Olcsó átutalás külföldre? Te sem szeretnél horribilis költségeket kifizetni? Esetleg interneten vásárolnál, de nem vagy benne biztos, hogy jó áron váltja-e a szolgáltató a pénzed? Nem vagy egyedül, ugyanis a külföldre utalás esetén rengeteg kérdés merülhet fel. Olvasd el a cikket, hogy megtudd, milyen módon tudsz olcsón külföldre utalni.  

Először két fontos fogalmat szeretnék tisztázni.  Egy ország törvényes fizetőeszközét valutának hívjuk, amikor készpénz, tehát papírpénz és érmepénz formában jelenik meg a fizetési forgalomban. Devizának pedig a számlapénzt nevezzük, tehát a kézzel meg nem fogható fizetőeszközt.

Amikor Párizsban nyaraltunk, és egy kávézóban készpénzzel fizettem, akkor valutával, míg amikor az étteremben bankkártyát használtam, akkor devizával fizettem. Az is felmerülhet benned, hogy milyen módszerrel tudunk külföldön fizetni. Három módszert tudunk megkülönböztetni. Nézd meg a videót, hogy megtudd melyik nyerte az összehasonlítást…

 

(Szeretnél értesítést kapni az új videókról a Youtube-on? Klikk ide, és iratkozz fel a Youtube csatornámra!)

Alapvetően nem kell sok minden ahhoz, hogy devizát utalhass.  Az átutalás külföldre folyamata valójában semmiben nem különbözik egy sima utalástól, tehát nincs szükséged csak ezért egy külön devizaszámlára. A meglévő, sima forintos számládról is bármikor utalhatsz kényelmesen, viszont nem mindegy, hogy mennyibe fog ez kerülni neked.

A következőkben megnézzük, hogy mekkora díjakkal kell számolnod, egy sima forintos számla esetén, majd megvizsgáljuk milyen módon lehet olcsón külföldre utalni.

Átutalás külföldre bankon keresztül

Megvizsgáltam, hogy 5 magyarországi bank esetén milyen költségekkel kell számolnod. Ha például Angliából, vagy bármely más országból utalnál Magyarországra, akkor is ezeket a költségeket érdemes megkérdezned a számlavezető bankodtól. Így a tippek, megoldások akkor is hasznosak lesznek ha Magyarországról utalsz külföldre, vagy külföldről utalsz Magyarországra, vagy máshova.átutalás külföldre

Alaposnak és körültekintőnek kell lenned, ha a legolcsóbban szeretnél külföldre utalni, mivel mindegyik pénzintézet szeretne egy kis részt lecsippenteni az átutalásodból. Először nézd meg a saját szolgáltatódat, majd az alternatívákat is. Egy-egy utalásért valószínűleg nem éri meg szolgáltatót váltani, viszont, ha rendszeresen utalsz külföldre, akkor azon is érdemes elgondolkodnod.

Az első kérdés ilyenkor az, hogy milyen árfolyamon váltja a pénzintézeted a devizát. A bankok napi árfolyamon váltják a pénzt, a pontos számokat mindig ellenőrizd le a bankod honlapján. Az MNB mindig közzéteszi a középárfolyamot, amelytől akár jelentősen is eltérhetnek a bankod oldalán található adatok. Tehát, ilyenkor mindig valamennyit ráfizetsz az utalásra az árfolyamkülönbözet miatt.

Átváltási költség mellett további díjakra is számítanod kell, ami tovább rontja az esélyét az olcsó utalásodnak külföldre. A bankodnak olykor jutalékot is fizetned kell, amelyet külön tételként tüntetnek fel az átutaláskor. Átutalás során kétféle rendszerrel találkozhatsz. Osztott költségviselés esetén nem csak te, hanem a fogadó félnek is költséget számolnak fel az utalás során. Nem osztott költségviselés során a kedvezményezettnek nem, csak neked, az átutalást végzőnek keletkeznek költségei.

Átutalás külföldre: a bankok árfolyamkülönbözetének összehasonlítása

Nézzük meg mit találtunk a bankoknál, hogy milyen különbségre kell számítanod, ha például egy 1000 eurós átutalás külföldre vár rád.

