén
  8. Beiskolázási támogatás (tankönyv, tanszer, ruházat)
  9. Felsőoktatás támogatása (25 éves korig: tandíj, albérlet, kollégium)

Ezek a szolgáltatások inkább nagyobb összegű, de eseti kiadások. Ezen eseményeket igazolnunk kell, és így a pénztárból idővel kiutalásra kerül számunkra az összeg.

Viszont vegyük észre, hogy itt egész jelentős pénzeket tudunk gyorsan kivenni. Ha például gyermekünk születik, elég a születés előtt beutalnunk 750.000 forintot, majd a születést követően már fel is vehetjük azt, megkapva a 20%-os adókedvezményt. (A 180 napos szabály miatt fél év alatt kapunk kb. 15%-os hozamot a pénzre.)

További, adóköteles szolgáltatások:

Ezekre a szolgáltatásokra elkölthető ugyan a pénztári egyenleg, de  SZJA-t kell fizetni utánuk. Vagyis, a kapott adókedvezmény visszaadjuk, a költséget viszont megfizettük, ezért ezekre szerintem nem érdemes a pénztárból költeni.

  1. Természetgyógyászat
  2. Sporteszközvásárlás
  3. Fogápolási cikkek
  4. Gyógyteák

Ezen termékek és szolgáltatások összegéről a pénztár év elején adóigazolást küld, amit az adóbevallásban egyéb jövedelemként kell bevallani.

Ha véletlen olyan terméket vásárolunk egészségpénztári kártyával, amely nem tartozik a kedvezményes kategóriába, akkor annak összegét vissza is tudjuk fizetni a pénztárba, így elkerülhető az adózás.

FONTOS: Az egyes önsegélyező- és egészségpénztárak eltérőek lehetnek egymástól némileg. Nem kötelező egy pénztárnak minden szolgáltatást nyújtania, és a maximális összegek is lehetnek alacsonyabbak, mint a jogszabályi maximum.

Ha már tudjuk, hogy milyen szolgáltatásra költenénk a pénztári befizetéseink jelentős részét, akkor annak érdemes 2-3 pénztárnál is utánanézni.

De mielőtt ezt megtennéd, van még itt pár hasznos dolog…

Önsegélyező- és egészségpénztár tudnivalók

Az önsegélyező- és egészségpénztárak megértéséhez előbb nézzük meg a főbb szabályokat, mert ezek megértésével fogsz csak tudni jó döntést hozni.

(Utána mutatok pár trükköt, és össze is hasonlítjuk a pénztárakat.)

Az önsegélyező- és egészségpénztár költsége

Szerencsére az önsegélyező- és egészségpénztárak költségei mindig ugyanazon az elven működnek, és könnyen érthetőek.

A befizetéseinket gyakorlatilag három zsebre osztják szét: likviditási, működési és fedezeti tartalék.

A példa kedvéért mondjuk, hogy befizetünk évente 200.000 forintot. A 200.000 forintból a pénztár három nagy zsebbe teszi a pénzt:

  1. Likviditási tartalék: A pénztár folyó kiadásait, szolgáltatási, kifizetési kötelezettségeit hivatott fedezni. (Számunkra nem felhasználható, tehát költség.)
  2. Működési tartalék: A pénztár működésével kapcsolatos kiadásaira felhasznált pénzek kerülnek ide. (Számunkra nem felhasználható, tehát költség.)
  3. Fedezeti tartalék: Ez a pénz kerül fel a számlánkra, tehát a fenti két zsebtől eltérően ez az, ami számunkra felhasználható.

Számunkra csak az számít, hogy a befizetéseinkből mekkora rész kerül a fedezeti tartalékba. A különböző tartalékok közti eloszlást jellemzően sávosan határozzák meg a pénztárak, az éves befizetésünk nagyságától függően.

Minél nagyobb a befizetésünk, arányaiban nézve annál kisebb lesz a költség.

Egy példa a Generali önsegélyező- és egészségpénztár Alapszabályából:

önsegélyező és egészségpépnztár költsége

(Érdemes az adott pénztár alapszabályában rákeresni a „fedezeti tartalék” kulcsszóra, és hamar megtaláljuk az erre vonatkozó táblázatot.)

