Thaiföld: Napsütés, tengerpart, koktélok, mindez meglehetősen olcsón, egy varázslatos helyen. Az álomszerű környezet egyre több turistát, korai nyugdíjast, digitális nomádot, online vállalkozót vonz. De mennyibe is kerül az élet Thaiföldön? Elérhető-e magyar pénztárcával a pénzügyi szabadság, ha egy ilyen tengerparti környezetben szeretnénk élni?

Ebben a cikkben minden szükséges információt szeretnék átadni, amit a Thaiföldi utazásom előtt összegyűjtöttem. Először is a megélhetési költségeket fogjuk összehasonlítani a magyarországi költségekkel, majd pedig az egyéb fix költségeket.

Ha érdekel, miért döntöttem úgy, hogy egy időre Thaiföldre költözök, és szeretnéd jobban megismerni a cikk születésének hátterét, akkor nézd meg ezt a videót:

(Szeretnél értesítést kapni az új videókról a Youtube-on? Klikk ide, és iratkozz fel a Youtube csatornámra!)

Általános tévhit, hogy Thaiföld olcsó. Ez valószínűleg onnan ered, hogy az amerikai és nyugat-európai fizetésekhez mérten ez valóban igaz is. Magyar pénztárcához viszonyítva viszont nem feltétlenül. Lássuk a költségeket…

Mennyibe kerül az élet Thaiföldön?

Először is, a kérdés koránt sem egyszerű, ugyanis nem mindegy, Thaiföld melyik részére akarunk utazni. A felkapottabb helyek nyilván drágábbak, de adott településen belül is óriási különbségek vannak.

Thaiföldön belül hová érdemes utazni?

Általánosságban elmondható, hogy minél inkább „nyugati” a színvonal, minél jobb a strand, minél inkább turista övezet, annál drágább a hely. Logikus…

Mivel a turisták inkább a tengerparton szeretnek lenni, és a helyiek laknak főként a városokban, a városok általában olcsóbbak, mint a turista övezetek.

A helyieknek szánt szolgáltatások és ételek is más árkategóriát jelentenek, de minőségben is nagyobb az ingadozás. Fontos megérteni, hogy bár Thaiföld sok része gyönyörű, bizony igencsak óvatosnak kell lenni. Alighanem, ha csak szórakozásból költözöl ki, te is inkább a tengerparti környezetre vágysz.

Thaiföld: utcák kiköltözés

Persze vannak nagyon izgalmas városok, hegységek, pörgős és nyugodt részek egyaránt, melyeket érdemes lehet felkeresni. A kivándorlók számára az 5 legjobban ajánlott hely Thaiföldön belül:

  1. Chiang Mai: Hegyek, és egy kényelmes életstílus
  2. Koh Samui: Trópusi sziget
  3. Bangkok: Modern, megfizethető nagyváros
  4. Hua Hin: Nyugodt tengerparti visszavonulás
  5. Phuket: Tengerparti paradicsom, minden kényelemmel

Ezek közül, mélyebb kutatás után számomra kettő volt igazán vonzó: Bangkok és Phuket.

Thaiföld utazás térképen

Rögtön szeretném is a figyelmedbe ajánlani a Numbeo weboldalt, amin a világ számos városát, országát hasonlíthatod össze. Én is innen vettem az adatokat a tervezéshez, és mivel még Szeged és Budapest viszonyában is igen pontos árakat közöl, feltételezem, Thaiföld esetén is megbízhatóan működik.

A helyi pénz a Thai Baht, ami a cikk írásakor 8,8 forintnak felelt meg, de az aktuális árfolyamot itt tudod ellenőrizni. Hasonlítsuk össze tehát a legfontosabb kiadásokat, és számoljuk ki, mennyibe is kerül az élet kint.

Az összehasonlításhoz Budapestet vettem alapul. Nyilván magyar viszonylatban Budapest a drágább városok közé tartozik. Talán még a Balaton környéke vetekszik az ottani árakkal, de olyan óriási különbségek azért nincsenek.

