Az elmúlt években elképesztően divatos lett startupokat alapítani, és ezzel együtt ezekbe a cégekbe befektetni is. Azonban attól, hogy valami divatos, még nem biztos, hogy jó befektetés. Ebben cikkben végig veszem, mire kell számítanod, amennyiben startup cégekbe fektetnél.

Egyértelmű, hogy egy-egy vállalkozás elindításához a legtöbb esetben szükség van valamekkora tőkére. Manapság már nagyon alacsony összeggel el lehet indítani egyes vállalkozásokat, azonban vannak olyanok, akiknek még az induló tőkére sem futja, hát még fejlesztésekre.

Ha kíváncsi vagy milyen vállalkozásokat lehet kisebb-nagyobb tőkéből elindítani, mindenképp nézd a meg a következő cikkemet, melyben összegyűjtöttem neked az ötleteket. Itt találod: 37+ vállalkozási ötlet, amivel elérheted a pénzügyi szabadságot

Mielőtt belevetnéd magad a Startupok világába, nézd meg az alábbi videót, melyben megnézzük, mi a különbség a befektetés és a vállalkozás között. A kettő ugyanis néha nehezen szétválasztható. Ez különösen igaz, ha startupokba fektetsz, és fontos meghatározni, pontosan mi is a célod egy ilyen tevékenységgel.

(Szeretnél értesítést kapni az új videókról a Youtube-on? Klikk ide, és iratkozz fel a Youtube csatornámra!)

Most, hogy megtudtad mi a különbség vállalkozás és befektetés között, nézzük is meg miért lehet érdemes egy startup vállalkozásba fektetned.

Mi is az a startup, és miért jó befektetés?

Első lépésben érdemes tisztázni, hogy azokat vállalatokat nevezzük startupnak, amelyek induló vállalkozások, és hatalmas növekedési potenciállal rendelkeznek. Sok esetben már meglévő termékeket, üzleti modelleket gondolnak újra, vagy valami merőben újat kívánnak a piacra dobni.

A startup kifejezés helyett találkozhatsz még az „innovatív mikrovállalkozás”, vagy a „korai fázisú vállalkozás” megfogalmazással is. Közös célja az ilyen vállalatoknak, hogy a helyi piacok meghódítása után, nemzetközi sikereket is elérjenek.

Biztosan te is hallottál már olyan történeteket, melyek azokról a startupokról szólnak, amelyek igazán különlegeset hoztak létre, majd hatalmasra nőttek. Ezzel egyidőben pedig nagyon boldog emberekké tették a befektetőieket. Ilyen startup vállalat a Facebook, Alibaba, vagy a magyar Prezi, LogMeIn, és a Netpincér is.

Sokan még úgy is boldog tulajdonosai például a Facebooknak, hogy csak tegnap vásárolták meg a részvényüket. Viszont, mi lenne akkor, ha még akkor be tudnál fektetni egy Facebook kaliberű cégbe, amikor még csak indul? Ebben az esetben százszoros megtérülésre is számíthatsz.

Nos, ez az, ami igazán vonzóvá teszi az emberek szemében a startup cégekbe való befektetést. Sokan szeretnék megtalálni a következő Facebookot, Amazont, és közben busás vagyonra szert tenni. Ez azonban elképesztően nehéz. Ekkorára csak nagyon kevés vállalat nőhet, és a legtöbb elbukik az idáig vezető úton.

Tehát, fel kell készülnöd arra, hogy elbukod a befektetett pénzed. Ráadásul ez valószínűleg többször is elő fog fordulni addig, amíg megtalálod azt a csiszolatlan gyémántot, mely világraszóló siker lesz. Éppen ezért lehet azt mondani egy startup befektetésre, hogy nagy kockázatú, de cserébe nagy potenciállal is rendelkezik. A következő ábra megmutatja, hogyan is alakul a kockázat és hozam aránya egy befektetés esetén.

