Hiányzik egy kis motiváció? Előfordult már veled, hogy elkezdtél pénzt gyűjteni egy nagyobb célodra, majd hirtelen az összegyűjtött összeget inkább elnyaraltad? Vagy a nagy lelkesedéssel elkezdett edzések egy idő után már nem valósultak meg?  Ez mindenkivel megtörtént már. Most segítek megtalálni, miként maradhatsz motivált!

Mindenki ismeri azt érzést amikor elkapja a hév, fellelkesül valami iránt, el is kezdi csinálni, majd szépen fokozatosan, abba is hagyja. A motiváció  elhalványul, majd lehet meg is szűnik teljesen.

Ezért is milliárd dolláros üzlet az emberek lefogyasztása például. Vagy véletlen lenne, hogy több edzőterem december környékén fél áron adja a jövő éves bérletet? Nagyon jól tudják, hogy egy-két hónapon belül az emberek, csak kis százaléka fog folyamatosan lejárni edzeni.

Ugyanez igaz lehet a saját vállalkozásunkra, új projektre, nyelvtanulásra, önfejlesztésre is. Én is jártam már úgy, hogy fellelkesültem egy új ötleten, bele is kezdtem a megvalósításba, majd az eredeti szikra kezdett alábbhagyni. Szerettem volna visszahozni az eredeti lelkesedést, és érdekelt, hogy lehetséges-e ez egyáltalán.

Az első nagy kérdés, hogy jó helyen vagy-e egyáltalán. Biztosan azt akarod csinálni, amit most csinálsz? Lehet, itt lenne már az ideje váltani? Nézd meg az alábbi videót, amiből megtudhatod, mikor és hogyan érdemes váltanod, ha nem azt csinálod, amit szeretsz:

(Szeretnél értesítést kapni az új videókról a Youtube-on? Klikk ide, és iratkozz fel a Youtube csatornámra!)

Ebben a cikkben arra keresem a választ, hogyan maradhatunk folyamatosan motiváltak. Milyen tudományos módszerek léteznek, mit mondanak a pszichológusok, mit tanácsolnak a legkiválóbb üzletemberek?

Lássuk, mi is az a motiváció, és miként tartható fenn hosszútávon…

Mi is az a motiváció?

Sokan, sokféleképpen megfogalmazták már, hogy mit is jelent a motiváció. A szakszerű megfogalmazása így hangzik: Belső és külső tényezők, amelyek ösztönzik a vágyat, és az energiát az emberekben, hogy folyamatosan érdeklődjenek, elkötelezettek legyenek a munkájuk iránt, és társadalomban betöltött szerepükhöz. Emellett pedig arra törekedjenek, hogy elérjék kitűzött céljaikat.

A motiváció mind a tudatos, mind a tudattalan tényezők kölcsönhatásából származik.

Megkülönböztethetünk külső és belső motivációt: A külső motiváció (gyengébb), amikor valamilyen külső hatás miatt cselekszünk, mint a pénz, vagy a társadalmi nyomás. A belső, amikor mi magunk akarunk valamit megtenni. Ez jóval erősebb tud lenni!

A motivációval kapcsolatban Novák Ákos megfogalmazása nagyon tetszik. Szerinte a motivációt három részre lehet bontani. Az első rész egy döntés, amit meghozol annak érdekében, hogy valami megváltozzon az életedben. A második, hogy ezután cselekszel is, és valamit elkezdesz máshogy csinálni, mint eddig. A harmadik pedig a kitartás, amivel el tudod érni a valódi változást, és új szokásokat tudsz kialakítani.

Mindháromnak teljesülnie kell ahhoz, hogy elérd azt a célod, amit kitűztél. Most nézzük meg mi kell ahhoz, hogy hosszú távon is motiváltak lehessünk.

Mitől lesz hosszútávon fenntartható a motiváció?

Sikeres üzletemberek, guruk, pszichológusok és megannyi ember kifejtette már a véleményét, hogy szerintük mi kell a motiváltsághoz. Ezek közül szeretném bemutatni azt a hármat, amivel szinte mindenki egyetértett. Ha egy is hiányzik, akkor nagy valószínűséggel nem leszünk folyamatosan motiváltak. Természetesen van összefüggés a három között.

