Te is azon gondolkodsz, hogy kilépsz az alkalmazotti létből, és elkezded megvalósítani saját álmaidat? Ehhez szükséged lesz egy olyan vállalkozásra, amely keretein belül meg tudod ezt valósítani. Most megtudhatod, melyik vállalkozási formát érdemes választanod a cégalapítás során.

A cégalapítás egyre többeket érdekel, és a bátrabbak a tettek mezejére is lépnek. Az biztos, hogy egy kiváló lehetőség lehet neked, ha úgy gondolod, nem tudod kihozni a maximumot magadból, és az életedből úgy, hogy valaki másnak dolgozol.

Azonban a vállalkozás nem csak azt jelenti, hogy a cégalapítás folyamata során bejegyzésre kerül a céged, befizetsz valamekkora tőkét, alkalmazottakat veszel fel, és minden megy a maga útján. Fontos, hogy egy vállalkozás sikere, vagy bukása nem a vállalkozási formától függ, viszont egy jó választással megkönnyítheted a saját dolgodat.

Rémísztő lehet bárki számára a vállalkozói lét. Ha kicsit is tartasz a bukás lehetőségétől, olvasd el ezt a cikkemet, ahol megismerhetsz 17 dollármilliomost, akik felálltak a padlóról, és újra sikeresek lettek.

Mielőtt megtudod milyen vállalkozási formát érdemes választanod, nézd meg az alábbi videómat, hogy megtudd, hogyan működnek a cégek.

(Szeretnél értesítést kapni az új videókról a Youtube-on? Klikk ide, és iratkozz fel a Youtube csatornámra!)

Most, hogy tisztában vagy azzal, hogyan működik egy vállalkozás, érdemes megtudnod, hogy milyen vállalkozások vannak Magyarországon, és mi az első lépés, ahhoz, hogy kiválaszthasd a megfelelő cégformát.

Vállalkozások Magyarországon

Érdekes megnézni, hogyan alakultak az elmúlt években a vállalkozások száma Magyarországon. Miből alapítottak sokat? Mi az, ami egyre kevésbé népszerű gazdasági forma a vállalkozók körében? Most megnézheted mit talált a KSH ezekkel a kérdésekkel kapcsolatban.

A regisztrált gazdasági szervezetek számának változása

cégalapítás

forrás: KSH

Összességében nőttek a vállalkozások száma 3,9%-al, ami azt jelenti, hogy ma már 1.236.486 regisztrált gazdasági szervezet van Magyarországon. A társas vállalkozások száma viszont csökkent, és csak az egyéni vállalkozások, és egyéb szervezetek száma növekedett.

Regisztrált vállalkozások számának változása nemzetgazdasági ágakban

cégalapítás

forrás: KSH

Az elmúlt években a tudományos, és műszaki tevékenységgel foglalkozó vállalatok száma nőtt a legnagyobb mértékben, 8 év alatt 20%-ot. Szintén nőtt a mezőgazdasággal foglalkozó vállalkozások száma, de a kereskedelemben tevékenykedők folyamatosan csökkennek. Az ingatlanügyletekkel foglalkozók nőnek ugyan az utóbbi években, de még mindig nem érték el a 2010-es számokat.

Új bejegyzésű, a csőd-, a felszámolási, a végelszámolási, és a kényszertörlési alatt álló, illetve megszűnt vállalkozások száma

cégalapítás

forrás: KSH

2018-ban 130.851 újonnan bejegyzett gazdasági társaságra jut 93.080 megszűnt. Illetve, még 43.723 darab vállalkozás van csődeljárás, felszámolás, végelszámolás, vagy kényszertörlés alatt. Ez ne vegye el a kedved, de tudnod kell, hogy egy sikeres vállalkozáshoz sokkal többre van szükség, mint egy cégalapításhoz.

Mivel fog foglalkozni a vállalkozásod?

Szeretném már az elején kihangsúlyozni, hogy nem vagyok sem könyvelő, sem ügyvéd, vagy jogi tanácsadó. Viszont számos vállalkozás életébe volt már betekintésem, és magam is közel tíz éve vállalkozó vagyok, így hasznos tippekkel tudok szolgálni számodra.

Ha vállalkozás indításában gondolkodsz, de nincs ötleted, hogy milyen vállalkozásba is kezdj, mindenképp olvasd el ezt a cikket: 37+ vállalkozási ötlet, amivel elérheted a pénzügyi szabadságot.