Befektetőként nagyon nehéz dolgod lesz. Mi alapján tudod kiválasztani azt a céget, ami nagyobb eséllyel lesz sikeres, mint egy másik? A következőkben bemutatom, hogy min múlik egy-egy startup vállalkozás sikere.

Min múlik egy startup sikere?

Minden vállalkozás indulásához szükség van egy olyan ötletre, azonban az ötlet még alapjába véve nem ér semmit. Az, hogy egy induló vállalat meg akarja reformálni a közlekedést, a banki ügyintézéseket, vagy azt, ahogyan vásárolunk, még nem elég. A sikerhez sokkal többre van szükség, mint egy ötletre. Sőt! Még egy jó termék sem garancia a sikerre.

A CB Insights 1100 amerikai startupot vizsgált meg a kutatásában, amelyből kiderült, hogy mindössze a vállalatok 1%-a tudta elérni az 1 milliárdos álom piaci értéket. Ilyen cég például az itthon is népszerű AirBnb, vagy a Magyarországról kitiltott Uber. Tehát, elég kicsi az esély arra, hogy egy ilyen sikeres céget, már az induláskor kiszúrj.

Abban az esetben, ha látsz egy csődbe ment céget egy adott ötlettel, nem biztos, hogy egy másik cég ne lehetne sikeres egy hasonló, vagy szinte azonos ötlettel. Egyszerűen lehet „csak” hibáztak az adott cégnél, és ezért nem értek el kimagasló sikereket.

Azt mondhatjuk, hogy a startup vállalat sikere csak a legkisebb mértékben az ötleten múlik. Amikor egy ilyen cég elkezd befektetőket keresni, azt már tudják, hogy az ötlet jó, hiszen senki nem adna pénzt egy olyan cégnek, amelynek még az ötlete is rossz.

Viszont mérlegelni kell, hogy az adott ötlet milyen valós problémára ad megoldást, illetve miben tud kitűnni a többi cég közül. Az adott piacon milyen a konkurencia? Mennyire nehéz belépni az adott piacra? Mekkora az adott termékre, szolgáltatásra a fizetőképes kereslet? Megértik egyáltalán az emberek, vállalatok, hogy miért lesz jó nekik, ha megveszik a terméküket?

A következő ábra megmutatja, hogy mi a 10 leggyakoribb ok a bukásra a startup vállalatok esetén.

startup

forrás: CB Insights, saját szerkesztés

Láthatod, hogy kimagaslóan a legnagyobb problémát az okozza, hogy olyan terméket, szolgáltatást kínálnak a startupok, amelyek nem elégítenek ki valós piaci szükségletet. Emellett a cash-flow problémák, és a nem megfelelően összeállított csapat is könnyen azt jelentheti, hogy nem lesz hosszú életű a vállalkozás.

Sikeres startup Schroeder szerint

Bernard Schroeder évek óta foglalkozik startup cégekkel, aminek köszönhetően már könyvet is írt a témában. Ő gyűjtötte össze, hogy mire van szüksége egy sikeres startup vállalkozásnak. Amit már az elején leszögez, hogy nem minden a szakértelem az adott területen, viszont anélkül biztosan nem fog sikerülni maradandót alkotni. Szükség van a cégben kreativitásra, és problémamegoldó képességre is.

Tudomásul kell vennie egy ilyen vállalatnak, hogy semmi nem fog a tervek szerint haladni, így mindig újabb, és újabb szituációkhoz kell alkalmazkodni. Ezzel egyetemben fel kell ismerni az új lehetőségeket is, amelyeket pont lehet néhány megoldhatatlannak tűnő gond fog előhozni.

Muszáj, hogy szűk határidőket szabjanak meg a különböző projektek, fejlesztések elvégzésére, hiszen az indulás szakaszában a hatékonyság lehet az egyik legnagyobb versenyelőny. Vannak olyan vállalatok, amelyek a tőkeinjekció után válnak kényelmessé, amit szintén tudni kell kezelni.