Önismeret nélkül nem megy

Egyszerűen muszáj rájönnöd, hogy miben vagy jó, mihez van tehetséged, és miben vagy csapnivaló. Ha azokat a képességeket fejleszted, amiben jó vagy, akkor abból kiválóság következhet. A tetteidet dicséretek és eredmények fogják kísérni, ezért még motiváltabb leszel.

Viszont ha valami olyasmit csinálsz amihez nincs tehetséged, nincs meg a képességed, akkor abban csak sokkal nehezebben tudsz fejlődni. Ez frusztráltságot is okozhat, ugyanis teljesen más érzés, valamiben a legjobbak közé tartozni, mint az „egészen ügyes” vagy az „oké” kategóriába.

motiváció minden napra önismeret

Ha jó az önismereted, könnyebben vállalsz felelősséget az életedért. Felismered, hogy az eddigi döntéseid vezettek oda, hogy most elégedett, vagy éppen elégedetlen vagy magaddal, az életeddel. Könnyebben fogsz reflektálni, és arra rájönni, hogy min kell változtani ahhoz, hogy előrébb lépj az életedben. Legyen szó akár egészségesebb életmódról, vállalkozás elindításáról, vagy folyamatos önfejlesztésről.

Találd meg a miértedet

Kell, hogy legyen egy miérted. Kell valami, ami arra ösztönöz, hogy felkelj reggelente az ágyadból. Van akit a családja jóléte, vagy az egészségének fejlesztése érdekli, de van akit a saját előremenetele tud lázba hozni. Ez mindenkinek más lehet. A lényeg, hogy megtaláld a te miérted.

Miután ez megvan, érdemes odafigyelni, hogy a miértek fejlődhetnek. Sőt, sokszor szükség is van rá, mert mikor eléred, az adott célodat, akkor sokszor rájöhetsz, hogy az valójában nem is olyan fontos. Egy milliárdos üzletember mondta, hogy amikor volt pénze megvenni álmai autóját, akkor jött rá, hogy ez mennyire nem fontos, és mennyire nem érdeklik az anyagi javak.

Tedd rendbe az értékrendedet

Tisztáznod kell magadban az értékrendedet. Mi az ami számodra valós értéket képvisel, és mi az ami nem? Elképzelhető, hogy ha a céljaid nem akarnak megvalósulni, akkor tudat alatt nincs rendben az értékrended. Nem biztos, hogy egyet értesz azzal amit te, vagy a cég, ahol dolgozol képvisel.

Engem is egy csomó szuper lehetőséggel megtalálnak a pénzpiacon, amivel sokkal jobban kereshetnék, ha értékesíteném őket a követőimnek. De nem egyezik az értékrendemmel, nem támogatja a közösséget, amit építek, ezért inkább nemet mondok rájuk.

Ha ez a rész is rendben van nálad, akkor könnyebben jön majd a motiváció, hiszen az értékekért mozdulunk ki a komfortzónánkból. Ami számunkra fontos, amit értékesnek tartunk, azért teszünk. Ha viszont nem teszünk érte, az a jele lehet annak, hogy mégsem képvisel számunkra akkora értéket, mint gondoltuk előtte.

Érdemes elővenned most egy üres papírt, és mindent felsorolni ami számodra értéket képvisel a célod megvalósításában (minél nagyobb dolog, annál jobb). A későbbiekben pedig vedd elő, hogy segítsen átlendülni egy nehezebb időszakon, vagy fenntartsa a motivációdat.

Ezen kívül van három kérdés, amit mindenképp érdemes feltenni magunknak.

3+3 dolog a magasabb motivációhoz

Scott Geller, a Virginia Tech pszichológus profresszora azt kutatja, hogy milyen módszerrel lehet saját magunkat és másokat is motiválni. Ő azt találta, hogy képesnek kell gondolnod magad az adott feladat elvégzéséhez, vagy nem fogod nagy elánnal azt elkezdeni. Ehhez nagyon hasonló gondolattal találkozhatsz a Pénzügyi Szabadságről szóló könyvemben is.

De miután elkezdted az adott tevékenységet, fenn is kell tartanod a motivációt. Ehhez Geller további három technikát javasol. Lássuk, először, mi az a három kérdés, amit fel kell tenned magadnak, hogy megtudd, képes vagy-e véghez vinni a feladatot, utána pedig a 3 tippet, hogy fenn is tartsd a motivációdat.

3 kérdés, ami segít, hogy belevágj!