Mindenesetre érdemes egy szakértő véleményét is mindenképp kikérned, ha egy viszonylag bonyolult vállalkozási ötleted van. Az ötleted lesz az első pont, amiből kiindulunk. Sokkal jobb, ha már az induláskor megtalálod a megfelelő vállalkozási formát, minthogy később kelljen ezen változtatnod.

A következő kérdéseket gondold át jó alaposan:

  1. Mi lesz a vállalkozásod fő tevékenysége? Kereskedsz, szolgáltatást nyújtasz, vagy esetleg termelsz?
  2. Be kell szerezned különböző engedélyeket a vállalkozásod tevékenységének elindításához?
  3. Egyedül, vagy többen szeretnétek összefogni, és vállalkozni?
  4. Mekkora összeg áll a rendelkezésedre/rendelkezésetekre már az induláskor?
  5. Mekkora árbevételre számítasz? Ez egész évben folyamatos lesz, vagy szezonális jellegű?
  6. Milyen egyszeri, illetve folyamatos költségeid lesznek?

Érdemes egy alapos üzleti tervet készítened vállalkozásodhoz. Ide kattintva letölthetsz egy olyan kalkulátort, melyben kiválóan meg tudod tervezni vállalkozásod pénzügyeit.

Ha kifejezetten online vállalkozásban gondolkodsz, mindenképp nézd meg hozzá ezt a cikkemet: Online vállalkozás indítása 7 lépésben: Így indíts sikeres vállalkozást!

Hogyan történik a cégalapítás?

Jelenleg már nagyon gyorsan, akár egy nap alatt is lehet céget alapítani az úgynevezett elektronikus cégeljárás keretében. Szükséged lesz könyvelőre/adótanácsadóra, ügyvédre. A cégalapítás közjegyző előtt is történhet. Amennyiben többen lesztek tulajdonosok, akkor minden leendő tagnak személyesen meg kell jelennie a cégalapítással megbízott ügyvéd/közjegyző előtt és a személyazonosságodat is igazolnod kell.

A társasági szerződést, alapító okiratot kötelezően ügyvédi ellenjegyzéssel kell ellátni. A létesítő okiratot közjegyzői okiratba is lehet foglalni. Az előkészített, aláírt dokumentumok elektronikus formában kerülnek benyújtásra az illetékes cégbírósághoz. Innentől kezdve már „csak” várnod kell, hogy elfogadásra kerüljenek.

Mielőtt elrohannál egy ügyvédhez, a következő adatok biztosan álljanak a rendelkezésedre:

  • vállalkozásod neve
  • leendő székhelyed, és telephelyed címe
  • fő tevékenységi köröd megnevezése
  • leendő vagyoni betét összege
  • a székhelyként, telephelyként megjelölt ingatlanok helyrajzi száma, (az e-hiteles tulajdoni lapot az ügyvéd kéri ki az ingatlan-nyilvántartásból és küldi el az elektronikus aktában)
  • amennyiben egyes tevékenységi körök gyakorlásához hatósági engedélyek szükségesek, azokat csak a cégbejegyzést követően lehet beszerezni, és ezek a tevékenységi körök addig nem gyakorolhatóak, ameddig az engedélyek rendelkezésre nem állnak.

Mekkora költségekkel kell számolnod egy cégalapítás során?

Általában nem jár túl magas költségekkel egy cégalapítás. Minél egyszerűbb vállalkozási formát választasz, annál kedvezőbbek a költségek. Első lépésként számolnod kell az ügyvédi/közjegyzői munkadíjjal, mely 50.000 forinttól 150.000 forintig terjedhet. Az elektronikusan beszerzett e-hiteles tulajdoni lap másolatok díja 3.600.- Ft helyrajzi számonként.

A cégbejegyzésre irányuló eljárások illetéke:

A társaságot lehet egyszerűsített eljárással is alapítani, amely esetben a jogalkotók által közzétett, ún. szerződésminta kitöltésével készül el a társaság alapító okirata, vagy társasági szerződése. A szerződésmintától eltérni nem lehet, az abban meghatározottakon kívül nem lehet egyéb kitételeket meghatározni. A szerződésminta minimális adatokat tartalmaz a cégről, a tagokról, a törzstőkéről, az ügyvezetésről.

Egyszerűsített eljárás esetén sem a betéti társaság, sem a korlátolt felelősségű társaság alapításáért nem kell illetéket fizetni. Zártkörűen működő részvénytársaság (Zrt.) esetén az egyszerűsített eljárással történő cégbejegyzési kérelem illetéke 50.000.- Ft.