A siker nem jön könnyen. Mind emberi, mind üzleti, és anyagi természetű buktatókat is sikeresen kell venni ahhoz, hogy végül egy valóban profitábilis vállalkozás jöjjön létre.

A startup befektetés előnyei

Mint minden befektetési formának, ennek is megvannak az előnyei, és a hátrányai is. Mivel nincs olyan befektetés, ami mindenkinek 100%-ban tökéletesen megfelel, neked kell eldöntened, hogy az előnyök, vagy a hátrányok lesznek számodra hangsúlyosabbak.

Egyértelmű, hogy a legnagyobb előnyt a magas hozampotenciál jelenti. Ki ne szeretné néhány év alatt megtöbbszörözni a tőkéjét? Viszont ez jelenti a legnagyobb hátrányát is. A lehetséges magas hozamhoz, legalább akkora kockázat is társul. Fel kell készülnöd a befektetett tőkéd elvesztésére!

Ha a tőzsde, vagy a részvények szó hallatán kiráz a hideg, semmiképp ne startup vállalkozásokba való befektetéssel akarj indítani. Inkább olvasd el a tőzsdéről szóló cikkemet, és nézd meg, hogy valóban megalapozott-e a félelmed. Itt találod a cikkemet: Mi az a tőzsde, és kinek éri meg tőzsdézni?

Előnye még, hogy jóval kisebb összeggel lehet „szavad” egy jól működő vállalatban, amikor még az induláskor szállsz be, mint amikor már egy kifejlett cégről van szó. Manapság már szinte lehetetlen küldetés bekerülni az Amazon, a Google vagy más óriáscégek nagyrészvényesei közé.

Szintén pozitívum, hogy kedvedre fektethetsz a legkülönbözőbb vállalkozásokba. Találhatsz olyat, amely rendkívül különleges, sőt, sok startup pozitív változást kíván elérni. Egy ilyen cégbe való befektetéssel, akár te is része lehetsz egy pozitív változásnak, és sok ezer ember életének megváltozásához járulhatsz hozzá.

A startup befektetés hátrányai

Hátránya, hogy nem lehet előre megítélni, melyik projekt fog igazán jól működni, és melyik megy csődbe néhány év alatt. Ezt még a nagy tapasztalattal rendelkező befektetők sem tudják előre megmondani, így ne gondold azt, hogy neked majd sikerül. Természetesen minél mélyebb ismeretekre, minél nagyobb tapasztalatra teszel szert, annál könnyebb lesz megítélned, hogy melyik vállalat lehet a jövőben sikeres.

Azt tanácsolom, hogy csak akkor fektess startup vállalkozásba, ha nem sajnálod azt a pénzt, amit odaadsz a cégnek. Tilos a nyugdíjra szánt tőkédet, vagy épp a gyermeked tovább tanulására szánt pénzt kockáztatnod. Csak olyan pénzt fektess ide, ami nem egy-egy komolyabb pénzügyi célodhoz köthető.

Mivel nehéz megmondani, melyik cég lesz igazán sikeres, érdemes portfólió kialakításában gondolkodnod, hiszen amikor több vállalatba fektetsz be, csökkented a kockázatodat is. Ehhez azonban több befektetni való tőkére is lesz szükséged.

Vigyázz a különböző „tuti” ajánlatokkal. A nagyon agresszív értékesítés, főleg, ha arra valamilyen MLM rendszert is ráhúztak, szúrjon szemet. Az nem egy tipikus befektető kereső eljárás, hogy vegyél egy csomagot, majd szólj az ismerőseidnek is erről a lehetőségről.

Ráadásul egy sokkal kevésbé szabályozott piacról beszélünk, hiszen ezekkel a cégekkel nem lehet kereskedni a tőzsdén. Amikor még ezekbe fektetsz, csak egy messzi álom, hogy valamikor majd tőzsdére mennek. Jól fontold meg, hogy kinek adod oda a pénzed!