Volt már olyan veled, hogy egy megkapott feladattal kapcsolatban azt gondoltad, hogy úgysem tudod megcsinálni? Ezt követően pedig nagyon nehezen áltál neki? Scott Geller azt javasolja, hogy három kérdést tegyél fel magadnak. Ha mindháromra igen a válaszod, akkor képesnek fogod érezni magad, és a motiváltságod sokkal könnyebben fog kitartani a feladat befejezéséig.

1. Meg tudod csinálni?

Rendelkezel a megfelelő tréninggel, gyakorlattal, idővel, tudással a feladat elvégzéséhez? Ha nem, akkor nem leszel motivált, sőt, aggódni fogsz, és csak rosszul érzed majd magad tőle. Ebben az esetben, meg kell szerezned a megfelelő gyakorlati tudást. Ha igen a válaszod, akkor tudod, hogy már korábban is megcsináltad, gyakoroltad az adott tevékenységet, éppen ezért most is menni fog. Hiszel abban, hogy meg tudod csinálni.

2. Működni fog?

Elhiszed, hogy a teljes folyamat működni fog? Hinned kell a teljes folyamatban. Abban, hogy a viselkedés-sorozatok, a cselekvések, amiket meg kell tenned, el fognak vezetni a célodhoz. Sokszor be kell bizonyítani mások, vagy saját magunk részére, hogy amire készülünk, az működik.

Érdemes nézni statisztimotiváció minden napra sikerkákat, keresni olyan személyeket, akik már sikeresen végigcsinálták, amit mi is szeretnénk. Ha látod a tervet, és úgy gondolod, hogy az számodra is kivitelezhető, akkor nagyobb elánnal fogsz belevágni.

3. Megéri végigcsinálni?

Eléggé fontosak az elérhető eredmények ahhoz, hogy erőfeszítéseket tegyél? Mi lesz annak a következménye, ha belevágsz? Fizetésemelés? Társadalmi elismerés? Ha nem érzed azt, hogy valamit érdemes megtenni, mert a végcél nem annyira fontos a számodra, akkor nem is leszel igazán motivált a folyamat véghezvitelében.

Tipikusan ilyen, amikor valaki elhatározza, hogy megtanul franciául, csak mert tetszik neki a nyelv. Ez pár hétig lehet, hogy elegendő motivációt ad, de megér ez annyit, hogy munka után nyelvórákra járj, és megtanulj több ezer szót, miközben az élet számos más területén is kihívásokkal kell szembe nézned?

Nem feltétlen…

Ha viszont mindhárom válaszra igent mondtál, akkor kompetensnek, és motiváltnak érzed majd magad ahhoz, hogy elindulj. Tudod, hogy képes vagy rá, tudod, hogy megéri a beletett munkát és energiát. Ezt követően már csak fent kell tartani a motivációdat. Nézzük hogyan:

3 tipp, hogy motivált maradj

Oké, átgondoltad a három kérdést, és úgy látod, hogy képesnek érzed magad a feladat végrehajtásához, sőt, végig is akarod csinálni. Szuper, akkor most íme 3 tanács, amit érdemes megfogadnod, ha gyorsabban akarsz haladni, és fenn akarod tartani a motivációdat.

1. Vedd a kezedbe az irányítást!

Scott Geller azt találta, hogy ha úgy érzed, hogy egy adott döntés a tiéd, akkor sokkal nagyobb erővel veted bele magad a megvalósításba. Biztosan veled is előfordult, hogy a főnök megmondta, hogy el kell menned egy továbbképzésre, konferenciára, és nem sok kedved volt hozzá.

Azonban ha te nézel ki egy továbbképzést, akkor sokkal nagyobb kedvel indulsz el, és sokkal nagyobb tudással is fogsz onnan visszatérni.

Ellen Lenger, a Harvard Egyetem pszichológusa azt mondta, ha úgy érzed, hogy a döntés a te kezedben van, akkor sokkal nagyobb lesz benned a motiváció.

2. Figyelj oda, mit beszélsz

Fontos, hogy milyen módon kommunikálsz magaddal, és a külvilággal. Figyeld meg, hogyan fogalmazol, főleg ha azt hangosan ki is mondod. Lehet szomorúan mondod, hogy „be kell mennem dolgozni”, mert ugye muszáj, vagy egyszerűen csak „megyek dolgozni”, hiszen erre van lehetőséged, de semmiképp nem muszáj.

