Befektetés… sokszor halljuk ezt a szót, mégsem tudjuk pontosan, mit jelent. Sokszor keverjük a tőzsdézéssel, a kereskedéssel, és olyan távolinak érezzük magunktól, pedig ma már szinte mindenkinek lehetősége van befektetni. Lássuk, mi is az a befektetés, és hogyan tudsz okosan befektetni…

A befektetés segít, hogy gyorsabban tudj vagyont építeni. Márpedig, ha szeretnéd elérni a pénzügyi szabadságot, anyagi függetlenséget, vagy csak egy anyagi biztonságra törekszel, akkor előbb utóbb el kell kezdened vagyont építeni. Ajánlott cikk: Mennyi pénz kell a pénzügyi szabadsághoz?

Miért kell tudnod, mit jelent a befektetés?

A vagyonépítéshez általában valamilyen megtakarítás szükséges. Vagyis az, hogy kevesebbet költs, mint amennyit keresel. Az így keletkezett plusz pénzt tarthatod pénzként egy számlán, a fiókban, vagy megpróbálhatod nagyobb ütemben gyarapítani: befektetni.

A befektetés célja tehát: több pénzt kihozni a megtermelt megtakarításból, avagy „dolgoztatni” a pénzt. Lássuk, mennyit számít, hogy milyen hozamot érünk el. Az alábbi grafikon 10.000 dollár befektetését mutatja 1987-től 2022-ig:

10.000 dollár befektetése különböző eszközökbe 1987-2022

forrás: portfoliovisualizer

A kék vonal az amerikai részvényekben, a piros a kötvényekben, a sárga a bankbetétben tartott befektetést mutatja.

Látható, hogy ezen időszak alatt több mint tízszer (!) több vagyona lett annak, aki részvényekbe fektetett. (Akkor is, ha nem csinált semmit, csak vásárolt, és rá sem nézett.)

Félreértés ne essék, fontos az időtáv: 35 évről van szó, ami egy egész emberöltő!

Ezt a teljesítményt a részvénypiac óriási kilengésekkel tette. Volt mikor a néhány évvel korábbi egyenleghez képest 50%-os mínuszban volt a befektetés értéke. Aki tehát egyik napról a másikra akarta megtöbbszörözni a pénzét, az nem lett volna elégedett.

Viszont számos olyan helyzet van, amikor fontos a pénzünk hosszútávú hozama. Ilyen a nyugdíjunkra félretett összeg, vagy más céljaink, amelyek 10+ év múlva fognak csak megvalósulni. A befektetések segítségével, kellő idővel tehát akár meg is többszörözhetjük a vagyonunkat.

Mit jelent pontosan a befektetés?

A közhiedelemmel ellentétben nem minden befektetés, ami a pénzünk gyarapításával járhat. Számos úton növelhetjük a pénzünk értékét, és ezek közül nem mindegyiket nevezhetjük befektetésnek. De olykor nehéz különbséget tenni. Íme, néhány:

Műkincs vásárlása, ingatlan bérbeadás, saját vállalkozás, rulett, bélyeggyűjtés, devizaváltás, sportfogadás, tőzsdézés, befektetési arany vásárlás…

Melyik befektetés, és melyik nem? Nézd meg az alábbi videót, amiben szemléletesen bemutatom, mi a különbség a befektetés és a spekuláció között:

 

(Szeretnél értesítést kapni az új videókról a Youtube-on? Klikk ide, és iratkozz fel a Youtube csatornámra!)

A közgazdászok már számos definíciót megalkottak ezzel kapcsolatban, ezért ha a fenti videónál tudományosabb válaszokat keresel, itt találsz párat a közgazdaságtan nagyjaitól:


„A befektetés olyan művelet, amely mélyreható elemzés útján szavatolja a tőke biztonságát és a kielégítő hozamot. A fenti követelményeknek nem megfelelő műveletek spekulatívak.” (Forrás: Graham B., Dodd D, 1934 – Security Analysis)


„A befektetések pénzáramlást nyújtanak a tulajdonosok számára. A spekulációk nem. A spekuláció megtérülése kizárólag a viszonteladási piac szeszélyeitől függ. ” (Forrás: Seth A. Klarman, 1991 – Margin of Safety)


„A spekuláció a piac viselkedésének előrejelzésére irányuló tevékenység, míg a befektetés az eszköz egész életen át tartó várható termelésének előrejelzésére.”  (Forrás: John Maynard Keynes, 1936 – The General Theory of Employment, Interest, and Money)


Összegezve ezeket a definíciókat azt kapjuk, hogy a befektetés, egy mélyreható elemzés során kiválasztott eszközvásárlás, ahol az eszköz jövőbeni cash-flow-ját (pénztermelő képességét) vásároljuk meg. Az eszköz jövedelemtermelő képessége miatt a befektetés szavatolja a tőke biztonságát, és annak megfelelő hozamát.