Szintén veszélyforrás, hogy jó gazdasági időkben sokkal több vállalkozás elindul, öntik a pénzt beléjük. Így sokszor olyan projektek is finanszírozást kapnak, melyek rosszabb gazdasági körülmények között elbuknának. Az alábbi ábrán is azt láthatod, hogy a 2008-as válság előtt csúcson volt az újonnan alapított vállalkozások száma az Egyesült Államokban, majd hatalmasat esett a vállalkozási kedv.

Újonnan alapított vállalakozások száma az Egyesült Államokban

startup

forrás: US Census

Összességében azt tudom javasolni, hogy a teljes befektetett tőkédet a szakértelmedtől függően fektesd startup vállalkozásokba. Ha nem értesz hozzá, nem tudsz portfóliót kialakítani startup befektetésekből, akkor csak akkora összeget fektess be, amit nem sajnálsz. Ha értesz hozzá, akkor dönts belátásod szerint.

Sokan sajnos csak későn tudják meg, hogy mégiscsak számít a kockára tett pénz. Más az, amikor élesben van tesztelve a kockázattűrő képességed.

Befektetés ismerős vállalkozásába?

Amennyiben rendelkezel valamekkora tőkével, és erről a családod, és ismerőseid is tudnak, biztosan lesz előbb-utóbb valaki, aki felkeres azzal, hogy fektess az ő vállalkozásába. Ilyenkor kell nagyon óvatosan eljárnod. Egyrészt nem akarsz pénzt veszíteni, másrészt nem akarod, hogy a barátságotok tönkre menjen, így minden bizonnyal meg fogod hallgatni az ajánlatot.

Az első, és legfontosabb kérdés, hogy mennyire értesz ahhoz, amit a vállalkozás csinál? Hiszen, ha nem értesz hozzá, nagyon nehéz megítélni, hogy mekkora az esély a sikerre az adott piacon. Tehát, ha például te fogorvos vagy, és egy kávézóba kellene befektetned, akkor az egy remek válasz lehet a kérésre, hogy „nem fektetek olyan cégbe, amihez nem értek”.

Ha az ötlet jónak tűnik, és még fogalmad is van az adott piacról, akkor mélyebben is érdemes utánakérdezned a terveknek. A következő 5 kérdést mindenképp tedd fel:

  1. Mi a megcélzott piac mérete, és milyen módon lehet őket elérni?
  2. Mi a marketingstratégiája a cégnek?
  3. Mire fogja elkölteni a vállalkozásba invesztált pénzt?
  4. Mik az eddigi eredmények, tapasztalatok?
  5. Mik a várható bevételek?

Ezen kívül nem baj, ha egy teljes, minden részletre kiterjedő üzleti tervet is tud neked adni. A legtöbb ilyen jellegű befektetői lehetőség fennakad ezeken a kérdéseken. Ha valaki komolyan gondolja a befektető keresést, akkor minden ilyen jellegű kérdésedre tud majd válaszolni.

Hogyan fektethetsz startupokba?

Jelenleg már több módja is van annak, ha startupokba szeretnél fektetni. Naponta több milliárd forintot fektetnek a különböző befektetők innovatív mikrovállalkozásokba. Ha szívesen megnéznéd, hogy mely cégek, milyen összegeket kaptak, ezen az oldalon minden fontos információt megtalálsz.

Alapvetően két mód áll a rendelkezésedre, ha rendelkezel befektetni való tőkével. Az első, hogy üzleti angyal leszel, és egyénileg fektetsz startupokba. Persze, összefoghatsz más befektetőkkel is, hogy a tető alá hozzatok egy nagyobb befektetést. A lényeg, hogy közvetlen a kapcsolat közted, és a startup között.

