Megéri vajon tőzsdézni? Valóban igazak lehetnek az óriási hozamokról szóló hirdetések, vagy csak egy délibábot kergetnek a tőzsdézés során az emberek? Érdemes lehet neked belevágni, vagy jobban járnál más megoldással? Olvasd el ezt a cikket, amiben körbejárom e kérdéseket, és segítek dönteni, hogy neked való-e a tőzsde!

Mindannyian hallottunk már elképesztő tőzsdei sikersztorikat, ráadásul, lehet pont a közvetlen környezetünkből. „Tegnap kerestem kétszázezret a Mol-on, a múlt héten meg az Apple-ön. Kész csoda ez a tőzsde! Ki kéne próbálnod neked is.”-hangzik el sokszor.

Erre pedig ráerősítenek a különböző brókercégek hirdetései, akik azt szeretnék, hogy náluk kezdd el a tőzsdézést. Csak úgy repkednek a „gyorsan, és könnyen” elérhető 10-20-30 százalékos hozamok, és csak kapkodod a fejed. Az is lehet, hogy már azon gondolkozol, mi mindent megtehetnél, ha lenne havi plusz párszázezer forintod.

Ilyenkor kell kicsit visszafogni magad, érdemes jobban belemerülni a témába, és alaposan átgondolni, hogy neked való-e a tőzsdézés. Mielőtt tovább haladunk, nézd meg az alábbi videót, amiben szemléletesen bemutatom, mi a különbség a befektetés és a spekuláció között:

(Szeretnél értesítést kapni az új videókról a Youtube-on? Klikk ide, és iratkozz fel a Youtube csatornámra!)

Most, hogy ezt is megtudtad, haladjunk is tovább, és nézzük meg mit nevezünk tőzsdének.

Mi is az a tőzsde?

Első lépésként érdemes megtudnod, hogy mit is nevezünk tőkepiacnak. A hosszú lejáratú befektetések, értékpapírok, követelések piaca, a tőkepiac. Az itt végbemenő ügyletek nagy része szabványosítva van, hogy a piaci kereskedelem folyamatosan, és zavartalanul folyjon.

A pénzügyi közvetítőrendszer szerkezete

forrás: KBC Equitas

A tőkepiacon jelenlévő legfontosabb szereplők a befektetők, illetve a kibocsátók, akik például olyan vállalatok, amelyek részvényeikkel befektetési lehetőséget nyújtanak a befektetőknek.

Természetesen más szereplők is léteznek, mint például az értéktőzsdék, vagy elszámolóházak. Ezek a szereplők segítik a befektetőket azzal, hogy a vételi és eladási megbízásokat teljesítik, nyilvántartják, és adminisztrálják.

Azonban magánbefektetőként nem tudsz csak úgy vásárolni, vagy eladni a tőzsdén, ehhez szükség van közvetítőkre is. Ezek az úgynevezett brókercégek, és ide futnak be az eladni, vagy vásárolni kívánók szándékai. Ezeket pedig a piacon megpróbálják érvényesíteni, és amennyiben sikerül, megvalósul az ügylet.

A tőzsde tehát, a tőkepiac kereskedési platformját jelenti, amelyeken keresztül akár intézményi, vagy egyéni befektetők is  befektethetnek.

A magyar tőzsde például egy olyan jogi személy, amely nem profitorientált, de a bevételeiből tartja fenn magát. Itthon a tőzsde, a BÉT, azaz a Budapesti Értéktőzsde. Jelenleg leginkább digitális formában tudsz a tőzsdén vásárolni, vagy eladni különböző értékpapírokat, vagy árupiaci termékeket. Ezt egy előre meghatározott, szigorú szabályok szerint tudod megtenni.

A tőzsde azonban nem csak egy piac, hanem egy információs központ is, amely nélkülözhetetlen értékmérő a modern gazdaságban. Fontos, és összetett szerepe van a világgazdaság mindennapi életében.