Lakhatás ára: Budapest és Thaiföld

Amint írtam, a lakhatás ára nagyban függ attól, hogy a térségen belül hol helyezkedik el az ingatlan. Rövidtávú lakásbérlés esetén a szezontól is függ az ár. Az alábbi összehasonlítás Phuket tekintetében nem az üdülőövezetre vonatkozik, hanem Phuket városra. Az üdülőövezetben jóval magasabb, nagyjából kétszeres árakkal kell számolni.

Thaiföld - mennyibe kerül lakás

A táblázatból láthatod, milyen árkülönbséggel lehet számolni Budapesthez képest. Fontos továbbá, hogy a rezsi körülbelül 50%-kal olcsóbb, mint Magyarországon, az internet előfizetés viszont 60%-kal drágább.

Mi az AirBnB-n keresztül foglaltuk le a szállást, ahol sikerült kicsit alkudni is. Mivel Szőke László kollégámmal megyünk ketten, két főre foglaltunk, két hálószobás szállásokat. Bangkokban egy nagyon szép lakást a belvárosban két hétre. Phuketben a legfelkapottabb strandon, egy kicsit lepukkant szállást szintén két hétre. És végül egy takaros házat, egy kicsit nyugisabb strand közelében az utolsó egy hónapra.

Összességében így fejenként 150.000 forintból úsztuk meg a szállást havonta, a főszezonban. Ehhez viszont három hónappal előre foglaltunk! Magas igényekkel viszont nem nehéz havi 300-500 ezer forintot is otthagyni egy szállásért, határ pedig a csillagos ég.

Ha ki tudod adni a lakásod, vagy nem kell albérletet fizetned, amíg kiköltözöl Thaiföldre, akkor kvázi a szállást megoldhatod plusz kiadás nélkül.

Megélhetés ára: Budapest és Thaiföld

A szállás költsége csak egy dolog, meg is kell élni valahogy. Ahogy láttad a szállás igazából nem feltétlen kerül nagyságrendekkel többe, mint hazánkban. Ugyanakkor, nem is mondhatjuk olcsónak. De mi a helyzet a megélhetéssel?

Thaiföld - mennyibe kerül vásárlás

A tejtermékek rendkívül drágák, így például a sajtok két-háromszorosába is kerülnek. A gyümölcsök közül az alma, a narancs, a zöldségek közül a krumpli közel kétszerese a hazai áraknak. Az alkoholos italok is nagyjából háromszor többe kerülnek. Olcsó viszont étteremben enni, olcsó a csirkemell, a tojás, a paradicsom, és Phuketen a saláta is. A cigaretta körülbelül 20%-kal olcsóbb, mint itthon. (De a legolcsóbb, ha leszoksz!)

Azonos vásárlói kosár mellett mintegy 60%-kal drágább a bevásárlás Thaiföldön, de ha valaki okosan válogatja össze a kosarát, akkor nem feltétlen kell ennyivel többet költenie. A bevásárlás nagy megkönnyebbülés a nyugati országokkal szemben, viszont egyáltalán nem nevezhető olcsónak.

Nyilván, ahogy nálunk is, az üdülő övezetekben, ezeknél jóval magasabb árakkal kell számolni! Pénzügyi szempontból érdemes inkább boltban vásárolni, semmint bárokban, vagy tengerparti árusoktól.

Egyéb szolgáltatások ára: Budapest és Thaiföld

Az egyéb kiadások között nincsen ilyen nagy különbség. Van, ami olcsóbb, van, ami drágább, de nincs nagyságrendi eltérés. Jellemzően 15-20%-os árkülönbség van az egyik, vagy másik város javára. Ha valaki nagyon költségtudatos, akkor választhat számára jobb ár / érték arányú szolgáltatásokat, például tenniszt a kondibérlet helyett.

Thaiföld - mennyibe kerül minden

A ruházkodás is nagyjából hasonló árban van. Ahogy itthon is nagy az eltérés a különböző eladók, márkák között, úgy kint is találunk olcsóbb és drágább üzletet. Nem kell tehát jelentős árkülönbségre számítani egyik irányban sem.