Emellett ma már olyan vállalatok is vannak, akik a közvetítő szerepet öltik magukra, és igyekszenek összehozni a startupokat, a kisbefektetőkkel. Itt sokszor sokkal alacsonyabb összegekkel, akár pár száz, vagy ezer dollárral befektető válhat belőled.

Befektetés startupokba egyedül

Jelenleg már itthon is megvan az a befektetői réteg, akiket üzleti angyaloknak nevezünk. Ők azok, akik minimum pénzzel, de sok esetben a tudásukkal, és a kapcsolataikkal is megtámogatnak egy-egy vállalkozást.

A Halo Business Angel Network elnöke, Károlyi Antal szerint az angyalbefektetők átlagosan 6 millió forintos összeggel szállnak be egy-egy cégbe. Persze, van amikor ennél kisebb összeg is elegendő, illetve van, amikor ennek a tízszeresére is szükség lesz.

Ő is a diverzifikálás híve, így azt javasolja, inkább fektess 10 vállalatba, mint csak egybe. Az esély a sikerre így nagyobb, hiszen sokkal valószínűbb, hogy a 10 cég közül, legalább az egyik nagy sikereket fog elérni.

Ahhoz, hogy sikeres angyalbefektető lehess, nem árt, ha már te is sikeres vállalkozó vagy, de legalább olyan személy, aki több sikeres vállalkozás felfuttatásában vállalt főszerepet. Ez azért fontos, hogy a tudásoddal is segíthess a kiszemelt vállalkozásnak. Egyszerűen benne kell lenned a vérkeringésben, ha valóban sikeres befektető szeretnél lenni ezen a területen.

Az első lépések angyalbefektetőként

Érdemes minél több céget megismerned, és azokból választani olyat, ami befektetésre is érdemes. Vedd figyelembe, hogy egy cég, amikor befektetőt keres, a lehető legjobb színben akarja feltüntetni magát. Elég könnyű egy jó ötletet szépen tálalni, így amikor megtetszik egy projekt, mindig nézz utána alaposan.

Vizsgáld meg a csapatot, akik nap, mint nap a cég előremenetelén dolgoznak. Ha már van egy olyan termék, amit teszteltek a fogyasztókkal, vagy akár már forgalomban is van, az egy pluszt jelent, hiszen azt tapasztalták, hogy van rá kereslet.

Amikor egy startupba fektetsz, nem várhatsz el gyors megtérülést. Minimum öt, de inkább tíz éves befektetési periódussal számolj. Illetve azt se feledd, hogy a fő feladatod az, hogy támogasd a cég vezetését, nem pedig, hogy minden apróságba beleszólj.

A befektetett pénzedet nem tudod csak úgy visszakapni, ha esetleg szükséged lenne rá. Mivel ezek a cégek még nincsenek a tőzsdén, nem tudsz egy kattintással eladni, vagy éppen vásárolni a részvényeikből. A legtöbb esetben ki kell várnod, hogy mi lesz a cég sorsa. Felvásárolja egy nagyvállalat, vagy akkorára nő, hogy ő maga megy tőzsdére.

Az Egyesült Államokban a legtöbb üzleti angyal átlagosan 9-10 cégbe fektet, és abban bíznak, hogy 3-4 évente sikerül kifogniuk egy aranyhalat közülük. Ha ez sikerül, akkor úgy is szép profitra tudnak szert tenni, hogy több másik vállalkozás is kudarcot vall.

Befektetés startupokba más cégeken keresztül

Jelenleg már olyan cégek is léteznek, amelyek a leendő befektetőket kívánják kapcsolatba hozni különböző startupokkal. Itt is érdemes vigyáznod, hiszen az MNB már nem egy ilyen jellegű céget megbírságolt. Érdemes itt is észrevenned, ha „túl szép, hogy igaz legyen” számokkal, ígéretekkel találkozol.