A tőzsdén az árak rendkívül gyorsan változnak. Amikor a boltban leveszed a polcról a CocaColát, az ára nem fog fel-le cikázni, amíg elérsz a pénztároshoz. Viszont a CocaCola vállalat árfolyamában akár több százaléknyi változás is beállhat ezen rövid időszak alatt.

A különböző részvényárak mögött valós cégek vannak alkalmazottakkal, különböző fejlesztésekkel, beruházásokkal, amik mind befolyásolni tudják a vállalat pillanatnyi értékét.

Tőzsde, spekuláció vagy befektetés?

Most, hogy megismerted mit nevezünk tőzsdének, érdemes átgondolnod, hogy mire akarod azt használni. A tőzsdén ugyanis be tudsz fektetni vagyonépítés céljából hosszú távra, de rövidtávon is megpróbálhatsz nyereségre szert tenni spekulációval.

A legtöbb embernek a tőzsde szó hallattán az utóbbi jut eszébe. Spekulálni, adni-venni, kereskedni, majd magas hozamban részesülni, vagy nagyot bukni. Azonban a tőzsdén nem kötelező kereskedned, akár hosszú évekre, évtizedekre is megvásárolhatsz, mondjuk egy részvényt.

Amennyiben rövidtávra, múltbeli hozamok alapján, technikai elemzések segítségével akarsz kereskedni, spekulálni fogsz, nem befektetni. Az aktív kereskedésre használjuk a „tőzsdézés” kifejezést. Befektetésnek még ugyanígy nem nevezhetjük a műkincsek vásárlását, a sportfogadást, a devizaváltást, a befektetési arany vásárlását sem.

Ezeknél az opcióknál ugyanis csak attól függ az elért eredményed, hogy merre mozog az árfolyam. A kereslet-kínálat fogja azt meghatározni, így ha arra „fogadsz”, hogy felmegy valaminek az árfolyama, és valóban nagy lesz rá a kereslet, akkor hozamot fogsz realizálni, ha viszont csökken, akkor veszteséged fog keletkezni.

Befektetésnek nevezzük azt, amikor mélyreható elemzés során kiválasztott eszközvásárlást hajtasz végre, ahol az eszköz jövőbeni cash-flow-ját (pénztermelő képességét) veszed meg. Az eszköz jövedelemtermelő képessége miatt a befektetés szavatolja a tőke biztonságát, és annak megfelelő hozamát.

Befektetés és spekuláció összehasolítása

Azért, hogy biztosan érthető legyen számodra, nézd meg alaposan az alábbi ábrát, ahol több szempont alapján is igyekszek különbséget tenni a spekuláció, és a befektetés között.

Befektetés vagy spekuláció

tőzsde

forrás: saját szerkesztés

A táblázatból is láthatod, hogy a tőzsdézés esetén, a rövid távú árváltozásokból kívánsz profitot termelni. Tehát, lehetséges bevételi forrásként érdemes a tőzsdézésre tekintened. Ezért a pénzért ugyanúgy meg kell dolgoznod, mint a jelenlegi munkahelyeden.

Ha jól végzed a munkád, és folyamatosan képzed magad, akkor a tőzsdén is el lehet azt érni, hogy folyamatosan emelkedjen a bevételed, csakúgy, mint a karrierlétrán való feljebb lépést. Ha viszont nem jól csinálod, akkor bizony elég nagy veszteségekkel kell számolnod.

Összességében azt mondhatjuk, hogy a befektetés a már meglévő vagyonod értékének megőrzését, és gyarapítását szolgálja, míg a kereskedés egy plusz bevételszerzést, jövedelemnövelést. Előbbi egy passzív tevékenység, ahol a pénz dolgozik, a másik egy aktív, ahol te dolgozol.

Tehát, ha érdekel a pénzpiac, és szívesen foglalkozol vele napi szinten több órát, illetve nem egyik napról a másikra akarsz meggazdagodni tőzsdézéssel, olvass tovább, és bemutatom, hogyan kezdhetsz hozzá.