Összességében

Összefoglalva azt láthatjuk, hogy a bevásárlás az, ami jelentősen drágább, mint otthon, illetve Bangkokban a családi házak bérleti díja jelentősen megdobja az átlagot. Az átlagos árkülönbségek Budapesthez viszonyítva így alakulnak:

Thaiföld - mennyibe kerül élni

A helyi vásárlóerő azt jelenti, hogy a helyi fizetésből mennyivel tudnak több / kevesebb dolgot megvenni a helyiek. Azt láthatjuk, hogy összességében rosszabul élnek, mint mi Magyarországon. Phuket városban kisebb a különbség, mint Budapest és Bangkok között, de az üdülőövezetben ennél magasabb árakkal kell számolni.

Ha odafigyelünk a kiadásainkra, nem iszunk sok alkoholt, nem megyünk exkluzív helyekre, igyekszünk a számunkra jobb ár / érték arányú dolgokat megvenni, akkor nem lesz jelentősen drágább az élet Thaiföldön, mint Budapesten.

Számolni kell azonban azzal, hogy alighanem sok dolgot szeretnénk kipróbálni, programokon részt venni, és inkább a turista övezetben költeni. Érdemes lehet inkább többet étterembe járni, hiszen azt olcsóbban megtehetjük, mint otthon.

Egy főnek egy közepesen kényelmes élet, jó helyen, nagyjából 300-400.000 forintból tud kijönni havonta, szállással együtt. (Ez persze változó, ki mit szokott meg. Jó hüvelykujj szabály lehet, ha a nyaralás idejére a hazai költésed nagyjából duplájával számolsz.)

Hol érdemes lakást bérelni Thaiföldön?

Alighanem az utazás megtervezésénél a legtöbb időt a megfelelő szállás kiválasztásával töltöttem el. Számos weboldalt átböngésztem, rengeteg ajánlatot gyűjtöttem.

A közlekedés Thaiföldön

Sajnos a tömegközlekedés Phuket szigetén nem igazán létezik, és semmiképpen sem olyan színvonalú, mint amit megszokhattunk. Ez Bangkokban természetesen nem igaz, ott minden további nélkül használhatsz tömegközlekedést.

Fontos volt számunkra, hogy Phuketen a strand könnyen megközelíthető legyen. Ennek két módja van: vagy a strandhoz közel foglalsz szállást, vagy valamilyen járművet bérelsz / veszel. Ezt magyar jogosítvánnyal elvileg meg is teheted, de a közlekedés igen sajátos Thaiföldön…

Thaiföld közlekedés motor

Különböző blogokon, fórumokon utánaolvasva kikristályosodott egy kép, miszerint rendkívül veszélyes a közlekedés.A legtöbben robogóval közlekedek, és árban ez lenne a legjobb megoldás, viszont sok az ittasan vezető külföldi, nagy a forgalom, és rendkívül veszélyes.

A világranglistán Thaiföld áll a 2. helyen a halálos kimenetelű közlekedési balesetek gyakorisága tekintetében, naponta 38 ember hal meg motorbalesetben Thaifölön. (forrás: Utkritika.hu) A bicikli éppen ezért szóba sem jöhet. Volt fórumozó, aki szerint meg lehet oldani biciklivel, mások teljesen kiakadtak.

Két videót is megnéztünk Thaiföldről, ötletgyűjtés gyanánt. Mindkettő azzal indult, hogy az amerikai vloggerek elestek a robogóval. (A motoros balesetek nagyon gyakoriak Thaiföldön!) Ekkor eldöntöttük, inkább közelebbi szállást keresünk, ahonnan gyalog is elérjük a partot.

Mennyibe kerül a bérlés Thaiföldön?

Ettől függetlenül a nagyobb utakra alighanem járművet kell majd bérelnünk. Ezek ára a következő:

Thaiföld - mennyibe kerül bérelni

Egy autó folyamatos bérlése alighanem megduplázná a költségeinket. Gondolkodtunk még autóvásárlásban is: lehet olcsóbb lenne? Mint kiderült nem, és nem éri meg a macerát, normális autót 2 millió forint felett találtunk. Esetleg használt robogó vásárlásban lehet gondolkodni, de ismét csak kockázatos, ha valaki nem ért hozzá. A fenti áron kívül az üzemanyag költség is felmerül.