Apróságnak tűnhet, de folyamatos odafigyeléssel, megfelelő kommunikációval emelni tudod annak az érzését, hogy az életed te irányítod. A környezetedre is teljesen másként hat, ha szomorúan mondod, hogy dolgozni mész, vagy ha kitörő lelkesedéssel, szinte felkiáltva mondod, hogy „megyek, és jobbá teszem a vendégeim napát!”.

3. Figyelj oda, kikkel veszed körül magad!

Pszichológusok már tudják, hogy mekkora ereje van a közösségnek, és az embereknek akik körbe vesznek. Egyszerűen szükségünk van egymásra, a másikra, hogy támogassanak, és, hogy te is támogathass másokat.

Ha most nem egy támogató környezetben élsz, akkor kezdj el keresgélni. Menj el olyan eseményekre, ahol találni fogsz hasonló gondolkodású embereket. Erről itt írtam bővebben: A siker és a boldogság kulcsa, avagy a személyes kapcsolatok, barátságok fontossága.

Fontos, hogy mindig lehet tanulni a másiktól. Sokszor már annyira benne lehetsz valamiben, hogy nem látod a fától az erdőt. Ilyenkor jól jön egy olyan személy véleménye, ötletei, aki kivülállóként más megvilágításba tudja helyezni az adott problémát. Képesnek kell lennünk elfogadni a visszacsatolásokat, tanácsokat. Közülük pedig a jókat, ne is legyél rest megfogadni.

Ezek után nézzük meg milyen belső motivációk léteznek, és hogyan kereshetjük meg a sajátunkat.

Feladat: Találd meg a belső motivációd!

Egy amerikai üzletember, Patrick Bet-David gyűjtötte össze, hogy az ő tapasztalatai szerint, milyen csoportokra lehet különíteni a belső motivációt. 20 különböző motivációs elemet különböztet meg, amit négy nagyobb csoportra bontott.

Ő azt javasolja, hogy ebből a 20 elemből válassz ki hármat, ami szerinted a legjobban motivál. Ha ez megvan, akkor kérdezd meg azokat az embereket, akik valóban ismernek, hogy szerintük igaz-e rád, hogy ezek az értékek, tulajdonságok hajtanak előre.

Haladás:

  1. előléptetésmotiváció minden napra kirobbanó teljesítmény
  2. feladatok elvégzése
  3. határidő
  4. különböző mérdfölkövek elérése csapatjátékosként

Van aki számára a haladás a legfontosabb. Haladás a karrierben, haladás a feladatokban, hogy végre még egy feladatot kipipálhat. Van olyan is, aki mindig mindent az utolsó pillanatra hagy, és csak a határidő motiválja. Ilyenkor lehet két éjszaka nem alszik, de minden készen lesz időre. Van aki pedig csapatként szeret fejlődni, és újabb és újabb sikereket elérni.

Önzőség:

  1. életstílus
  2. biztonság
  3. elismerés

Kihangsúlyozza, hogy ez az önzőség, nem a tipikus, „minden az enyém” önzőség. Sokkal inkább arról szól, hogy egy bizonyos életstílust akar valaki megvalósítani. Jellemzően nagy ház, több autó, luxus nyaralások. Mások viszont a biztonságra vágynak a leginkább, legyen az testi, vagy anyagi. Az elismerésre vágyóknak van a legnagyobb szüksége arra, hogy mások előtt dicsérjék őket.

Őrület:

  1. ellenség kereső
  2. versenyzés
  3. kontrollálás
  4. hatalom & hírnév
  5. bizonyítani azoknak akik nem hisznek, hittek benned
  6. kudarctól való félelem
  7. mesterré válni a szakmában
  8. rekorderré válni

Az ellenség keresőnek szüksége van egy versenytársra, egy olyan cégre, személyre, aki feltüzeli, és azért cselekszik, hogy pl. rosszabbul menjen a másiknak. Van olyan személy, aki mindent kontrollálni szeretne, de van akit az ösztönöz, hogy nehogy szégyenbe kerüljön, éppen ezért túlságosan is felkészül.

Tehát, lehet nem hisz magában annyira, de úgy felkészül, hogy nem fog hibázni. Van aki minden céges rekordot meg szeretne dönteni, és nem nyugszik addig amíg el nem éri azokat.

Cél:

  1. történelem hagyása
  2. mások segítése
  3. változást hozni
  4. hatással lenni
  5. felvilágosodni

Van aki nyomot szeretne maga után hagyni, és azt, hogy kétszáz év múlva is emlékezzenek rá, de van aki leginkább mások megsegítésében tud kiteljesedni.