Ha a példánál maradva, 200.000 forintot fizettünk be, akkor 120.000 forintig a pénz 91%-a kerül a számlánkra, felette pedig a 2,5%-a. Vagyis, a számlánkon látható egyenleg:

= 120.000 * 91% + 80.000 * 97,5% = 187.200 Ft

Úgy is mondhatjuk, hogy a költségünk 12.800 Ft, vagyis 6,4%. Minél kisebb ez a költség, annál több marad meg nekünk a 20%-os adókedvezményből.

A másik fontos költségelem a kártyadíj. Ez változó pénztáranként, ahogy az is, hogy mennyi ideig érvényes a kibocsátott kártya.

Jellemzően néhány ezer forintos költségről van szó, amit 2-3 évente kell megfizetnünk.

Továbbá a legtöbb pénztár felszámol egy néhány ezer forintos költséget a belépésnél, amit az első befizetésekből vonnak le.

Tudnivalók a 20% adókedvezményről

Az igénybe vehető adókedvezmény a befizetéseink 20%-a. Ez kortól, jövedelemhatártól, és más adókedvezményektől szinte függetlenül igénybe vehető, de arra figyelni kell, hogy „maradt-e még” személyi jövedelemadónk.

Ha például gyermekek után, vagy nyugdíj előtakarékossági számla után már visszaigényeltünk annyi személyi jövedelemadót, hogy már csak 37 ezer forintunk maradt, akkor ez lesz az igénybe vehető adókedvezmény maximuma. (Nem igényelhetünk vissza több SZJA-t, mint amit befizetünk!)

Egyéb esetben a pénztárakban igénybe vehető adókedvezmény éves maximuma 150.000 Ft, amit 750.000 Ft befizetésével tudunk elérni. (750.000*20%=150.000)

Ez fejenként értendő, tehát egy családban mindkét szülőnek lehet önsegélyező- és egészségpénztári számlája, így az adókedvezmény is duplázható.

De minden pénztári szolgáltatásra ugyanez a 150.000 forintos maximum vonatkozik, azokat összevontan kell kezelni. 

Tehát, ha már rendelkezünk egy önkéntes nyugdíjpénztárral, ahol igénybe veszünk adókedvezményt, akkor itt annyival kevesebbet fogunk tudni igénybe venni.

(Éppen ez az egyik gyengesége az önkéntes nyugdíjpénztárnak, hiszen a 20% adókedvezmény anélkül is kihasználható sok esetben, hogy évtizedekre le kelljen kötni a pénzünket, a befektetésekhez pedig van jobb megoldás is.)

Az önsegélyező- és egészségpénztár előnye az önkéntes nyugdíjpénztárral szemben, hogy itt az adókedvezmény, és a befizetett összegek is szinte azonnal felhasználhatóak.

Nem zárja ki egymást tehát a két önkéntes pénztár, de figyeljünk rá, hogy a 150.000 forintos maximum, összesen értendő.

Ugyanez igaz akkor is, ha több önsegélyező- és/vagy egészségpénztári számlánk van.

Amennyiben több önkéntes pénztári számlára is történik adó visszatérítésre jogosító befizetés, akkor az adókedvezmény összegének utalásához csak az egyik pénztári számla lesz megjelölhető, amiről az adóbevallásban kell nyilatkozni.

Ezen felül, az összes igénybe vehető adókedvezmény a nyugdíjcélú megtakarításokra, és a pénztárakra maximum éves 280.000 Ft.

A csatlakozás menete

A csatlakozás viszonylag egyszerű, és hasonlóan működik bármilyen számlanyitáshoz.

Először választunk egy számunkra szimpatikus pénztárat, majd online elindítjuk a regisztrációt.

Változó, hogy ezzel meddig tudunk eljutni, de néhány alapadat megadása és egy szerződés elfogadása után már csak utalnunk kell.

Szerintem nincs értelme a minimális tagdíjnál nagyobb összeget választani, hiszen bármikor tehetünk eseti befizetéseket.