Hogyan kell tőzsdézni?

Első lépésként szükséged lesz egy brókercégre, akinél számlát nyithatsz. Ma már nem kell bemenned sehova személyesen, hogy résztvehess a tőzsdei kereskedésben. Csak nyitsz egy számlát pár perc alatt, és mindent el fogsz érni a brókeren keresztül, csakúgy mintegy webshopban. Az értékpapírszámlák összehasonlításáról itt olvashatsz: Melyik a legjobb értékpapírszámla?

Érdemes a demószámla nyitásával, és a szoftverrel való ismerkedéssel kezdened. Semmiképp ne kezdj el azonnal valós pénzben kereskedni. Gyakorolj játékpénzzel, így sajátítsd el a program kezelését megfelelően.

A demószámlán érdemes sokat gyakarolnod, hiszen itt még érzelemmentesen, a pénzed kockáztatása nélkül tudod kipróbálni a stratégiádat. Látni fogod, hogy mi működik, és mi nem. Pár hónap alatt könnyen kiderítheted, hogy szeretsz-e egyáltalán ezzel foglalkozni, rászánod-e az idődet. Viszont ne felejtsd el, hogy amint pénzt is kockáztatsz, megváltozik a helyzet, mivel vele együtt bejönnek az érzelmek is.

A legtöbb szoftverrel már különböző elemzéseket is könnyen el fogsz tudni végezni. Fontos, hogy ne akarj azonnal nagy hozamokat elérni, gyakorolj, hiszen senki nem válik profi tőzsdéssé pár hét alatt.

Egyértelmű, hogy egy brókercég profitorientált, tehát költséget fognak arra felszámolni, hogy kereskedsz. Nagyon nem mindegy tehát, hogy milyen jutalékokkal dolgozik az adott brókercég. Ezt minden esetben járd különösen körbe.

A kereskedés során mind a vevőtől, mint az eladótól levonhatnak az ügylet 0,2-1% közötti értéket. Létezik szabott árú jutalék is, mely esetében fix összeget vonnak el, és nem számít, hogy 100.000 forintért, vagy 100 millió forintért veszel meg egy adott eszközt.

Ahhoz, hogy ki tudd választani, hogy melyik cég lenne a legmegfelelőbb számodra, tisztában kell lenned, a befektetési, kereskedési stratégiáddal, céloddal, kockázatviselési hajlandóságoddal.

Milyen gyakran szeretnél adni-venni? Minden nap a tőzsde bűvöletében élnél, és tőzsdéznél, vagy inkább 1-2 hétes, esetleg hónapos időtávra akarod megtartani a pozíciódat? Elég lesz számodra a Budapesti Értéktőzsdén elérhető kínálat, vagy a legtöbb külföldi céget szeretnéd elérni? Ezeket mind tisztázd mielőtt számlát nyitnál.

További tippek a kezdéshez

Egyértelmű, hogy mindenki azt fogja hirdetni, hogy nála kell megnyitni a számlát. Éppen ezért sokszor találkozhatsz ingyenes online, vagy offline oktatásokkal is a brókercégek részéről. Teljesen kezdésnek jó lehet, de tudd előre, hogy főleg sikersztorikat fogsz hallani, és nem feltétlenül hívják fel a figyelmed a kockázatokra. Az ő céljuk, hogy minél több kötés szülessen.

Ennél jobb ötlet, hogy kezdésnek mindenképp fektess be néhány tőzsdézéssel foglalkozó könyvbe, illetve online tananyagba. Ezt követően pedig jöhetnek a drágább kurzusok is. Keress olyan szakértőket, akik hitelesek, akiknek nem érdekük, hogy náluk nyiss számlát. Ők nem fognak olyat mondani, hogy egy év múlva már fel is mondhatsz a munkahelyeden, hanem őszintén elmondják, hogy az elején valószínűleg bukni fogsz.

