A korai nyugdíj lehetősége egyre több embert érdekel, és hoz lázba.

Már Magyarországon is egyre jobban a köztudatban van, és egyre többen törekednek arra, hogy megteremtsék maguknak a korai nyugdíj lehetőségét. Lassan mindenki megtanulja: a nyugdíj ma már nem kor, hanem pénz kérdése.

A mai egyetemistáknak, és a 30-as, 40-es korosztálynak már nem mindig jelent perspektívát, hogy egy munkahelyen ledolgozzanak 40 évet, majd nyugdíjba vonulhassanak. Jó esetben 10-20 évig élvezhetnéd a munkád gyümölcsét. Sokan teszik fel maguknak a kérdést, miért ne élvezhetném akár már a 30-as éveimben?

Kérlek ne keverd a korai nyugdíjat, tehát a pénzügyi szabadságot a semmittevéssel. Persze, benne van, hogy valaki 1-2 évig megpihen, miután elérte a pénzügyi szabadságot, de a legtöbben ugyanúgy dolgoznak. Csak ez a munka már az önmegvalósításról szól, nem pedig a pénzkeresetről.

Úgy gondolom kiváló példa erre az én életem is. Lehet, hogy ugyanannyit, vagy akár többet is dolgozom néha, mint a pénzügyi szabadság előtt, viszont semmit nem kell megcsinálnom, amit nem akarok. Azzal foglalkozhatok egész nap, amit szeretek. Ez egy csodálatos érzés!

A korai nyugdíj egy lehetőség, amelyre érdemes törekedned. Ha már a „nyugdíjas” éveidet tervezed, vagy csak egy kis plusz motivációra van szükséged, akkor jó, ha előre gondolkodsz. Tervezd meg, hogy mi lesz azután, hogy elérted. A tervezéshez szükséges tudnod, hogy mennyi pénzre van szükséged ahhoz, hogy életed végéig utazhass. Ehhez találsz segítséget a következő videóban:

 (Ne maradj le a hasznos videókról: Klikk ide, és iratkozz fel a YouTube csatornámra!)

Az egyik legfontosabb kérdés, hogy hol szeretnél élni. Éppen ezért most kigyűjtöttem neked néhány kiváló helyet, ahol kiélvezheted a korai nyugdíjba vonulásodat.

A helyszínek összehasonlítása

Számos cikket találhatsz a témában angol nyelven, ahol különböző indexek mentén rangsorolják az országokat, városokat. Viszont a legtöbb cikk amerikaiknak íródott, és az ő pénztárcájukra van szabva. A legtöbb helyen az 1 millió dolláros nyugdíjba vonulási pénzösszeggel találkoztam, ami szerintem sok esetben túlzó.

Persze, neked kell tudnod, hogy milyen életszínvonalon akarsz élni, és mit akarsz csinálni a korai nyugdíj után. Minél alacsonyabb életszínvonalon tudsz boldog lenni, annál korábban leszel pénzügyileg szabad. Olvasd el itt, hogy mennyi pénzre van szükséged hozzá: Mennyi pénz kell a pénzügyi szabadsághoz?

Szempontok, amiket figyelembe vettem

A helyszíneket nem az alapján kerestem, hogy éppen hol a legolcsóbb az élet, hanem vegyítettem a saját tapasztalataimat, a Numbeo, és az International Living oldal méréseivel. Ráadásul figyelembe vettem azt is, hogy nem mindenki akar elköltözni a világ végére, vagy törekszik arra, hogy a lehető legolcsóbban ússza meg a nyugdíjas éveit.

Megvizsgáltam az adott helyszín időjárását és átlagos hőmérsékletét egész évre lebontva. A lakhatási költségek esetén egy háromszobás lakást vettem alapul, amely a város külsőbb részein helyezkedik el. Tehát, ha neked egy szoba is elég, akkor olcsóbban is ki tudod ezt hozni, de ha egy teljes ház kell, akkor növeld ezt az összeget.

A megélhetési költségek is könnyen változhatnak, így ott részletesen érdemes a Numbeo oldalán, személyre szabottan megnézned, hogy mire számíthatsz.

Érdekes kérdés még az ország GDP-je, amiből az adott ország gazdaságának egészségi állapotára lehet következtetni.

Ha pedig már szóba került az egészség, nagyon nem mindegy, hogy milyen az egészségügy állapota. Ezt a World Health Organization listája alapján készítettem el. Összesen 191 országot vizsgál ez az index, és annál jobb egy ország egészségügyének az állapota, minél előrébb helyezkedik el ezen a listán.