átutalás külföldre

Az olvasható ki a táblázatból, hogy átlagosan akár 3%-os költséggel is számolnod kell egy-egy külföldre utalás során. Természetesen nem csak a pénzintézetek között, de akár egy adott bankon belül is nagy különbségek lehetnek az egyes számlák között. Általában olcsóbb az utalás, ha netbankon keresztül intézed, mint személyesen a fiókból. Van olyan számla, ahol te döntheted el, hogy a kedvezményezett, vagy te fizeted az átutalás díját.

Látható, hogy 1000 euró utalása esetén, akár 30 euró díjjal is számolni kell. A költséged nagysága függ még attól, hogy a bankod milyen minimum, illetve maximum értékeket határozott meg. A Raiffeisen egyik számlájánál például minimum 5,73 eurót ki kell fizetni, de maximum 596,76 eurót. Az OTP-nél pedig ha interneten keresztül utalsz, akkor minimum 2.660 forintba fog kerülni az utalás, de maximum 40.960 forintba. Mindenképp vizsgáld felül a saját számládat.

További érdekességek külföldi átutaláskor

Vajon mi történik akkor, hogy ha pontos összeget kell megkapnia a másik félnek, tehát pl. kereken 1.000 eurót. Az OTP-nél ezt elég egyszerűen megoldják, hiszen csak meg kell adni, hogy mennyinek kell megérkeznie, és kiszámítják, hogy ehhez mekkora összeget kell levonniuk. A K&H-nál, és a CIB-nél is hasonlóképpen járnak el, így itt is elég egyszerűen megoldható, hogy pontos összeget kapjon a másik fél.

A Raiffeisen Bank, és az MKB Bank esetén viszont osztott költségviselés van, így a befogadó banknak is lesz költsége az átutalás következtében. Így ha innen utalnál, akkor a kedvezményezett félnek meg kell kérdeznie a bankjától, hogy mekkora költségre kell számítania, így neked ennyivel többet kell majd utalnod.

Ha nem vásárolsz sűrűn külföldről, vagy nagyon alacsony összeget kell csak utalnod, nem feltétlenül érdemes a forintos, vagy hazai pénznemre szóló számlád helyett más szolgáltatást igénybe venned.

Devizaszámlában akkor érdemes gondolkodnod, ha folyamatosan bonyolítasz ügyletet a számládon valamely másik pénznemben. Magánszemélyként valószínűleg ritkán lesz rá szükséged, ugyanis két számlát fenntartani nem biztos, hogy megéri. Sokkal inkább jellemzőbb azon vállalkozásokra, amelyek importálnak és/vagy exportálnak.

Előnye a devizaszámlának, hogy utalás során nem kell attól félned, hogy az átutalás pillanatában már kedvezőtlenebb lesz az árfolyam, mint amikor elküldted a netbankodban. Emellett pedig az árfolyamkülönbözet lehet kedvezőbb, mint egy forintos számla esetén.

Viszont, elképzelhető, hogy a devizaszámla helyett vannak számodra jobb megoldások. Nézzük meg, hogyan lehet gyorsabb, és olcsóbb az átutalás külföldre.

Átutalás külföldre olcsón, az alternatívák

Manapság már több vállalat is „csak” azért jött létre, hogy az országok közötti utalás díját lecsökkentsék. A segítségükkel meg lehet spórolni a banki árfolyam-különbözetet, és az átváltási költséget is. Természetesen semmi nincs ingyen, de a legtöbb esetben szép összeget meg lehet spórolni, ha kihasználjuk az általuk nyújtott lehetőségeket. Nézzük is meg mik lennének azok!

Utalás külföldre a Transferwise segítségével

A Transferwise arra talált megoldást, hogy hogyan küldj pénzt külföldre olcsón és gyorsan. Nem csak kedvező az ára, de a használata is egyszerű. Az átutalásod állapotáról folyamatosan tudsz, hiszen mindenről e-mailben kapsz értesítőt. Emellett a honlapon, vagy a saját applikációjukon is mindent nyomon követhetsz.

2018-ban már több, mint 3 millióan használták, havonta több, mint 2 milliárd fontot transzferálnak, 47 devizában, amit folyamatosan bővítenek. Emellett pedig már 69 országban vannak jelen. Az elmúlt évek egyik nagy sikersztorija az övék.