Tudd, hogy nincs minden esetben sikeres taktika, stratégia, hiszen akkor mindenki azt csinálná, és mindenki elképesztően jól élne tőzsdézésből. Te sem fogod tudni, hogy merre fognak elindulni az árfolyamok biztosan, így csak olyan pénzzel spekulálj, amit nem sajnálsz amennyiben elveszítenéd.

Tehát, tilos a nyugdíjra félretett pénzedet, vagy a gyermekednek gyűjtögetett tőkét kockáztatni, de a következő lakásfelújításra szánt pénzt se a tőzsdén akard megforgatni. Csak olyan összeggel kezdd el, amit nem sajnálsz.

Igyekezz minél jobban kizárni az érzelmeket a döntésedből. Ezért is szükséges, hogy legyen egy előre felállított stratégiád, amihez tartani tudod magad. El kell tudnod fogadni, hogy itt bizony fogsz hibázni, lesz amikor veszteséggel fogsz kiszállni egy-egy ügyletből. Ezekből a hibáidból próbálj meg mindig tanulni.

Tehát tanulj folyamatosan, gyűjts tapasztalatot, és ha szereted csinálni, akkor ki fogsz tartani mellette. Egy jó kis hobbi lehet, ami ahelyett, hogy sokba kerül, még pénzt is hoz a konyhára. Ehhez viszont sokszor évek kellenek, és nagyfokú kitartás.

Mit tudsz venni a tőzsdén?

Érdemes alaposabban is megvizsgálnod, hogy mivel is tudsz kereskedni a tőzsdén. Általában érdemes egyet kiválasztani, és abba beleásni magad. Majd, ha ott már megvan a kellő tapasztalatod, és sikeres is vagy, akkor érdemes lehet mást is kipróbálni, amennyiben érdeklődsz az adott eszközök iránt.

Részvény

A legismertebb eszköz a tőzsdézés világában. A részvény ugye, egy tulajdonjogot megtestesítő értékpapír. Tehát, ha megveszed egy adott vállalat részvényét, akkor te tulajdonossá válsz az adott cégben.

Egy vállalatnak első lépésként el kell döntenie, hogy valamekkora tulajdonai hányadáról lemond, és részvényeket fog kibocsátani. A kibocsátó vállalat egy előre meghatározott kibocsátási áron fogja értékesíteni a részvényeit. A vállalat az ilyen formán hozzá bekerülő pénzzel szabadon rendelkezhet.

A kibocsátás után pedig megkezdődhet a vevők, és eladók között a kereskedés, ahol az árfolyamot már a kereslet és a kínálat fogja befolyásolni. Természetesen az eredeti kibocsátási ár alá is mehet az árfolyam.

Amennyiben megveszed egy adott vállalat részvényét, az aktuális értékét az árfolyam fogja neked megmutatni. A részvényed árfolyama ingadozni fog, attól függően, hogy a részvényt birtokló befektetők, hogyan ítélik meg a vállalat teljesítményét, jövőbeli kilátásait, fejlesztéseit, beruházásait, és a jelenben betöltött szerepét.

Ha szeretnél többet megtudni a részvényekről, olvasd el ezt a cikkemet: Részvények fajtái, vásárlása, hozamai – Útmutató a részvények világába

Kötvény

A kötvény, egy hitelviszonyt megtestesítő értékpapír, ami gyakorlatilag egy intézményesített tartozásvásárlás. Ez azt jelenti, hogy egy vállalat, vagy egy állam amikor kötvényt bocsájt ki, majd ezt te megveszed, akkor az adott cégnek, vagy országnak a hitelezőjévé válsz. Ezért pedig kamatot fogsz kapni.

Kölcsön tudsz adni egy államnak, vagy egy cégnek a kötvények segítségével. Ezért cserébe az állam, az adott cég vállalja, hogy egy meghatározott futamidő alatt, időről időre bizonyos mértékű kamatot fizet neked. Természetesen a befektetett tőkédet is visszakapod, vagy a futamidő végén, vagy folyamatosan.