Az Atlantic GAM például heti 4-6 százalékos hozamot ígért, aminek már mindenki fejében ki kellene, hogy csapja a biztosítékot. Manapság a különböző kriptovaluták elterjedésével, az ehhez kapcsolódó csalások is elterjedtek. A OneCoin nevezetű kripto piramisjáték csak Kínában 2 milliárd dollár veszteséget okozott a befektetőknek.

Egy érdekes példa a Safis, amely új találmányok finanszírozására gyűjtött pénzt kisbefektetőktől. Az MNB meg is büntette őket, amire ők visszaperelték az MNB-t. Az biztos, hogy ingoványos talajon mozogtak, de, hogy csalást követtek volna el, az nem. Ebből is látszódik mennyire fiatal, és szabályozatlan befektetői piacról van szó.

Vannak olyan ajánlatok is, melyekről nehéz eldönteni, hogy mennyire valósak. Akár hosszú évekig is fenntartható a csalás, ha mindig van új tőke, ami beáramlik a cégbe, amiből ki lehet fizetni a régebbi befektetőket. Gondolj csak Bernie Madoffra, aki két évtizeden keresztül tudta fenntartani a látszatot, miközben az elmaradt hozamokat is számolva, nagyjából 65 milliárd dolláros kárt okozott.

Tedd fel magadnak azt a kérdést, hogy miért akarná bárki megosztani veled ezt a lehetőséget, ha minden igaz vele kapcsolatban? Milyen érdeke fűződik hozzá? Minden esetben nézd meg az MNB honlapját, hogy az adott vállalat rajta van-e a gyanús cégek listáján.

Valós közvetítők, és startup cégek

A csaló ajánlatok mellett természetesen vannak olyan cégek is, amelyek valóban össze akarják hozni a befektetőket azokkal a startupokkal, amelyeknek tőkebevonásra van szükségük. Az egyik ilyen vállalat a SeedInvest, ahol már több, mint 250.000 felhasználó fektet induló vállalkozásokba.

Az ide bekerült cégek már átestek egy átvilágításon, így nagy valószínűséggel nem kell majd időt vesztegetned olyan projektek átnézésre, ahol még normális termék sincs. Persze, kérdés, hogy mennyire bízol meg az átvilágításban. Én azt javaslom, mindenképp végezd el a saját kutatásod! Ehhez mindenképp olvasd el a részletes leírását az adott cégnek, projektnek.

Az adott cégbe befektethető összeg mindegyiknél más lesz. Lesz olyan, ahol párszáz dollárral is beszállhatsz, de van olyan, ahol 25.000 dollár is kevés lesz. Ha egyből egy portfóliót szeretnél kialakítani, akkor ennél a cégnél erre is van lehetőséged. Ebben az esetben minimum 200 dollárra lesz szükséged, illetve arra, hogy megbarátkozz egy 2% költséggel, amelyet minden egyes befektetésedből le fognak vonni.

Befektetőket kereső startupok a WeFunder honlapon

Ehhez hasonló oldal a WeFunder, akiknél már 100 dollárt is befektethetsz. 2013 óta vannak jelen a piacon, és 100 millió dollár került befektetésre rajtuk keresztül.  Itt jóval több projektet találsz, mivel nincs meg az az előszűrés, mint a SeedInvestnél.

Befektetőket kereső startupok a WeFunderen

startup

forrás: wefunder.com

Az első cég egy olyan automatát szeretne létrehozni, ahol a helyi szuveníreket tudnák megvenni a turisták, míg a második vállalat kenhető bacon lekvárt árusítanak. A harmadik képen a már hazánkban is ismert közösségi irodák létrehozásában érdekelt céget látunk. Ha pedig kattintasz, részletesen is olvashatsz az adott projektről úgy, mint például itt.