Emellett érdemes megnézni, hogy mennyire veszélyes is az adott ország. Gondolom te sem szívesen költöznél olyan helyre, ahol rettegned kell az utcán, vagy a betörőktől. Ehhez szintén a Numbeo-t használtam, mégpedig a Crime Index-et. Itt százalékban van kifejezve egy ország jelenlegi állapota, így minél kisebb ez a szám, annál alacsonyabb a bűnözés az adott országban.

Az adott ország boldogsági indexe sem mindegy, így a World Happiness Report adatait is figyelembe vettem. Ez az adat azt mutatja be, hogy az adott ország lakói mennyire boldogok. Összesen 156 ország adatait vizsgálja ez a kutatás, és annál boldogabbak az ott lakók, minél előkelőbb helyen végeznek a többi 155 országhoz képest.

Mihez viszonyítottam?

A Balaton árait a budapesti árakkal egyenlővé tettem, és 400.000 forintos havi költséggel számoltam.

Erre azért volt szükség, mert nem volt elég adat a Balatonról. Ami volt, azt összevetettem Budapest áraival, illetve azzal, amit tapsztaltam a balatoni nyaralások alkalmával. A szezonon kívül ugyan olcsóbb lehet a Balaton, de a nyári hónapokban drágább, mint Budapest. Így összességében arra jutottam, hogy ha valaki megél Budapesten 400.000 forintból havonta, akkor életszínvonal változás nélkül a Balatonon is meg tudna élni.

Ehhez viszonyítom a többi helyszínt is. Tehát a 400.000 forintos balatoni/budapesti életszínvonal az alap kiindulás, és azt nézheted meg, hogy ugyanazt az életszínvonalat mekkora összegből tudod fenntartani a többi helyen.

Lássuk, hogy hol érdemes élni, ha a korai nyugdíjazásod a célod!

Legjobb korai nyugdíj helyek: Phuket, Thaiföld

Thaiföld, és azon belül is Phuket az egyik legnagyobb turistaparadicsom. Magyarországról is már rengetegen látogatták meg e csodás országot, ahol nekem is volt szerencsém két hónapot eltölteni. Az emberek kedvesek, az ételek a legtöbb esetben finomak (főleg, ha szereted a csípőset), a tengerpart pedig tökéletes ingyenes sportolási lehetőséget biztosít. Neked, hogy tetszik az alábbi kép alapján?

Phuket, Thaiföld

korai nyugdij Phuket

forrás: lonleyplanet.com

A két hónap alatt elég jól megismertem az országot, és ugyan már honvágyam volt, amikor vissza kellett jönnöm, még szívesen visszamennék, akár hosszabb távra is. Most viszont nézzük meg, hogy mit mondanak a számok!

Phuket, a számok tükrében

korai nyugdij Phuket

forrás: Numbeo, International Living

A lakhatási költségek ugyan még Budapest alatt vannak, de Szegednél például már drágább Phuket. A megélhetési költségek  éppen a balatoni árak felett vannak, ami azt jelenti, hogy körülbelül ugyanannyi pénzből élhetnél meg mindkét helyen. Az egészségügy helyzete jónak mondható, a bűnözés pedig átlag alatti szinten van.

Érdekesség, hogy én azt gondoltam, hogy előkelőbb helyen fog végezni az ország a boldogsági ranglistán. Legalábbis ránézésre boldogabbnak tűntek az emberek, mint itthon, de még így is átlag feletti az eredményük. Van lehetőséged kirándulni, és különböző szabadidős programokon is részt vehetsz, de ha egész nap a parton szürcsölnéd a koktélt, azt is megteheted.

Phuket éghajlata, átlagos hőmérséklete

phuket

forrás: holiday-weather.com

Láthatod, hogy itt egész évben jó időre számíthatsz, bár a trópusi monszun miatt nem baj, ha szereted az esőt is. Ha téged nem zavar, hogy vannak olyan hónapok, amikor többet esik az eső, mint süt a nap, akkor Thaiföldöt akár egész évre szívből tudom neked ajánlani.