A tagdíjak tekintetében pedig nem szükséges havonta fizetnünk, a pénztár csak azt vizsgálja, hogy egy év alatt beérkezett-e a díjunk.

Én például a minimum tagdíjat választottam (havi 3.000 Ft) és csatlakozáskor átutaltam a 750 ezer forintot, amivel kimaxoltam az éves adókedvezményt.

Az első befizetés után és a szükséges dokumentációt követően a számlánkat megnyitják, kapunk online hozzáférést, és legyártják számunkra az egészségpénztári kártyánkat, amivel fizethetünk.

Hogyan használd okosan a pénztárat?

Most nézzünk meg néhány trükköt, amivel gyorsan, hatékonyan tudjuk kihasználni a 20%-os adókedvezményt, vagy egyéb előnyre tehetünk szert.

Mielőtt döntést hozol arról, hogy neked való-e egy önsegélyező- és egészségpénztár, olvasd el ezeket:

Önsegélyező- és egészségpénztári hozamok

Az önkéntes- és egészségpénztári hozamok nem érhetőek el nyilvánosan a legtöbb pénztárnál. Amiből következtetni tudunk a pénztári hozamunkra az a pénztár befektetési politikája, annak is a fedezeti tartalékra vonatkozó befektetési eszközallokációja.

(A lényeg, hogy nagyjából rövid állampapír hozamokkal érdemes számolni.)

De itt egy üdítő példa, az Izys például közzéteszi a hozamokat: itt látod évről évre!

Összehasonlítottam az Izys pénztár hozamait az egy éves augusztusi állampapír hozamokkal:

Izys pénztár hozamai az 1 éves állampapírokhoz viszonyítva (2008-2022)

pénztári hozamok állampapír

Forrás: saját szerkesztés, investing.com

A múltbeli hozam csalós lehet, a jelenlegi hozamkörnyezet az, ami inkább számít.

A táblázat jól mutatja, hogy érdemes lehet például az egy éves állampapírok hozamából kiindulni, az egy konzervatív becslést ad.

A jelenlegi egy éves állampapír hozamát itt látod.

Lekötés 10%-os adókedvezményért

Lehetőséged van 2 évre lekötni a pénzed, és ekkor 10%-os további adókedvezményt tudsz igénybe venni. (A 150.000 Ft-os maximum ekkor is él.)

Vagyis, gyakorlatilag ha valakinek van egy ilyen pénztárban 1,5 millió forintja, ő 2 évente befizetés nélkül is megkapja a 150.000 Ft-ot.

(Ne feledjük, hogy a pénz közben némi hozamot is termel.)

Ha egymást váltva, két egymást követő évben, kétszer 1,5 mFt -ot kötünk le, akkor minden évben ki tudjuk használni a maximális adókedvezményt, befizetés nélkül is.

Ez azért is érdekes, mert ekkor költségünk sem keletkezik, hiszen nincs befizetésünk sem.

Ez lenne a „csoda termék”?

Nem leszel milliomos az önkéntes pénztárakból. Főleg nem akkor, amikor a magyar állampapír is 10% feletti hozamokat kínál, garantáltan a pénzedre.

Persze, a pénztár is befekteti a pénzt, elvileg ő is elér majd hasonló hozamokat. Mindazonáltal a két évre 10%-os adókedvezmény évente mindössze 5% pluszt jelent.

A befizetésekre kapott 20% már több, de abból pedig a költségek fognak 5-8%-ot lecsippenteni, tehát a valódi nyereséged inkább a 10%-hoz lesz közel.

Nem rossz… De valakinek megéri ennyi pénzért odafigyelnie, hogy melyik számláról költ, valakinek nem.

Azonnali 720 ezer gyermek születésekor

Egy jó trükk viszont szinte mindenkinek, hogy a gyermekszületésre, mint eseményre is felvehetünk akár 2.000.000 Ft-ot is egy összegben.

Nem csak a saját gyermekünkre, de a közeli hozzátartozók után is. Ha tehát, a családban gyermek születik, akkor a szülők és a testvérek is gyorsan tudnak kivenni pénzt.

Miként használhatjuk ezt ki?

