A nyugdíjkötvény a legújabb nyugdíjcélú megtakarítás, mely a kormány tervei szerint 2019-től már elérhetővé válna a lakosság számára. A korábbi nyugdíjcélú megtakarításokhoz hasonlóan, erre is jár a 20%-os adókedvezmény, sokak számára tehát jó lehetőség lesz, ha nyugdíjukra szeretnének félretenni. Ebben az útmutatóban mindent megtalálsz, amit a nyugdíjkötvényről tudni lehet.

Varga Mihály pénzügyminiszter 2018. november 15-én jelentette be, hogy a kormány dolgozik az új, „nyugdíjkötvény” megnevezésű nyugdíjcélú megtakarításon, mely a már piacon lévő lehetőségeket egészítené ki. A nyugdíjbiztosítás, az önkéntes nyugdíjpénztár, és a nyugdíj előtakarékossági számla mellé tehát egy negyedik nyugdíjcélú öngondoskodási forma jelenne meg 2019-ben. (Ajánlott olvasmány: Nyugdíjcélú megtakarítások)

De érdemes egyáltalán állampapírba fektetned a nyugdíjadra? Itt egy videó arról, hogy jó befektetés-e az állampapír nyugdíj célra:

 

(Szeretnél értesítést kapni az új videókról a Youtube-on? Klikk ide, és iratkozz fel a Youtube csatornámra!)

A nyugdíjkötvény a babakötvényhez hasonlóan működne: egy speciális, hosszú futamidejű állampapír konstrukciót vásárolhatnának meg a nyugdíjra takarékoskodók, egy speciális számlán keresztül.

Ennek előnye a megtakarítók számára, hogy közvetlenül az államtól vehetnének állampapírt a nyugdíjcélú megtakarításukhoz, megkerülve ezzel a közvetítőket, ami jelentős költségmegtakarítást eredményezhet.

Az állam számára is igen jó lehetőség, hogy az államadósságot főként magyar kezekben tudva, csökkentse a külföld felé vállalt kötelezettségeket. Így a fizetett kamatok az országon belül maradhatnak, és a külföldi tőke elvándorlásának kockázata is csökken. Ez tehát egy win-win szituáció.

A nyugdíjkötvény célja kettős: egyrészről az állam ösztönözni szeretné a nyugdíjcélú öngondoskodást, másrészről tovább kívánja növelni a lakosság állampapír-vásárlását is. (Ami világszinten már most is kirívóan magas.)

Most pedig nézzük meg, mit is lehet tudni a nyugdíjkötvényről…

Hogyan működik a nyugdíjkötvény?

A nyugdíjkötvény egy speciális kötvénysorozat, mely lejárata a megtakarító nyugdíjkorhatárához igazodik. A nyugdíjkötvény kamatozása változó kamatozású, mely áll egy kamatbázisból és egy kamatprémiumból:

Nyugdíjkötvény kamata % = kamatbázis % + kamatprémium %

A kamatbázis maga az infláció lesz, de legalább nulla, tehát a papírunk biztosan infláció feletti hozamot fog garantálni. Ezen felül lesz egy kamatprémium, ami azt mutatja meg, hogy az infláció felett mekkora kamatot kínál az adott kötvény. Ez a kamatprémium attól függ, hogy a megtakarító hány éves  (várhatóan mikor megy nyugdíjba), azaz milyen futamidejű nyugdíjkötvény kerül megvásárlására.

Minél hosszabb futamidejű nyugdíjkötvényt vásárolunk, tehát minél fiatalabbak vagyunk, annál magasabb kamatokra számíthatunk. Ez logikus, hiszen a hosszabb futamidő magasabb kockázatot jelent, ezért magasabb hozamot várunk el cserébe.

Valószínűleg a többi nyugdíjcélú megtakarításhoz hasonlóan itt is az adókedvezmény 20%-os visszafizetésére kell majd számítani, ha időközben feltörjük a megtakarításunkat. Ez a megtakarítási forma tehát kifejezetten nyugdíj célra szól, és a nyugdíjkorhatár elérésével, vagy nyugdíjba vonulással lehet büntetlenül hozzáférni a megtakarításhoz.

A nyugdíjkötvényben összegyűlt vagyont lehet kérni egy összegben, vagy akár csepegtetve, járadék formájában is.

Megéri-e a nyugdíjkötvény?