Kötvény vásárlása során tehát egy vállalat, vagy egy ország pénzhez jut. E pénz segítségével meg tudja finanszírozni az új fejlesztéseket, új piacokra is be tud törni, vagy csökkenteni tudja az államháztartás hiányát.

A következő kibocsátókat különböztethetjük meg:

  • állam
  • jogi személyiséggel rendelkező gazdálkodó szervezet
  • jogi személyiséggel rendelkező külföldi gazdálkodó szervezet
  • hitelintézet
  • helyi önkormányzatok
  • központi költségvetési szervek

A legnagyobb jelentősége az állampapíroknak van, hiszen azok szinte kockázat nélküli befektetési lehetőséget nyújtanak. Amennyiben szívesen tanulnál többet a kötvények világáról, olvasd el ezt a cikkemet: Kötvények fajtái, vásárlása, hozamai – Útmutató a kötvények világába

Árupiaci termékek

Az árupiaci termékek közé tartozik a búza, kukorica, olaj, földgáz, kakaó, kávé, arany, és ezüst is, hogy csak a legnépszerűbbeket említsem. Az árupiacon még a részvényeknél is jelentősebb árfolyamingadozásra számíthatsz, így nem javaslom kezdésnek.

Itt már megjelennek olyan speciális kockázatok, mint például az adott ország politikája, ahonnan származik az adott termék, vagy a megvásárolt termék szállításának és raktározásának kockázata. Illetve, itt nem számíthatsz osztalékra sem, csak és kizárólag az árfolyammozgásból tehetsz szert nyereségre.

ETF-ek

Az ETF-ek, más néven tőzsdén kereskedett befektetési alapok. Az ETF-ek olyan lejárat nélküli alapok, amelyeknek befektetési jegyei a tőzsdén forognak. Az ETF-ek eredetileg részvényindexek összetételét képezték le. Mivel tőzsdén kereskedett, az árfolyama percről-percre változik annak függvényében, hogy az ETF-ben található részvények, vagy más értékpapírok, nyersanyagok ára hogyan változik a piacon. Nagyon likvid befektetési forma.

Ha például a BUX emelkedésére szeretnél „fogadni”, egyszerűbb megvásárolni a BUX ETF-et, mint, hogy saját magad  összeállítsd a megfelelő súlyozású portfóliót, az indexet alkotó részvényekből. Jelenleg Európában az UCITS jelöléssel ellátott ETF-eket tudod megvásárolni, ugyanis ezek felelnek meg a hatályos európai befektetési törvényeknek.

Érdemes még arra is odafigyelned, hogy az adott ETF az osztalékokat kifizeti, vagy visszateszi az alapba. Itthon érdemes lehet azt választanod, amely  az osztalékot visszateszi az alapba. Egyszerűbb, és itthon kedvezőbben is adózol így.

Az ETF-ekkel ráadásul lehet még shortolni is, tehát árfolyamcsökkenésre spekulálni (a short ETF-ek árfolyama akkor nő, ha az alapterméké csökken), sőt, léteznek tőkeáttételes ETF-ek is. Ezekbe a megoldásokba azért még nem érdemes kezdőként gondolkodnod.

Az ETF-ek hatalmas előnye, hogy nagyon alacsony költséggel tudsz befektetni, így nagy kedvenc ez a befektetési forma azoknál, akik passzívan szeretnének befektetni. Amennyiben többet szeretnél megtudni az ETF-ekről, olvasd el a következő cikkemet is: ETF útmutató – Befektetés olcsón, passzív alapokon keresztül

Opciók

Befektetőként különböző opciókat is vásárolhatsz. Egy opciós ügylet esetén határidős szerződésed van. Ez neked például egyoldalú vételi jogot biztosít, adott mögöttes termékre (például értékpapír), és kötelezi az opció kibocsátóját a mögöttes termék eladására. Természetesen ez fordítva is működik, te is lehetsz eladó.