Ha jelenleg a családnak nincsen önsegélyező pénztára, és nem használjátok ki a 150.000 forintos adókedvezményt, akkor már csak ezért is megérheti nyitni.

Tegyük fel, a 150.000 Ft adókedvezményből 30.000 Ft a költség egy olcsó pénztárnál. Tehát 120.000 Ft nyerhető fejenként.

A 2 szülő, 3 nagyszülő, és 1 testvér is nyit egy-egy önsegélyező pénztárat, befizetnek 750.000 Ft-ot fejenként, majd 180 nap múlva hozamokkal együtt felveszik.

Tegyük fel, a hozamok egyenlők az inflációval. Akkor ez 6 x 120.000 Ft = 720.000 Ft nyereséget jelent, amit akár oda is adhatunk a gyermek kezdeti költségeinek fedezésére az újdonsült szülőknek.

Arra figyeljünk, hogy a pénztári szabályok eltérőek lehetnek, és nem minden pénztár engedi meg, hogy egy közeli hozzátartozó gyermekének születésére is felvegyünk pénzt. (Pl. Prémium nem, Generali igen.)

Lakáshitel adókedvezménnyel

Sokak számára járható út, hogy a lakáshitelt is 20%-os adókedvezménnyel fizessék, így a vásárolt ingatlan is jobb megtérülést adhat.

Itt a támogatást csak az a pénztártag igényelheti, aki a hitelt fizeti, és adós, vagy adóstárs a szerződésben. 

Az igényelt juttatás havi összege legfeljebb a tárgyév első napján érvényes havi minimálbér 15 százaléka lehet.

Amire itt figyelni kell, hogy a jogszabályi előírások alapján a pénztárak a hitel összegéből az adósok számától függően csak arányosan teljesíthetnek kifizetést.

Ha tehát például 2 adós van (adós és adóstárs), akkor az egyik fél csak maximum a törlesztő 1/2 részét tudja majd ebből finanszírozni. Ha három adós van, akkor egy a törlesztő 1/3 részét fizetheti önsegélyezőből.

A pénztárak 2019 óta csak akkor fogadják el a lakáshitel célt, ha a törlesztő részlet a támogatást igénybe vevő pénztártag bankszámlájáról kerül megfizetésre. Ehhez igazolni kell a bankszámla tulajdont is!

Mi van, ha nem fizetek?

Egyrészről fontos, hogy nem kell havonta fizetni, elég évente egyszer, a havi vállalt tagdíj tizenkétszeresét legalább.

De ha ezt elfelejtjük, vagy nem tudjuk megfizetni, akkor sem dől össze a világ.

Általánosságban nézve két következménye lehet:

(ezt a pénztár alapszabálya rögzíti, keress rá, vagy érdeklődj az ügyfélszolgálaton, ha pontosabb információt szeretnél)

  1. Tájékoztatnak, és minden jogod megmarad, de: levonják azt a költséget, amit akkor vontak volna le, ha befizetted volna a kötelező tagdíjat. Ez koránt sem vészes, ráadásul ezt is csak maximum az elért hozamod mértékéig vonják le.
  2. Ha a számlaegyenleged pár ezer forint, akkor kizárhatnak, ami azzal jár, hogy levonnak néhány ezer forintot, és a maradék pénzt kiutalják. A szerződésed a pénztárral megszűnik. Megint csak nem történik nagy baj.

Nincs olyan tehát, hogy valami brutális költséget vernének rád, vagy eltűnne a befizetett sok százezer forintod. A pénztár azt a költséged fogja vonni, amit a tagdíjad után egyébként is megfizettél volna. Persze, jobb nem elfelejteni a befizetéseket, de nagyot nem tudsz vele bukni.

Most nézzük meg az egészség- és önsegélyező pénztárak összehasonlítását…

Egészség- és önsegélyező pénztárak összehasonlítása

Korábban rengeteg kis egészség- és önsegélyező pénztár jött létre, de ezek közül csak néhány tudott fennmaradni.

A ma elérhető pénztárak közül is érdemes szerintem a nagyobbak közül választani, mert ezek stabilabbak és technológiailag fejlettebbek.