Amennyiben az alapító okirat, társasági szerződés a tagok egyedi kikötéseit, szabályait határozza meg, és így eltér a szerződésmintától, akkor az illetékek a következőképpen alakulnak:

  • Betéti Társaság (Bt.) és Közkereseti Társaság (Kkt.) esetén: 100.000 Ft. Amennyiben a későbbiek során adatokat kell módosítani, 15.000.- forintos illetékkel és 3.000.- Ft közzétételi díjjal kell számolnod.
  • Korlátolt Felelősségű Társaság (Kft.) esetén: 100.000 Ft. Amennyiben a későbbiek során adatokat kell módosítani, 15.000.- forintos illetékkel és 3.000.- Ft közzétételi díjjal kell számolnod.
  • Zártkörűen működő Részvénytársaság (Zrt.) esetén: 100.000.- Ft
  • Minden egyéb jogi személy esetén: 100.000.- Ft
  • Európai részvénytársaság esetén: 600.000.- Ft
  • Egyéni vállalkozás esetén: nincs induló költség

Ahogy látod, nem mindegy, hogy egyszerűsített, vagy hagyományos (szerződésmintától eltérő) cégalapításra kerül sor. A végeredmény mindkettőnél ugyanaz, mivel egy jogképes, bejegyzett vállalkozásod lesz, amelyre ugyanazok a szabályok vonatkoznak.

Fontos még, hogy a megfelelő vállalkozáshoz, a megfelelő céges számlát keress a cégalapítás során. Ehhez találsz segítséget itt: Céges bankszámla választása – Így keress vállalati bankszámlát!

Milyen vállalkozási formák vannak?

Azok után, hogy megnéztük mi a cégalapítás menete, és milyen felmerülő költségekkel kell számolnod, itt az ideje, hogy megtudd, hogy milyen vállalkozási formák közül tudsz választani, illetve melyiknek mi az előnye, és hátránya.

Viszont mielőtt még részletesen is bemutatom a lehetőségeidet, tisztázzuk, hogy milyen adózási formákkal találkozhatsz:

  • Tételes költség elszámolás: Itt gyűjteni kell a számlákat, a bevétel és költség függvénye az adó mértéke. Ilyen módon adózhat például egy Kft, vagy Bt. is.
  • Bevétel alapú elszámolás: Ebben az esetben nem kell gyűjtened a számlákat, mivel itt bevétel alapon történik az adózás. Ilyen adózási forma például a KATA.

Cégalapítás: egyéni vállalkozás

Egy igazán kiváló lehetőség, ha még csak most ismerkedsz a vállalkozói életformával. Gyakorlatilag teljesen ingyen elindíthatod, nincs hozzá szükséged ügyvédre. Ha van egy ölteted, gyorsan le tudod tesztelni ilyen formában, hogy megállja-e a helyét a piacon.

További előnye, hogy bármikor van lehetőséged szüneteltetni, amit más vállalkozási formák esetében nem tudsz megvalósítani. Sok tevékenységhez jól jöhet, de leginkább akkor tudod kihasználni, ha szellemi munkát végzel, szolgáltatást nyújtasz.

Ahhoz, hogy számlázhass, be kell jelentkezned a székhelyed szerinti Kereskedelmi és Iparkamarához. A megalapítás után a tevékenységedet a székhelyed szerinti önkormányzathoz is be kell jelenteni, illetve itt kell bejelentkezned az iparűzési adó alá is.

Igen kedvező adózási formát is választhatsz mellé, melyet KATA-nak hívnak. Ha főállású vállalkozó leszel, akkor havonta minimum 50.000 forintot kell fizetned. Van lehetőséged többet is, egészen pontosan 75.000 forintot, mely esetén magasabb nyugdíjra számíthatsz.

Utóbbi megoldást nem javaslom, ugyanis jobban járhatsz, ha azt a plusz 25.000 forintot inkább saját magad fekteted be. Amennyiben főállásod megtartása mellett kezdenél vállalkozni, mindössze 25.000 forint havi költségre kell számítanod.

A KATA felső bevételi határa évi 12 millió forint 2019-ben, így ekkora bevételig biztosan érdemes elgondolkodnod ennek az adózási formának a választásán. Ha meghaladnád ezt az összeget, akkor 40% adót kell fizetni a 12 millió feletti bevételre.