Számos ember hatással szeretne lenni a környezetére, munkahelyére, míg mások leginkább azt keresik, hogy tudnak még többet tanulni, fejlődni, más kultúrákat, vallásokat megismerni, és ezzel a tudással segíteni másoknak. Itt írtam bővebben a célok felállításáról: Célok elérése 5 lépésben: Hogyan tűzd ki, és valósítsd meg a céljaid?

Most, hogy ezt a listát végigolvastad, szánd rá az időt, hogy végig is gondolod mi az ami rád a leginkább jellemző. Melyik az a három ami a leginkább motivál? Ha ez megvan, onnantól kezdve minden percedet próbáld meg ennek a három motivációs tényezőnek alávonni. Ez megkönnyíti, hogy folyamatosan motivált légy.

Ha téged a határidők motiválnak, próbáld meg kicsit előrébb hozni azokat, hogy hatékonyabban dolgozz. Ha mások segítése motivál, de eddig nem tettél túl sokat ezért, akkor kezdj el heti pár órában önkénteskedni. Ha magasabb életszínvonalat szeretnél, akkor pedig kezdj el tanulni, növeld a bevételeidet, hogy megvalósíthass mindent amit megálmodtál.

Számos gyakorlatot is kidolgoztak már, hogy miképpen ösztönözd magad, de nem mindegyik működik.

Motivációs gyakorlatok: Mi működik és mi nem?

Biztosan hallottál már a vizualizációról, ami valamilyen cél elképzelését jelenti. Sokszor lehet olvasni, hogy ha nagyon akarsz valamit, akkor képzeld el, és az majd megtörténik.

Gabriele Oettingen, a New York Egyetem pszichológus professzora 20 éve kutatja a célok elérésének tudományát. Könyvében a vizualizáció erejét vitatja. Azt találta a kutatása során, hogy az alacsony magabiztossággal rendelkezőknek hasznos lehet vizualizáció a motivációjuk fenntartásában, a magas önbizalmúaknak viszont valószínűleg nem, mert (tudat alatt) azt hihetik, túl könnyen elérhetik a céljukat.

Ez azért lehetséges, mert az agyunkba a pozitív vizualizációval olyan jeleket küldünk, hogy az agy elhiszi azt, hogy már el is értük a kívánt eredményt. Emiatt nyugodtabb állapotba hoz minket, ezért kisebb eséllyel vesszük rá magunkat a cselekvésre.

Itt is arról van szó, hogy odafigyeléssel kell használni a vizualizációt. Nem a vizualizáció vezet sikerre, hanem a tett. A vizualizáció csak akkor hasznos, ha tettek követik azt. Érdemes lehet olyan célokat vizualizálni, ami jelenleg szerinted meghaladhatja a képességeidet, vagyis nincs nagy önbizalmad benne.

A vizualizáció egyébként gyakran kerül a kutatások kereszttüzébe: egyes kutatások szerint nagyon hasznos, mások szerint kevésbé. Összességében azt láthatjuk, hogy amennyiben olyan dolgot vizualizálunk, melyet gyakorolnunk kell, (pl. tömeg előtt való beszéd, büntetődobás) akkor a vizualizáció igen hasznos tud lenni. Ha azonban arra használjuk, hogy egy álomvilágot kreáljunk magunknak, ahová menekülhetünk, akkor az csökkenti a motivációnkat.

További gyakran tanácsolt, de nem feltétlen hasznos motivációs tippeket szedtem össze ebben a videóban, ezt érdemes lehet megnézned:

Van itt azonban néhány tipp, amivel bizonyítottan növelni tudod a motivációdat. Lehet, hogy néhány nagyon alapvetőnek tűnnek, de sokszor pont az alapvető dolgok figyelmenkívül hagyása vet minket vissza a leginkább.

Motiváció a mindennapokban

Ahhoz, hogy hosszú távon fennmaradjon a motiváció, és inspiráltan ébredj reggelente, szükséges akár napi szinten is szokássá tenni néhány cselekedetet. Számos tippet olvastam a témában már, most azokat szeretném megosztani veled, melyeket én is használok, és mindenki számára hasznosnak ítéltem meg.