Legjobb korai nyugdíj helyek: Goa

A legutóbbi két hónapos kalandom Indiába vezetett, és elképesztően sok tapasztalatot gyűjtöttem. Sokkal jobban meg tudom becsülni az itthoni infrastruktúrát, lehetőségeket, és az embereket is. Goa kifejezetten a túristáknak van kitalálva, de ott is bőven lehet igazi indiai, autentikus tapasztalatokkal gazdagodni. Ez alól maximum az a kivétel, ha csak a szállodádban maradsz, de ez a korai nyugdíj esetén nem valószínű.

korai nyugdíj Goa

forrás: timeout.com

Életvitelszerűen ide már kevésbé költöznék, mint Thaiföldre. Az indiaikkal kevésbé tudtam megértetni magam, csak néhányan beszélnek olyan szinten angolul, hogy könnyű legyen a kommunikáció, illetve az elvárásokat is jobb, ha otthon hagyod. Ha nincsenek nagy igényeid, és nincs speciális étrended, amelyet követned kell, akkor egy jó hely lehet számodra. Azt azért figyelembe kell venned, hogy a turista szezonon kívül itt szinte megáll az élet.

Goa, a számok tükrében

korai nyugdij Goa

forrás: Numbeo, International Living

Láthatod, hogy a legolcsóbban itt tudnál megélni, tehát a korai nyugdíjat is ide költözve tudod elérni a leggyorsabban. A bűnözés szerencsére átlag alatti, viszont az egészségügy már az alatt van sajnos. Az ország boldogsága az egyik legrosszabb, ami érezhető is az ott élő embereken. Nagy a kilátástalanság, és sokan nem akarnak dolgozni, inkább az alkoholhoz, vagy a droghoz nyúlnak.

Goa éghajlata, átlagos hőmérséklete

goa

forrás: holiday-weather.com

Az időjárás egész évben kellemes, bár a legmelegebb hónapok próbára tehetik a szervezetedet. Ha elviseled az esőt, akkor egész évben élhetsz itt. Ha egy olcsó helyre vágysz, akkor jó megoldás lehet a számodra. A legtöbb embernél leginkább egy sabbatical évre tudom elképzelni az ide költözést, és nem egy egész életre, hacsak nem fog meg valami úgy igazán Indiában.

Legjobb hely: Albánia

Albániában néhány éve voltam nyaralni párommal néhány hétre, így első kézből tapasztaltam meg, hogy milyen egy igazi balkáni ország. Az emberek felfogása, viselkedése hasonlított Indiára, így itt is érdemes az elvárásaidat lejjebb adnod. Persze, nagy különbség van az ország részei között, viszont az talán mindenhol jellemző, hogy angolul itt is kevesen tudnak. Ez pedig a kommunikációt igen megnehezíti.

korai nyugdíj Albania

forrás: flickr.com

Az ország legnagyobb előnye talán az, hogy mindenféle kirándulási lehetőséget biztosít a számodra. Akár a tengerparton élj, akár a fővárosban, elég közel lesznek hozzád az Albán-Alpok, hogy olyan gyönyörű helyeken kirándulj, mint az „átkozottak útján”.

Albánia, a számok tükrében

korai nyugdij Albánia

forrás: Numbeo, International Living

Albánia szintén olcsónak mondható, de azért Indiánál egy kicsit drágább, viszont még mindig jobban kijössz a pénzedből, mintha mondjuk a Balatonra költöznél. Az egészségügy átlagosnak mondható, szerencsére nem kellett élőben is tesztelnem. A bűnözés átlag alatti, és India lakosságánál boldogabbak az albánok.

Albánia éghajlata, átlagos hőmérséklete

albania

forrás: holiday-weather.com

A hőmérséklet hasonló hazánk hőmérsékletéhez, a kis különbség, hogy itt annyira sem kell hóra számítanod, mint itthon. Egész évben kellemes lehet, hiszen csak néhány hidegebb hónappal kell számolnod. Ha egy olcsó helyre vágysz, ami viszonylag közel van Magyarországhoz, akkor jó ötlet lehet elgondolkodnod Albánián.

Legjobb korai nyugdíj helyek: Portugália

Az International Living oldal minden évben megkérdezi a külföldön élőktől, hogy melyik országban, mennyire élvezetes élni. A válaszokat rendszerezik, és 2019-ben Portugália lett a világ legjobb országa a nyugdíjas évek eltöltésére. A korai nyugdíj elérésére törekvőknek azért is lehet különösen vonzó ország, mert minden megtalálható itt, amit csak el tudsz képzelni.

korai nyugdij Portugalia

forrás: trafalgar.com

Ha szereted a zsongást, akkor érdemes egy nagyobb várost választanod, ha pedig inkább a nyugalomra vágysz, akkor egy tengerparti kisebb településben érdemes gondolkodnod. A finom ételekről, és a kedves helyiekről szerencsére sehol nem kell lemondanod.