Tegyük fel, hogy opciót vásárolsz arra, hogy 340 forintért eurót vehess a következő 1 évben. Ha a forint gyengül, és felmegy az euró 440 forintra, akkor nagyon jól fogsz járni, hiszen te 340 forintért megveheted az eurót, amíg mások 440 forintért veszik. Viszont, ha az euró gyengül, és leesik 280 forintra, akkor nem tudod lehívni az opciót, az elveszíti az értékét, és elbukod az opció költségét.

Ez egyfajta biztosítékként szolgálhat számodra.  Csak haladó befektetőknek való, így mindenképp tanulj a témában előzetesen. Erre tudom javasolni Nagy Gergelyt, az Opcióguru alapítóját.

Certifikátok

A certifikátok hasonlítanak némiképp az ETF-ekre, ugyanis a certifikátok értékének alakulása is egy mögöttes terméktől függ. Ez lehet részvénypiaci index, nyersanyag, deviza vagy akár egyedi részvény is.

A különbség a két befektetési forma között, hogy míg a valódi ETF-ek esetében ténylegesen a tulajdonodba kerülhetnek a megvásárolt portfólióban szereplő értékpapírok, a certifikátok esetében csak egy kibocsátó általi ígérvényt kapsz az érték kifizetésére.

Mivel csak egy igérvényt kapsz, a certifikátok kereskedése olcsóbb lehet, azonban pont emiatt a partnerkockázat is magasabb. Ha például a certifikát kibocsátója csődbe megy, akkor pénzed nagy valószínűséggel elvesztetted, hisz aki neked ígérvényt adott, nem lesz képes teljesíteni azt.

Az ETF-ekhez hasonló módon a certifikátokkal is tudsz shortolni és tőkeáttétellel kereskedni. Szintén nem ajánlom neked kezdőként.

A tőkeáttéttes kereskedés és a tőzsde

A tőkeáttételes befektetés kiemelt kockázattal bír, így kezdő befektetőként semmiképp ne gondolkozz ebben a megoldásban. Megértem, hogy nagyon vonzó lehet, de itt nem csak a nyereségedet tudod megtöbbszörözni könnyedén, hanem a veszteségedet is.

Ilyen lehetőségek például: a technikai daytrade, ami a részvény napon belüli árfolyamváltozása, a határidős kereskedés, de ide tartozik még a CFD, ami egy tetszőleges értékpapír árfolyamváltozása, vagy a jól ismert forex, ahol ugye a devizák árfolyamának változásával lehet kereskedni.

Fontos tudnod, hogy itt nem csak befektetett tőkédet kockáztatod, hanem egy kedvezőtlen irányú és mértékű árfolyam-elmozdulás esetén, akár további pénzeszközök bevonására is szükséged lehet.

Tehát, a tőkeáttétellel történő kereskedés azt jelenti, hogy nagyobb befektetést eszközölsz, mint amennyi pénzed van. Ez nem csak a nyereséget, de a veszteséget is felnagyítja. Kiváltképp kockázatos, kizárólag profiknak!

A tőzsde alapfogalmai, mi mit jelent?

Most, hogy már megtudtad mi az a tőzsde, és hogyan kell elkezdeni tőzsdézni, illetve, hogy mit tudsz vásárolni a tőzsdén, érdemes néhány alapfogalommal is megismerkedned.