Mivel nincs előszűrés nagyon sok vállalkozási ötletet meg tudsz ismerni nagyon gyorsan. Ha az egyik szimpatikus lesz, akkor pedig be is tudsz fektetni. Amennyiben a vállalat nem tudja összegyűjteni a szükséges tőkét, úgy visszakapod azt a pénzt, amit a finanszírozásukra fordítottál volna. Ha összegyűjtik, akkor természetesen levonásra kerül a számládról a pénz.

Az első ilyen hazai oldal, a Tőkeportál, amelyen már előregisztrálhatsz befektetőnek, és hamarosan el is indul a portál. Tájékoztattak róla, hogy a tevékenység ugyan nem MNB engedélyköteles tevékenység, de kértek tőlük iránymutatást. Itt van egy előszűrés, mellyel igyekszenek kiszűrni a problémás vállalatokat. Természetesen befektetőt kereső vállalkozóként is tudsz regisztrálni.

Az ilyen jellegű közösségi finanszírozásra létrehozott oldalak még nem annyira ismertek hazánkban, főleg nem a startup befektetésre specializáltak. Viszont egy jó alternatívát kínálhatnak azoknak, akik mindenképp vállalkozásokba fektetnének, de azt nem üzleti angyalként.

Kinek éri meg startup cégekbe fektetni?

A leírtak alapján megállapíthatjuk, hogy a startupokba való befektetés viszonylag csak egy kisebb befektetői rétegnek éri meg igazán. Első lépésben szükséged van egy olyan tőkére, amelyet nem sajnálsz elbukni.

Amennyiben részt is kívánsz venni a cég fejlesztésében, szükséged van a megfelelő tudásra, tapasztalatokra, és kapcsolati tőkére is. Egy valóban jó kilátásokkal rendelkező startup ugyanis akár válogathat is a befektetők közül, akik közül azt fogják választani, aki nem csak pénzzel, hanem tudással is hozzá tud járulni a sikereikhez.

Ha érdekel ez a világ, de még nem mozogsz benne, akkor biztatlak arra, hogy járj el különböző rendezvényekre, befektető kereső showkra. Beszélgess minél többet más befektetőkkel, és startup vállalkozások tulajdonosaival is.

Nem gondolom reális alternatívának a többi, klasszikusabb befektetési formákkal szemben. Elképesztően magas a kockázat, amelyet csak nagyon kevesen tudnak elviselni. Azt javaslom, hogy ha 10-20%-os esések esetén a részvénypiacon is már kerülget a pánik, inkább hagyd ki ezt a befektetési lehetőséget, és inkább fordulj az állampapírok felé.

Összefoglalás

Egy startup befektetés amikor igazán jól sül el, olyan mintha megnyerted volna a lottót. Elképesztő hozamokra lehet szert tenni, azonban nagy az esély a bukásra. Hiszen hiába van egy jó ötlet, az még nem elég a sikerhez. Illetve az ilyen, exponenciális növekedésre hajtó vállalat, a túlzott kockázatvállalással is vesztébe rohanhat.

Rengeteg munka, kitartás, tudás, kapcsolatok, stratégiák, tervek, célok szükségesek a sikerhez, illetve a megfelelő csapat. Csak akkor lesz sikeres egy startup vállalakozás, ha mindez adott. Befektetőként pedig, akár a tudásodból is átadhatsz nekik, és egyengetheted kedvenc startupod útját.

Ez persze nem kötelező, jelenleg már több startup közösségi finanszírozásra specializálódott oldal is létrejött, amelyeknél könnyedén találhatsz számodra szimpatikus vállalatot. Sok esetben itt kisebb tőke is elegendő a befektetéshez. Mindenesetre légy nagyon óvatos, ha startupba fektetnél, és csak kisebb összeget kockáztass!

Te befektetnél egy startupba? Ha igen, inkább angyal befektető lennél, vagy a más cégeken keresztül fektetnél be?

Hasznosnak találtad? Szeretnéd folytatni a tanulást?

Iratkozz fel, és hetente küldök egy összefoglalót a legjobb anyagaimról!