9 motivációs tipp a mindennapokhoz:

  •  Minden célhoz rendelj részcélokat, és napi szintre bontsd le őket. Érdemes pár percet erre szánni. Reggelente érdemes felírnod azt 3-4 dolgot, amit mindenképpen szeretnél megcsinálni, és közelebb visz a célodhoz. (Ne a napi rutinfeladatokra gondolj!)

  • Jutalmazd meg magad minden egyes kisebb részcélod elérésekor. Nem kell nagy dolgokra gondolni, pl. 10 perc önfeledt játék a kutyáddal, egy séta a háztömb körül.

  • Aludj eleget! Ahhoz, hogy legyen akaraterőd megcsinálni azt amit meg kell tenned, szükséges, hogy kipihent légy. Fektess hangsúlyt a feltöltődésre is. Én ebből soha nem engedek.

  • Vedd körbe magad motivált személyekkel, akik hasonlóan fejlődni szeretnének, és jó hatással vagytok egymásra. Ha ez nem megvalósítható gyorsan, nézz utána online közösségeknek, szakmai kluboknak.

  • Étkezz egészségesen, hiszen a testünknek a táplálék az üzemanyaga. Nem mindegy mit töltünk bele. Persze, ez nem azt jelenti, hogy soha ne fogyassz mondjuk csokoládét, csak ne vidd túlzásba.

  • Figyelj oda arra, hogy milyen médiát fogyasztasz. Mivel az általános hír inkább félelmet kelt, és negatív dolgokról szól, még akaratlanul is lehúzzák az embert. Ez nem azt jelenti, hogy ne tudd mi történik a világban, de tudatosan figyelj oda, hogy inkább szakmai híreket olvass, kellemes videókat, vagy motiváló, esetleg tudományos médiát fogyassz.

  • Kövess olyan embereket akik már ott tartanak, ahova te szeretnél eljutni, és hagyd, hogy inspiráljanak. Modellezd le azt, ahogy ők csinálták, és kövess hasonló elveket. A sorozatok, és céltalan Facebookozás helyett nézz oktatóvideókat. Szintén kiváló lehetőség erre néhány életrajzi dokumentumfilm.

  • Tarts szünetet munka közben. Könnyű belemerülni órákra valamibe amit szeretsz, viszont fontos, hogy óránként 5-10 percre megállj, és kicsit valami mással foglalkozz.

  • Alakítsd a célodat szokássá. Ez egy hosszabb, akár több hónapos folyamat. Ha pl. ismereteidet szeretnéd bővíteni, kezdj el olvasni minden nap. Először csak 10-15 percet, mert azt tudod tartani az elején, utána pedig akár a napi 1 óra is menni fog.

Ha ezeket a tippeket elkezded szépen lassan alkalmazni, biztosan már néhány hónapon belül érezni fogod a változást. Fontos, hogy azokat alkamazd amivel egyetértesz, hiszen ha nem így lesz, egy idő után úgysem fogod használni.

Motiváció: összefoglalás

A hosszú távon fenntartott motiváció tehát elengedhetetlen ahhoz, hogy igazi megvalósítóvá, céltudatos, sikeres emberré váljunk. Először fontos kicsit elmerülni magunkban, és átgondolni, hogy mit is szeretnénk. Az önsimeret elengedhetetlen a sikerhez.

Ha ebben már jók vagyunk, könnyebben megtalálhatjuk a miértünket is. Ez az, ami akár egy életen keresztül elkísér minket, és cselekvésre ösztönöz. Ehhez viszont még tisztáznunk kell az értékrendünket is.

Kutatások bizonyítják, hogy a folyamatos motivációt fenntartani nehéz, de nem lehetetlen. Minden új projektnél, ötletnél érdemes végiggondolni, hogy meg tudod-e csinálni, és érdemes-e egyáltalán. Elhiszed azt, hogy működni fog, és megéri végig is csinálni? Ha igennel válaszolsz mindegyikre, akkor jó eséllyel maradsz motivált az út végéig.

Számos módszerrel lehet még tunningolni a motivációdat. Ilyen lehet például, ha olyan emberekkel veszed körbe magad, akik motiválóan hatnak rád. Érdemes tervezni, apró részekre bontani a céljaidat, majd ha elérted a következőt, akkor megjutalmazni magad.

Neked van már miérted? Számodra mi a legnagyobb motiváció? Írd meg a cikk alatt kommentben!

Hasznosnak találtad? Szeretnéd folytatni a tanulást?

Iratkozz fel, és hetente küldök egy összefoglalót a legjobb anyagaimról!