  • Nyitó ár: Az első kötés árának mértékét adja meg az adott tőzsdenapon.
  • Záróár: Megmutatja, mely az az ár, ami az adott napi kereskedés végére kialakult. Másnap ezen ár környékéről fog indulni a kereskedés.
  • Átlagár: A napi kötések árainak átlaga.
  • Eladók, és vevők kapcsolata: Az eladók eladják tulajdoni részüket, és ezért pénzt kapnak. A vevők pedig pénzért vásárolnak tulajdoni részt. Ezek a tulajdoni részek lehetnek részvények, kötvények, állampapírok, és más pénzügyi eszközök.
  • Árutőzsde: A fizikai áruk adásvétele történik itt.
  • Értéktőzsde: Az értékpapírok, devizák, nemesfémek adásvétele történik itt.
  • Tőzsdeindex: Összesűrítik a kereskedéshez szükséges legfontosabb információkat, így könnyebben fel lehet mérni a piac teljesítményét. Gyors képet ad a pillanatnyi piaci hangulatról. Léteznek indexek földrajzi elhelyezkedés, különböző szektorok, de még a vállalatok mérete alapján képzett indexek is. Például Dow Jones index, vagy S&P500 index.
  • BUX index: A magyar részvényekből összeállított kosár értékét méri. Információt nyújt a magyar tőzsde, a magyar részvények, így az ország gazdaságának állapotáról.
  • Limitáras megbízás: Ekkor a befektető pontosan meghatározza, hogy mekkora az a maximális ár, amennyiért hajlandó vásárolni, illetve mekkora az a minimális ár, amennyiért hajlandó eladni.
  • Piaci áras megbízás: Nincs előre meghatározott vételi vagy eladási árfolyam. Az adott pillanatban elérhető legkedvezőbb árfolyamon megy végbe az ügylet.
  • Volatilitás: Az árfolyamok ingadozását, azok kilengését nevezzük így. A részvények magasabb, míg a kötvények alacsonyabb volatilitással rendelkeznek például.
  • Napi forgalom: Megmutatja, hogy adott napon, hány darab részvény cserélt gazdát.
  • Stop-loss: Egy előre meghatározott árfolyamon történő eladási megbízás. A veszteséged minimalizására alkalmas. A tőzsdézés során rendkívül fontos, míg a különböző megtakarításoknál inkább hanyagold ezt a lehetőséget.
  • Long pozíció: A részvények árfolyam-növekedésére spekulálsz, úgy tudsz elérni profitot, ha az árfolyam feljebb megy.
  • Short pozíció: A részvények árfolyam-csökkenésére spekulálsz, tehát úgy érhetsz el profitot, ha az adott részvény árfolyama beesik.
  • Kötés: Az az esemény, amikor egy vevő, és egy eladó meghatározott áron veszi meg, illetve adja el az adott részvényt.
  • Bika piac: Olyan időszak, melyben jelentős árfolyamemelkedés következik be. A long pozíciót tartók nyereséget tudnak realizálni. Akár évekig is eltarthat.
  • Medve piac: Olyan időszak, melyben jelentős árfolyamcsökkenés zajlik. Ebben az esetben a short pozíciót tartók tudnak profitra szert tenni. Szintén évekig is eltarthat.
  • Automatizált tőzsdei kereskedés: Itt „robotokat” használnak az emberek. Vannak valós személyek által felügyelt, és teljesen automatikus robotok is. Sokan saját robotokat hoznak létre a befektetési stratégiájuk automatikussá tételéhez. Vonzó ajánlat lehet más robotát használni, viszont szerintem kezdőként érdemes a saját stratégiád megtalálására fókuszálnod.
  • Tőzsdei megbízások: A napi megbízás során csak az adott napon lesz érvényes, így ha nem teljesül, akkor kikerül a megbízásod a rendszerből. Amikor visszavonásig adod meg, akkor később bármikor visszavonhatod azt, de maximum 30 napig maradhat az ajánlati könyvben. Illetve még adott dátumig is adhatsz megbízást, mely szintén maximum 30 napra szólhat.

Technikai elemzés és fundamentális elemzés a tőzsde világában

A különböző beszállási pontok vizsgálatára a tőzsdén, két fő elemzési módszert különböztetünk meg. Vannak mindkét módszernek híres követői, illetve az átlag tőzsdéző is a legtöbb esetben az egyik, vagy másik módszerben hisz. Érdemes mindkettőt megismerned, hiszen az igazság valószínűleg a kettő között van.