Hol keress szállást?

Mi mindent megpróbáltunk, de végül az AirBnb jött ki győztesként. Számos thaiföldi honlapot is átbogarásztunk, próbáltuk megtalálni a szálláshelyek saját honlapjait, de hiába. A legolcsóbb így is az AirBnB volt. Olvastam egy blogon, hogy ha kimegyünk, és kint keresünk szállást, akkor vannak ilyen kiadó szobák, de ezt tényleg nem akartuk bekockáztatni. Főidőben alighanem minden ki lesz adva.

Természetesen, ha nem a turistaövezetben akarsz megszállni, és a tengerparttól hajlandó vagy távolabb menni, akkor már jóval nagyobb eséllyel találsz szállást akár helyben, jó áron: helyi magánszemélyektől már havi 100.000 forintból is igen szép lakást tudsz bérelni.

Bangkokban nagyon könnyű volt szállást találni, és igen szép szobákat kaptunk már éjszakánként 9-12 ezer forinttól. Két főre, ez belefért a havi 150.000 Ft / fő keretbe.

Thaiföld utazás élet szállás

Phuket szigetén viszont nem volt ekkora a választék. A félsziget nyugati oldalán érdemes keresgélni, ott vannak ugyanis a strandok. Itt viszont sok a vagy nagyon drága szállás, vagy a hatizsákos utazókat célzó hostel.

Vigyázz a térképpel!

Nagyon csalós azonban a térkép: légvonalban azt gondoljuk, közel a strand. Valójában a vidék rendkívül dombos, és egy kis távolság is könnyen 40 perces sétát jelent egy kietlen autóúton. Sokszor ugyanis nincs egyenesen levezető út. Ennek kiderítésére a Google map útvonaltervezőt használtam.

Thaiföld térkép phuket

Robogóval pár perc, gyalog viszont 36 perc. Ennyit biztosan nem akarnánk sétálni. Ha csak a part és a szállás távolságát nézed légvonalban, azt gondolhatod, közel van. Fontos, hogy kérj az Airbnb-n pontos helyet, vagy figyelj, hogy legyen leírva, mennyi idő gyalog a strand a szállástól. Ha közel van, alighanem benne lesz a szálláshely előnyei között.

Anyagilag persze lehet, jobban jársz egy kicsit távolabbi szállással, és a robogó bérlés végül is nem kerül túl sokba. Mi nem vagyunk tapasztalt vezetők, ezért nem akartuk Thaiföldön kitanulni a motorvezetés magasiskoláját.

Megnéztük tehát, mennyibe kerül kint lenni, kint élni, kint lakni. De mennyibe kerül Thaiföldre utazni, és mi kell hozzá? Lássuk!

Mennyibe kerül Thaiföldre utazni?

Most egyrészről megnézzük a listát, hogy mi mennyibe kerül, másrészről ha még nem tudod, mi kell a kiutazáshoz, akkor erre is választ kapsz. Lássuk, mi minden kell az utazáshoz…

Oltások

Általánosságban nincsenek a magyarokra vonatkozóan kötelező oltások. Mi minden esetre azért inkább biztosra mentünk. Thaiföldön az alábbi betegségekkel kell kiemelten számolni:

  • Hastífusz
  • Hepatitis A, B
  • Járványos gyermekbénulás
  • Tetanus
  • Veszettség

Ezek közül a gyermekbénulásra nem kértünk oltást, a Hepatitisre viszont több is kellett. Attól függ, hol kéred az oltást, a díja változik. Nagyjából 40-50 ezer forinttal érdemes számolni, és több körrel. Utazás előtt jó 2-3 hónappal el kell kezdeni az oltásokat.