Sok banknál nem derül ki egyértelműen, hogy mennyibe is kerül pontosan egy átutalás külföldre. Olykor pedig szinte könyörögni kell a megfelelő tájékoztatásért. Itt nincsenek elbújtatott költségek, mindig az aktuális deviza középárfolyamon váltják a pénzt. Az előbbi táblázatnál láttuk, hogy mennyit is tud ez jelenteni.

A Transferwise be van jegyezve az Egyesült Királyság Pénzügyi Felügyeleténél, megbízható európai számlákat használnak, és az ügyfél pénzeket elkülönítik. Emellett még HTTPS titkosítást is használnak, tehát törekednek minden szempontból a lehető legnagyobb biztonság elérésére. Sokszor javasoltam már ügyfeleimnek a használatát, még negatív visszajelzés senkitől nem érkezett.

Jelenleg már céges devizaszámlát is nyithatsz náluk. Ezt leginkább azon cégeknek fejlesztették ki, akik rendszeresen végeznek pénzügyi tranzakciókat az Egyesült Királyságba, USA-ba, Ausztráliába, vagy az euró zónán belül. Ha ez igaz rád, akkor érdemes megfontolnod a váltást, és egyszerűbbé, gyorsabbá fog válni számodra az átutalás külföldre.

Fiókhoz kapcsolódó díjak

Az egészet úgy képzeld ezt el, mintha az adott országban nyitottál volna devizaszámlát. Ezért azonban nem kell kiutaznod, minden online történik, kb. két nap alatt. A megfelelő dokumentumokat persze, el kell küldened, és át fognak világítani, de mindent el tudsz intézni, akár a kanapédon ülve is. Plusz előny, hogy más devizákban, de akár forintban is tarthatod, illetve kezelheted a pénzed. Az aktuális költségeit itt találod:

átutalás külföldre

Magánszemélyként az is előny lehet, hogy most már MasterCard bankkártyát is igényelhetsz tőlük. Ez a kártya arra jó, hogy bárhol fizethetsz a fiókodban lévő pénzedből, mindenféle plusz díjak, vagy rejtett költségek nélkül. Az átváltási díjakat természetesen itt is meg kell fizetni, de itt is a középárfolyamot veszik alapul. A kártya költségei:

átutalás külföldre

Mennyire olcsó az átutalás külföldre a Transferwisenál?

Úgy gondolom, hogy egy tisztességes díjat vonnak le az átutalás során, amely kisebb összegeknél 0,5-0,7% között van. Magyarországra és onnan utalás során a díj jelenleg 0,7%, de minimum 420 forint, 60.000 forintos határértékig. Emellett van egy 310 forintos fix díja az utalásnak, de ez a díj pénznemenként eltérő lehet.

Erre a linkre kattintva azonnal kipróbálhatod a szolgáltatást!

Hogyan működik az átutalás külföldre a TransferWise-nál?

Ha minden megfelel, már el is tudod indítani az utalást a kalkuláció után. Első lépésként a honlap jobb felső sarkában lévő regisztráció gombra kell kattintani. Ezt követően a következő kép fogad:

átutalás külföldre

A gyors regisztrációt követően meg kell erősítened a szándékodat. Utána, amikor először lépsz be, megismerheted, hogy mennyire igyekeznek minden adatodat biztonságban tudni. Ezt követően a kezdőképen már el is döntheted, hogy mit szeretnél csinálni. Átutalni pénzt külföldre, vagy fogadni átutalást, esetleg kártyát igényelnél.

átutalás külföldre

Ha kiválasztottad az utalást, akkor már csak meg kell adnod a kívánt összeget, és egyből látod, hogy mennyibe fog kerülni neked. Az olcsó átutalás opció esetén 1-2 munkanap alatt ér oda az átutalás összege, de ha a feláras megoldást választasz, akkor 4 óra alatt megérkezik. Erre mindig figyelj oda, mert trükkösen az utóbbit adja meg alapbeállításnak.

átutalás külföldre

 

Ezt követően meg kell adnod a személyes adataidat, majd a kedvezményezett adatait. Utána még egyszer nézd át alaposan, hogy biztosan minden rendben van-e, majd véglegesítsd az átutalást. A regisztrációval együtt kb. 5-6 percbe telt az első utalást elvégezni.