A spekuláns ezzel szemben azt nézi, hogy merre mennek az árfolyamok, és rövid távon próbál meg pénzt keresni.

A befektetés és a spekuláció közötti különbségek

Nem befektetés tehát az olyan művelet, ami azért vásárol meg egy eszközt, mert annak pusztán az árváltozása képes profitot termelni.  De sokszor nem könnyű éles határvonalat húzni. Különösen nagy a félreértés a részvények és az ingatlanok esetében, ahol gyakran azt hiszik az emberek, hogy befektetnek, pedig valójában spekulálnak.

A jobb megértés végett nézd meg az alábbi táblázatot, mely több oldalról is megpróbál különbséget tenni a befektetés és a spekuláció között:

HASONLÍTÁSI ALAP BEFEKTETÉS SPEKULÁCIÓ
Jelentés Hozamtermelés reményében végrehajtott eszközvásárlás Kockázatos pénzügyi művelet, profit reményében
Döntés alapja Mélyreható elemzés: pl. vállalatértékelési eljárások Hallomás, trendek, grafikonok elemzése
Időhorizont Hosszútáv Rövidtáv
Kockázat Közepes Magas
Nyereség alapja Értékteremtés Árváltozás
Tőke Saját tőke Saját tőke, és / vagy hitel
Bevétel Stabil Kiszámíthatatlan, ingadozó
Jellemző viselkedés Megfontolt, konzervatív Vakmerő, agresszív

A táblázatból láthatod, hogy a befektetők hosszútávon gondolkodnak, értéket vesznek a pénzükért, amely profitot, pénzáramot termel. A spekulánsok főként a rövid távú árváltozásokra játszanak. Ez a piaci helyzetekre adott reakciójukra is hatással van.

A befektető úgy tekint a piacra, mint egy webshopra: ahol akció van (alacsony az ár), ott vásárol. Vagyis ugyanazért az árért keresi a legjobb vételt. A spekuláns viszont kaszinót lát a piacban: ha esik az ár, akkor veszít, ha felfele megy, akkor nyer.

Ezek alapján azt mondhatjuk, hogy nem befektetés a szerencsejáték, a műkincs-vásárlás, az arany (és egyéb árupiaci termékek vásárlása), a tőzsdézés, a kriptopénzek, a devizaváltás, vagy a fogadás.

Sajátítsd el a befektetői gondolkodást!

A média gyakran hívja befektetőknek azokat az embereket, akik részvényt vásárolnak. Pedig a részvényvásárlás sem feltétlenül befektetés. A rövidtávú, múltbeli hozamok, technikai elemzések alapján végrehajtott részvényvásárlás pusztán spekuláció.

Az alábbi ábra megmutatja, hogy melyik befektetési eszközosztály (index) milyen hozamokat hozott az adott évben, és miként teljesített a többi eszközosztályhoz viszonyítva. Ebből jól látszik, mennyire kiszámíthatatlan az eszközök ára rövidtávon: egyszer fent, másszor lent:

A részvény befektetések hozamai: Callan periódusos rendszerben

(Klikk a nagyításhoz!)

befektetések hozama évről évre

Forrás: Time.com

Hiába teljesít valami nagyon jól az egyik évben, a következő évben aligha fog megint olyan jól teljesíteni – vagy éppen mégis. Ha lenne bárki, aki előre tudná jelezni ezeket a változásokat, akkor az nagyon rövid időn belül a világ leggazdagabb embere lehetne. Biztosat azonban senki nem tud: a felkapott guruk, elemzők, és cikkek is csak találgatni tudnak.