Portugália, a számok tükrében

korai nyugdij Portugália

forrás: Numbeo, International Living

Itt viszont már jobban a pénztárcádba kell nyúlnod, de még mindig nem túl veszélyes a helyzet. A lakhatási költség ugyan igen magas, a megélhetés „csak” 147.000 forinttal drágább, mint a Balatonon, vagy Budapesten. Az egészségügy kiváló, tehát akár idősebbként is nyugodtan élhetsz itt. A bűnözés is elég alacsony, és a helyiek boldogsága is legalább átlagos.

Portugália éghajlata, átlagos hőmérséklete

portugalia

forrás: holiday-weather.com

Portugália hőmérséklete igen kellemes, hiszen még a téli hónapokban sem nagyon megy 10 fok alá, illetve a melegebb hónapokban sem kell megsülnöd. Itt igazán kihasználhatod a mediterrán éghajlat lehetőségeit. Persze, vannak esősebb hónapok, de még akkor is sokszor süt a nap, és bármikor bemenekülhetsz az eső elől, egy kellemes kávézóba. Biztosan kellemes évek várnak rád Portugáliában, ha ezt az országot választod.

Legjobb hely: Bali

Bali lesz a következő helyszín, amit jobban meg fogok ismerni. A kultúra, az emberek hasonlítanak ahhoz, amit már Thaiföldön megismertem, de talán még annál is szebb országról van szó. Lehet kirándulni akár a dzsungelben, ősi templomokat, szenthelyeket nézni, vagy akár búvárkodni a sok közeli sziget közelében.

korai nyugdij Bali

forrás: lonleyplanet.com

Az utóbbi két évtizedben lett Indonézia egyik legfejlettebb tartománya, amely leginkább a turizmusnak köszönhető. Ez a picike kis sziget a világ minden tájáról vonzza az embereket, így nem csoda, hogy sok korai nyugdíjas fantáziáját megmozgatja.

Bali, a számok tükrében

korai nyugdij Bali

forrás: Numbeo, International Living

Annál is inkább, hogy a megélhetési, illetve a lakhatási költségek is viszonylag alacsonyak. Ezek az árak azt jelentik, hogyha te Magyarországon kijössz 400.000 forintból, akkor kint is bőven elegendő lesz számodra egy kényelmes élethez. Igaz, az egészségügy nem a legjobb, a bűnözés is átlagos, és a boldogsági szintje az ott élőknek is lehetne magasabb, de az éghajlata, hőmérséklete lehet végleg meggyőz.

Bali éghajlata, átlagos hőmérséklete

bali

forrás: holiday-weather.com

Hasonló a hőmérséklet a Thaiföldön tapasztaltakhoz, de azt olvastam, hogy még annál is kellemesebb. Többet süt a nap, kevesebbet esik az eső még az esős évszakban is. A kellemes szellő miatt pedig nem érzed kibírhatatlannak a 30 fok feletti napokat. Az ételek hasonlóak a többi távol-keleti országéhoz, és a szépsége is szinte páratlan. Talán csak a következő helyszín előzi meg ebben.

Legjobb korai nyugdíj helyek: Hawaii

Hawaii  a világ másik végén van, így ha ide akarsz költözni, akkor jobb, ha megbékélsz azzal a gondolattal, hogy csak ritkán fogod látni a Magyarországon hagyott rokonokat, barátokat. Viszont a látvány lehet, kárpótol..

forrás: lonleyplanet.com

Hawaii az Egyesült Államokhoz tartozik, így nem egyszerű letelepedési engedélyt szerezned. Viszont, ha komolyak a szándékaid, és tényleg akár évtizedeket is el tudsz itt képzelni, akkor érdemes lehet megpróbálni. Nem véletlen, hogy minden amerikai egyszer el akar ide jutni az életében, és a világ minden tájáról érkeznek ide emberek. Ha szeretsz szörfölni, vagy mindig is meg akartál tanulni, akkor ennél jobb helyet nem tudsz találni a nyugdíjas éveidre.