A Transferwise egyszerű, gyors, és nem utolsó sorban biztosítja az olcsó átutalást külföldre. Egyre több hasznos szolgáltatásuk van, fejlődésük még mindig dinamikus. Ha számodra szimpatikus, és úgy látod tudsz az átutalásokon spórolni velük, itt tudsz regisztrálni náluk (ez egy affiliate link, köszönöm ha ezt használod).

Fizetés külföldön a Revolut segítségével

A Revolutot 2015-ben alapították, de ezalatt a rövid idő alatt is több, mint másfél millió ügyfelet gyűjtöttek össze.  Úgy működik, mint egy online felülettel rendelkező bank, de hivatalosan nem az. Egy olyan pénzügyi szolgáltató, amely prepaid (feltölthető) kártyáira több szolgáltatási csomagot állít össze. Ezeket a kártyákat előre meghatározott összeggel töltheted fel.

A legnagyobb előnye, hogy a kártyára pénzt utalva a devizák közötti átváltási költséget megspórolhatod, mert elérték, hogy bizonyos összegig ingyenesen lehet rajtuk keresztül pénzt váltani.  Ezt egy fizikai és virtuális Visa kártyával oldják meg, amit egy applikáció segítségével lehet igényelni.

Kb. 10-12 nap alatt érkezik meg a kártya. Persze, felár mellett megérkezik 48 óra alatt is.

A fantasztikus benne, hogy nincs díja a kiszállításnak, éves kártyadíjnak, és más havi levonással sem kell számolnod. Ugyanúgy lehet használni akár boltban való fizetésre is, mint a meglévő bankkártyádat. Az applikáción keresztül kb. 3 perc regisztrálni. A letöltés után meg kell adni a telefonszámot, amire küldenek egy belépési kódot. Ezt követően pedig már csak néhány adatot kell megadni, mint név, lakcím.

Ha ezzel is megvagy, fel kell tölteni 10 eurót, amit majd később levásárolhatsz, és meg kell adni az induló devizanemet (forint még nincs!). Egy személyazonosságodat bizonyító dokumentumot, mint például a jogosítványod még fel kell tölteni, plusz magadról is kell egy képet készíteni. Amint ezzel is megvagy, kb. 15 perc múlva visszaigazolják sms-ben, hogy megtörtént az azonosításod.

Ekkor már a virtuális kártyádat akár használhatod is, de a fizikait még külön meg kell rendelned. Érdemes előre gondolkodni, mert ha két nap múlva szeretnéd megkapni, akkor az plusz 19.99 euróba kerül. Persze, van olyan helyzet, hogy még ezt is simán megérheti kifizetni.

Ha mindennel megvagy, akkor a következő szolgáltatásokat éred el:

  1. Kártya-kontroll: mindenféle külön díj nélkül, egy gombnyomással inaktiválhatod, vagy aktiválhatod a kártyádat
  2. Kártya limit: minden kártyához külön limitet állíthatsz be
  3. Extra biztonság: letilthatod akár a fizikai kártya interneten keresztüli fizetés lehetőségét, vagy a készpénzfelvételt, kikapcsolhatod a bankkártya mágnes csík funkcióját, vagy akár az érintés nélküli funkciót is
  4. Személyes pénzügyi menedzsment: követheted a kiadásaidat és kontrollálhatod a havi költéseidet
  5. Biztosítások: akár köthetsz készülékbiztosítást a telefonodra, vagy magadra utasbiztosítást is az applikáción keresztül
  6. Pénzküldés, a számla megosztása: pár másodperc alatt küldhetsz pénzt egy másik Revolutos ismerősödnek, vagy akár a közös éttermi számlát szét is dobhatjátok, többen is fizethetitek.

Egyelőre Magyarországról még önállóan vizsgálva nem kiforrott a szolgáltatás, mivel a számládat feltölteni csak euró, vagy más egyéb devizában tudod, de forintban nem. Így pont az átváltás költségét bukhatod, amit el szerettél volna kerülni.

A jó hír az, hogy ez akár már ebben az évben megoldódhat, hiszen elég sok magyar felhasználó van (12.000 felett). Amint ez megtörténik, még könnyebb, és olcsóbb lesz az átutalás külföldre. A magyarra fordítás is várat még magára, tehát jó ha tudsz angolul, vagy németül, de a spanyol, vagy akár a lengyel is megfelelő a használathoz.