Útlevél

Szükséges érvényes útlevél az utazáshoz. Legalább fél évig még érvényesnek kell lennie mikor kiutazol. Ennek díja 7.500 Ft volt, és nagyjából két hét alatt lett kész. Az okmányiroda 30 napon belül igéri, tehát nem érdemes az utolsó pillanatra hagyni ezt sem.

Vízum

Kell vízum is, ha 30 napnál tovább maradsz, de maximum 90 napig maradhatsz, ezt is külön kérni kell már. A vízum alap esetben 60 napra szól, munkát nem vállalhatsz, és legközelebb 180 nap elteltével kérhetsz új vízumot. A vízum költsége 35 Euro, azaz 11.550 Ft körülbelül.

Fontos: Az igényléshez szükséges 2 db igazolványkép (színes, 3,5 cm x 4,5 cm) – díja kb. +1.000 Ft – és a repülőjegy, oda-vissza útra! A 35 eurót előre el kell utalni a nagykövetségnek, és vinni az erről szóló igazolást. Ha hosszabb távra szeretnél kiköltözni, akkor kérni kell a letelepedési engedélyt, mely után lehetőséged lesz thaiföldön vízum nélkül is tartózkodni. (Házat, földet ekkor sem vásárolhatsz.)

Repülőút

Egy Budapest – Bangkok járat nagyjából 100.000 forintba kerül fejenként, erre még jön a 25.000 forintos csomagdíj, ha bőrönddel utazol. Bangkokból Phuketra nagyjából óránként indulnak járatok, így valószínűleg nem gond, ha nem foglalsz előre helyet. Ennek költsége még kb. 8.000 Ft / fő.

Utasbiztosítás

Érdemes lehet utasbiztosítást kötni, hiszen ki tudja, mi történik. Ennek díja sok dologtól függ. Az utasbiztosítások jellemzően 30 napig érvényesek maximum, és kb. 20-30 ezer forintba kerülnek ennyi időre.

De a bankkártyák mellé is igényelhető sok esetben utasbiztosítás, ezek díja jóval kedvezőbb, és 60 napos utazásra is fedezetet nyújtanak. Ezek éves költsége 4-10 ezer forint körül alakul. Én ezért most 10.000 forinttal számolok.

Fontos viszont, hogy tájékozódj, pontosan legyél tisztában, mi van a biztosításodban: elképzelhető, hogy a bankkártyád mellé adott biztosításban nincsenek benne azok a szolgáltatások, amik számodra fontosak lehetnek!

Pénzváltás

Itthon nagyon nehéz Thai Bahtot váltani, és más online források szerint gyakorlatilag felesleges vele vesződni. Érdemes inkább nagy címletű dollárt vagy eurót vinni, azokat váltják ugyanis a legjobb árfolyamon. Természetesen bankkártyával is tudsz fizetni sok helyen, de taxiban, vagy kisebb közértekben aligha, így nem árt, ha van nálad készpénz.

Kerüld el azonban az utazási irodák és a repterek forgalmas váltóit, azok – ahogy itthon is – jellemzően jóval drágábbak. Érdemes odafigyelni a váltók árfolyamaira, hiszen gyakorlatilag kétszer is váltasz, és 1-2% plusz költség több ezer forintot jelent. Nagyobb összegnél akár több tízezret is!

Itt találsz egy videót arról, miként válthatsz pénzt, ha külföldre mész: Külföldi pénzváltás, utalás

Összesen tehát…

Számoljuk össze tehát, mennyibe is kerül a kiutazás. 45.000 + 7500 + 11.550 + 1.000 + 125.000*2+8.000*2+10.000 = 341 050 Ft. Az oltásokat és az útlevelet viszont nem kell minden alkalommal megfizetni, ha például egy évben többször is kiutazunk Thaiföldre.

Ez a költség arányaiban nézve annál jelentősebb, minél rövidebb időre utazik valaki. Egy hétre elég drága kiutazni Thaiföldre, de két hónap esetén ez már „csak” havi 170.525 forintot jelent. Egy kéthónapos utazás tehát az indulási költségekkel együtt 470-570.000 forint / hó költséget jelent.