A technikai elemzés az egyes eszközök, például részvények árfolyamából rajzolt grafikon mintázatai. Hívei abból a feltételezésből indulnak ki, hogy az adott részvény árfolyamába már minden információ beépült, és már csak a befektetői pszichológia mozgatja az árfolyamot.

Mindegy, hogy rövidtávon, vagy hosszútávon készülnek befektetni, csak az adott eszköz árfolyamából megrajzolható grafikont vizsgálják. Különböző mintázatokat, és alakzatokat keresnek, amelyek alapján el tudják dönteni, hogyan fognak reagálni a befektetők. Keresik a piaci trendeket, és igyekeznek azokat kihasználni. A következő ábrán láthatod, hogy melyek a leggyakoribb alakzatok.

tőzsde

forrás: alapblog.hu

A fundamentális elemzés híveit nem érdeklik az árfolyamgörbéből rajzolható mintázatok. Ők abból indulnak ki, hogy egy adott vállalat árfolyama hosszú távon igazodni fog a szóban forgó vállalat tényleges értékéhez. Természetesen rövidtávon lehetnek hatalmas kilengések, de őket sokkal inkább a hosszútávú kilátások érdeklik.

Egy fundamentális elemzés során megvizsgálják a vállalat pénzügyi mutatóit, elolvassák a vállalat negyedéves jelentéseit, és nyomon követik a vállalatok értékének alakulását. Így próbálják meg megtalálni a választ arra, hogy mekkora jövedelemre tehet majd szert a jövőben a részvényes.

Sok esetben fair értéket is meghatároznak a vállalattal kapcsolatban, illetve célárfolyamot is megadhatnak, ami egy jövőbeli időpontra vonatkozó előrejelzés a részvényárfolyammal kapcsolatban.

Tehát, egy fundamentális elemző megpróbálja minél pontosabban meghatározni a vállalat értékét. Ezek alapján dönti el, hogy az adott cég, az adott pillanatban túl van-e értékelve, vagy éppen alulértékelt, így ideális szinten van-e az árfolyama a beszállásra.

Természetesen vannak olyanok, akik mindkét módszert alkalmazzák egyszerre. Érdemes mindkettővel mélyebben megismerkedned, és nem feltétlen kell beállnod az egyik, vagy másik oldalra.

Összefoglalás

Gratulálok, hogy eddig eljutottál! Először megtudtad, hogy mit is nevezünk tőzsdének, illetve azt, hogy tőzsdézésnek a folyamatos értékpapírokkal való kereskedést hívjuk. Tisztáztuk, hogy a spekuláció során csupán az átfolyamingadozásokból kívánsz nyereséget elérni, míg befektetés során az adott eszköz jövőbeni jövedelemtermelő képességét vásárolod meg.

Ahhoz, hogy el kezdj tudni tőzsdézni, szükséged lesz egy brókercégre, ahol számlát nyithatsz. Érdemes minél többet tanulnod a témában, és az előre lefektetett stratégiádat követned. Kizárólag olyan pénzt kockáztass, amit nem sajnálsz, ha elbuksz.

Ugyan rengeteg különböző eszközt tudsz vásárolni a tőzsdén, érdemes az elején egyet kiválasztani, amelyik a leginkább érdekesnek tűnik számodra, és abban mélyebb ismeretekre szert tenned. Érdemes mind a technikai, mint a fundamentális elemzés alapjait legalább elsajátítanod.

Ne feledd, ahhoz, hogy sikeresen tehess szert plusz bevételre a tőzsdén, folyamatosan tanulnod kell. Bízom benne, hogy ezek után már el tudod dönteni, hogy megéri-e beletenned a munkát és rászánni az időt.

Neked van már jó vagy rossz tapasztalatod a tőzsdével? Oszd meg velünk kommentben!

Hasznosnak találtad? Szeretnéd folytatni a tanulást?

Iratkozz fel, és hetente küldök egy összefoglalót a legjobb anyagaimról!