Várható, hogy a jövőben az adott tagállam betétbiztosítási és befektető-védelmi rendszere védelmet fog nyújtani az ügyfeleinek. (A cikk írásakor ez még nem megoldott.)

Mennyibe kerül a Revolut kártya?

A kártya részletes díjszabását itt olvashatod. Háromféle kártya közül lehet válogatni. Ahogy vizsgáltam őket, a sztenderd teljesen megfelelő lesz a lakosság 99%-nak, így azt írom le részletesebben:

  • Az első fizikai kártya kibocsátási díja: 0 forint
  • Az első virtuális kártya kibocsátási díja: 0 forint
  • Éves kártyadíj: 0 forint
  • Az első sztenderd fizikai kártya kiszállításának díja Magyarországra: 0 forint
  • A kártya feltöltésének díja banki átutalással, betéti, vagy hitelkártyával: 0 forint
  • Pénzküldés díja: 0 forint
  • Nemzetközi pénzküldés díja: 0 forint
  • Készpénzfelvétel díja: havonta 200 eurónak megfelelő összegig 0 forint, 200 euró felett az adott hónapban 2%.
  • Pénzváltás díja 25 féle devizában: 6 000 euróig az adott hónapban 0 forint, 6 000 euró felett az adott hónapban 0,5%.
  • Pénzváltás árfolyama: az aktuális bankközi árfolyamon.

Addig, amíg nem lesz lehetőség forintban feltölteni a kártyát, érdemes az előbb bemutatott  Transferwise-t segítségül hívnod. Így például a banki forintos folyószámládról küldhetsz pénzt a Revolutos számládra, a Transferwise segítségével. Viszont internetes vásárlásokra, vagy külföldi nyaralás során már most is alkalmazható a Revolut.

Miután pedig majd forintban is fel lehet tölteni a kártyát, érdemes lesz megnézni, hogy adott célra melyikkel jársz a legjobban. Ha te is szeretsz utazni, ajánlom a következő cikket: utazás olcsón külföldre, 11 tipp, hogyan láss világot kevesebb pénzből.

Most pedig nézzük meg, hogy mire kell odafigyelned abban az esetben ha külföldi oldalakon szeretnél fizetni.

Hogyan fizess bankkártyával külföldi oldalakon?

Sok külföldi oldalon, de már bolti vásárlás során is oda kell figyelni arra, hogy ne az adott kereskedelmi egység váltsa át a pénzt, hiszen így nagyobb költségeid lehetnek.

Például egy üzletben, de akár egy ATM-nél gyakran megszokták kérdezni, hogy a helyi pénznemben, vagy forintban terheljék-e meg a kártyádat. Természetesen nem tudod megúszni a váltás költségét, de sokat bukhatsz a rossz válasszal.

Ha nem a helyi pénznemet választod, a saját árfolyamukon váltják át a pénzt, ami sokkal költségesebb lehet számodra, mint ha a bankod váltotta volna. Azt gondolnád, ha forintban fizetsz, olcsóbb, pedig nem!

Tehát ne engedj a csábításnak, ne más váltsa át a pénzt neked, hanem bízd a bankodra, mind készpénz-felvételnél, mind a vásárlások során. Ha tehát felkínálják, hogy forintban, vagy devizában akarsz-e fizetni, akkor általában jobban jársz a devizával. (Így a szolgáltató devizát terhel, és a bankod fog váltani forintról.)

Különösen oda kell figyelni az online vásárlások során, hiszen előzékenyen felkínálják neked ezt a lehetőséget, és lehet neked fel sem tűnik, hogy éppen most fizetsz ki valamiért 4-5%-al többet. Így egy átutalás külföldre, vagy átváltás külföldön, akár kétszer, háromszor is többe kerülhet, mint kellene. Nézzük meg mit kell tenni a Paypal, és Amazon használatakor.