A nyugdíjkötvények alighanem a piaci kamatoknál valamivel magasabb kamatokat fognak kínálni, hogy vonzó alternatívát jelentsenek a nyugdíjcélra megtakarítóknak. Éppen ezért viszont intézményi befektetők, tehát biztosítók, nyugdíjpénztárak, befektetési alapok nem vásárolhatnak ezekből a nyugdíjkötvényekből.

Márpedig, ha ezek a kötvények a piacon elérhető más kötvényeknél magasabb kamatot kínálnak, akkor jogosan merül fel bennünk a kérdés, hogy mennyire éri meg például önkéntes nyugdíjpénztárba fektetni, ahol a portfóliók jelentős része államkötvényekkel van tele.

Az önkéntes nyugdíjpénztárak ugyanis nem férhetnek majd hozzá ezekhez a kötvényekhez, ráadásul a működésükből adódóan jellemzően 1-1,5%-os költséggel dolgoznak. Ugyanígy felmerül a kérdés, hogy miért vennénk nyugdíjbiztosításon keresztül állampapír alapot, vagy NYESZ számlán keresztül magyar állampapírt.

A nyugdíjkötvény kockázatai

A nyugdíjkötvény egy állampapír, annak minden előnyével és hátrányával együtt. Vagyis, a pénzünket az államnak adjuk kölcsön, aki ígéretet tesz annak visszafizetésére. Amíg a költségvetés stabil, addig nincs gond: a kamatok biztonságos hozamot generálnak. Jelen helyzetben nincs mitől tartanunk, az államadósság szintje nem túl magas, és az alacsony kamatok is kedvezőek a költségvetésnek.nyugdíjkötvény magyarország

A gond akkor van, ha az ország fizetésképtelenségének kockázata emelkedik. Ekkor a befektetők magasabb kamatokat várnak el, és elképzelhető, hogy fizetési nehézségekkel kell szembenézni.

Ez országok esetében elég ritka, de azért láttunk már ilyet! Elég belegondolni, hogy volt olyan időszak – nem is olyan régen – amikor néhány évtized alatt volt két világháború, hiperinfláció, és néhány rendszerváltás is.

Márpedig a nyugdíjkötvény esetenként 30-40 éves elköteleződést is jelenthet, ha valaki fiatalon kezd ebben a nyugdíjmegtakarítási formában takarékoskodni. Ilyen távon aligha lehet megmondani, mi történhet.

Márpedig, ha az ország költségvetése bajba kerül, akkor az állami nyugdíjunk, és a magán nyugdíjvagyonunk egyszerre tűnhet el, ha mindkettőt a magyar államra bíztuk.

Vagyis, azáltal, hogy minden nyugdíjmegtakarításodat a magyar államra bízod, valójában mindent egy lóra teszel fel. Míg, ha mondjuk számítasz az állami nyugdíjra (kb. az utolsó fizetésed 65%-a), de mellette külföldi értékpapírokba fektetsz, akkor legalább a magánvagyonod nem vész el, ha a magyar állam csődbe is megy.

Ajánlott olvasmány: A nyugdíjrendszer jelene és jövője

Nyugdíjkötvény összefoglalás

A nyugdíjkötvény egy új nyugdíjcélú megtakarítási forma, mely kizárólag a lakosság számára elérhető, és a piaci kötvényeknél kedvezőbb kamatot kínál. Ideális lehet azok számára, akik államkötvényekben szeretnének félretenni nyugdíjukra, vagy nem akarnak túl nagy kockázatot vállalni.

Abban is lehet gondolkodni, hogy valaki egyszerre több nyugdíjcélú megtakarítási szerződést indít, így például a befektetési portfóliójának részvény részét NYESZ számlán keresztül, ETF-ekkel oldja meg, míg az állampapírokhoz a nyugdíjkötvényt veszi igénye. A nyugdíjkötvény ugyanis egy költséghatékony, és kedvező kockázat / hozam arányú nyugdíjcélú megtakarítási lehetőség.

De ahogy más befektetések sem, ez sem való mindenkinek: tisztában kell lenni a kockázataival.

Egyelőre még sok kérdés tisztázatlan a nyugdíjkötvény kapcsán, ahogy a részletek napvilágot látnak, frissítem a cikket.

Hasznosnak találtad? Szeretnéd folytatni a tanulást?

Iratkozz fel, és hetente küldök egy összefoglalót a legjobb anyagaimról!