Hosszútávon viszont a befektetések összességében pozitív hozamot hoznak, hiszen értéket teremtenek: bevételt generálnak. Így a befektetőket nem érdekli a rövidtávú árfolyam-ingadozás, és egy esésben sokkal inkább lehetőséget keresnek, sem mint pánikba esnének tőle.

Ez a gondolkodás a kifizetődő azoknak, akik a vagyonuk biztos, kiszámítható növekedését szeretnék elérni, és képesek hosszútávon kitartani a stratégiájuk mellett. Ilyen hozzáállás javasolt akkor, amikor az ember egy hosszútávú célra gyűjt, és nem szeretne túl nagy kockázatot vállalni és álmatlan éjszakákon át forgolódni azon gondolkodva, hogy merre megy aznap a piac.

A befektetések típusai és kockázati jellemzőik

A fenti táblázat jól mutatja, hogy milyen sokszínű is a részvénypiac. Azonban nem csak a részvények között válogathatnak a befektetők. Számos más eszköz is képes bevételt termelni. Például: ingatlan, saját vállalkozás, kötvények, kollektív befektetések (pl. befektetési alapok).

A befektetések világában a hozam és a kockázat mindig kéz a kézben jár. Ma már nem létezhet a piacon maradandóan olyan helyzet, amikor egy alacsonyabb kockázatú befektetés magasabb hozamot kínál. Ekkor ugyanis a befektetők mindig ezt a befektetést preferálnák a többihez képest, így megnőne a kereslet, és megnőne a befektetés ára. Vagyis ugyanazokat a jövőbeni profitokat magasabb áron vennénk meg, ami egyben a hozam csökkenését jelenti.

Befektetési eszközosztályok várható kockázata és hozama

A befektetési eszközosztályokat tehát a hozamuk és kockázatuk szerint megpróbálhatjuk sorba rendezni, amit az alábbi ábra szemléltet:

A befektetések kockázat és hozam szerinti sorrendben

befektetesek-kockazata-hozama

Természetesen ez nincs kőbe vésve: van olyan részvény, ami évtizedek óta stabilan fizeti a magas osztalékokat, és „betonbiztosnak” mondható, míg akadhat olyan vállalat, mely kötvénye rendkívül kockázatos, mert a cég a csőd szélén áll. Szintén találhatunk egy alacsony kockázatú belvárosi lakást áron alul, míg vehetünk egy kétes ügyleten keresztül egy vidéki, felújítandó házat, mely megtérülése sokkal több kérdést vet fel.

Egy befektetés kockázatát két módon szokták kifejezni: az árfolyammozgás mértékével (hozamok átlagtól való átlagos eltérése = volatilitás) és a maximális eséssel (drawdown). Minél kockázatosabb egy eszköz, annál nagyobb az esés valószínűsége, valamint annak nagysága és időtartama. Minél kockázatosabb tehát egy eszköz, annál hosszabb befektetési időtáv mellett ajánlatos a vásárlása.

Az alábbi táblázat azt mutatja, hogy múltbeli adatok alapján nagyjából milyen hozamra, kockázatra számíthatsz. Ezek természetesen csak körülbelüli értékek, ennél lehet nagyobb a veszteséged, de a hozamod is.

Befektetési eszközosztályok összehasonlítása kockázat és hozam alapján

Eszközosztály Éves hozam Hozam ingadozás Veszteség Ajánlott időtáv
Pénzpiac 2% 0% 0% 0+ év
Államkötvény 5% 7% 15% 0+ év
Vállalati kötvény 6% 10% 20% 3+ év
USA részvény 8% 15% 51% 7+ év
Ingatlan 9% 20% 68% 10+ év
Nemzetközi részvény 10% 17% 58% 10+ év
Saját vállalkozás +++ ?? 100% ??

Forrás: saját szerkesztés, bourbonfm, advisorperspectives, portfoliovisulaizer alapján

Minden vásárlás egyedi, de az eszközosztályok kockázati szintjével érdemes tisztában lennünk. A magasabb kockázat azt jelenti, hogy ideiglenesen a tőkénk nagyobb részét is elveszíthetjük. A részvények vagy ingatlanok esetén akár a tőke 50-70%-át is elveszíthetjük rövidtávon, még egy diverzifikált portfólió esetén is. Egyedi vásárlásoknál pedig akár a teljes pénzünk elveszhet. (pl. a cég csődje esetén.)