A Thaiföldre való utazás kockázatai

Thaiföld egy gyorsan fejlődő ország, az emberek nagyon barátságosak, nem hiába hivják ezt az országot a Mosoly Országának. A thai konyha is rendkívül finom, a kultúrájuk gazdag, és szinte minden megtalálható, amit a nyugatiak megszoktak.

Viszont vannak veszélyei is a Thaiföldi utazásnak. Az alábbiakban összegyűjtöttem a kockázatokat, melyek akár jelentős anyagi kárt is jelenthetnek.

Politikai kockázat

2004. január 4. óta tartó terrorista cselekmények következtében eddig több mint hétezren veszítették életüket a Thaiföld déli részén található, többségében muszlimok lakta tartományokban.

Thaiföldet 2014. óta katonai kormányzat irányítja. A politikai pártok működését felfüggesztették, korlátozzák a gyülekezési jogot és a szólásszabadságot. Tilos, és akár szabadságvesztéssel is büntethető a katonai kormányzat bírálata és a nyílt politikai véleménynyilvánítás. – Írja a külügyminisztérium honlapja.

Földrajzi kockázat

Thaiföld földrajzi elhelyezkedése miatt nem ritka, hogy trópusi viharok tombolnak a környéken. Egy ilyen ciklon jelentős vihart és közlekedési fennakadásokat okozhat. Ilyenkor a hajóforgalom leáll, a repterek is csak a körülmények folyamatos értékelése mellett üzemelnek. 2004-ben földrengés rázta meg a térséget, mely hatására gyilkos szökőár csapott le Phuket szigetére.

Kulturális kockázat

Idegen környezetben mindig fennáll a veszélye, hogy nem jól mérjük fel a helyzetet, és ezt kihasználják. Számos portálon figyelmeztetnek a különböző átverésekre. Az európai és amerikai turisták kiemelt célpontnak számítanak.

Tipikus trükk, hogy a sofőr azt mondja, nincs nyitva a hely, ahová menni szeretnénk, és ajánl inkább egy másikat. Ott drága belépőt fizettetnek meg, és valójában nincs ott semmi. Ezt követően a visszaút is problémás lehet, és természetesen drága is.

Nagyon óvatosnak kell lenni, és csak oda menni, ahova mi akarunk, csak olyan dolgot venni, aminek ismerjük az árát!

Egészségügyi kockázatok

Alapvetően nem rossz az egészségügyi, vagy higiéniai helyzet Thaiföldön, ezért nem érdemes túl sokat aggódni ezen. Persze, ettől még számos egészségügyi kockázat felmerülhet. Mindig érdemes tájékozódni az adott területen szükséges oltásokról, kockázatokról. Lehet, hogy ami a helyieknek egyáltalán nem zavaró, az turistaként kellemetlen tüneteket produkál.

Thaiföld esetében a víz tisztasága például nem megfelelő, így nem szabad csapvizet fogyasztani, sőt semmilyen italt inni, melyben például kétes eredetű jégkocka található. Csak olyan italt érdemes fogyasztani, mely felbontását láttuk. Szintén vigyázni kell a különböző szexuális úton terjedő betegségekkel, melyek közül van, amelyik akár bőrön keresztül is elkapható. (A lakosság 1,3%-a HIV fertőzött!)

Gazdasági kockázat

Thaiföld egy, a miénktől teljesen másként működő gazdaság. Teljesen más országok gyakorolnak hatást rá, és ha nem ismerjük a helyi viszonyokat, akkor érdemes óvatosnak lenni. Mivel más a fizetőeszköz, ezért alapvetően is van devizakockázatunk: ha a forint / baht árfolyama mozog, akkor az utazásunk olcsóbb vagy drágább is lehet akár.

A távolságból adódik, hogy nem tudunk egy könnyen hazautazni, sokkal kiszolgáltatottabbak vagyunk, mintha csak Németországba mentünk volna. Egy esetleges válsághelyzetben igen komoly ára lehet a gyors hazajutásnak. Érdemes némi vésztartalékkal számolni.