Hawaii, a számok tükrében

korai nyugdij Hawaii

forrás: Numbeo, International Living

Kellemes trópusi éghajlat vár rád, viszont a pénztárcádat ki kell nyitnod. Egy háromszobás lakásért közel 1 millió forintot kell fizetned, és a megélhetési költséged is 2,5-szer akkora, mint Budapesten, vagy a Balatonon. Viszont, ha ez belefér, akkor kapsz egy kiváló egészségügyet, rendkívül alacsony bűnözést, ráadásul boldog emberekkel ismerkedhetsz meg.

Hawaii éghajlata, átlagos hőmérséklete

hawaii

forrás: holiday-weather.com

Szerintem az egyik legfontosabb kérdés a korai nyugdíj szempontjából az adott helyszín időjárása. Ebből a szempontból talán Hawaii a legjobb. Ugyan vannak esősebb hónapok, viszont mennyiségben kevesebb esik, mint Balin, vagy Thaiföldön. Illetve a nap is mindig süt. Emellett pedig a hőmérséklet sem túl magas, hiszen a legmelegebb hónapokban sem éri el a 30 Celsius-fokot. Ha megfelelő nagyságú tőkét építettél fel, tökéletes választás lehet.

Legjobb korai nyugdíj helyek: Fülöp-Szigetek

Ha a téli hónapokban szeretnéd élvezni a napsütést, akkor érdemes megismerkedned a Fülöp-Szigetekkel. A Fülöp-szigetek (angolul Philippines) egy független, demokratikus állam Délkelet-Ázsiában.

Az ország 7641 szigetet foglal magába, ebből nagyjából 800 lakott, a Wikipédia szerint.

fülöp-szigetek

A sok sziget változatos élővilágot, számos programot és látványosságot kínál az ide utazók számára. A főváros Manila, egy 1,8 milliós város (vonzáskörzettel együtt 13 millió) azonban igen sűrűn lakott: mintegy 15-ször többen laknak egy négyzetkilóméteren belül, mint Budapesten.

Nem véletlen, hogy a turisták nem feltétlen a fővárost keresik fel, sokkal inkább a kisebb szigeteket, melyek strandjait a világ legszebb strandjai között emlegetik. Lássuk a számokat…

A Fülöp-Szigetek, a számok tükrében

fülöp-szigetek

forrás: Numbeo, International Living

Az árakat tekintve hasonló összegből jöhetünk ki egy hónapban, mint itthon. A lakbér valamivel magasabb, mint a hasonló árkategóriában lévő Bali esetén, de a megélhetés valamivel olcsóbb. Az egy főre jutó GDP meglehetősen alacsony, a többi hely közül csak India marad el ilyen tekintetben.

A Fülöp-Szigetek viszont más szempontok szerint nem teljesít rosszul: az orvosi ellátás hasonló lehet, mint hazánkban, és az emberek boldogsági szintje is átlag feletti, jelentősen megelőzve Balit például. A bűnözés nem kiugróan magas, de nem is mondható alacsonynak.

Fontos azonban tájékozódni az ország belpolitikai viszályairól. A Fülöp-Szigetek egy igen „izgalmas” korszakot él meg, ami sokakat megrémiszthet. Rodrigo Duterte 2016 óta vezeti az országot, és sokan bírálják szélsőséges fellépéseit, melyet kezdetben a drogkartellek és bűnözők ellen vetett be, később pedig bárki ellen, aki ellentmondott neki.

Csak egy példa: Agyonlövéssel fenyegette meg a koronavírus járvány miatti korlátozások megszegőit tévébeszédében. (Forrás) Az ország bizonyos részei „Utazásra nem ajánlottak”, de szerencsére ezek távol esnek a turisták által kedvelt régióktól, melyek egyelőre biztonságosan látogathatóak.

A Fülöp-Szigetek éghajlata, átlagos hőmérséklete

fülöp szigetek időjárása

forrás: holiday-weather.com

Az éghajlat egész évben meleg, azonban májustól októberig megnő a csapaték mennyisége. Remek választás lehet azoknak, akik csak néhány hónapra szeretnék hátrahagyni a telet, de akár hosszab tartózkodásra is alkalmas. A hidegtől egyáltalán nem kell tartani, az április viszont sokaknak már akár túl meleg is lehet.

Az ár / érték arányt tekintve jó választás lehet már egy közepes méretű portfólióval is. A megfelelő óvintézkedésekkel és a kockázatok elfogadásával, akár hosszabb időre is érdemes lehet meglátogatni.