Egyéni vállalkozás hátrányai, és további tudnivalók

Nagy hátránya viszont az egyéni vállalkozásnak, hogy a teljes vagyonoddal fogsz felelni, így ha olyan probléma lép fel, mely esetén nem tudod kifizetni a díjat, büntetést, akkor megnézik, hogy milyen más lehetőség van arra, hogy behajtsák rajtad a pénzt. Tehát, a magánvagyonoddal is felelsz a hitelezőid, szerződő partnereid felé.

Ha van főállásod, akkor nem kötelező azonnal, hogy egyéni vállalkozó légy, úgynevezett adószámos magánszemély is lehetsz. Ezt akkor érdemes választanod, ha munka mellett van, mondjuk egy olyan hobbid, amiből plusz bevételre tudsz szert tenni. Például barkácsolsz, vagy az utcádban élő gyermekekre felügyelsz néha.

Viszont, ha kinövi a hobbi státuszt a tevékenységed, és felmondasz a munkahelyeden, már nem fogsz tudni törvényesen adószámos magánszemély maradni. Eljött az idő, hogy vállalkozó légy!

Amennyiben az egyéni vállalkozást választod, akkor egy igen népszerű cégformában fogod folytatni a tevékenységed. Ma Magyarországon a KSH adatai szerint 516.539 egyéni vállalkozó van. Hatalmas előnye, hogy jóval több marad a zsebedben, mintha alkalmazottként lenne ugyanakkora bruttó bevételed, mint KATA-s vállalkozóként. Itt meg tudod nézni, hogy mekkora is a különbség a bruttó-nettó béred között.

Összességében én akkor tudom javasolni, ha egyelőre csak te leszel a vállalkozásodban, nem lesz alkalmazottad, és valamilyen szellemi tevékenységet fogsz végezni, ahol nincs szükséged költség számlákra, hiszen így a KATA adózást is választani tudod.

Cégalapítás: Betéti társaság (Bt.)

A betéti társaságokat egyre kevesebben választják, mint gazdasági formát a cégalapítás során. Egy beltagra, és egy kültagra van szükség hozzá minimum, maximum létszáma nincsen. A beltag, csakúgy, mint az egyéni vállalkozó, a saját vagyonával is felel a vállalkozás kötelezettségeiért. A kültag csak a vállalkozásba fektetett vagyona mértékéig felel.

Az előnye a Bt. – nek, hogy alacsonyabbak az alapítási költségei, és kisebb törzstőkére van szükség hozzá, mint egy Kft. esetén, de mégis társas vállalkozásról van szó. Törzstőke minimum nincsen, és az sincs kikötve, hogy mekkora részének kell készpénzben rendelkezésre állnia.

Az ügyvezető csak a társaság beltagja lehet. A nyereség és a veszteség a tagok között vagyoni hozzájárulás arányában oszlik meg, de a cégalapításkor ezt másképp is szabályozhatják a tagok. Alapvetően csak a beltag jogosult a cég képviseletére, de különböző eseti meghatalmazással egyszerűen megoldható, hogy a kültag is eljárhasson hatóságok, vagy más szervek előtt.  Banknál csak a társasági szerződésben szereplő képviselő járhat el.

Hátránya egyértelműen az, hogy a beltag továbbra is a teljes vagyonával felel, az alapításhoz pedig már ügyvédi közreműködés szükséges. A megszüntetése is körülményesebb, mint az egyéni vállalkozás esetében.

Mivel a betéti társaságok kettős könyvvezetésre kötelezettek, ezért elkerülhetetlen a könyvelő alkalmazása. A könyvelő lehet külső megbízott, de akár cégen belül is megoldható a foglalkoztatása. Akik kisebb tőkeigényű és alacsony kockázatú, esetleg családi vállalkozásban gondolkodnak, azoknak érdemes lehet ez utóbbi módot választani.

Jó hír viszont, hogy nyugodtan elindulhatsz egy betéti társasággal, ha a rendelkezésedre álló pénzösszeg (törzstőke) nem teszi lehetővé, hogy egy korlátolt felelősségű társaságot alapíts. A későbbiekben módosítható a cégforma, egy betéti társaságból is lehet a jövőben korlátolt felelősségű társaság, igaz nem egyszerű cégeljárás során.

Cégalapítás: Korlátolt felelősségű társaság (Kft.)