Pénzügyi szabadság, korai nyugdíj Thaiföldön

Thaiföld csodálatos hely, a maga szépségeivel, nehézségeivel, előnyeivel, hátrányaival. El tudom képzelni, hogy valaki ott találja meg az igazán felhőtlen, boldog életet. A környezet gyönyörű, az emberek kedvesek, vidámak, és rendkívül érdekes a kultúra.

Thaiföld utazás - mennyibe kerül

Anyagi szempontból nézve viszont nem fog könnyebbséget jelenteni a kiköltözés. Ha itthon nem élsz jól, akkor kint sem fogsz. Nem olcsóbb Thaiföld, mint Magyarország, sőt. Természetesen, ha valaki élete végéig ki akar költözni, akkor nem kell sokszor repülőjegyet vennie, és az életmódja sok dologban alkalmazkodhat ehhez. Olcsóbb lesz a szállása, a közlekedése, jobban kiismeri a helyi viszonyokat, kevesebb látványosságra költ majd idővel.

Végtére is egy kényelmes, boldog élet nem feltétlen kerül sokba Thaiföldön. Mindez persze jelentősen drágul, ha időnként hazalátogatunk, hiszen az utazás költsége meglehetősen magas.

Mivel mindenki számára mást jelent a „sok pénz”, ezért nem lehet egyértelműen azt mondani, hogy jó döntés-e ide nyugdíjazni magad.

  • Ha valaki itthon is elkölt lakhatásra 200 ezer forintot, akkor abból már kint is elég jó helyen tud lakni.
  • Ha valaki itthon is elkölt 200 ezer forintot a megélhetésére, akkor abból kint is elég jól meg tud élni.
  • Ha valaki tud online dolgozni, és pénzt tud keresni, amíg kint van, akkor miért ne vállaljon egy kis kalandot, és lásson világot!
  • Ha valakinek elég jövedelme van a befektetéseiből, vagy a vállalkozásából, hogy mindezt munka nélkül finanszírozza, akkor miért ne költözzön ki hosszabb, rövidebb időre, és érezze jól magát.
  • Ha valaki kellően magas bérért dolgozott, és a nyugdíja lehetővé teszi ezeket a kiadásokat, netán van félretett pénze, akkor simán megteheti, hogy egy időre kiköltözik.

Természetesen minden többe kerül és nehezebben szervezhető, ha az embernek családja, gyermeke van, vagy szülei akikről gondoskodnia kell. Nem gondolom, hogy a BOLDOGSÁGOT Thaiföldön kellene keresni, és bárkinek is irigykednie kellene, ha nem tud kijutni. Az igazán fontos dolgok a kapcsolataink, a lelki békénk, amikhez nem kell messzire menni. (És sok pénz sem kell!)

Számomra most itt az alkalom…

Ettől függetlenül, számomra most van lehetőség kipróbálni ezt a kalandot, és szerettem volna élni vele. Biztosan sok élménnyel, tapasztalattal térek majd haza, és utólag meg tudom majd ítélni, hogy akarok-e még visszamenni, vagy sem.

A cikk elején feltett kérdésre a válasz pdig az, hogy abszolút elérhető magyar pénztárcával Thaiföld, mint korai nyugdíjas célpont, de nem könnyű, nem gyors út a luxus életbe. Ha Thaiföldön szeretnél élni, vagy csak télire kiköltözni, akkor alighanem jóval átlag felett kell keresned, vagy a kintléted alatt dolgoznod kell, például online.

Mindenről igyekszem majd részletesen beszámolni, és az utazást arra használni, hogy tanuljak, fejlődjek, olvassak, írjak, tapasztaljak. Mindezt veletek is szeretném megosztani majd.

Te voltál már Thaiföldön? Mik a tapasztalataid? Oszd meg velünk, hogy mások is okosabban tudjanak dönteni, ha utaznak! Mire figyeljünk?

Hasznosnak találtad? Szeretnéd folytatni a tanulást?

Iratkozz fel, és hetente küldök egy összefoglalót a legjobb anyagaimról!