Ezért fontos, hogy tisztában legyél a saját kockázatvállalási hajlandóságoddal, képességeiddel, és tanulj a befektetésekről mielőtt nekivágsz.

Hogyan kezdj el befektetni?

Az első és legfontosabb, hogy ésszel kezdj bele. Ne siesd el, legyél megfontolt. Kezdd kicsiben, és fokozatosan fektess be. Azon felül, hogy érdemes magadat képezni a befektetések témakörében (például ezzel a tananyaggal), érdemes először megnézni milyen mély is a víz, mielőtt fejest ugrasz.

A befektetéshez tehát első körben megfelelő elméleti ismeretek szükségesek. Csak ezek birtokában kerülheted el ugyanis a rossz döntéseket.

Ha ezzel készen vagy, akkor át kell gondolnod a céljaidat, a jelenlegi élethelyzeted, és kitalálni, milyen kockázatot vagy képes és hajlandó vállalni. Ez nagyban fog függni attól is, hogy milyen időtávban gondolkodsz.

Ki kell tudnod szűrni a zajt, ami legtöbb esetben a spekulációra fog buzdítani, és egy sziklaszilárd befektetési stratégiát kell készítened, írásban.

Ha már tudod, mit szeretnél, akkor a befektetés megvásárlása már rendszerint nem bonyolult. Ez a technikai részlet sokszor visszatartja az embereket, pedig valójában ez a legegyszerűbb része a befektetésnek. Ha értékpapírt, például részvényt, kötvényt, vagy befektetési alapot szeretnél venni, akkor egy sima értékpapírszámlán keresztül gyakorlatilag bármikor vehetsz és eladhatsz bármit, ami neked tetszik.

Ajánlott cikk: Értékpapírszámlák összehasonlítása

Az ingatlanok vásárlása ennél egy fokkal nehezebb, hiszen nincsen két egyforma ingatlan, így a vásárlásnál nagyon fontos a megfelelő piaci ismeret és összehasonlítás. A befektetői gondolkodás miatt ugyebár minden esetben mélyreható elemzésről és értékelésről beszélünk. Vagyis az, hogy most „szerintem felfele mennek az ingatlanárak” nem befektetés.

Mindig érdemes portfólióban gondolkodnod, vagyis ne tegyél fel minden befektetni való pénzt egyetlen részvényre, ingatlanra, kötvényre. A legjobb, ha legalább 50-60 különböző eszközt tudsz folyamatosan vásárolni. Ez csökkenti a kockázatodat, és javítja a kockázat / hozam arányát a befektetésednek.

Befektetések: útravaló…

A befektetés tehát nem egyenlő a tőzsdézéssel, a kereskedéssel, és nem kell eltalálnod, hogy merre megy majd az árfolyam a következő években ahhoz, hogy jó befektetővé válj. A befektetés sokkal inkább unalmas, sem mint izgalmas: olyan, mint nézni, ahogy nő a fű.

Ez nem jelenti azt, hogy a befektetéssel ne lehetne pénzt veszíteni! Minél kockázatosabb befektetést választasz, és minél rövidebb távra, annál valószínűbb, hogy megégeted magad. Ezért fontos, hogy tudd, milyen pénzügyi céljaid vannak, és azokat milyen határidővel akarod elérni. Ekkor ugyanis megvan az alapod ahhoz, hogy felállíts egy befektetési stratégiát.

Ha nem tudod, mit akarsz az életben, akkor elég nehéz számodra megfelelő befektetést javasolni. Akinek bármikor kellhet a pénz, jobb ha a biztos befektetéseknél marad, és inkább lemond a hozamokról.

Nem lehet egyértelmű kérdést adni egyetlen cikkben sem arra a kérdésre, hogy „Mi a legjobb befektetés?”, hiszen mindenkinek más és más lesz a megoldás. Viszont remélem, ez az összefoglaló segít elindulni a sikeres befektetővé válásod útján.

Ha szeretnél hozzászólni, kiegészíteni, esetleg kérdésed van, szívesen látom a kommented a cikk alatt!

Hasznosnak találtad? Szeretnéd folytatni a tanulást?

Iratkozz fel, és hetente küldök egy összefoglalót a legjobb anyagaimról!