Pénztárak összehasonlítása költség alapján

Szerintem a költség az első és legfontosabb szempont azon túl, hogy ne valami nagyon pici pénztárat válasszunk.

Ha a költség elviszi az adókedvezmény felét, akkor igazán nincs értelme az egész dolognak.

Még egyszer a költségek, amikre figyelni kell:

  • Likviditási és működési alap (Alapszabályban megtalálható)
  • Kártya kibocsátási költség (Kártyahasználati szabályzatban találod)
  • Belépési költség, egyszeri díj (Alapszabályban megtalálható)
  • Kilépési költség, egyszeri díj (Alapszabályban megtalálható)

Ezeket vagy megtaláljuk mindet a pénztár honlapján vagy nem. Ha nem, ne legyünk restek rákeresni!

Önsegélyező- és egészségpénztár kalkulátor

Készítettem egy kalkulátort, amivel kiszámolhatod a pénztárak költségeit. Ha szeretnéd le is tudod tölteni, és újabb pénztárakat vihetsz fel.

Az éves kártyadíjakat elosztottam annyi évre, ameddig a kártya biztosan érvényes, és ezt is beleszámoltam az éves költségbe.

(Frissítve: 2022.10.12.)

Bár legolcsóbbra az Életút pénztár jött ki, én mégsem náluk nyitottam számlát.

Ennek oka, hogy a honlapjuk rendkívül fapados, és nincsen egészségpénztári kártyájuk.

Szerintem a legjobb a Generali Egészség- és Önsegélyező pénztár, ahol szinte mindent lehet online intézni, és könnyen, gyorsan elértem az ügyfélszolgálatot is.

Költségben – az én befizetéseim mellett – viszonylag jól szerepel, és tud mindent, ami nekem kellett.

Egyéb szolgáltatások

Itt csak szeretném megemlíteni a Prémium egészségpénztár „Csodakártya” szolgáltatását, ami szerintem minden pénztár számára követendő lenne.

A szolgáltatás lényege, hogy nem kell előre feltölteni az egyenlegünket, az a megadott bankkártyánkról automatikusan feltöltődik.

Ugyanígy a számlák elszámolása is rendkívül egyszerű online, és utólag is feltölthető a szükséges egyenleg automatikusan a bankkártyánkról.

Sajnos a magas költségei miatt szerintem nem érdemes náluk tagnak lenni, de ha a költségek csökkennének, vagy más pénztárak is bevezetnének hasonlót, az nagyon szuper lenne.

Érdemes megnézned a felsorolt szolgáltatók weboldalát is, illetve mielőtt döntesz, legalább a TOP 3 pénztár alapszabályát nézd meg, nem változtak-e a költségek amióta frissítettem a cikket!

Sajnos, mivel mindezt éves 150.000 forintért csináljuk, nincs túl sok hely a költségeknek. Nagyon nem mindegy, hogy 25 vagy 50 ezer a költség, utóbbi a teljes „nyereség” 33%-át elviszi.

Összefoglalás: egészség- és önsegélyező pénztárak

Az egészség- és önsegélyező pénztárakkal 20%-os adókedvezményt vehetünk igénybe, maximum éves 150.000 forint mértékéig.

Ehhez a befizetéseinket át kell futtatnunk a pénztáron, melyből kivenni a megadott termékekre és szolgáltatásokra lehet.

Ha egyébként is költünk ezekre (márpedig alighanem igen) akkor a költségek után nagyjából 15%-ot nyerhetünk egy jó pénztárral.

Nem ebből fogunk meggazdagodni, de éves 150.000 forint talán már az az összeg, amiért sokaknak megérheti lehajolni.

A fő választási szempont szerintem a költség, és a gyors ügyintézés.

Ha szeretnéd bölcsebben kezelni a pénzed, és szívesen kezdenél el bölcsen befektetni, akkor gyere el az Alapozó Tréningre, ahol még több hasznos pénzügyi tudásra tehetsz szert!

Hasznosnak találtad? Szeretnéd folytatni a tanulást?

Iratkozz fel, és hetente küldök egy összefoglalót a legjobb anyagaimról!