A Korlátolt felelősségű társaság (Kft.) jellemzően üzleti partner alapon szerveződő vállalkozási forma, melynek megalapítása nincs létszámhoz kötve, akárhányan megalapíthatjátok. Jellemzően a nagyobb beruházást, magasabb induló költségeket igénylő, és várhatóan magasabb forgalommal működő vállalkozásoknál lehet célszerű választás.

A Kft. alapításához szükséges törzstőkét nem csak készpénzben, hanem – részben – úgynevezett apportban is rendelkezésre lehet bocsátani. Ez azt jelenti, hogy ha már van néhány meglévő eszközöd amire beruháztál a vállalkozásod indításához, azt a Kft.-d rendelkezésére bocsátod, tehát a tulajdonába adod az alapításakor.

Amennyiben így jársz el, az apportként bekerült eszközök az úgynevezett törzstőkét fogját képezni. Ezek kizárólag olyan eszközök lehetnek, melyek a vállalkozás működéséhez szükségesek. Például egy informatikai cég esetében laptopok, szoftwerek, számítógépek, monitorok.

A törzstőke minimum 3.000.000.- Ft, de kizárólag apporttal is lehet korlátolt felelősségű társaságot alapítani. A társasági szerződés rendelkezhet úgy, hogy a pénzbeli hozzájárulás (törzstőke) felét kell a tagnak az alapításkor a társaság rendelkezésére bocsátani, a másik felét pedig egy éven belül.

Egyszemélyes Kft, és további tudnivalók

Alapíthatsz úgynevezett Egyszemélyes Korlátolt Felelősségű Társaságot is. Ez esetben a cégalapítás alkalmával elegendő 1.500.000.- Ft készpénz törzsbetét rendelkezésre bocsátása. A maradék összeget egy éven belül kell befizetned. Az apportot (a nem pénzbeli betétet) kötelező teljes egészében az alapításkor a társaság rendelkezésére bocsátani.

Fontos tudni, hogy a hitelezők, a partnerek védelme érdekében egyszerre nem lehetsz egyéni vállalkozó, és tagja közkereseti társaságnak, beltagja betéti társaságnak, mivel mindhárom esetben a teljes vagyonoddal felelsz.

Ügyvezető lehet a társaság tagja, de lehet kívülálló személy is, az ügyvezetői feladatok elláthatóak munkaviszonyban, vagy tagsági jogviszonyban is. A Kft.-ből nem lehet csak úgy kilépni, a tagoknak az üzletrészüket értékesíteniük kell ahhoz.

Magyarországon egy Kft. jóval kedvezőbb megítélésű, mint az egyéni vállalkozás és a betéti társaság, amely azért furcsa, mivel itt a tag nem a saját vagyonával felel. Amely a tag számára előny, mert végrehajtás csak a törzstőke összegére indul, más vagyontárgyak végrehajtás alá nem vonhatók. Természetesen ez alól kivétel a bűncselekmény elkövetése.

További előny, hogy amennyiben nyereséges a céged, akkor azt nem kell kivenned azonnal, később is megteheted azt, osztalék formájában. Az osztalék is igen kedvező adózású, mivel 15% SZJA-t kell fizetned utána, illetve 13% SZOCHO-t egészen addig, amíg a minimálbér 24-szeresét el nem éri az összes szociális hozzájárulási adókötelezettség alá eső jövedelmek összege.

Egyértelmű, hogy a hátrányát a magasabb alapítási költség, és a nagyobb tőke előteremtése jelenti. Talán ez is lehet az oka, hogy jobb a Kft.- k közmegítélése. Azzal is számolnod kell, hogy a magasabbak lesznek más költségeid is, mint például könyvelő díjazása, vagy cégmódosítás.

Cégalapítás: Részvénytársaság

A részvénytársaság olyan gazdasági társaság, amely előre meghatározott számú és névértékű részvényekből álló alaptőkével (jegyzett tőkével) alakul, és amelynél a tag (részvényes) kötelezettsége, a részvénytársasággal szemben a részvény névértékének vagy kibocsátási értékének szolgáltatására terjed ki.

A részvénytársaság zártkörűen vagy nyilvánosan működik. Zártkörűen működik az a részvénytársaság, amelynek részvényei nincsenek bevezetve tőzsdére. Nyilvánosan működik az a részvénytársaság, amelynek részvényeit tőzsdére bevezették, így bárki meg tudja venni azokat, részesülhet a nyereségből.

A nyilvánosan működő részvénytársaság alaptőkéje nem lehet kevesebb húszmillió forintnál, a zártkörű részvénytársaság alaptőkéje pedig nem lehet kevesebb öt millió forintnál.