Fizetés külföldön: Amazon

Tegyük fel, az Amazon UK oldaláról szeretnél könyveket rendelni. Amikor megvagy a kosárba pakolással, akkor a következő kép fog fogadni:

átutalás külföldre

Látható, hogy mielőtt a fizetés oldalra mennél, előszeretettel ajánlja fel neked, hogy fizethetnél forintban is. Ez az amit nem szabad elfogadnod, ugyanis ebben az esetben az Amazon fog neked váltani. Trükkös, hogy a „tovább a fizetésre” gomb felett még fontban kell fizetni, viszont mikor az utolsó klikkelés előtt vagy, akkor már ezt látod:

Előre ki van választva, hogy forintban fizessen a forintos számlájáról, így egy fontot 392 forinton vált majd az Amazon. Ezen a napon az MNB középárfolyama 368 forint, míg a bankjánál 377 forintért váltják a fontot, tehát az Amazon, csak ezen a kicsi üzleten nyert volna 1.428 forintot.

Ezt az átváltást ki is lehet kapcsolni, az első képen látható „Amazon Currency Converter” segítségével, de mindig ellenőrizd le, hogy valóban ki van-e kapcsolva. Elképzelhető, hogy automatikusan visszakapcsolják egy idő után, illetve ha új kártyát regisztrálsz, akkor biztosan újra be kell állítanod.

Fizetés külföldön: Paypal

A Paypal hasonlóan működik, így elég nagy haszna származik abból, ha kicsit is nem figyelünk. Tehát, ha Paypal-t használva fizetnél, akkor se legyél rest, nézd meg, hogy miképpen van beállítva a számlád. Miután beléptél, kattints a beállításokra. Majd ezt követően a kifizetésekre. Ekkor ezt kell látnod:

átutalás külföldre

Itt lépj tovább az „automatikus kifizetések kezelésére”, majd ott az „előre elfogadott kifizetések kezelése” linkre. Ez külön ablakban nyílik meg, és már csak angolul érhető el az oldal.

átutalás külföldre

 

Itt szintén tovább kell menni a „set available funding sources” linkre kattintva. Ezt követően ki kell pipálni azt a kártyádat aminek a beállításait módosítanád, és a kártyaszám mellett található „conversion options”-re kell kattintani. Ezután ezt kell látnod:

átutalás külföldre

Itt pedig a „bill me in the currency listed on the seller’s invoice”-ra kell menni, majd utána a „submit” gombra. Ezek után visszatérsz a bankkártya kiválasztó oldalhoz, és ott még ne felejts el rákattintani a sárga „save” gombra. Ha ez is megvan, akkor készen is vagy. Ugye, milyen egyszerű volt? 🙂

Mivel hallottam olyan történetet, hogy az ilyen jellegű beállítás után is, egy adott honlapon a Paypal szeretett volna váltani, erre is figyelj oda minden esetben. Tehát állítsd be, mert az esetek 90%-ban jó lesz, de légy résen. Ha új kártyát adnál meg, akkor ezt a folyamatot mindig le kell zongoráznod.

Hasonlóan kell figyelni más oldalaknál is, legyen szó Ebay-ről, vagy akár a Wish-ről. Ha sokat rendelsz külföldről, nagyon könnyen ott lehet hagyni feleslegesen, akár több tízezer forintot is egy évben. Érdemes odafigyelni erre!

Összefoglalás: átutalás külföldre kedvező áron

Látható, hogy jelenleg már elérhetőek olyan szolgáltatások, amelyeknek köszönhetően olcsón tudunk külföldre is utalni. Nem kell feleslegesen nagy költségeket kifizetni az átváltás során. Ezzel saját magadnak, de akár a másik félnek is pénzt tudsz spórolni. Érdemes odafigyelni akkor is, amikor egy-egy külföldi oldalon készülünk vásárolni, hiszen ezeknél is nagyobb összeget hagyhatunk ott, ha nem figyelünk.

Érdemes megismerkedni a modern megoldásokkal, és megvizsgálni azt, hogy neked melyik az a szolgáltató, illetve szolgáltatás, ami a legtöbbet tudja nyújtani. A jövőben is várhatóak fejlesztések, melyek segítségével még kedvezőbbé, még rugalmasabbá, és egyszerűbbé válik majd az átutalás külföldre.

Te hogyan szoktál külföldre utalni? Ismersz még olyan módszert, amivel lehet spórolni az utaláson? Oszd meg kommentben velünk!

Hasznosnak találtad? Szeretnéd folytatni a tanulást?

Iratkozz fel, és hetente küldök egy összefoglalót a legjobb anyagaimról!