Egy hazai hely: Balaton

Nem lenne teljes a lista, ha nem néznénk meg alaposabban is egy kiváló magyarországi helyszínt. Ez pedig nem más, mint a Balaton. A nyáron megtelik élettel, míg a télen a nyugalom szigete lehet számodra. A helyszíni adottságai kiválóak, közel van Budapesthez, és több nagyvároshoz is. Számos kirándulási lehetőséget biztosíthat a számodra, ráadásul finomabbnál finomabb borokat kóstolhatsz meg.

korai nyugdij Balaton

forrás: nlc.hu

Egy egyhetes balatoni nyaralás szerintem túlzóan drága, viszont ha egész évben ott élsz egy saját lakásban, vagy hosszú távon bérled, akkor a költségeket könnyebb leszorítanod. Ennek ellenére érdemes budapesti árakkal számolnod, ahogy én is tettem, és akkor valószínűleg nem nagyon lősz mellé.

Balaton, a számok tükrében

korai nyugdij Balaton

forrás: Numbeo, International Living

A bűnözés viszonylag alacsony, illetve az egészségügy is legalább átlagosnak mondható. Mi magyarok nem tartozunk a legboldogabb országok közé, de nem is vagyunk a legboldogtalanabbak. A lakhatási költség átlagosnak mondható, míg a megélhetési költséget a budapesti adatokból nyertem ki, mivel a Balatonról nem volt elég adat. Úgy gondolom reális, hogy havi 400.000 forintból vígan megéljünk egy balatoni faluban, városban.

Balaton éghajlata, átlagos hőmérséklete

balaton

forrás: holiday-weather.com

Egyre kevésbé kell számítanod havazásra, de elképzelhető, hogy évente egy-két alkalommal lesz hó. Érdemes figyelembe venned, hogy nyáron, amikor alapvetően jó idő van, akkor is elég sok csapadékra kell számítanod. Ha nem szereted az esőt, vagy leginkább csak egy évszakra vágysz, akkor nem a Balatont kell választanod, azonban, ha ez téged nem zavar, akkor egy kiváló lehetőség számodra.

Összefoglalás

Egyre több mindenkit foglalkoztat a korai nyugdíj kérdése. Fontos, hogy a korai nyugdíj nem arról szól, hogy soha ne kelljen dolgoznod, hanem arról, hogy soha nem kelljen olyan munkát végezned, amit nem akarsz. Ez hatalmas különbség!

Amikor eléred a pénzügyi szabadságot, felmerülhet benned az a kérdés, hogy hol lenne a legjobb élni. Ha a legfontosabb, hogy minél gyorsabban nyugdíjba mehess, akkor érdemes kevesebbel is beérned, és olyan helyet keresned, ahol Magyarországnál kedvezőbbek az árak. Ilyen lehet Albánia, vagy India is.

Ha hasonló kiadásokra vágysz, mint itthon, de kellemesebb éghajlatra költöznél, akkor szóba jöhet Portugália, Bali, vagy Thaiföld is. Utóbbi kettőnél azért számolnod kell azzal, hogy sokkal többet ell utaznod, ha haza akarsz jönni látogatóba. Ha nem számít a költség, és a lehető legszebb helyen akarsz élni, akkor pedig ott van neked Hawaii.

Azért , hogy könnyen, és gyorsan össze tudd hasonlítani a különböző helyeket, kigyűjtöttem neked őket az alábbi táblázatba. (Kattints a képre a nagyításhoz.)

Korai nyugdíj helyek összefoglaló táblázata

Ha pedig az egész éves éghajlatra, hőmérsékletre vagy kíváncsi, nézd meg az alábbi ábrát:

Korai nyugdíj helyek időjárása

A különböző helyszíneket összehasonlítva azt érdemes eldöntened, hogy milyen életet akarsz élni a korai nyugdíj után, illetve, hogy melyik időjárás a kedvenced.

Például jó megoldás lehet akár az is, hogy fél évet a Balatonon vagy, majd fél évet mondjuk Balin. Így átlagosan körülbelül ugyanannyit fogsz költeni, de mindkét helyszínből a legjobbat kapod. Megúszod a telet, és az esős évszakot is.

Te hol élnél a legszívesebben korai nyugdíjasként, és miért?

Hasznosnak találtad? Szeretnéd folytatni a tanulást?

Iratkozz fel, és hetente küldök egy összefoglalót a legjobb anyagaimról!