Osztalékra jogosult az a részvényes, aki az osztalékfizetésről döntő közgyűlés időpontjában szerepel a részvénykönyvben. Ettől eltérő időpontot is meg lehet határzoni, melyet az alapszabályban rögzíteni kell. Az összes részvény névértékének összege a részvénytársaság alaptőkéje (jegyzett tőkéje).

Előnye egy részvénytársaságnak, hogy a részvényes nem köteles helyt állni a részvénytársaság kötelezettségeiért. Ez a cégforma nagy forgalmú céget feltételez, így még nagyobb presztízs értéke van.

További előny lehet néhányak számára, hogy a cégjegyzékben, csak az 50 % – ot meghaladó szavazati joggal rendelkező részvényest kell feltüntetni. Így tehát, jóval nagyobb anonimitás érhető el, mint egy Bt. vagy egy Kft. esetén.

Hátránya egyértelműen a magas illetékköltség, a bonyolult működési forma, és a pénzbeli hozzájárulás magas összege. Emiatt csak akkor érdemes ezt a formát választanod, ha nagy értékű apportot, illetve készpénzt tudsz szolgáltatni a cégbe.

Tippek ügyvédtől

dr. Vártok Amarillt kérdeztem meg, hogy milyen tippjei lennének azok számára, akik mostanában indítanák el a cégalapítás folyamatát. Ő már 30 éve segít cégek alapításában, módosításában, így számtalan cég alapításában, és megszüntetésében segédkezett.

  1. Legyél körültekintő a könyvelő/adótanácsadó kiválasztásánál! Megbízási szerződést feltétlenül köss, mivel bármilyen, a céget érintő bírság, büntetés kiszabása esetén a felelősség csak akkor hárítható át, ha a szerződés a felelősségvállalást, jogszabályi határidők betartását konkrétan tartalmazza.
  2. Ne feledd! Nem mindig a legalacsonyabb díjat kérő könyvelő a megfelelő. Ha hibázik, akkor a büntetést a cégnek/neked kell kifizetni. Majd átháríthatod, ha körültekintően kötötted meg vele a szerződést!
  3. Olyan személlyel társulj, akiben maximálisan megbízol, akit régóta ismersz, és aki hasonló anyagi körülményekkel rendelkezik. Ne hitelezz senkinek!
  4. Ha különleges ötleted, találmányod van, akkor védesd le, az erre szakosodott ügyvédek/szakértők a segítségedre lesznek!
  5. A cégalapításhoz néhány információt olvass el, a neten a hatályos jogszabályokat is megtalálod. Nem baj, ha nem érted, arra valók az ügyvédek, hogy elmagyarázzák neked! Csak legyen fogalmad a lehetőségeidről, így tudsz majdkérdezni, ha szükséges.

Összefoglalás

Igazán lelkesítő, amikor a saját utatad akarod járni, és azzal akarsz foglalkozni, amit igazán szeretsz. Ehhez egy kiváló lehetőség arra, hogy elindítsd a cégalapítás folyamatát. Ebben a cikkben megismerhetted a legnépszerűbb vállalkozási formákat, és azok előnyét, hátrányát is.

Legkevésbé kockázatos egy egyéni vállalkozást alapítanod, vállalkozói vénád kipróbálására, hiszen ezt teljesen ingyenesen megteheted, és bármikor szüneteltethed is azt. Érdemes ebben gondolkodnod, ha túl nagy költséggel nem tudsz számolni a működése során, és a legkedvezőbb adózási forma szimpatikus számodra.

A betéti társasághoz már minimum két emberre van szükséged, egy beltagra, és egy kültagra. Itt sincs szükség törzstőkére, viszont ennek a vállalkozási formának is az a hátránya, hogy a beltag a teljes vagyonával felelősséget vállal, csakúgy, mint az egyéni vállalkozás során.

A korlátolt felelősségű társaság, és a részvénytársaság bír a legmagasabb presztízzsel, viszont itt magasabb összegre is lesz szükséged az alapításhoz. Célszerű ebben a formában gondolkodnod, ha nagyobb forgalommal számolsz már a vállalkozásod indításakor is.

Te milyen vállalkozást indítanál? Írd meg kommentben!

Hasznosnak találtad? Szeretnéd folytatni a tanulást?

Iratkozz fel, és hetente küldök egy összefoglalót a legjobb anyagaimról!